Mrnito zittii fler Me Kamers N°. 7849. Maandag 21 ^epteiMber. A0. 1885. De Troonrede t§eze (Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. zal in het nummer van Maandag-avond worden medegedeeld. Voor diegenen onzer lezers, die er belang in stellen me den inhoud er van bekend te worden zullen wij haar aan het bureel van dit blad verkrijgbaar stellen, zoo spoedig mogelijk na aankomst van het telegram dat omstreeks één uur uit Den Haag wordt afgezonden. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD V EKTÜIN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het inoaa- seeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. op Zaterdag 19 September 1885, tot sluiting van de gewone verga dering der Sta ten-Generaal. Geopend te drie uren. De heer Van Eysinga, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den Griffier der Eerste Kamer voorlezen een besluit des Konings, van den 2den September 1885 N°. 13, waarbij aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, de taak wordt opgedragen om zich heden, des namiddags te drie uren, te begeven naar de vergaderzaal der Staten-Generaal, en aldaar, uit naam des Konings, de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamer, om den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de Minister, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergaderzaal der Staten-Generaal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De heer Heemskerk plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende aanspraak: MIJNE HEEREN! „Ik mag de eer hebben U den dank des Konings te betuigen voor de zorgen door U aan 's lands belangen gewijd in het tijdperk dezer Vergadering. „Zij ving aan met de vaststelling der verandering in art. 198 der Grondwet, welke tot de ontbinding :der Kamers aanleiding had gegeven. „Daar behoorlijke tijd moest worden gevonden tot behandeling der Staatsbegrooting en van andere (tot het administratief beheer behoorende wetten, 'kwamen deze veel later in het dienstjaar dan ge woonlijk tot stand. „De verbetering van den finantieelen toestand des Rijks werd niet uit het oog verlorendaartoe trekten de inwilliging van tien buitengewone op centen op het personeel, de regeling der Staats loterij bjj de wet en de bepaling van eene vaste "itkeering aan de gemeenten, in plaats van het usver uitgekeerde aandeel in de opbrengst van het personeel. „Overeenkomsten met andere mogendheden over Je bescherming van telegraafkabels en de gemengde echtsspraak in Egypte, werden bij de wet be- achtigd. „Onderscheidene organieke wetten, waaronder die tf,t regeling der rechterlijke organisatie, omtrent et hooger onderwijs, de bevordering van officieren er zeemacht, het armwezen, den kleinhandel in erken drank, werden gedeeltelijk herzien en ge- "kigd. „Het recht van onteigening werd toegekend voor nderscheidene werken van algemeen nut, en Uwe oedkeuring werd verleend aan eene overeenkomst et de maatschappij „Zeeland," strekkende om het toomvaartverkeer uit te breiden. „In naam des Konings verklaar ik de buiten- ewone vergadering der Staten-Generaal te zijn «slotem" De Minister wordt, na het uitspreken dezer sluitings rede, door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den Voorzitter wordt opgeheven. BUITENLAND. Frankrijk. De regeering heeft van admiraal Miot, uit Tamatave dd. 12 Sept., eene depeche ontvangen, waarin hij het volgende meldt: „Op 10 Sept. werd door mij eene offensieve verkenning gedaan naar de versterkingswerken der Hovas in hunne stel lingen te Tarafat. Ik geleidde de colonne naar de vjjandeiyke rechterflank, en vond daar den vijand in grooten getale achter vier regelmatige verschan singen goed opgesteld. Een treffen ontstond, waarbij aan onze zijde 33 man (2 gesneuveld) buiten gevecht werden gesteld." De admiraal zal per post nadere bijzonderheden zenden. Groot-Tlritannië. Gistermorgen heeft de heer Gladstone van het kasteel Hawarden een verkiezings-manifest uitge geven. Gladstone doet daarin een beroep op de kie zers om het vertrouwen, hem in 1880 door het land betoond, te hernieuwen. Hjj zegt dat het hem blijkbaar onmogelijk is, in het nieuwe Parlement zulk een aandeel aan de werkzaamheden te nemen, als die in het vorig Parlement op hem rustten, maar hij kan zich toch niet onttrekken aan het oordeel, dat het land zal uitspreken. Waar over Egypte wordt gesproken, verklaart Glad stone zich uitdrukkelijk voor de geheele terugtrek king der Engelschen, zoodra slechts de eer dit vergunt. Hij verklaart zich tevens ten sterkste tegen eene annexatie van Egypte, het afkondigen van een be schermheerschap of eene verlenging van de bezetting door de Engelschen, en betuigt zijn eerbied voor de rechten, welke ook de andere mogendheden krachtens het internationale recht in Egypte kunnen doen gelden. Bij het bespreken der binnenlandsche staatkunde doet Gladstone de noodzakelijkheid uitkomen van de hervorming der wetten, welke den grondeigendom regelen, van een billijker verdeeling der belastingen, van de hervorming van het Huis der Lords en van het tot stand brengen der decentralisatie in het bestuur. Wat Ierland betreft, verklaart Gladstone zich be reid om ook aan dit land, evenals aan de andere deelen van het koninkrijk, een zoo groote mate van zelfstandig bestuur toe te staan als vereenigbaar is met de suprematie der kroon, de eenheid van het koninkrijk en het gezag van het Parlement. Spanje. Volgens de „Indépendance" zou de Spaansche generaal Salamanca de bewuste Pruisische decoratie nog niet naar Berlijn teruggezonden hebben. Hjj had haar eerst Donderdag den minister van oorlog ter hand gesteld, die weigerde haar op te zenden. Daarna werd generaal Salamanca bij den Koning ontboden, die hem in een particulier onderhoud ernstig be rispte. Generaal Salamanca zal zijn ontslag indienen. Volgens de „Epoca" hebben de oud-ministers Sagasta en De La Vega de Armyo het voornemen, in de Cortes een debat te openen over de reis van koning Alfonso naar Duitschland, ten einde te doen uitkomen dat zij deze nooit aangeraden hebben. Rusland. In Rusland is een monsterproces wegens ver duistering van staatsgelden aanhangig. De Commissie van Kleeding voor een deel van het leger heeft verscheidene millioenen verdiend met het goed keuren van onbruikbaar laken voor de troepeneen aantal hoofdofficieren en liooge ambtenaren zijn in het proces betrokken, dat te Kazan gevoerd zal worden. Telegrammen. PALERMO, 18 Sept. Gisteren tot middernacht en heden tot 1 uur des namiddags zijn hier 150 cholera-gevallen aangegeven, waarvan 79 met doo dslaken afloop. ROME, 18 Sept. Gisteren kwamen te Palermo voor 132 ziekte- en 60 sterfgevallen, ten gevolge der cholera, en in de provincie Parma, 5 ziekte en 4 sterfgevallen. PHILIPPOPEL, 18 Sept. Hedenavond heeft de gansche bevolking van Rumelië eenstemmig de vereeniging van dit land met Bulgarije geprocla meerd. Zij heeft den gouverneur in zijne woning gevangengenomen, de regeering afgezet en een voorloopig bewind aangesteld. De geheele militie heeft den eed van trouw aan den vorst van Bulgarjje afgelegd. Er is geen drup pel bloeds vergoten; de vreemdelingen van alle nationaliteiten zjjn volkomen veilig. LONDEN, 19 Sept. De officieele „Gazette" bevat een koninklijk besluit, waarbij het tot 31 October verdaagde Parlement nogmaals tot 5 December wordt verdaagd. Door een tweede koninklijk besluit worden de in Februari mobiel verklaarde militie-regimenten, naar hunne haardsteden teruggezonden. SOFIA, 18 September. De gouverneur van Ru melië Krestovitch-pacha en zijne regeering zijn af gezet. Een voorloopig comité is met de leiding der regeerings-aangelegenheden belast; de orde werd nergens verstoord. Het comité doet een beroep op de medewerking van de bevolking van Noordeljjk- Bulgarjje. Tweede Tel., des avonds). Volgens nadere be richten uit Philippopel ontvangen, hebben den ge- heelen dag benden van manifestanten met vaandels aan het hoofd de straten doorloopen, onder het aanheffen van den kreet: „Leve de Unie!" en onder het zingen van het Bulgaarsche volkslied. Tegen den avond verzamelde zich eene groote menigte burgers voor het paleis; zij organiseerden eene meeting, proclameerden de Unie en besloten alles op te offeren om deze vereeniging met Bulgarije tot stand te brengen. Men verzekert dat de Bulgaarsche troepen last hebben gekregen om zich naar de grenzen van Rumelië te begeven, en dat vorst Alexander van Bulgarije zelf naar Philippopel vertrekt. SOFIA, 19 September. Bij ukase van den vorst van Bulgarije is bevel gegeven tot mobilisatie van het leger. De Kamers zijn alhier tegen aanstaanden Maandag bijeengeroepen. Vorst Alexander, die de uitnoodiging van het voorloopig bewind en van het leger in Rumelië heeft aangenomen, heeft Varna verlaten om zich naar Philippopel te begeven. Hij wordt vergezeld door den Bulgaarschen minister-president. Programma's van muziekuitvoeringen. Musis Sacrnm. Zondag 20 September, des namid dags te twee uren, door het muziekcorps der dienstdoende schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd.No. 1. Marsch, Suppé2. Lustspiel-Ouverture, Kéler-Béla3. Walaer „Carnevalsbilder", Strauss; 4. Potpourri „La Dame blanche", Boieldieu. 2de afd.No. 5. Fest-Ouverture, Hummel, 0. Cavatine de l'Opéra Linda de Chamonnix", Klosé; 7. Fantaisie aus „Martha", Flotow8. Tuinbouw-Marscli, Locher. Leiden, 19 September. Heden aangevoerd: Tarwe 5hec toliter. Wintertarwe 6.90 a 7.50 Zomertarwe 6.25 a 6.80. Bogge 5 H. L. Winterrogge ƒ5.60 a ƒ5.80. Zomer- rogge 5.30 a 5.50. Gerst 4 H. L. Zomergerst 4.60 a 4.80 Chevalier-gerst 5.50 a 6.Haver 5 H. L. Zware Haver 3.50 a 4.Lichte Haver 2.75 a 3.20. Duivenboonen 1 hectol. 7.25 a 7,50. Paar- denboonen 1 hectol. 5.70 a 6.25. Boter: 9460 kg. Grasboter, lste qualit. l/j vat 54. a 60Scheiboter 2de qualit. 1/., vat 46.a 52. Grasboter lste qualit. per kilogr. 1.35 a 1.50; Scheiboter 2de qualit. per kilogr. 1.15 a 1.30. Lange Zwarte Turf 11000 dubb. hectol., 0.22 a 0.2-5,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1