N°. 7838. Dinsdag S September. A". 1885. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 September. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Naar wij vernemen, heeft de kapitein der dd. schutterij alhier, de heer J. P. Riedel, aan den Koning zijn ontslag uit die betrekking verzocht, als reden daarbij opgevende dat de Schutterijwet hem niet kan beschermen tegen bedreigingen van eenige gewapende schutters, zooals die den llden Aug. jl. na de exercitie hebben plaats gehad, en dat hy dus onder die wet niet langer verkiest te dienen. In hunne Memorie van Toelichting op de door hen ingediende gemeente-begrooting zeggen B. en AVs. dat er huns inziens des te meer grond bestaat om te verwachten dat een volgend jaar de thans ingetrokken Rijkssubsidiën voor de middelbare scho len voor meisjes wederom op de Rjjksbegrooting zullen worden gebracht, nu de ook voor onze ge meente zoo nadeelige beslissing genomen is naar aanleiding van een door de Tweede Kamer met eene toevallige meerderheid van één stem aange nomen amendement en tot de oprichting van de school evenmin in deze gemeente als in vele andere zou zjjn overgegaan, wanneer geen subsidie door de Regeering ware toegezegd, terwjjl de gemeente zich voor de oprichting der school belangrijke uit gaven heeft getroost, in de onderstelling dat het subsidie uit den aard der zaak blijvend zou wezen. Het zou daarom wellicht overweging verdienen om vóór de vaststelling der Rjjksbegrooting aan de bevoegde machten ter zake een adres in te dienen. Intusschen bestaat de mogelijkheid dat bedoelde subsidiën niet worden hersteld. Hoezeer nu ook bij het genot van een subsidie steeds naar de meest mogelijke zuinigheid moet worden gestreefd en al wat overbodig is moet worden vermeden, zoo zal het vervallen van het subsidie toch uit den aard der zaak aanleiding moeten geven tot een meer speciaal onderzoek in hoeverre ter zake van bedoelde school de ontvangsten zouden kunnen worden ver hoogd of de uitgaven verminderd. Na daaromtrent eene conferentie te hebben ge houden met de commissie van toezicht is hun gebleken dat eene verhooging van schoolgeld aller minst doeltreffend zou wezen, omdat daarvan eerder vermindering dan vermeerdering der ontvangsten het gevolg zou wezen, met het oog op het ver minderd aantal leerlingen. Zelfs zjjn er reeds stemmen opgegaan om het schoolgeld te verminderen, ten einde het aantal leerlingen te doen toenemen en daardoor de inkomsten te doen stijgen. Wat de uitgaven betreft, deze zjjn vooreest met f 150 verminderd door de opheffing van de af zonderlijke betrekking van leeraar in de staats wetenschappen, terwijl de kosten voor leermiddelen op deze begrooting f 6*0 lager zjjn geraamd dan op die voor 1885, te zamen uitmakende een bedrag van f 800. Verder wordt door de commissie van toezicht overwogen in hoeverre er mogelijkheid bestaat tot meerdere vermindering van uigaven over te gaan. De uitslag daarvan zal te zijner tijd worden mede gedeeld. Op den voorgrond moet echter staan dat het deugdelijk en degeljjk onderwijs in geen enkel opzicht door de te nemen maatregelen schade mag lijden. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 28 tot 81 Juli. De Kweekschool voor Zeevaart alhier ver meerderde gedurende de maand Augustus met ruim een 30-tal jongens. Het aantal bij die inrichting bedraagt thans 270. Bij de heden gehouden openbare verkoopkig van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 heotoliters, waren de hoogste prijzen f 38, f 19.50, f 3.90 en f 2.35; de laagste 38, f 19, f 3.80 en f 1.95. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde hield Zaterdag hare jaarvergadering te Zwolle. In beginsel is besloten in 1887 eene groote ten toonstelling te houden te Amsterdam; in de ver gadering van 1886 zal het hoofdbestuur rapport uitbrengen omtrent den uitslag van zjjne pogingen om uit te zien naar de middelen, om daar ter stede een geschikt gebouw te stichten of te huren. Aan eene commissie is verzonden een voorstel om een kapitaal bjjeen te brengen, waarmede de kosten kunnen bestreden worden tot uitzending van plantenverzamelaara naar tropische gewesten. Voorts werden verschillende prijsvragen uitge schreven. De volgende algemeene vergadering zal te Leiden, de eerste vriendschappelijke bjjeenkomst zal te Zeist gehouden worden. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein te Groningen en dr. D. J. Coster te Amsterdam. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Nieuw- Vennep bedankt. Ds. Hattink, pred. te Harderwijk, is beroepen te Ter Aar. De heer W. B. Graaf Van Limburg Stirumis in eene plechtige zitting van den gemeenteraad geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Noord- wjjk. De oudste wethouder, de heer P. De Groot, heette hem met enkele woorden welkom, herinnerde dat de naam der graven van Stirum in de gemeente Noordwijk steeds een beteekenisvollen klank hadden en beval met vertrouwen den nieuwen titularis de belangen der gemeente aan. De nieuwe burgemees ter nam hierna het woordhij bracht in herinnering de vele diensten door zjjn voorganger, wijlen den heer Pické, der gemeente bewezen; hij wendde zich tot den Raad en de ingezetenen en legde voorts de beginselen van zjjn bestuursbeleid bloot. De rede, die bijna een half uur duurde, maakte blijkbaar op het aanwezige publiek een uitmuntenden indruk. Met het oog op den dood van den heer Pické had men zich van andere feiten dan het uitsteken dei- nationale driekleur, onthouden. De heer Van Stirum had voor alle eerbetoon bedankt. Te 's-Hage is plotseling overleden de gepen- sionneerde luitenant-kolonel der genie van het O.-I. leger M. C. Van Daalen Wetters. Mr. J. L. G. Gregory, oud-commissaris des Konings in de provincie Drente, heeft wegens hoogen ouderdom, 77 jaren, zjjn ontslag aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht als curator der universiteit te Groningen. Onderstaande aankondiging staat in de Staats courant van heden „Nederlandsche inzenders op de internationale tentoonstelling te Antwerpen, die verlangen tegen woordig te zjjn bjj de plechtige proclamatie der be kroningen door Z. M. den kontig der Belgen, welke op Maandag 14 September a. s. des namiddags te 2 uren op het terrein der tentoonstelling zal plaats vinden, worden verzocht daarvan uiterljjk Dinsdag 8 September a. s. schriftelijk mededeeling te doen aan den heer gedelegeerden commissaris der Neder landsche Regeering op de tentoonstelling te Ant werpen, en daarbij op te geven, of en van hoeveel dames zjj zullen vergezeld zjjn. De kaarten voor gereserveerde plaatsen zullen op nader aan te kon- i digen tijd en plaats ter hunner beschikking worden i gesteld. Bij mededeeling later dan op 8 September a. s. kan voor de 'tijdige uitreiking dier kaarten niet worden iigestaan." Het stoomschip .Zeeland," van Rotterdam j naar Java, arriveerde 5 Sept. te Port-Saidde „Sa- marang," van Java naar Rotterdam, arriveerde 5 Sept. te Suezde „Prins Alexander," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 5 Sept. te Padang de „Edam" arriveerde 4 Sept. van Amsterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Nistelrode benoemd H. Van de Ven, secretaris dier gemeente. Gemengd N ieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder vergunning van burgemeester en weths., in de grossierderij van J. C. K. aan de Hoogewoerd en het Kort-Rapenburg. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt daarom nog maals gewaarschuwd in genoemde inrichtingen geen sterken drank onder de twee liters te koopen. Door de politie alhier zjjn aange houden en ter beschikking der justitie naar het huis van arrest te 's-Gravenhage overgebracht twee niet alhier te huis behoorende personen, die zich aan bedelarjj hadden schuldig gemaakt, zelfs zóó brutaal dat zjj bij een alhier wonend predikant daartoe driemaal de deur hebben doen openen. Heden maken de weezen der Evange- lisch-Luthersche gemeente alhier, onder geleide van den vader en de moeder van dat gesticht, een uit stapje naar Amsterdam, ter bezichtiging van „Artis" en andere merkwaardigheden der hoofdstad. De voormalige dienstbode van den Haagschen advocaat-generaal De S. L. is in hoogor beroep gekomen van het vonnis, waarbij zij wegens het medenemen van spijzen (een lapje biefstuk) veroordeeld is. Door de Rotter damsche rechtbank is bevel tot gevangenneming verleend tegen Fran cois Eugène Kayzer, kleermaker, oud 43 jaren en geboren te Huttenheim in den Elzas. Hem wordt bedriegljjke bankbreuk ten laste gelegd. Hjj ver trok met zjjne vrouw en beide kinderen (19 en 17 jaren oud), onder voorgeven van naar Amsterdam te reizen. Binnen weinige dagen zullen de werkzaamheden in de Hilversumsche stoomspinnerij en weverjj aan de Gooische vaart weder een aan vang nemen. Uit Sittard wordt aan de „N. R. Crt." geschreven dat men Jean Timmermans, die min of meer aan verstandsverbijstering lijdt, (zoon van Cesar Timmermans) naar 's-Hertogenbosch heeft gebracht in het krankzinnigengesticht aldaar. Hjj moet gedreigd hebben den zwager van wjjlen den advocaat Yan Oppen, de burgemeester Savelberg te Heerlen, te zullen vermoorden. Gisteravond omstreeks zeven uren werd dnder de gemeente Yuursche bij Baarn, de jager des Konings J. D., wonende te Soestdjjk, door een schot ernstig gewond. Naar men ver neemt, moet de justitie den dader reeds op het spoor zjjn. In den afgeloopen nacht is te Ter schelling een schoener gestrand in de buitengronden sleepboot en schuiten zjjn naar de strandingsplaats vertrokken. Naar per telegraaf wordt gemeld uit Cardiff werd Vrijdag-avond een sterfgeval aan cholera waargenomen aan boord van het stoomschip „Craindau," komende van Barcelona. Uit een ge neeskundig onderzoek is gebleken dat men hier met Aziatische cholera te doen heeft. Men had opgemerkt dat een der werkers, die aangenomen waren om steenkolen in het schip te laden, uit een vat Barcelona-wjjn had gedronken. Kort daarop werd hij door zware diarrhee overvallen en over leed tegen 9 uren. Het stoomschip is naar het quarantaine-station gesleept. De geneesheere» onder-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1