tweeden onderwijzer, op eene jaarwedde van 700, alsL. Yan Oeveren, thans werkzaam aan dezelfde school als 3de onderwijzer; H. L. De Haas en G. Rijkaart, beiden onderwijzer aan de jongensschool der 1ste klasse alhier. Ter voorziening in de door die benoeming te ont stane vacature van derden onderwijzer of 3de onderwijzeres aan de genoemde school wordt voor gesteld als zoodanig te benoemen mej. E. C. M. Rietdijk, die reeds eenigen tjjd aan de school werkzaam is, waarom B. en Ws. ter voldoening aan de voorschriften der onderwijswet, den Raad het volgende drietal aanbieden, als: mej. E. C. M. Rietdijk, werkzaam aan de school der 3de klasse No. 2; mej. C. Dikshoorn, onderwijzeres aan de school der 4de klasse No. 1, en mej. A. M. Van der Zanden, onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 1. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Batavia en Padang, door mid del van het stoomschip „Soerabaia", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 12den Sept. a. s., des namiddags te halftwee. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 7.56 bezorgd zijn. Hedenmorgen om negen uren trokken de alhier in garnizoen liggende troepen de voormalige Koe poort uit tot het houden eener manoeuvre bij den Leidschendam met de garnizoenen uit Den Haag en Delft. Aan deze manoeuvre lag de volgende veronder stelling ten grondslag: Eene noorder-afdeeling voorgesteld door de troe pen van het 4de regiment infanterie uit Leiden en Delft, waaraan cavalerie en artillerie toege voegd, was opgerukt met het doel zich van Den Haag meester te makeneene zuider-afdeeling, be staande uit het reg. grenadiers en jagers, een half escadron cavalerie en eene batterij artillerie, van 4 vuurmonden, zou trachten dit te beletten. Toen nu de verdedigers van de residentie langs den Leidschen straatweg, verder langs de grens van Rjjn- en Delfland, den Leidschendam bereikten, werd dit dorp nog onbezet gevonden. Na door het verkennings-detachement gedeeltelijk ingelicht te zijn omtrent de richting waarin de aanvaller oprukte, bezette de verdediger de toe gangen tot den Leidschendam en nam daartoe stellingen in op den toegangsweg naar Nootdorp en op den grintweg naar Stompwjjk. Door een detachement, onder commando van den luitenant Wenniger, werd in 43 minuten|eene brug geslagen over de Stompwijksche watering en daar over trok eene derde afdeeling en stelde zich in positie achter den djjk van den Trekvliet, terwjjl andere afdeelingen, in verband daarmede, den linker vleugel van den verdediger uitmaakten. De vijandelijke troepen bewogen zich in den zeer ruimen aanvalskring tusschen Nootdorp, Stompwijk en Voorschoten en trachtten, onder het avanceeren steeds nauwer toesluitende, dus van drie zijden, over den Leidschendam de residentie te bereiken. Toen om kwart over elven zich een verkennings detachement van den aanvaller op den Nootdorp- schen weg bewoog, werd deze door een paar kanon schoten van den verdediger aangemaand de obser vatie aldaar te staken. Al zeer spoedig evenwel kondigden salvo's aan dat de linkervleugel van den aanvaller onder het werkzaam vuur van den ver dediger gekomen was. Nagenoeg op hetzelfde tijdstip zag men de artil lerie van den aanvaller positie nemen nabij Stompwijk, om de colonne die over den Stompwyk- sclien weg aanrukte te steunen, welke; opstelling door de artillerie van den verdediger door een heftig geschutvuur bemoeilijkt werd. Ook aan den rechtervleugel drongen thans de troopen uit Leiden en Delft voorwaarts en zoo, steeds naar het midden aansluitende, trachtte de aanvaller den verdediger uit zijne stellingen te ver drijven en de toegangen tot de Residentie te forceeren. De aanval werd afgeslagen, want de linkervleugel van den aanvaller was den rechtervleugel van den verdediger genaderd vóórdat zijne andere afdeelingen volkomen aan het gevecht konden deelnemen en dus had de verdediger gelegenheid den vijand op zijn rechtervleugel nagenoeg machteloos te maken vóórdat de vereenigde aanval van drie zijden kon plaats hebben. Vermolding verdient de welwillendheid van de grondeigenaren, die hunne terreinen voor ook deze manoeuvre beschikbaar stelden. Door de troepen werd er een gepast gebruik van gemaakt. Na afloop van het gevecht deed de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers zich gedurende de rust hooren. Om halfvijf rukte het Leidsche garnizoen langs den Vinkweg de Sleutelstad weer binnen. In de Staatscourant van heden is opgenomen het verslag, uitgebracht aan den minister vanbin- nenlandsche' zaken door de commissie, van 1 Aug. 1884 tot 1 Aug. 1885 belast met het afnemen der practiscli geneeskundige en tandheelkundige exa mina, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 Decem ber 1878 (Staatsblad No. 222). Dit verslag loopt over de werkzaamheden, ver richt in hare tweede zitting, van 6 Jan. tot 9 Juli 1885 te Leiden gehouden. In het geheel zijn 173 candidaten voor het geneeskundig vak geëxami neerd. Voldoende bewjjzen van bekwaamheid om tot arts te worden bevorderd zijn geleverd door 52 candidaten. Aan 54 candidaten werd het bewijs uitgereikt, dat zjj met goed gevolg het algemeen geneeskundig examen hebben gedaan, bedoeld in art. 2 der wet. Van 8 adspirant-tandmeesters zijn 4 toegelaten, 3 afgewezen en trok 1 zich gedurende het examen terug. De namen der geslaagden zijn reeds vroeger door ons vermeld. De 1ste luit. der inf. van het Oost-Indisch leger D. La Feber, bjj de 2de afd. der Krijgsschool gedetacheerd geweest, moet den 21 sten Oct. a. s. per stoomschip „Voorwaarts" naar Java vertrekken. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok van Batavia naar Amsterdam 9 Sept.de „Prins Alexan der", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 9 Sept,; de „Oranje Nassau", van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 9 Sept. te Havre; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 9 Sept. van Marseille. BUITENLAND. Frankrijk. Te Montceau les Mïnes hobben weder onlusten plaats gehad. De wanordelijkheden begonnen in een danshuis; de gendarmerie kwam tusschen beiden. Een aantal revolverschoten werden op hen gelost, maar niemand is ernstig gekwetst. Vele arrestatiën hadden plaats. Te Nice heeft nu reeds de verkiezingsstrijd ook aanleiding gegeven tot hoftige tooneelen. De twee partijen, de eene onder aanvoering van den maire van Nice, Borreglione, hebben getracht elkanders vergaderingen uiteen te jagenbloed heeft nog niet gestroomd, maar tafels, stoelen en glazen zijn in menigte gebroken. Egypte. Volgens een telegram aan de „Standard" uit Cairo, van den 8sten dezer, zijn na den moord op Abdulla Khalifl-el-Taishi, den opvolger van den Mahdi, ernstige onlusten te Khartoem uitgebroken, en had Mohamed-el-Khair zich van Berber naar Khartoem begeven, om te trachten aan de aldaar heerschende anarchie een einde te maken. De „Bosphore ógytien", die hare uitgave vrij willig heeft gestaakt, is door een ander Egyptisch dagblad vervangen; het nieuwe orgaan draagt den naam van „l'Indépendance égyptienne." Spauje. Naar uit Madrid van gisteravond negen uren werd geseind heerschte er toen in geheel Spanje rust. Officieel is aldaar thans het bericht ontvangen dat de Duitsche kanonneerboot „litis" op 7 Sept. Manilla heeft aangedaan en daarop haren tocht naar Singapore heeft voortgezet. De gezagvoerder van dien bodem had geen ontmoeting met generaal Velasco. Het schip, waarop laatstgenoemde zich bevindt, bljjft voor Yap ten anker. De „Etoile Beige" beweert dat koning Leopold niet als scheidsrechter tusschen Duitschlana en Spanje zou kunnen optreden, omdat België zelf vroeger met Spanje onderhandeld heeft over den aankoop van een der Philippjjnen. Telegrammen. BERLIJN, 9 September. Volgens een uit Kiel hier aangekomen telegrafisch bericht is in den af geloppen nacht de torpedoboot „V 3," ten gevolge van eene aanvartog met de torpedoboot „V 8," in de Langeland-Belt gezonken. Alleen een sikker is ver dronken. De schepen „Blücher" en „Ulan" zjjn met pramen uit Kiel vertrokken, om te beproeven de boot te lichten. PEST, 9 September. De politie vati Bucharest meldt dat de oproerige Rumeensche manifesten, die onlangs in ieder dorp aan de Rumeensche grenzen verspreid werden, van uit Jassy door emi granten uit Zovenbergen zijn aangebracht; de uit gever is gearresteerd. PARIJS, 9 September. De Spaansche minister van marine heeft, volgens een telegram aan de „Temps" uit Madrid, het uitdrukkelijk noodig ge acht om te verklaren dat hij niet weet van een strjjd die zou hebben plaats gehad; toch hadden de Duitschers behalve Yap nog eenige anderen der Carolinen-eilanden bezet. De Spaansche ^minister van binnenlandsche zaken had gisteren een onder houd met den Duitschen gezant, graaf Solms, be treffende de voldoening voor de beleediging der Duitsche vlag aangedaan. Duitschland toont zich zeer verzoenlijk. De verdedigingswerken in de Spaansche havens en arsenalen worden ijverig voortgezet. Graaf Solms maakte gisteren een rij toer door de Madridsche straten, die zonder inci denten afliep. MARSEILLE, 9 September. Heden zijn hier 8 personen aan cholera overleden. MADRID, 9 September. Tolegrammen uit Ma nilla melden van daar niets nieuws. Admiraal An- tequera heeft het bovel over de Spaansche vloot aan de Balearen overgenomen. TOULON, 10 Sept. Gisteren overleden alhier 7 choleralijders. In Spanje bedroeg het aantal ziektegevallen 1613, dat der sterfgevallen 521. LEIDEN, ÏO September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwesten tot noord westenwind. Bjj den heden te Amsterdam gehouden roei- wedstrijd van de vereeniging „de Amstel" is door dr. P. H. Damsté, van de studenten-roeivereeniging „Njord" te Leiden, de eerste prijs behaald in de afdeeling „Sculing Outriggers." Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 1 tot en met 8 Aug. Naar men ons van goederhand uit Den Haag meldt, bestaat er tot dusver geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat het tijdstip der terug komst van den Koning in de residentie, op 19 dezer bepaald, verandering zou hebben ondergaanzoodat ook de opening der Kamers door Z. M. in eigen persoon verwacht mag worden. Naarvmen mededeelt," moeten gisteravond iri de Kazernestraat te 's-Hage aan verschillende militairen die huiswaarts naar de kazerne gingen, strooibiljetten zijn uitgereikt van oproerige strek king, waarin hun o. a. werd aanbevolen de wapens neer te leggen. Een treurig ongeluk kostte gisteravond te 's-Hage aan twee menschen het leven. De gebroe ders R., langs de Hooftskade gaande naar de woning van bun moeder aan de Beestenmarkt, geraakten omstreeks elf uren te water in de singel vaart van' den Zuidwal. Er kwam wel spoedig hulp, maar het duurde toch nog vrjj lang voordat men met haken de drenkelingen aan wal had gehaald. De radeloos heid der moeder, eene weduwe, die twee arbeidzame zonen één hunner was gehuwd op eenmaal verloor, is niet te beschrijven. Te Leeuwarden is gevankelijk binnengebracht de gewezen onderwijzer B. H., beschuldigd van diefstal van een horloge en eenige andere voor werpen van waarde ten nadeele van zjjne zuster, bij wie hy eenige dagen had doorgebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 1-8 Aug. Luidens telegrafisch bericht van den resident van Probolinggo, is in den nacht van 30 op 31 Juli jl- in de zuidelijke dessa's van het district Tenger, een lichte aschregen gevallen, blijkbaar afkomstig van de Smeroe. De aschregen was met stof vermengd; schade werd niet aangericht. In de plaats van den opziener bjj den in- en uitvoer te Pedang, Loth, die wegens gebrek aan dienstijver uit zijne betrekking is ontslagen, zal, naar wij vernemen, worden benoemd de klerk bij die middelen alhier, Kuhr. (,J.-B.) Programma's van muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Bloemententoonstelling. Vrijdag 11 Sept, 's namiddags van 15 uren, door het muziekcorps der dd. Schutterij, onder directie van C. G. Locher. 1ste afd.: No. 1. „Tuinbouw-Marsch" (late uitvoering), Locher; 2. „Schans- spiel-Ouverture," Rüdiger; 3. Walzer „VomRhcinzurDonau. Kéler-Béla; 4. Fantaisie „La Dame blanche," Boieldieu:5- „Glöckchen-Polka," Rehl. 2de afd.: No. 6 Ouverture „Prince Eugène," Schmidt; 7. Fragment ans der „Bettcl- student," Locher; 8. „Concert-Polka," Parlow9. Fantaisk „Le Postillon de Longumeau," Adam 10. „Prager-Polka, Pehel.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2