Leiden, 3 September. <§eze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Olücicele Kennisgevingen. PATEHTBLADESr. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1885/86, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Baadhuls dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel op Vrijdag 4, Zaterdag 5, Maaudag 1 en Dinsdag 8 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge- gegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisehen tien cents, zon der meer. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 3 September 1885. DE FREMF.RY, Weth., lo. Burgem. De Burgemeester, Hoofd van het gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan ger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld een kohier van de personeele belasting, dienst 1885 86, en een kohier van het patentrecht, dienst 1885/86, beide over het lste kwartaal en resp. executoir verklaard den 27sten en 31sten Augustus jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 September 1885. DE FREMERY, Weth., 1°. Burg. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, na hunne inlijving, tot nadere oproeping, met verlof zijn gezonden, zullen op Donderdag den lsten October aanstaande in werkeljjken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Hedenmiddag ontvingen wjj per Hollandsche mail de Indische bladen van 27 en 28 Juli. Tot wethouder der gemeente Haarlemmermeer in plaats van wijlen den heer Tensen is benoemd de heer H. F. Bultman. De gemeente-rekening, dienst 1884, bedragende in ontvang f 85,780.11, in uitgaaf ƒ70,906.111/1 en dus sluitende met een batig saldo van f 14,873.99'/,, zoomede die van het Burgerlijk Armbestuur, be dragende in ontvang f 5612.14'/„ in uitgaaf 5608,59'/, en dus sluitende met een batig saldo van f 3.55, zijn door den gemeenteraad goedgekeurd. Het door den Raad vastgestelde kohier van de belasting op de honden bedraagt f 1277. Door den gemeenteraad zijn bezwaren ingebracht tegen het bouwen van een fort in de onmiddellijke nabijheid van Hoofddorp en naar men verneemt ook door 35 ingezetenen en de verschillende kerk besturen. De meesten eisehen, naar aanleiding van art. 5 der wet van 21 December 1853, Staatsblad No. 128, schadevergoeding indien hunne perceelen onder den kleinen verboden kring worden gerang schikt. Aan de school No. 3 (Vijfhuizen) zullen een onder wijzer en eene onderwijzeres worden benoemd. De volgende aandeelen in geldleeningen der ge meente Haarlemmermeer zijn uitgelootleening 1870 Nos. 2, 17, 19 en leening 1877 No. 9. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein is bepaald op f 12.50 van elke f 50 huurwaarde, behoudens dat het laagste recht eener vergunning zal zijn f 15. Tot leden der finantieele commissie zjjn benoemd de heeren P. Verkuyl, voorz., J. H. M. Evelein en N. Van Reeuwyk, en tot leden der commissie voor de gemeentewerken de heeren B. Bierheuvel, voorz., P. Verkuyl en J. H. M. Evelein. Te Leimuiden is tot wethouder, tevens ambte naar van den burgerlijken stand, herkozen de heer C. Van Egmond. Te Nieuwveen is met bijna algemeene stemmen herbenoemd tot wethouder en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Pieter Koetsier. In de daarna aangeboden begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1886, zjjn de inkomsten geraamd op 8220.85de uitgaven op f 8220.73'/j; batig saldo f 0.11'/,. Te Zevenhoven is met algemeene stemmen op één na herbenoemd tot wethouder en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Hartinus Blom. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1886 bedraagt aan inkomsten f 7036,16'/, en aan uitgaven f 7034.81, batig saldo f 1.35'/,. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot opheffing van den cursus voor aspirant-hoofd onderwijzers. Te Rotterdam werd gisteren aanbesteed het maken der verschillende gebouwen voor condensors enz. der gemeente-gasfabriek. Er waren tien in schrijvers. De laagste was Hendrik Stelwagen te Rotterdam, voor f 384.900; de hoogste Naderhorst en Hoogendjjk, voor f 484,848. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, heeft de Utrechtsche IJzergieterjj, firma A. F. Smulders te Utrecht, eene belangrijke bestelling ontvangen voor de werken te Panama, en wel de vervaardiging van tien baggerwerktuigen (zoogenaamde excava- teurs), welke ieder per dag 2000 meter grond kunnen verwerken. Elk dezer werktuigen heeft vier stoommachines (gezamenlijk van ongeveer 100 paar- dekracht), zoodat in het geheel veertig stoom machines op deze toestellen aanwezig zjjn. De baggerwerktuigen bewegen zich door eigen kracht op den daarvoor gemaakten spoorweg voort, terwjjl de bediening er van geschiedt door twee of hoogstens drie werklieden. Behalve deze bestelling moeten door de Utrechtsche I jzergieterij nog verschillende andere werken, waar onder 25 spoorwegbruggen, worden afgeleverd, zoo dat deze fabriek reeds nu tot den aanstaanden zomer volop werk in voorraad heeft. De keizer van Duitschland heeft naar het „H. Dagblad" meldt Dinsdag in plechtig gehoor ontvangen jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land, gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek bij verschillende Europeesche Hoven. Hy overhandigde zjjne geloofsbrieven. Na de audiëntie werd de heer Beelaerts ook door de keizerin ontvangen. Het stoomschip „P. Galand", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 2 Sept. Scilly gepasseerd. Z. M. heeft den inspecteur van politie te Vlis- singen, J. C. Fanoy, tevens benoemd en aangesteld tot commissaris van Rijkspolitie; benoemd tot notaris binnen het arr. Zwolle, ter standplaats de gemeente Zwolle, G. P. Vroom, thans notaris te Wildervank; tot notaris binnen het arr. 's-Herto- genbosch, ter standplaats de gemeente 's-Hertogen- bosch, jhr. A. A. A. M. Van der Does de Willebois, candidaat-notaris aldaartot notaris binnen het arr. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Andel, A. B. De Vries Van Meerten, cand.-notaris te Oud- Beierland; aan den heer H. Van Lokhorst, diri- geerend off. van gez. lste kl. van het leger in Ned.-Indië, vergunning verleend tot aanneming van den titel van Officier d'Académie, hem vanwege de Fransche regeering toegekendaan mr. M. E. J. J. Van Lidth de Jeude, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tiel; den heerB. Jesurun Jr., op zjjn verzoek, eervol ontslagen als lid van den raad van bestuur in de kolonie Curasao, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen, en tot lid van dien raad benoemd den heer mr. Sol Cohen Henriquez, president van het Hof van justitie in genoemde kolonie. Gemengd Nieuws. Het is bekend dat het magazijn van bedden, matrassen en dekens van den heer B. H. J. Pols op de Hooigracht alhier steeds ruim voorzien is van hetgeen tot dit gebied behoort. Thans waren we in de gelegenheid eene collectie PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- 8eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. staalkaarten te zien, welke de overtuiging geeft dat men van hetgeen er voorhanden is, nog slechts als het ware een flauw denkbeeld heeft. Niet minder dan 62 dessins zijn er van fantaisie- dekens, in alle grootten en zoowel voor volwassenen als voor kinderen. Elk dessin kan worden vervaardigd in rood, rosé, geel, lichtblauw, donkerblauw, Louise-rosé, zeegroen, ja zelfs in bjjna iedere andere kleur. Alle kleuren zijn chemisch onderzocht en onscha delijk bevonden. De dessins voor kreb- en wiegdekens zjjn dezelfde als voor ledikant- en beddekens, doch naar ver houding kleiner. Ook kunnen bijna alle dessins in twee kleuren worden vervaardigd, namelijk rood met zwart, blauw met zwart en groen met zwart. Als men eene keuze wil doen, zou men hier dus eigenlijk haast verlegen staan. Dit pleit echter voor den naam der zaak. Op Woensdag 9 September heen, op Vrjjdag 11 September terug, zal een extra-trein loopen van Leiden naar Kevelaar voor het vervoer eener processie. De trein vertrekt op Woensdag ochtend te 7 u. 55 m. van Rotterdam (Delftsclie- Poort.) Gistermiddag te halféén werden de ingezetenen van Noordwjjkerhout opnieuw gealar meerd wegens boschbrand. Het meerendeel dei- brandweer begaf zich met spaden naar de plaats des onheils, waar men, door het werpen van zand in de vlammen, den brand spoedig meester was. Een jongen van 81/, jaar, J. N. genaamd, had uit balddadigheid, het struikgewas in brand gestoken. Enkelen meenen dat hjj daartoe door anderen uit wraak is aangespoord. Woensdag -morgen omstreeks 10 uren bracht een man, die niet meer of minder be oogde dan zjjne vrouw te verwurgen, den Yisschers- djjk te 's-Hage in rep en ro6r. De vrouw vluchtte met haar kind bjj hare moeder, waarna zjj wegging en sedert nog niet teruggekeerd is. Er wordt onder zoek naar hare verblijfplaats gedaan. Omtrent de ongeregeldheden te Haarlem, waaraan gedurende de laatste avonden zich een aantal ontevredenen ten aanschouwe van een overgroot getal nieuwsgierigen hebben schuldig gemaakt, kan nog worden gemeld dat door de politie Dinsdag-avond veertien personen zjjn in hechtenis genomen wegens verzet, waaronder twee, die beschuldigd worden van het inwerpen van glas ruiten. In het gebouw van de provinciale griffie zjjn vjjf ruiten ingegooid, in het Diaconiehuis één; verder zijn op de Groote Markt bjj den manufac- turier A. Yon der Möhlen, in de Groote Houtstraat bjj den winkelier G. Roling, groote spiegelruiten en bjj enkele bewoners der straten, ver van het eigenlijke tooneel der onlusten verwijderd, ruiten ingeworpen. Behalve met steenen, heeft men, door verregaande baldadigheid gedreven, ook met ijzeren klinknagels, stukken van staafjjzer, ter grootte van ongeveer drie centimeters, enz. geworpen. De politie was derhalve gedwongen verscheidene malen char ges met de sabel te doen. Menigeen heeft daarbij eene gevoelige les ontvangen. Behalve het overleg, dat plaats had met den garnizoens-commandant en den waarn. commandant der schutterij, hield de burgemeester nog eene con ferentie met den commissaris des Konings en den officier van justitie. Gisteren werd eene kennisgeving van den burge meester aangeplakt, waarbij een ieder uitgenoodigd wordt zich verwijderd te houden van de plaatsen waar de samenscholingen mochten voorkomen, ter wijl aan de politie bevel was gegeven die zoo noodig met geweld uiteen te drjjven. Tot handhaving van de goede orde, vertoonden N°. 7835. Vrijdag 4r September. A°. 1885. LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1