Een paar boerenjongens uit Mars- sum hebben een 17-jarigen jongen uit Leeuwarden met een mes eene gevaarlijke wonde in den buik toegebracht. De justitie doet onderzoek. Aan het station Helmond had de ♦eerman Griensven het ongeluk met zyne Imker hand tusschen eene spoorwegkraan te geraken, waardoor dit lichaamsdeel gedeeltelijk verbrijzeld werd. Uit den sneltrein van Winschoten naar Groningen verloor een heer uit Epe zijn hoed en toen liy zijn hoofddeksel nakeek, viel hjj, door het opengaan van het niet goed gesloten portier, zelf uit de coupé. Gelukkig kwam de man er met eenige schrammen af en kon hij met zyn hoed naar het naaste station wandelen. De keelziekte, welke men te Ton- gelre als geëindigd beschouwde, heeft zich opnieuw n dat dorp geopenbaard. Een gehuwd man en vader van 5 kinderen is te Eindhoven in arrest genomen, wegens het ergerlijk mishandelen van een 12-jarig meisje, dat zich dientengevolge in levensgevaar bevindt. Do ontaarde misdadiger heeft bekend. In den nacht van 9 op 10 September is uit zijne woning te Veenendaal verdwenen Brand Van de Slunt, oud 29 jaren, lengte middelmatig, haar blond, zonder baard, oogen blauw, gekleed in blauw gestreept overhemd, broek van zomerstof en laarzen, zonder jas en pet. Hij is het laatst gezien te Eist, gemeente Rhenen, lezende in een Bjjbeltje, dat hy op de borst draagt. Hij is aangehouden door do politie te Amerongen, maar het is hem gelukt, te ontloopen. Later is de stok, waarmede hy ge wapend was, drijvende in de rivier den Ryn gevon den en een spoor van voetstappen tot aan die rivier ontdekt. Men vreest dat hij verkeert in een toestand van plotseling opgekomen krankzinnigheid en een einde aan het leven gemaakt heeft. De burgemeester van Veenendaal verzoekt by ontdekking bericht. By de gisteren te Vleuten gehouden hardrydery werd de prys (veertig gulden) gewonnen door G. Van Santen, met het paard van den heer Van Santen aldaar, en de premie (vyftien gulden) door Eskes, met het paard van W. Van Rossum van Oudenrijn. In het kanton Bern worden moer branderyen aangetroffen dan elders in Zwitserland, namelijk 601, van welke 339 mot stoomwerken en die 2,629,460 liters brandewijn en spiritus leveren. In geheel Zwitserland worden ongeveer 6 millioen liters brandewijn gestookt. In de volkryke rue St. - Denis te Parijs is een moord gepleegd op een koopman in stokken, die magazijn hield in het beneden-achter- gedeelte van een door niet minder dan zestig ge zinnen bewoond huis. De man loefde alleen, was wel af, maar had zelden eenige geldswaarde van belang in huis. Men vond hem Zondag-morgen ver moord op de trap, die naar den kelder leidt. In hot woonvertrek lag alles overhoop en openge broken; een biljet van honderd franken, dat de ongelukkige bij zich had toen hij thuis kwam, is niet bij hem govonden. De misdaad moet dus aan roofzucht worden toegeschreven. Te Esbarres b ij Dyon heeft iemand ■die aan toevallen leed, zijne moeder vermoord, door haar met zyne klompen dood te trappen. Uit Sera je wo werd der „Neue Freie Presse" dezer dagen een zeer zonderling voorval gemeld. Eenigen tijd geleden bevatten do dagbladen het bericht dat de meest beruchte roover van Bosnië, Milan Niholic, op wiens hoofd een prijs van acht honderd dukaten was gesteld, was doodgeschoten. Een deserteur van het leger, zekere Zavic, kwam zich als de gelukkige schutter aanmelden en liet het afgesneden hoofd van den roover zienhij deelde mede dat hij met voordacht was gedeser teerd om zich bij den bandiet te kunnen aansluiten en dien onschadelijk te maken, ten einde ook op die wijze het geld te verdienen; op andere wyze zou het niet mogelyk zyn geweest met den roover in aanraking te komen. De man werd met veel voorkomendheid behan deld en gedurende het onderzoek dat men instelde werd hy op vrye voeten gelaten. Reeds zou het bedrag van 800 dukaten aan Zavic worden uitbe taald, toen hy eensklaps spoorloos was verdwenen en elk onderzoek naar zijne verblijfplaats vruchte loos bleek. Men zegt thans dat liet| afgehouwen hoofd niet van den roover was, dat deze 'nog leeft en het zaakje zelf op touw heeft gezet, om de achthon derd dukaten machtig te worden. Zavic schvjnt be vreesd te zijn geworden dat men zijne bedriegery zou ontdekken, in welk geval hy ongetwijfeld zou zyn opgehangen, en daarom zyne biezen hebben gepakt. BU1TE1VLAWD. Fraukryk. Generaal Courcy seint uit Hué: Overeenkomstig den wensch der koninklijke familie en met mach tiging van de Fransche regeering, is de nieuwe koning, prins Chaul-Nuong, zoon van Tu-Duc, heden plechtig geïnstalleerd. - De „XIXde Siècle" beweert dat generaal Bou- langer aan verscheidene hoogere officieren eene geheime circulaire heeft gezonden, waarin hy be looft, zoodra hy minister van oorlog mocht worden, hun een aanstelling te bezorgen by het ministerie. De „Temps" eischt van Campenon, den tegenwoor- digen minister, dat hieromtrent een onderzoek worde ingesteld. - Yier heeren, een Pruisisch generaal Van Mühlhausen, zijn adjudant en zyne twee zonen, werden te Belfort gearresteerd, omdat zij de vesting werken inspecteerden en daarbij ten aanhoore van de wacht zeiden„Hier zou een geschikte plaats zyn voor een bestorming." Ze werden over de grens gebracht. Duifaschland. Aan de „Köln. Zeitung" wordt nader uitBerlyn onder dagteekening van 15 dezer geseind dat graaf Benomar nog slechts dat deel der Spaansche nota aan de Duitsche regeering heeft overhandigd, het welk betrekking heeft op het herstel van eer voor de beleediging, der Duitsche vlag aangedaan. „Het tweede deel der nota", zegt de correspondent van het blad, „zal eerst heden ter kennis der Duitsche regeering gebracht worden. Uit den aard der zaak kan over den inhoud nog niets met zekerheid wor den medegedeeld." Verder verneemt de „K. Z.", dat, volgens een te Madrid loopend gerucht, de heer Manuel Silvela minister van buitenlandsche zaken zal worden, in de plaats van den heer Elduayen. De heer Pidal, minister van landbouw en koophandel, zou vervan gen worden door graaf Toreno, voorzitter der Kamer van Afgevaardigden. België. De plechtigheid van de officieele bekendmaking der bekroningen op de tentoonstelling te Antwer pen heeft Maandag plaats gehad. Koning Leopold en zijne gemalin, de ministers, het corps diploma tique, de leden der Kamers en tal van andere auto riteiten waren hierbij tegenwoordig. De minister van nyverheid en landbouw hield eene toespraak tot den koning en drukte zijn vertrouwen uit in de toekomst van België's handel, nijverheid en kunst. De heer Victor Lynen, voorzitter der tentoonstel ling, dankte het koninklijk echtpaar voor de eer hunner tegenwoordigheid, waarop de commissaris- generaal de lijst der bekroningen voorlas. Ten slotte nam koning Leopold het woord en wenschte het tentoonstellingscomité geluk met het welslagen der onderneming. De geestdrift onder de enorme volks menigte was groot, doch alles liep in de volmaakste orde af. Het blijkt dat van de 14,085 inzenders 8615 de eene of andere bekroning kregen (o. a. Holland 296 inzenders, 252 bekroningen, zegt het „Journal de Bruxelles"). De in 12 groepen (naar hunne landen) verdeelde bekroonden defileerden voor HH. MM., nadat de president van elke groep dezen het aantal bekro ningen had medegedeeld. Volgens de „Gazette" was de geheele ceremonie kleurloos en saai. Aan een aantal Belgen werd de Leopoldsorde geschonken. De „Réforme" verzekert dat er in het geheel 5000 gelukkigen zullen worden gemaakt. - Naar do „B. B. 2." meldt, wordt er thans te Antwerpen eene conferentie gehouden van ver tegenwoordigers van Duitsche, Engelsche, Belgische, Hollandsche en Fransche Stoomvaartmaatschappyen, ten doel hebbende het sluiten eener overeenkomst tot verhooging der passagiersvrachten voor de vaarb op den Oceaan. Spanje. Aan de „Times" wordt uit Madrid geseind dat de roode republikeinen zeggen dat zy de goede ge legenheid hebben laten voorbygaan om de bestaande instellingen omver te werpen, namelyk de aankomst der eerste berichten van Yap. Zy zyn thans op hunne hoede om van de eerste gelegenheid, welke zich zal aanbieden, partij te trekken. Ondanks de vele voorzorgsmaatregelen by <j9 groote receptie ten hove Vrydag-avond genomen heeft zich toch een incident voorgedaan. Op het oogenblik dat de Duitsche gezant het rytuig instapte om naar zyn paleis terug te koeren, is een man genaderd, die hem zeide dat de gezanten van alle natiën veilig zyn, maar dat Spanje Duitschland haat en het tart een duüu gronds van Spanje in bezit te nemen. De gezant heeft niet geantwoord en het incident heeft geen gevolg gehad. Als een bewijs hoezeer de verbittering tegen Duitschland onder de geringere volksklassen van Spanje heeft wortel geschoten, wordt door de „Gau- lois" medegedeeld dat in de armenwyken van Madrid reliquieën worden verkocht, bestaande uit de hal verwege verkoolde overblyfselen van den vlagge- stok en het wapenschild der Duitsche legatie. Stukjes van dit hout worden zelfs op wit satyn vastgehecht en van opschriften voorzien. In dit artikel wordt een levendige handel gedreven, en het is meer dan zeker dat de massa verkochte overblyfselen groot genoeg zou zijn om een wagen vol vlaggestokken te vertegenwoordigen. De „Imparcial" gelooft dat de naar Berlyn ge zonden nota vergezeld is van een tweede, waarin het gebeurde voor het Duitsche gezantschapshotel toegelicht, en voldoening aan Duitschland ge geven wordt. De dagbladen gelooven dat de houding van Enge land in de zaak der Carolinen-eilanden ten doel heeft om in handelsopzicht een „modus vivendi" met Spanje te verkrygen. Eene schikking van het conflict zal daardoor niet verhinderd worden. Rusland. De bladen te Lemberg verlangen van de Pool- sche kooplieden en industrieelen om alle Duitsche bedienden uit hun dienst te ontslaan en in hunne plaats Polen te nemen, die door de Pruisische regeering zyn verdreven. In verschillende huizen te "Warschau wordt aan dit verzoek gevolg gegeven. De bladen eischen ook dat de handelaars hunne betrekkingen met Duitsche huizen afbreken en de benoodigde artikelen uit andere landen zullen laten komen. Telegrammen. MADRID, 15 September. De „Agence Fabra" verklaart dat Engelands tusschenkomst in zake het Carolinen-geschil zich beperkte tot het aanbod van arbitrage. Het aanbod van Italië is thans officieel bekend geworden. SAIGON, 15 September. Vele duizenden Chris tenen hebben, wegen de moorden in Annam, her waarts de wijk genomen. PARIJS, 15 September. Do heer De Freycinetis hedennacht weder te Parijs teruggekomen. De heeren Jules Ferry en Meline hebben op eene landbouwvergadering te Saint-Dié reden ge houden ten gunste van het opportunistische ver kiezingsprogramma, doch vonden weinig byval. Naar aanleiding eener kiezersvergadering onder den vryen hemel, welke Clemenceau te Draguignan heeft gehouden, heeft do minister van binnen- landsche zaken zich genoopt gezien den prefecten mede te deelen dat in het vervolg, onder welk voorwendsel ook, geene kiezersvergadering op de openbare straat mag worden geduld. Op last van den minister van binnenlandsche zaken zal een onderzoek worden ingesteld wegens het ontplooien van eene roode banier bij de begra fenis van een anarchist te Lyon. LEIDEN, 16 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westelyke wind. Hedennamiddag aanvaardde de nieuwbenoemde hoogleeraar bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte dr. G. A. Wilken zijn ambt aan de univer siteit alhier met het houden in het groot audito rium eener redevoering over „De vrucht van de beoefening der ethnologie voor de vergelijkende rechtswetenschap." Dr. O. M. Van Voorthuysen, arts, is benoemd tot adsistent- aan het ziekenhuis te Leiden. Tot lid van de Provinciale Staten (vacature- Bienfait) is te Amsterdam met 318 van de 335 geldige stemmen gekozen mr. W. H. K. Mouthaan Mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, commissaris generaal der Nederlandsche Regeering op de wereld tentoonstelling te Antwerpen, is door den koning van Bolgië benoemd tot commandeur der Leopoldsorde.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2