N°. 7844. Dinsdag 15 ^ej>teiixl>ex% A0. 1885. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagenuitgegeven. Leiden, 14 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Naar wij vernemen, zullen de feesten ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van het Leid- sche Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" ook worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den minister van biimenlandsche zaken, minister van Staat, den heer Heemskerk, en andere autori teiten uit de residentie en van elders. Alvorens zich naar de Stadszaal te begeven, zullen deze aanzien lijke gasten, w. o. ook de Commissaris des Konings dezer provincie, de heer Fock, op het Raadhuis door het Gemeentebestuur worden gerecipieerd. Den 21sten September a. s. zal het 25 jaren zijn geleden dat dr. L. W. E. Rauwenhoff het professoraat in de godgeleerdheid aanvaardde aan de Leidsche academie. Dr. P. G. J. Vogelpoel, officier van gezond heid 1ste klasse aan boord van Zjjner Majesteits stoomschip „Atjeh" te Nieuwediep, heeft aan het Rjjks Ethnographisch Museum te Leiden ten ge schenke gezonden een aantal voorwerpen, die nader zijn omschreven in de Staatscourant van heden. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Gedurende de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. Homburg, H. Maas, Marie v. d. Veen, Amster dam; Cornelia Honderse, Delft, Van den Broek, Gouda, Arendine Koster, P. C. Ceer (2 stuks), wed. Halm, 's-GravenhageMietje Van Breemen geb. f- Dosve, A. Licht, Haarlem; W. Van Zante, Leiden; C. Siek, Nieuwediep; D. Labrjjerre geb. Knotter, Rotterdam; G. De Lucht, Scheveningen. Brief kaarten: wed. Scheffer, Amsterdam; H. Gerritsen, Prager, 's-Gravenhagemevr. M. Brinkgreve, Leiden. Brieven verzonden geweest naai' Duitschland: Lach, Hessen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 41, f 21, f 4.20 en f 2.10; de laagste f 41, f 20.50, f 3.90 en f 2. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden—Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (16,337) f 8837.93, bagage (27 ton) f 165.77, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1617 ton) f 1882.08, levende dieren en rijtuigen f 84.91totale opbrengst f 10,970.69. Totale ont vangst van af 1 Mei f 44,919.29'/,. De heeren J. Willemse Hzn. te Oost- en West- Souburg, S.VerhoeffteDoetinchemenJ.DraaismaAzn, te Leiden, allen kweekelingen van de „Vereeniging tot bevordering van Inwendige Zending" te Doe- tinchem, bedoelende de opleiding van jongelingen tot predikanten in de Ned.-Herv. Kerk, zijn na afgelegd examen door het provinciaal kerkbestuur van Groningen tot de evangeliebediening toegelaten. Het getal predikanten, die uit deze inrichting zjjn voortgekomen, is nu reeds tot 44 gestegen. Boven dien zullen nog eenige kweekelingen dit jaar pro ponentsexamen doen. De gemeenteraad te Aalsmeer heeft aan den heer A. Hola, hoofd der openbare school aldaar, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Tot onderwijzer bjj de Rijksnormaallessen te Katwjjk is benoemd de heer H. S. Bokhorst, hoofd der school aldaar. Tot onderwijzer aan de openbare lagere 3chool te Goudliaan is benoemd de heer W. Laven, te Middelburg. Te Goudriaan, dat reeds ruim een jaar zonder predikant is, heeft nu de geheele kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente zijn ontslag genomen. De vorige week gehouden vergadering van de afdeeling Dordrecht en omstreken der Holland- sche Maatschappij van Landbouw was, wat betreft het voorstel van het hoofdbestuur, om van ge dachten te wisselen over de wenscheljjkheid van het heffen van invoerrechten op granen en het daarover ingediend voorstel der afdeeling Leiderdorp, om zich te wenden tot de hooge regeering, met verzoek een daartoe strekkend wetsontwerp in te dienen, van oordeel, dat de overweging in de alge- meene vergadering zeker haar nut kon hebben, doch dat de heffing van invoerrechten niet in het belang van den landbouwer zou zjjn, omdat die rechten, als ze den prijs deden rjjzen, aanleiding zouden geven tot verhooging der arbeidsloonen en aldus geen voordeel voor den boer zouden geven, terwjjl als ze den prijs niet deden rijzen, wat het geval zou zijn wanneer de buitenlandsche produ centen, wier opbrengst toch een débouché moest vinden, en die, in het bijzonder de Amerikanen, naar men meende dat nog met voordeel zouden kunnen doen, de rechten voor hunne rekening namen, alleen de schatkist het voordeel zou trekken, zonder dat de landbouwer in zijne eigen beurs er iets van bemerkte. De afgevaardigden ontvingen dus de opdracht tegen het voorstel van Leiderdorp te stemmen. Omtrent hetzelfde vraagstuk heeft ook de afdee ling Delft besloten, niet in te stemmen met het voorstel der afd. Leiderdorp, maar zich te ver eenigen met het voorstel van de afd. Leiden om dat onderwerp aan te houden ter bespreking in de eerstvolgende vergadering, ten einde de zaak grondig te onderzoeken en nader te bespreken. De Haagsche correspondent der „Midd. Crt." meldt het volgende over de opening der Kamers: Ik kan nogmaals verzekeren dat de Koning wel degeljjk zelf aan de gewone plechtigheid zal deel nemen, en dat de troonrede reeds in den minister raad is vastgesteld. Eindelijk zegt dezelfde berichtgever kan ik mededeelen dat de staatscommissie, verleden jaar benoemd tot het ontwerpen van eene wetgeving op de levensverzekeringen, met haren arbeid ge reed is en de zaak reeds in behandeling is bij het departement van binnenlandsche zaken. Ook de begrafenisfondsen zjjn, zegt men, in de ontworpen regeling opgenomen. Misschien zal de troonrede, onder meerdere nieuwtjes, ook wel vermelden of dit jaar een wetsontwerp by de Staten-Generaal zal inkomen. We zullen zegt de „Portefeuille" dezen winter drie herinneringsfeesten te vieren hebben: de heer W. Van Zuylen zal zjjn 30-jarigen tooneel- dienst herdenken, en in November zullen mevr. S. De Vries en de heer Bigot het zilveren feest van hun kunstenaarsleven vieren. De kleermakers-vereeniging „De Ster" in Den Haag heeft haar vakgenooten, per circulaire, uitge- noodigd adhaesie te betuigen aan het plan om tot de regeering een adres te richten, waarbjj om eene flinke verhooging van het invoerrecht op gemaakte kleedingstukken zou verzocht worden. Volgens de „N. Gron. Courant" zou deminis- ter van financiën eene herziening der personeele belasting ontwerpen op de volgende grondslagen. Verdwijnen zou de remissie, die, hetzij voor twee derden, hetzjj voor een derde van den aanslag, de belastingschuldigen wordt toegekend, naar gelang van de geschatte huurwaarde, en een bepaald mini- mumcjjfer voor dien grondslag, naar gelang van het zielental, zou worden aangenomen. Vervolgens zouden de tweede en derde grondslagen vervallen, namelyk de belasting op deuren en vensters en die op haardsteden en een equivalent worden gevonden in eene verhooging van het procentental tegen woordig vijf - waarmede de geschatte huurwaarde wordt belast. Het vervallen van genoemde grondslagen zou zoo voegt de berichtgever hieraan toe billijk zjjn tegenover de min gegoeden en den middelstand, die tegenwoordig van de genoemde objecten evenveel betalen als de gefortuneerden. De Regeering heeft geantwoord op het voor- loopig verslag over het ontwerp betreffende de exploi tatie der lijn Amersfoort Kesteren. Zjj herhaalt dat het haar voornemen is, na aanneming van dit ontwerp in elk geval eene rechtstreeksche spoorweg verbinding Amersfoort Nymegen tot stand te bren gen. Het noemen van een bepaalden termjjn komt haar echter bedenkelijk voor. Het verschaffen van libre parcours aan de exploitatie-maatschappjj over de lijnen der Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij naar Amsterdam is op verzet dezer laatste afgestuit. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 12 Sept.; de „Oranje-Nassau", van Paramaribo naar Amster dam, is 12 Sept. van Havre vertrokken; de „Sa- marang", van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Sept. van Port-Saïd; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Suez 12 Sept.; de „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Sept. Dover; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Sept. Gibraltar; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Ouessant 12 Sept.; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Sept. te Bata via; de „Edam" vertrok 12 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam. De kapt.-luit. ter zee C. J. De Jong Hzn., uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft Z. K. H. den erfgroothertog Fre derik Willem Lodewijk Leopold August van Baden benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw; - den minister van justitie, mr, M. W. baron Du Tour Van Bellinchave, met ingang vair 15 Sept. a. s., eervol ontheven van het tjjdelijk beheer van het departement van buiten landsche zaken, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten; met ingang van 20 Sept. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zwolle mr. D. Wicherlink, te Zwolle, en mr. G. F. M. Pathuis Cremers, advocaat en procureur te Zwolle. Gemengd Nieuws. Men schrjjft ons uitNoordwjjk aan Zee: De laatste bomschuit, welke nog voor de eerste .reis van de haringvisscherjj moest aanko men, is heden gearriveerd, doch (zooals de zeelui dit noemen) niet met den wil van de reis; ze bracht nl. 17 ton zout weder terug, welke ze door de weinige vangst niet had kunnen verbruiken. Daarentegen heeft de reeder P. Van Duyn al zijne bomschuiten voor de tweede reis behouden en met volle lading aangekregenéén hiervan had de reis in 19 dagen gedaan. Een zevenjarig meisje is gisteren te Stompwijk plotseling doodgebleven docft' het veel vuldig gebruik van onrijpe vruchten. Gisternacht omstreeks twaalf uren ontstond te Voorburg bij een slager brand in het slachthuis. Door den feilen wind liet het ongeval zich eerst dreigend aanzien, doch het vuur werd door spoedige en krachtige hulp gebluscht. Men vermoedt dat de brand onstaan is door vonken, welke uit een fornuis gevlogen zjjn. Zaterdag-avond laat maakte te 's-Hage een koopman met groenten, die zijn waar stond te venten op de Geest, zich zóó boos tegen een kooper, die te veel naar zjjn zin afdong, dat hjj met een tonnemaat, een zoogenaamd „kwartiertje," den afdinger een hevigen slag in den nek toebracht,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1