Men meldt uit Vucht dat boven die gemeente een kortstondig, doch geweldig onweder heeft gewoed; één slag vooral was zóó hevig, dat de glazen er van dreunden. De bliksem is in een huis op den Helvoortschen steenweg geslagen, met het noodlottig gevolg dat de bewoner, de smid H. "Van Geene, op zyne legerstede gedood werd. Zijne vrouw en een kind van twee jaren, die in hetzelfde bed sliepen, schynen ook geraakt geweest te zy'n de eerste was den volgenden morgen verlamd, zoodat zy hare legerstede niet kon verlaten, terwijl het kind, dat anders goed loopt, gedurig viel. Beiden zijn thans echter weer nagenoeg hersteld. Op vreemde wyze heeft de bliksem zich een weg ge baand van kamer tot kamer; hy heeft het plafond bereikt, waarin hy twee diepe voren heeft gemaakt, is toen overgeslagen op eene Friesche hangklok, die hy volgde tot het einde van den ketting, waar hij het beschot van de alkoof heeft doorboord, juist op de plek, waar de overledene met het hoofd lag. Deze was een oppassend werkman, die eene weduwe nalaat met negen kinderen. Met ingang van den lOden dezer is, zoo meldt de „Zutf. Crt.", de onderwijzer J. W. te Eibergen, door B. en Ws. dier gemeente wegens mishandeling van een schooljongen voor 14 dagen in zyne betrekking geschorst. Te Hasselt zyn door denhevigen zuidwestenwind verscheiden landerijen, gelegen aan het Zwartewater, totaal ondergeloopen, waardoor ruim duizend pond hooi, hetwelk op een dier landen te drogen lag, door den sterken stroom werd weg gevoerd. Te 's- Bosch is overleden de heer M. Van Rysewyk, secretaris van het bisdom. In 1866 tot priester gewijd, werd hy weldra door wijlen bisschop Zwijsen tot de eervolle betrekking geroe pen, waarin hy gedurende bijna 20 jaren met den meesten yver, do grootste toewijding werkzaam was, terwyl hy nog verbonden was aan het lief degesticht van den H. Antonius en ook in die be trekking veel nut stichtte. Op slechts 44-jarigen eeftijd werd hy aan zyn werkkring ontrukt. Ruim twee jaren geleden strandde n het Nieuwe Gat by de westkust van het eiland Tessel de Nederlandsche bark „Daystar", beladen met spoorrails. Kort na de stranding werd het schip verbryzeld. Van de lading werd later door een dui ker een gedeelte geborgen; de rest werd door het zand bedolven. Thans schynt de stroom het zand te hebben verwyderd en zal men opnieuw beproe ven, of door middel van een duiker nog spoorrails geborgen kunnen worden. In Duitse he bladen vindt men een geval vermeld van genezing van gewrichts-rheu- matisme door compressen van verwarmd keuken zout. Een koetsier te Munchen, die aan genoemde kwaal leed, had verscheidene geneesheeren geraad pleegd, allerlei door hen aanbevolen middelen ge bruikt, maar tevergeefsde man lag reeds zes maanden met vreeselyk gezwollen gewrichten te bed. Toen kreeg zyne vrouw den raad compressen van verwarmd keukenzout in groote hoeveelheid aan te wendenzy deed dat, en na elf dagen was de zwel ing zoo verminderd, dat de man zich weder kon bewegen, en thans is hy volkomen gezond. Het gerucht dat te Palermo de cho lera zou zyn uitgebroken, wordt helaas bevestigd. De „Rassegna" deelt mede dat van de 19 aange tasten reeds 5 zijn overleden. Toen het feit Woensdag-morgen te Napels be kend was geworden, nadat de „Galileo", komende van Palermo, zyne passagiers had aan land gezet, ontstond eene gevaarlyke gisting onder de bevolking. Demonstratiën hadden plaats voor de prefectuur van politie en het stadhuis, en eene groote volks menigte verzamelde zich in de nabyheid van het „Hotel de Rome", luidruchtig dreigende de ruiten te zullen verbryzelen, indien de uit Sicilië aange brachte passagiers niet onmiddellyk werden ver wyderd. Te Marseille begint de toestand aanmerkelijk gunstiger te worden. Woensdag b. v. waren er in het geheel 29 sterfgevallen, waarby 11 kinderen en acht aan de cholera. In het Pharo-hospitaal zyn nog 35 patiënten onder behandeling. De „Tribune de Mons" zegt dat de cholera zich in eene builenwyk van Bergen (België) vertoond heeft. De andere bladen aldaar reppen er niet van. Te Ween en is eene merkwaardige gebeurtenis met een doodshoofd voorgevallen. In den winkel van den bekenden juwelier Turne^ in de Servitengasse No. 8, verscheen op zekeren avond eene elegant gekleede dame, die haar rijtuig voor do deur liet wachten. De slanke gedaante vi daardoor byzonder op, omdat voor haar gelaat, niettegenstaande de groote hitte, een zware sluier hing. Bij haar binnentreden werd een sterke mus kusgeur bemerkbaar, zoodat de winkelier, die juist een luchtje wilde gaan scheppen, er onaangenaam door werd aangedaan. Toch vroeg de heer Turner zeer voorkomend wat de dame begeerde en liet haar, op haar verzoek, eenige kostbaarheden zien; zy sprak zacht en op heeschen toon gebroken Duitsch. Ten laatste had de dame een armband uitgezocht, die honderd-vijf florynen moest kosten; ten einde het voorwerp beter te kunnen beschouwen, hield zy het tegen het licht, maar zonder haar sluier op te lichten. Daar dit kleedingstuk haar echter scheen te hinderen, trok zij er aan, waardoor het eensklaps los geraakte. Het was iets ontzettends wat de juwelier, al was het ook maar voor een enkel oogenblik, want hy viel dadelijk in zwijm, te aanschouwen kreeg. Een doodshoofd had hem toegegrynsd. De bezwyming van den heer Turyer duurde slechts zeer korttoen hij weder bijkwam was de ontzettende vrouw verdwenen en zyn huisgenoot, de heer Hüttler, verleende hem bystanddeze heer was gekomen om zyn vriend een bezoek te bren gen en had hom bewusteloos gevonden. De armband was verdwenen, maar de bedongen koopprys van honderd-vyf florynen lag behoorlyk op de toonbank, en deze voor den juwelier zoo ver- blydende omstandigheid droeg er veel toe by om hem spoedig op zijn verhaal te brengen. De dame met het doodshoofd, vertelde een dei- bladen den volgenden dag, is hier gisteren, be geleid door hare moeder, aangekomen en aan een hotel afgestapt. Zij behoort tot eene zeer achtens waardige, bemiddelde Italiaansche familie, en de ongelukkige, die thans zeventien jaren oud is, be vindt zich sedert hare geboorte in den voor haai en anderen zoo ontzettenden toestand. De baard van den koning van Italië.— De „Neue Freie Presse" bevat het volgende bericht uit Manzo, waar de koning van Italië tegenwoordig verblyf houdt. Reeds voor een jaar begon de koning van Italië, ofschoon hy eerst 41 jaren telt, grijs te worden, en thans zijn hoofdhaar en baard bij hem byna geheel wit geworden. Koningin Margherita, die het erg jammer vond dat haar gemaal er zooveel ouder uitzag, dan hij werkelyk is, liet van een dei- eerste parfumeurs uit Parys een kistje komen met haarverf, en drong bij den koning aan op het nemen van eene proef met dit middel. Koning Humbert beloofde het te zullen doen. Toen de koningin den volgenden morgen in haar tuinhuis kwam, zag zy, tot hare verbazing en ont zetting, dat haar lievelingshondje, een spierwit leeuwtje, van top tot teen groen was geworden. Men kan zich de verontwaardiging der vorstelyke bezitster over deze metamorphose voorstellenMaar de koning helderde het geval op. „Gy begrypt, lieve Margherita," zeide hij „dat ik uw middel eerst moest probeeren, om over de uitwerking te oordeelen. Ik erken dat deze proef nog niet zeer geruststellend is; maar morgen zal ik een tweede proef nemen met uw witte kakatoe." Toen de koning des avonds in zijn slaapvertrek kwam was het kistje met liaarmiddeltjes verdwe nen. De kakatoe is lelie-blank gebleven. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Bucharest wordt aan de Fransche bladen geschreven dat alle tot dusver aangewende pogin gen om tot het sluiten van een handelsverdrag tusschen Rumenië en Frankryk te geraken, mis lukt zyn. Men moet zich dus voorbereiden op de voortzetting van den tol-oorlog tusschen beide Staten, zegt de „XIXde Siècle." En verder: „Ten gevolge van het afspringen der onderhandelingen heeft de heer Bratiano, voor het oogenblik althans, van zyne reis naar Parys afgezien." Ook op het sluiten van een handelsverdrag tus schen Oostenryk-Hongarye en Rumenië moet geen uitzicht bestaan, meent hetzelfde blad. In Frankrijk zullen de groote manoevres in het departement du Nord gehouden worden. Het eerste legercorps wordt samengetrokken te Frevent, het tweede trekt by Corbie de Son me over en richt zich naar Albert. Er worden dit jaar geen oorlogsoperatiën vertoend, alleen worden eenige nieuwe theorieën omtnent dienstverdeeling in oorlogstijd practiscli geprobeerd. In Augustus brachten de belastingen en indi recte inkomsten in Frankryk 2,870,000 fr. minder op dan do raming en 189,000 fr. minder dan in Augustus 1884. Volgens eene nota van „Havas"-agentschap is het onjuist, dat, gelijk sommige bladen beweerd hebben, de minister van buitenlandsche zaken, De Freycinet, het aanbod van een onderhoud met lord Salisbury- zou hebben geweigerd. De gemeenteraad van Thuis, in de Ooster- Pyreneeën, welke herhaaldelyk geweigerd had over de gemeentezaken te beraadslagen, is ontbonden. Spanje. Het antwoord van Spanje aan Duitschland in de zaak der Carolinen-eilanden, is verzonden. De Spaan- sche regeering vraagt dat Duitschland van elk plan van beschermheerschap over die eilanden afzie, voordat voldoening wordt gegeven voor de belee- diging, der Duitsche vlag aangedaan. De bevelhebber van de Duitsche kanonneerboot „Utis" deed verscheidene eilanden der Carolinen- groep aan, voordat liy zich naar Yap begaf. Hij moet den generaal Terreros verklaard hebben dat hy in last had om na te gaan op welk der eilanden de Spaansche vlag niet wapperde. Het telegram, dienaangaande door generaal Terreros gezonden, treedt echter in weinig byzonderheden. De „Correo" deelt bijzonderheden mede aan gaande een incident, dat den achtsten September in de kazerne te Madrid plaats had. Een paar soldaten en korporaals moesten wegens ongehoorzaamheid in de kazerne blijven. Een dei- korporaals dreigde dat hy den kolonel zou dood schieten. De schuldige werd terstond gestraft. Verder viel er niets voor. Volgens de „Gaulois" zou de minister Canovas in den Spaanschen ministerraad gezegd hebben: „Wy hebben noch vloot, noch oorlogsmaterieel, onze kusten zyn onbewaakt en onze arsenalen staan ledig. Mocht de oorlogsparty de overhand behouden, dan zal ik eerst voor haar wyken, nadat alle middelen om den vrede te bewaren, zyn uit geput; wanneer dan mijne pogingen zonder gevolg blijven, zal ik my in het donkerste hoekje des lands terugtrekken en weenen over de dwaasheid dergenen, die blindelings de te verwachten gevaren te gemoet ylen." Groot-lSi-i (mi nïë. De „Pall Mall Gazette" bevestigt het bericht dat het Engelsch-Russich protocol, waarby het geschil over den Zulfikar-pas geregeld wordt, door de ver tegenwoordigers der beide mogendheden geteekend is. De commissie voor de grensregeling zal in No vember byeenkomen. De heer Lessar zal morgen, Zondag-avond, van Londen naar St.-Petersburg ver trekken, daar zyne zending afgeloopen is. INGEZONDEN. Vereeniging „Waarde der Kleinigheden." Iedereen heeft en krygt voortdurend tal van voorwerpen, welke als waardeloos worden wegge worpen of vernietigd (b. v. scheurpapier, oude couranten en boeken, sigarenpuntjes en dergel.). De Vereeniging „Waarde der Kleinigheden" stelt zich ten doel, die voorwerpen te verzamelen, om ze te verkoopen ten voordeele der ouderloozen, die door de „Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" worden verzorgd. Deze Maatschappy trekt zich in de eerste plaats het lot aan van die weezen, die, behalve van andere toevallige voorrechten, ook verstoken blijven van de gelegenheid om in een weezengesticht opge nomen te worden, en die dus veeltyds onverzorgd en verwaarloosd zouden voortleven. Op godsdienstig en kerkgenootschappelyk terrein neemt zij een vol strekt neutraal standpunt in. Yan de 204 pupillen, die volgens het jaarverslag over 1884 aan hare zorgen waren toevertrouwd, behooren 119 tot de Hervormde, 50 tot de Roomsch-Katholieke, 16 tot de Israêlietische, 9 tot de Doopsgezinde, 7 tot de Luthersche, 2 tot de Remonstrantsche en 1 tot de Hersteld-Luthersche gemeenten. Allen worden in de godsdienstige gezindte en richting hunner overleden ouders opgevoed. Zij die voor het bovenvermelde goede doel hun scheurpapier enz., hetzy veel of weinig, willen af staan (en bij wie het dan op de door hen zeiven te bepalen tyden geregeld zal worden afgehaald), gelieven daarvan kennis te geven aan Leiden, Mr. H. Yan dek Hoeven, 12 September 1885. Rapenburg 22 i

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2