fj°. 7834. Donderdag 15 September. A°. 1885. it immmcr bcsiart uit Twee Leiden, 2 September. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH #fl§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. De nieuwe cursus van de Hoogere Burgerschool oor jongens alhier is geopend niet 140 leerlingen, erdeeld als volgt: 1ste klasse 43, 2de kl. 32, 3de •1. 31, 4de kl. 20, 5de kl. 12 en voor enkele vakken 2, Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders -erden gedurende de afgeloopen week de oprich- ers-aand. Rynl. stoomtram niet gevraagd en aan- eb. tot f 25de aandeelen spoorweg Leiden-Woir- den gevraagd tot 777/a pet. en aangeb. tot 80 pet. de aand. Rijnl. stoomtram aangeb. tot 80 pet. en evraagd tot 65 pet.; de aandeelen Koninklijke 'ed. Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 125 ct. en'niet gevraagdde aand. Leidsche Duinwater- ïaatschappy gevr. tot 115'/, pet.'; de aand. Leid sche Broodfabriek gevr. tot 190 pet.de aand. IJsel- stoomtramweg-Mij. aangeb. tot 15 pet. en niet ge vraagd; de obligation N.-Z.-II. Stoomtramweg-Maat schappij aangeboden tot 100 pet., doch niet gevraagd 'e aandèelen straatweg en vaart. Gouda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.; de obligation der geldleening ten laste der gemeente Katwijk noch aangeboden noch gevraagd; de obli gation ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. en niet aangeboden. In de gisternamiddag gehouden gemeente raadszitting deelde de waarnemende voorzitter, de heer De Fremery, aan de leden alleen mede dat de entwerp-gemeente-begrooting voor hot volgend jaar was ingekomen en voor hen zal worden gedrukt. De „Haarl. Crt." weet echter nu reeds te berichten dat die begrooting in ontvangst en uitgaaf bedraagt f 744,381de plaatselijke directe belasting 138,000, tegen 117,500 by de vaststelling der begrooting voor 1885de winst der gasfabriek, na aftrek van de voor aflossing bestemde gelden, 36,685 tegen f 60,685 in 1885. De „Haarl. Crt."' draagt den naam van oprecht en wat zij meldt zal dus wel waar zijn. Tot wethouders der gemeente Sassenheim zijn, in de op 1 dezer gehouden raadsvergadering, gekozen de heeren J. A. Charbon en S. baron Van Heemstra; te Boskoop de heer B. J. Lttnnemann. Te Alfen aan den Rijn is tot gemeento-secre- taris benoemd de heer J. Van Dijk, werkzaam ter secretarie te Aarlanderveen. Wijlen mej. G. Van Lee, onlangs te Alfen aan den Rijn overleden, heeft aan de Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs te Am sterdam een legaat vermaakt, groot f 2000, vrij van rechten. De gemeentebegrooting van Delftshaven voor 1886 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 164,474. Ook is verschenen de Amsterdamsche gemeente begrooting voor genoemd dienstjaar, welke in ontvang sten en uitgaven het eerbiedwaardig cijfer aantoont van 11,130,004. Het cijfer der gewone uitgaven beloopt 8,129,500 tegen f 7,775,500 voor 1885 vastgesteld; dat dei- buitengewone uitgaven f 3,000,504 tegen ƒ5,223,505 voor de eerste alzoo eene vermeerdering van 354,000, voor de laatste eene vermindering van 2,223,000. Hej. lager onderwijs eisclite 69,000, middelbaar 3000, liooger .8000 meer dan in 1885. Voorde aanstelling van 16 brigadiers van politie wordt jaarlijks 12,000 meer vereischt. Vergeleken bij 1884 en 1885 zou de dienst 1886 zich bijzonder gunstig hebben doen aanzien, indien de opbrengst der gewone middelen op hetzelfde bedrag van 1885 had kunnen worden gesteld, het geen echter niet het geval is. Zoo moesten o. a. de inkomsten van den reinigingsdienst 75,000 lager gesteld worden, zoodat weder 85 opcenten op de personeele belasting moesten worden voor gedragen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan den heer H. Schnitzler, als hoofd der school te Sommelsdijk ontslagen, de bevoegdheid ontnomen tot het verder geven van onderwijs. Naar het „D. v. Z.-H." mededeelt, herdacht zijn hoofdredacteur gisteren den dag, waarop hij 25 jaren geledon den eersten stap zette op de journalistieke loopbaan. Tot secretaris der gemeente Groningen is ver kozen mr. T. H. De Meester, van Zwolle, met 16 stemmen. Op mr. T. H. De Veye, van Zaandam, waren 7 stemmen uitgebracht. Op initiatief van eenigo hoogleeraren der genees kundige faculteit zal daar ter stede weldra gelegen heid worden gegeven tot vorming van ziekenver pleegsters. De stadsgeneesheer dr. Roessing ver klaarde zich bereid voor de theoretische vorming zorg te dragen, terwijl de practische oefening in het ziekenhuis zal kunnen worden gehouden. Reeds ééne vrouw meldde zich aan. Onder voorzitterschap van den generaal-majoor inspecteur van het militair onderwijs, zal op 1 October a. s. de commissie vergaderen tot het afnemen van het examen van onderofficieren din gende naar den rang van 2don luitenant hier te lande en het leger in Oost-Indië. Den 15den September a. s. zullen de feesten, welke aan de kapel van O. L. Vr. in 't Zand te Roermond plaats hebben, ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan dier kapel, besloten worden. De heer Spolverini, internuntius te 's-Gravenhage, zal daarbij tegenwoordig zijn. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „De Ruijter," onder bevel van den kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, vertrok gistermorgen naar de reede van Tessel om bij de eerste gunstige gelegenheid, de reis naar Oost-Indië te aanvaarden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Genua 1 Sept.; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Genua 1 Sept.; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Sept. van Port-Said; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Sept. van Padang. Gedurende de maand Augustus is bij de I Regeering geen enkel ambtsbericht ontvangen, waaruit blijken zou dat de besmettelijke longziekte onder het rundvee in Nederland is waargenomen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal morgen, Donderdag, niet plaatshebben. Z. M. heeft, met ingang van 16 September a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Vught, P. Duitgenius, thans commies der poste rijen van de derde klasse; met 10 September a. s., aan P. J. C. F. Van Hasselt, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergen- op-Zoom, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Gemengd N en w s. Het bezoek aan de cellulaire gevan genis te Scheveningen heeft, na aftrek van alle onkosten, ruim f 650 opgeleverd, welke som, zoo als men weet, bestemd is voor het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen. Jeanne Lorette viel bij de voorlezing van de akte van beschuldiging flauw. Ook gisteren was zij zeer zenuwachtig. Voor het proces zijn 17 getuigen opgeroepen. De commissaris van politie te Delft waarschuwt het publiek voorzichtig te zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Catharina Van der Klaauw, fruitverkoopster, huisvrouw van PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G ragels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- sceren buiten de stad wordt O.IO berekend. Pieter Hendrik Wirtz, wonende aan de Molslaan aldaar, die zich te dier stede sedert eenige maan den heeft gevestigden wel om de volgende redenen In den laatsten tijd heeft zij getracht bjj alle goud- en zilversmeden te Delft voorwerpen van waarde op zicht mede te krijgen. Allen op één na zijn gelukkig verstandig genoeg geweest niet aan haar verzoek te voldoen, maar een bediende met de gevraagde stukken mede te geven. Een van genoemde goud- en zilversmeden is evenwel in den val geloopen en heeft aan de vrouw op zicht medegegeventwee gouden horloges en zeven gou den horlogekettingen. De beide horloges heeft zij te Rotterdam en een ketting te Delft in de bank van leening verpand. Vijf van de lombardceduls (één van Delft en vier van Rotterdam) zijn in han den van den wettigen eigenaar teruggebracht. De zelfde vrouw heeft ook in hare vorige woonplaats, Schiedam, op haar naam verschillende paren laar zen weten machtig te worden, welke voorwerpen alle door haar zijn verduisterd. (D. G.) Te Haarlem hebben Maandag-avond eenige ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van een gerucht, dat verspreid was. Een geacht ingeze tene, de heer Ramring, wonende aan de Bakenesser- gracht, werd namelijk beticht van een jongen, die aan het Krom over den muur in zijn tuin was ge komen en die bezig was met peren te stelen, wat hardhandig te hebben behandeld, zoodanig, dat -de knaap naar het gasthuis moest worden gebracht en zou zijn overleden; later bleek, dat dit verhaal zeer was overdreven en de jongen, die in dat ge sticht eene ferme boterham had gebruikt, volmaakt gezond naar huis was teruggekeerd. Omstreeks zeven uren waren eenige honderden ter gemelde plaatse bijeen. Op ongepasten en luidruchtigen toon gaven zij hunne wraakzucht te kennen. Hoewel door de politie op het verkeerde van hunne daden gewezen, bleven zy zich verzetten en begon men zelfs van verschillende zyden met steenen te werpen op de woning, zoodat eenige glasruiten, ook by de naaste buren, werden verbryzeld. Toen eenige bel hamels zich niet ontzagen gedeelten van de be strating op te breken en met klinkers rechts en links te werpen, zag de politie zich genoodzaakt, een uitval met de sabel te doen. Eerst om halféén was het volk verdwenen. Ook bij deze gelegenheid werd opgemerkt dat weder een groot aantal nieuws gierigen zich bij dit oploopje hadden gevoegd. Gisteravond verzamelde zich opnieuw eene groote menigte, meestal nieuwsgierigen, die tot duizenden aangroeide, doch de politie had niet alleen de woning- afgezet, maar ook de straten en stegen, welke toe gang gaven tot de Bakenessergracht, De Haarlemsche politie, niet te sterk in aantal voor eene stad, welke zich in den laatsten tyd zoo uitgebreid heeft, was dus geconcentreerd in de buurten van de Bake nessergracht. Dit gaf den jongens gelegenheid in andere buurten optochten te houden en op de Groote Markt, Jansstraat en Nieuwe Gracht enz. de ruiten in te werpen. Nadat ook het gebouw van de sociëteit „Ver eeniging" door de oproermakers zwaar was be schadigd, werd de toestand na 10 uren meer ge spannen, zoodat de burgemeester, in overleg met den commandant van het garnizoen, de huzaren liet ontbieden, die van nacht om 1 uur de straten schoon veegden. In de Wees pervaart te Amsterdam waren gistermiddag drie mannen aan het zwem men. Eén van hen, gehuwd en vader, had het ongeluk te verdrinken. Langen tijd heeft men naar zijn lijk gedregd. Te Tiel had gistermorgen een droe vig ongeluk plaats. Een werkman, die bezig was met het dorre hout uit een hoogen boom te kap pen, viel naar beneden, doordat hem een tak onder

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1