N°. 7840. l)oiiderda<> lO É5Septeixit>er. A0. 1885. §,ezb (Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van tgpn- en feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dag blad behoort voor de inteekenaren daar op het officieel Verslag der .Handelin gen van den Gemeenteraad: zitting van Dinsdag 1 September, bladz. 63. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 120 tot 125 der Ingekomen Stuk ken van den Gemeenteraad. Leiden, 9 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Op Dinsdag den löden September a. s., des na middags te twee uren, zal de rector-magnificus der Leidsche universiteit, de hoogleeraar dr. G. D. L. Huet, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan zijn opvolger den hoogleeraar dr. J. P. N. Land. Heden had in de verschillende garnizoens plaatsen de aanbesteding plaats van de levering der fourages voor paarden, van 1 November 1885, tot en met 31 October 1886. Voor het garnizoen Leiden was minste inschrijver de heer J. Muntinga te Groningen, a 30 cents de 10 kg. hooi, 20 ets. de 10 kg. stroo, 90 ets. de 10 kg. haver en 54 ets. het ratioen voor cavaleriepaarden gedurende de wintermaanden. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis van belangheb benden dat de commissie, belast met het exami- neeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurwetenschappen om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Woensdag 28 Sept. en volgende dagen te Leiden. De Kijnlandsche Stoomtramweg vervoerde in de maand Augustus 11. tusschen Leiden en Kat wijk 37,336 personen, met eene opbrengst van f 7788.141/,het goederenvervoer en diversen bracht f 440.45 op, totaal f 8228.59'/,. Van 1 Januari tot en met uit0. Augustus 1885 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 196,553, met eene opbrengt van f 35,030.08'/,; het goederenvervoer en diversen bracht f 2794.77'/, op, totaal 37,824.86, zynde per dagkilometer f 17.29'/,. De begrooting der gemeente Leiderdorp voor het jaar 1886 zooals die door burg. en weths. is voorgedragen, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 18,760.95. De opcenten op de personeele belasting zijn van 17 tot 20 verhoogd en de hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 2700 tegen f 1350 in 1884. Als buitengewone uitgaaf is voor het ver anderen van de Doesbrug in eene ijzeren valbrug eene som geraamd van f 4500. De gemeenteraad van 's-Gravenhage besloot gisteren om in een adres aan den Koning te ver zoeken, de gemeente definitief te ontheffen van de verplichting tot het oprichten en in stand houden eener burgerdag- en avondschool. Dit besluit rustte op de gronden, door B. en Ws. in hun praeadvies uiteengezet, waarin breedvoerig betoogd werd dat in de behoefte aan onderwijs voor aanstaande am bachtslieden op voldoende wijze wordt voorzien. B. en Ws. van Gouda stellen bij de gemeente- begrooting van 1886 voor, in dat jaar over te gaan tot de restauratie van de schoone Raadszaal aldaar, met inbegrip van het daar aanwezige oude schilder stuk. De begrooting bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 317,318.29'/,. Het detachement van het 4de regiment inf., onder commando van den kapitein Visser, dat te Amsterdam gedurende de afwezigheid van het 7de regiment infanterie in den garnizoensdienst heeft voorzien, keert aanstaanden Zaterdag, 's morgens vroeg, naar zijne garnizoensplaats Haarlem terug. Uit Amsterdam wordt aan het „Utr. Dbl." geschreven In eene vergadering van deelhebbers in de leening van f 200,000 (waarvan genomen f 150,000 en ge stort f 75,000 in Mei jl.), gesloten ten behoeve van de „Amsterdammer, Dagblad voor Nederland," toen dit blad overging aan de heeren Ellerman, Harms Co., is medegedeeld dat de gestorte som van f 75,000, die strekken moest tot Januari e. k., is ingeteerd. De commissarissen voor de leening von den, dat het niet wel aanging de tweede storting op te vragen, omdat met dit bedrag de toekomst van het blad geenszins zou zijn verzekerd. Besloten werd de heeren Ellerman, Harms Co. te vragen of zy op zich nemen de uitgifte voort te zetten, ook wanneer de eventueele tweede storting is ver bruikt. Tot op dit oogenblik heeft het blad sedert 1 Januari 1883 de som van f 575,000 gekost. Op de algemeene tuinbouwtentoonstelling te Berlijn, welke aldaar van 5 15 September gehou den wordt, is de grootste onderscheiding te beurt gevallen aan den heer J. Jurrissen (firma Jac. Jurrissen Zoon, by Naarden), aan wien voor eene groote verzameling conifeeren de „eereprys van H. M. de keizerin" werd toegekend. Acht van de grootste firma's uit Europa hadden naar dezen prqs medegedongen. Ook voor heesters verkreeg de heer Jurrissen nog twee eerste pryzen. De ten toonstelling bevat zeer belangrijke inzendingen, vooral uit Engeland en België. (N. v. d. D.) Volgens de „Tilb. Crt." zou Tilburg aange wezen zijn voor eene algemeene vergadering van Pauselyke zouaven het volgend jaar te houden. Door het bestuur der kiesvereeniging Helder is, naar de „Stand." meldt, een adres gericht aan den minister van oorlog, om zoo mogelijk vergoe ding te erlangen vanwege het departement van oorlog, voor de geleden schade aan woningen door de zware schietproeven uit het geschut van het fort op de Harssens op 2 dezer. Een boekverkooper wendde zich onlangs tot den minister van waterstaat met de klacht, dat zyne bestelkaarten betreffende de couranten steeds met een dubbeltje werden belast. Hierop heeft hij het antwoord ontvangen dat de extraport was geheven, omdat er op geschreven stond de tyds- bepaling, wanneer het abonnement een aanvang moest nemen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrydag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Brabant" vertrok 7 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Noord-Hol land," van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Sept. van Aden; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Sept. van Port-Said; de „Zuid- Holland," van Rotterdam naar Java, passeerde 8 Sept. Kaap Carvoeiro; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Sept. Kaap St.-Vincent. Z. M. heeft, met 15 Sept. a. s., benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Onder- dendam, A. Helderman, ontv. der registr. en dom. te Onderdendam; met 1 Oct. a. s., aan P. J. Donkers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Aarle-Rixtelbenoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, thans substituut-griffier by de arrond.-rechtbank te Haarlem; aan E. Vincent, gemeente-secretaris van Lonneker, vergunning ver leend om te Enschedee te wonen; aan den heer -J. H. R. Beaujon, gezaghebber van St.-Hartin (Nederlandsch gedeelte), op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dank betuiging voor de door hem bewezen langdurige en trouwe diensten; aan den heer W. L. Loth, gouvernements-landmeter te Suriname, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevryder, hem door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: G. L. M. baron Taets Van Amerongen Van Natewisch, te 's-Hage, commandeur dor orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach; mr. C. A. graaf Van Bylandt, te 's-Hage, comman deur 1ste kl. der Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde. Gcmeugd JVieu w s. Men meldt uit Leidschendam dat opDon- derdag 10 dezer aldaar groote militaire manoeuvres in het vuur zullen plaats hebben. Men verneemt dat de garnizoenen van Leiden, Den Haag en Delft daar aan zullen deelnemen en de bedoeling is den Leid schendam tegen een aanval aan de oostzijde te verdedigen. Ten vorigen jare kwam de aanval van de tegen overgestelde zyde en werd deze manoeuvre tot de belangrijkste gerekend welke in dien omtrek ge houden werden. De IJselstoomtram zal morgen extra-trammen laten loopen. Eene dienstmaagd te Rjjnsburg had gisteren het ongeluk van den hooiberg, waarop zy werkzaam was, naar beneden te glijden. De steel van den hooivork, tegen den hooiberg aanstaande, was de plaats waar zy met het lichaam in terecht kwam. Een gapende en diepe wonde bekwam zj> daardoor. De getuigen in de zaak van Jeanne Lorette zijn, naar het „D. v. Z.-H." meldt, gedag vaard om den 17den dezer te verschijnen ter open bare terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage. Een werkman, aan de waterleiding te Rotterdam werkzaam, had het ongeluk in een gemetseld reservoir, waarboven hy stond te werken, neer te storten. In den val kreeg hij eenige stukken yzer, welke op een wagen lagen en waar aan hy zich in zyn val vastklemde, op het lyf, waardoor hij aan het hoofd deerlyk verwond werd. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk van een Kralingschen geneesheer voor hem ingeroepen, waaruit bleek dat hy in- en uitwendig was ge kneusd. Zyn vervoer naar het ziekenhuis te Rot terdam werd onmiddellyk bevolen. De eerste slachtoffers van de Am- sterdamsche oploopen. Voor de rechtbank aldaar stond gisteren terecht Jan Luttik, oud 41 jaar, grondwerker van beroep, daar ter stede woonachtig, een der venters van het blad „Recht voor Allen", die op 24 Aug. nabij het Amstelveld aanleiding gegeven zou hebben tot een volksoploop en bij dio gelegenheid den agent van politie Zegeman in den hals, den agent Berkurn in het aangezicht zou hebben geslagen. Bekl. ontkende deze feiten, bewerend© door de agenten allereerst te zyn aangegrepen en slechts de slagen te hebben afgeweerd om niet to worden doodgeslagen. Drie agenten van politie en de marktmeester werden als getuigen a charge ge hoord, terwyl door het O. M. op verzoek van den bekl., zeven getuigen a décharge waren opgeroepen: Het O. M. achtte door de verklaringen der getuigen de schuld van den bekl. wettig en overtuigend be wezen en requireerde 4 maanden celstraf. De beklaagde verhaalde in zijne verdediging hoo hy werk zocht, doch het niet kon krygen en voor zyn brood „Recht voor Allen" verkocht. Zonder dat hy een oploop veroorzaakte, werd hy door drio agenten aangevat, die hem begonnen af te ranselen. Het toen gepleegde verzet verklaart hy door den

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1