Postkantoor Toorscboten. iT-BHSC Tclcgrainmeot BERLIJN, 4 September. KZ.) Al komen nog altijd uit enkele kleinere steden van Spanje berichten van demonstraties in zake de Carolinen-quaestie töcj1 begint langzamerhand het verstandige c|06j (jer Spaansche pers eene kalmere en r^6er doordachte houding aan te hemen; Vóöral de bladen der ge matigd constitutioneele party geven, reeds heden te kennen dat de Spaansche ministers, door hunne houding, het streven van de republikeinsche party en de Fransche radicalen i'a de hand gewerkt héb ben. Terwijl nu de schuld van den weinig ver- kwikkeiyken toestand des lands reeds openlijk aan de regeering gegeven wordt, bespreekt men bereids de mogelijkheid van eene verandering van Kabi net, waarbij de party van Sagasta aan het roer zou komen, van welke partij verwacht wordt dat zjj beter zou regeeren en de algemeene Spaansche politiek met meer voorzichtigheid leiden. MADRID, 4 September. Gisteren zyn in Spanje 2360 choleragevallen aangegeven, waarvan 775 met doodeiyken afloop. MARSEILLE, 4 September. Heden zyn hier 11 personen aan cholera bezweken. TOULON, 4 September. Heden zyn hier 13 per sonen aan cholera overleden. MADRID, 4 September. Markies De la Vega de Armyo, minister van buitenlandsche zaken, in het kabinet Sagasta, geeft aan de „Iberia" het recht om te publiceeren dat, gedurende den tjjd der liberale regeering, Spanje nooit met Duitschland eene schikking getroffen heeft, van welken aard ook. PARIJS, 4 September. De Freycinet is heden te Mont-sous-Vaudrey aangekomen, waar hy zeven dagen vertoeven zal. Na zijn terugkeer naar Parys zal hy besprekingen houden met de Fransche ge zanten te Londen, Berlijn, Weenen en Rome, die met verlof zyn en na deze beraadslagingen weder naar hunne posten zullen terugkeeren. De onderhandelingen over het handelsverdrag tusschen Frankryk en China zullen eerst in Nov. te Peking beginnen. MADRID, 4 September. Eene officieele depeche van de Philippynsche eilanden bericht de aankomst van het stoomschip „San-Quintin" komende van het eiland Yap, met tyding, van drie dagen gele den dagteekenend, dat het oorlogsschip „Manilla" op don avond van den 24sten Augustus aanstal ten had gemaakt om het eiland te bezetten, toen eene Duitsche kanonneerboot, daar' aangekomen, tegen 7 uren 's avonds met eene gewapende boot eene landing bewerkstelligde, de Duitsche vlag plantte en het eiland uit naam van het Keizerryk bezette. De commandanten der Spaansche oorlogsschepen hebben tegen deze handelwyze onmiddellyk ge protesteerd. Het bericht verwekt te Madrid eene gg^te verontwaardiging, inzonderheid in militaire EWigen. MADRID, 5 September. Tegen middernacht lieerschte in de stad eene gevaarlyke gisting. Eene talryko volksmenigte had in den loop van den avond een aanval gedaan op het gebouw van het Duitsche gezantschap, de ruiten verbryzeld, de Duitsche vlag neergehaald en aan flarden gescheurd. Vervolgens begaf zy zich naar het paleis van den minister-president, en eischte onmiddellijke oor logsverklaring aan Duitschland. (Tweede depeclic.) Een half uur na middernacht nam de agitatie nog gaandeweg toe. Een optocht van ongeveor 6000 personen, met Spaansche ba nieren voorop, bewoog zich door de straten en hief voor het gebouw van de militaire club en het Athenaeum de kreten aan„weg met de Duitschers Love Spanje!" De officieren van drie Spaansche oorlogsschepen, die het eiland Yap verlaten hadden, zyn afgezet. Derde depeche). De gisting neemt toe. De onder de wapenen geroepen militaire macht bezette de Puerta del Sol en do aangrenzende straten. De menigte ging langzaam uiteen, met den kreet: „Leve het leger 1" Vierde depeche). Na het afrukken en verbranden van het wapenschild en den vlaggestok van de Duitsche legatie, gingen de manifestanten generaal Salamanca gelukwenschen. De generaal wasechter afwezig. Verscheidene generaals hebben met Kanovas ge confereerd zestig personen zyn wegens het aanheffen van oproerige kreten gevangengenomen. De gewapende macht heeft last gekregen, om de tumulten te onderdrukken. LQNDBN, 5 Sept. (A.) (Eerste Telegram.) Spaan sche oorlogsscher,eri) dis den 21sten Aug. Yap be reikt hadde^ maakten zich den 31sten gereed om het eiland te bezetten. Een Duitsche kanonneer boot, öie den 24sten was aangekomen, zette onmid dellyk troepen aan land en heesch de Duitsche vlag. De Spanjaarden protesteerden en seinden dadelijk naar Madrid. Het bericht verwekt veel sensatie men vreest voor een botsing op het eiland Yap. De ministerraad is bijeengeroepen; koning Alfonso zal morgen te Madrid aankomen. (Tweede Telegram.) De bevqlking van Madrid heeft alle bezinning ten eenenmale verloren. Zy heeft het hotel der Duitsche legatie aangevallen, het wapenschild omlaaggerukt, dat naar de Puerta del Sol gesleept en het verbrand voor de woning van don minister van binnenlandsche zaken, onder wilde kreten: „Weg met DuitschlandI" De volksmenigte begaf zich daarop naar het hotel der Fransche ambassade en gaf haar sym pathie voor Frankryk door aanhoudende toejuichin gen te kennen. Aan de troepen werd bevel gegeven om de stra ten te doen ontruimen en de volksmenigte trok zich langzaam terug. De toestand is hoogst ernstig. (Derde telegram.) De Spaansche Ministerraad heeft besloten, den Gouverneur van Yap en de Commandanten van twee Spaansche oorlogsschepen wegens plichtverzuim voor den krygsraad te doen verschijnen. Het bericht dat het Duitsche eskader naar de Carolinen is vertrokken, wordt bevestigd. LEIDEB, 5 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westelyke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 14° Celcius 57° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 14° C. 57° F.; 'smidd. 12 uren 17° C. 64° F.; 's namiddags 4 uren 18° C. 66° F. De heer Hollman, violoncellist van Z. M. den Koning, is naar het „N. v. d. D." meldt, voornemens in de maand November a. s. eene kunstreis door Nederland te doen. Hy zal alsdan tevens eenige nieuw gecomponeerde muziekstukken voordragen. Volgens gerucht zou de heer H. Hoppe, majoor commandant by de dienstdoende schuttery te Schie dam, aan den Koning het verzoek hebben ingediend om eervol ontslag uit genoemde betrekking. De „Zw. Crt." verneemt dat het dividend der Billiton-maatschappy is vastgesteld op f 250. In zake het ruw optreden van de politie te Amsterdam by de laatste opstootjes aldaar, heeft hedenmorgen om ongeveer halfelf de aanbieding plaats gehad van een adres aan den burgemeester, waartoe gisteravond op eene meeting in het lokaal van het Werkmansbond was bosloten. In genoemd adres wordt verzocht eene commissie, uit alle klassen der maatschappy samengesteld, te benoemen, om onderzoek te doen naar het gedrag der politie by de bewuste ongeregeldheden. De deputatie, tot welke ook drie dames behoor den, begaf zich, door vele nieuwsgierigen gevolgd, van het Waterlooplein naar het stadhuis. Zij werd na eenigen tijd wachtens binnengelaten, nadat de omstanders op verzoek der politie zich verwijderd hadden. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur, Toen het geëindigd was, deelde de voornaamste woordvoerder van gisteravond, de heer J. A. For tuin, aan de wachtende menigte den uitslag mede van zijn onderhoud met den burgemeester. Dit komt, volgens het „Hbl.", op het volgende neer: allen die aangaande de jongste ongeregeld heden grieven tegen de politie meenen te hebben en goed geconstateerde feiten kunnen mededeelen, kunnen zich, lietzy mondeling, hetzy schriftelyk, tot den burgemeester wenden. Wil men die grieven aan het hoofd der politie mondeling mededeelen, dan dient men ze toch op schrift te stellen en getuigen van het feit mede te brengen. „Overigens," zeide Fortuin ten slotte op sarcastischen toon, „is de burgemeester van oor deel, dat de politie met kalmte, waardig en fat- soenlyk is opgetreden." Een zwak hoezee ging hierna voor den spreker op, maar die het aanhieven werden niet door de menigte ondersteund. Morgen, Zondag, zal men in het Volkspark byeqfl- komen, om de grieven, welke men meent te hebben, op papier te stellen en te formuleeren. Aan den heer A. M. J. Jansen, Roomseh- Katholiek geestelijke vtfti den 2den rang te Curasao, is tot herstel van gezondheid een buitenlandse)» verlof naar Nederland voor den tyd van een jaar verleend. Naar men met zekerheid verneemt, zal de reeds lang besproken uitbreiding van de dienst doende schuttery van 's-Gravenhage bestaan in eene vermeerdering der artillerie-schuttery met vier compagnieën, zoodat voortaan de residentie zes com pagnieën van dit wapen zal tellen. Ter beurze van Amsterdam werd heden op de markt hoofdzakelyk de aandacht gewyd aan de Spaansche fondsen, die zich onderscheidden door een belangryke daling, wegens de scherpe hou ding van Spanje tegenover Duitschland. Ze wer den I'/, pet. lager afgegeven. Ook Portugal was in flauwe stemming. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Aarlanderveen door ds. P. H. Wiersma, predikant te Harmeien. In den ouderdom van byna 82 jaren is te 's-Hage overleden de heer J. T. Canter Visscher, gepension- neerd Oost-Indisch hoofdambtenaar. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Sept. van Pauillacde „Oranje-Nassau" is 23 Augustus van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Mar seille 4 Sept; de „Prins Willem I" is 30 Augustus van Amsterdam te Paramaribo aangekomen. Z. M. heeft aan den hoogleeraar dr. J. J. De Hollander, hoofd van onderwys in de letterkunde aan de Kon. Militaire Academie te Breda, op het daartoe door hem gedaan verzoek, onder dankbe tuiging van de door hem gedurende vele jaren aan den lande bewezen diensten, een eervol ontslag uit zyne evengemelde betrekking verleend, behoudens aanspraak op pensioen, en zulks met ingang van 1 Oct. a. s.den off. van gez. 1ste kl. H. G. C. Heringa, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van vyf jaren gedetacheerd by het leger in Ned.-Indiëbenoemd en aangesteld tot apotheker 2de kl. by den militairen geneeskundigen dienst in Ned.-Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der pharmacie C. W. C'oenen en C. W. Boudier. Programma's van muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Zondag G September, 'e namiddags te twee uren, door het muziekcorps der dienstdoende Schut terij, kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd.No. 1. Marsch, Rixner; 2. Concert-Ouverture, Titl; 3. Qifedrille. „Alexandra", Hermann; 4. Fantaisie über Schweizer Melo- dien, Bender. 2de afd. No. 5. Ouverture „Dichter und Bauer", Suppé; 6. Ario aus „Titus", (Hoboe- und Clari- hetto-Solo), Mozart; 7. Fantaisie aus „Freischütz", Weber; 8. Concert-Polka, für 2 Piston, Parlow. Zomerzorg. Dinsdag 8 September, des avonds te zeven uren, onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd.: No. 1. Hochzeitmarsch, „Sommernachtstraum", Mendelssohn; 2. „Symphonic Pastorale No. 6" (arr. F. Dunkier), Van BeethovenaAllegro ma non troppo. Erwachen heiterer Empfindungen bei der Anknft auf dem Lan.de. hAndante molto moto. Scène am Bach, c Allegro. Lustiges Zusammensein der Landleute. Gewitter. Sturm, d- Allegretto. Hirtengesang, froho und dankbare Gefühle nach dem StureÉ. 3. Balletmuziek No. 13 uit „Feramors", Rubinstein; 4. Fantaisie uit Van Beethoven's „Fidélio", Dunkier. 2de afd.No. 5. Ouverturo „Guillaume Tell", Rossini6. „Hom mage a Verdi", Fantaisie (ceuvre posthume) uit het „Requiem."lste uitv., Dunkier; 7. „Der Wirbelwind", Concert Polka, Piston-Solo, Levy; 8. Fantaisie uit „Robert le Diable", opera van Meijerbeer, Dunkier. Marktberichten. Leiden, 5 September. Heden aangevoerd: Tarwe 3 hec toliter. Wintertarwe f 7.60 a 8.Zomertarwe 7.a f 7.50. Rogge 4 H. L. Winterrogge 6.60 a 6.90. Zomer- rogge f 5.90 a f 6.25. Gerat 4 H. L. Zomergerst ƒ4.25 a 5.— Chevalier-gerst f 5.75 a 6.25. Haver 4 H. L. Zware Haver 4.20 a 4.70. Lichte Haver 3.a 3.90. Duivenboonen 1 hectol. f 6.50 a 7.50. Paar- denboonen 2 hectol. f 5.70 a f 6.50. Boter: 9320 kg. Grasboter, lste qualit. l/4 vat f 52. a 58; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat ƒ44.a f 50. GraBboter lste qualit. per kilogr. f 1.30 a f 1.45Scheiboter 2de qualit. per kilogr. 1.10 a f 1.25. Lange Zwarte Turf 9000 dubb. hectol., 0.22 a 0.24. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren de beursnoteeringen van heden nog niet ontvangen. De gewijzigde dienst op Zon- en algemeene erkende Christelijke Feestdagen vangt aa* 6 September. Het kantoor is geopend van halfacht tot halfelf 's morgens. Er heeft ééne bestelling plaats, die aanvangt om halfacht 's morgens. De lichting der Brievenbus heeft plaats om 6.45 m., 9.15 m. en 9.55 m. De Directerr, H. ARNTZENIUS.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2