A0. 1885. Pit nummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 7843. Maandag 14 September. eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De nieuwbenoemde hoogleeraar by de faculteit der letteren en wijsbegeerte dr. G. A. "VVilken zal Woensdag 16 September a. s., des namiddags te 2 uren, het hoogleeraarsambt aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorium van hot academiegebouw. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van een onzer stadgenooten, die zich in zijn kring niet minder dan zoovele anderen verdienstelijk had ge maakt, te Oegstgeest ter aarde besteld. Het was dat van wijlen den heer J. A. H. Yan Hartrop, die dezer dagen na een langdurig en ern stig lijden op den leeftijd van even 52 jaren aan de zijnen, zijne vrienden en zijne leerlingen werd ontnomen. Behalve dat hjj organist was in de Hooglandsche kerk alhier en de beide Leidsche en Haagsche carillons in de stadhuistorens bespeelde, was hij tevens onder wijzer aan de Muziekschool der Maatschappij voor ^oonkunst alhier, en de wjjze waarop hy zich vooral in deze betrekking van zijne taak kweet, zal zyne nagedachtenis niet alleen bij de leerlingen, maar ook bij zijne collega's en de commissarissen nog lang doen voortleven. De bijzetting in het familiegraf geschiedde, over eenkomstig zyn verlangen, met den meesten eenvoud. Mej. A. A. De Korte te Leiden is benoemd tot onderwijzeres aan eene christelijke school te Rotterdam. Gedurende deze week zyn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 47 67 volwassen personen en van 8 10 kinderen. Benoemd is tot onderwijzer te Assendelt C. Brandt, te Haarlemmermeertot onderwijzeres aan eene school met den Bijbel te Leiden, mej. M. M. Schöttelndreier te Breda. Evenals te Leiden, is thans ook te Leeuwarden eene vereeniging opgericht, genaamd „Waarde der Kleinigheden," welke zich ten doel stelt om allerlei voorwerpen, die als waardeloos worden wegge worpen of vernietigd, te verzamelen, ze te ver- koopen en de opbrengst te doen strekken ten bate van de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin. De heer W. H. J. Baart de la Faille, pred. te Amstelveen, herdenkt de* 30sten Sept. a. s. den dag, waarop hy vóór 25 jaren te Surhuizum het predikambt in de Herv. Kerk aanvaardde. Door den gemeenteraad te 's-Hage werd in zyne bijeenkomst van 10 Juni 1884 een legaat, groot f 7800, aanvaard, besproken door wylen den heer Rahmin Agion, overleden te Alexandrië, ten voordeele van het ziekenhuis en de openbare lagere scholen aldaar, elk voor de helft. In overeenstem ming nu met het tweede gedeelte dezer beschikking, zal aan een vijftal leerlingen van vjjf verschillende scholen voor onvermogenden aldaar, die aan het einde van deze maand de school verlaten en zich door ijver en gedrag bijzonder onderscheiden hebben, een Agion-prys worden uitgereikt. Het Groningsche studentencorps zal den 15den dezer de gebruikelijke serenades brengen aan den aftredenden en aan den nieuwbenoemden rector- magnificus der universiteit, benevens aan die hoog leeraren, die in het afgeloopen jaar hunnen acade- mischen werkkring te Groningen aanvaardden, nl. dr. A. G. Van Hamel, dr. P. J. Blok, dr. G. Wildeboer, dr. S. S. De Koe, mr. -J. Domela Nieuwenhuis en dr. W. C. Van Manen. Door B. en Ws. van Amsterdam zyn aan het Raadhuis weder uitgereikt zilveren horloges, voor zien van het wapen der gemeente, eenige aan jonge lieden, loffelijk ontslagen leerlingen van de open bare lagere scholen der 1ste klasse, die zich door goed gedrag en ijver in hun beroep, gedurende twee jaren na dat ontslag, die onderscheiding heb ben waardig gemaakt. Te Breukelen, waar hij herstel van zyne ge schokte gezondheid zocht, is overleden de heer L. Steinfort, predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam. In 1848, op 24 December, aanvaardde de heg Steinfort den herdersstaf over de gemeente Vuursche, ging in 1853 naar Bloemendaal over en kwam in het voorjaar van 1875 te Amsterdam. De overledene was een hoogst bekwaam man en werd als een zeer verdienstelijk kanselredenaar geroemd. 's Ryks middelen hebben gedurende de maand Augustusll. opgebracht/" 8,397,101, tegen 8,414,417 in 1884, en gedurende de eerste acht maanden van 1885 f 65,651,808, tegen f 65,951,861 in hetzelfde tijdvak van 1884. Het 8/i» der raming bedraagt f 71,526,916. De raming voor 12 maanden bedraagt f 107,290,376. De raming voor één maand is f 8,940,864.59. De opbrengst van de maand Augustus is dus wel niet veel, maar toch altyd nog iets geringer dan die van dezelfde maand des vorigen jaars, en verhoogt derhalve het reeds bestaande nadeelig verschil tusschen de beide jaren, dat thans f 300,000 bedraagt. In aanmerking genomen dat de directe belastingen in de maand Augustus 3 ton minder opbrachten, welk nadeelig verschil ongetwijfeld ge deeltelijk aan de late uitgifte der belastingbiljetten geweten moet worden, is mVer het algemeen de uitkomst wat deze maand betreft [niet ongunstig. Datzelfde geldt van de periode van 8 maanden. De directe belastingen brachten in dien tijd f 800,000 minder op, waar een meerdere opbrengst van f500,000 uit de andere belastingen tegenover staat. Het laat zich verwachten dat de totale opbrengst des jaars weinig van die van het vorige afwijken zal. Het stoomschip „Zaandam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 11 Sept. Dover; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 11 Sept.; de „Prins Maurits" ver trok 12 Sept., met volle lading en 18 passagiers, van Amsterdam naar Paramaribo; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 9 Sept. te Padang; de „Noord-Brabant," van Java naar Rot terdam, vertrok 10 Sept. van Padang; de „Voor waarts," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 11 Sept. Gemengd N ieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede acht gevallen van roodvonk, één van diph- theritis en één van pokken aangegeven. Twee personen overleden aan diphtheritis. Leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen alhier, zoomede verpleegden in weeshuizen, zullen a. s. Maandag, op welwillende uitnoodiging, een bezoek brengen aan Zomerzorg, ter bezichtiging van de aldaar gehouden wordende bloemententoonstelling. Deze week werden op „R h y nz i gt" genomen 122 zwembaden door heeren en 18 door dames. Temperatuur van het water 16° Celcius. De battery veld-artillerie, die heeft deelgenomen aan de manoeuvres te Hilversum, is hier weer teruggekeerd. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat gisteren (11 Sept.) op de paarden markt te Katwyk-binnen niet één paard, noch één veulen of hit aangevoerd was. Toch wilden eenige jongens er een viervoeter aan de lyn hebben. Daartoe namen zy eene kat, deden het dier een touw om den hals en bonden het vervolgens aan de lijn, waar het voor twee centen werd verkocht. Dit is zeker wel het goedkoopste koopje dat ooit op eene paardenmarkt is voorgekomen. Maar Jan moet het ook eene paardenmarkt zonder paarden en zonder kooplui zjjn 1 Men schryft uit Noordwijk aan Zee dd. 11 September: Er kwamen hier 2 schuiten aan van den reeder P. Van Duin, met 180 en 150 kan tjes pekelharing, 40 en 30 kantjes en 35,000 en 20,000 stuks steurharing. Voor pekelharing werd 13.05 voetstoots besteed. Voor steurharing werd f 10.35 voor volle en f 7.45 voor ijle per kantje, en van f ll'/j tot 13 per 1000 stuks betaald. De landbouwer A. v. d. VlugtAz., te Lisse, kwam Donderdag-morgen tot de minder aan gename ontdekking dat hy 's nachts ongevraagd bezoek had gehad. Met een uit de schuur gehaalde ladder zyn één of meer nog onbekende personen een dakraam ingeklommen, hebben blijkbaar het huis boven en beneden doorloopen en zijn, zonder iets mede te nemen, eene achterdeur uitgegaan, nadat zij op een zolderbalk eene waarschuwing met kryt hadden geschreven„boertje, pas op, we komen weer!" Men meent dat de inbrekers onver wacht zijn gestoord geworden en daardoor niets van hunne gading hebben kunnen meenemen. Voer de betrekking van hoofd der school in wyk I (Oosteinde) te Aalsmeer, hebben zich 47 sollicitanten aangemeld; voor eene zelfde betrekking te Drouwenerveen moet daarentegen^ maar één liefhebber zyn. Gedurende de terechtste 11 ing van Jeanne Lorette zal de heer De Roode, translateur te 's-Hage, als tolk voor de Fransche taal ter be schikking van het gerechtshof zijn, ten einde te fungeeren bij het verhoor van eenige buitenlandsche getuigen en den Japanschen gezantschapsattaché, die Fransch spreekt. Deze getuige behoeft niet den eed af te leggen, daar bij de Japanners, als belijders van het Buddhisme, het eedzweren niet in gebruik is. De tusschenkomst van den vertaler ten behoeve van de beschuldigde is vermoedelijk overbodig, daar zij zich goed in onze moedertaal uitdrukt en zich daarvan ook ter terechtzitting zal bedienen. De aan militairen in Den Haag uit gereikte strooibiljetten bevatten o. a. eene parodie op het Soldatenlied van den kapt. Haarman. Het „Haagsche Dbl." verzekert dat verscheiden firma's te Rotterdam hare werklieden hebben medegedeeld, dat zij, die aan de manifestatie voor het algemeen stemrecht deel nemen, daardoor geacht zullen worden, uit haar dienst te zyn ont slagen. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht van de tusschen 30 Augustus en 2 September jl. ont vreemde goederen, als: 1 dubbele gouden halsket ting met gewerkt kruis en medaillon; 1 bloedko ralen ketting met gewerkt gouden slot; 1 gewerkte gouden broche; 4 gouden vingerringen; 1 zilveren vingerring; 1 paar bewerkte gouden oorbellen; 1 zilveren cylinder horloge, genummerd 20859 en in den binnenkant met eene speld geschreven P. Clemens1 zilveren horlogeketting met zware schalmen. Voor de betrekking van hoofd eener openbare kostelooze school te Haarlem hadden zich 109 sollicitanten aangemeld. Aan het verge lijkend examen namen er 91 deel. De burgemeester van Kralingen heeft afwijzend beschikt op het verzoek om mor gen, Zondag, door de deelnemers aan den roei- wedstryd een optocht met muziek te doen houden. Op de Barneveldsche kermis is Don derdag weer duchtig huis gehouden en gevochten. De messen werden te voorschijn gehaald en een boerenjongen kreeg eene diepe snede over den arm, waarbij onmiddellijk geneeskundige hulp noodig was.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1