Leiden, 31 Augustus. V N°. 7832. Dinsdag 1 September. A0. 1885. Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Heden is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal Juni—Augustus. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon wor den voldaan. Bij dit nommer van het Leidsch Dag blad behooren voor de inteekenaren daar op de officieele Verslagen der Hande lingen van den Gemeenteraad: zittingen van 20, 21 en 22 Augustus, bladz. 59 tot 62. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—C regels 1-.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeeue kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad No. 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1886 aan den Baad is aangeboden, op de Secre tarie dezer gemeente voor oen ieder ter lezing zal worden ncdergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FBEMERY, Weth., 1°. Burg. 31 Aug. 1885. E. KIST, Secretaris. Aan den vyfden verjaardag van het Kroonprin sesje Wilhelmina werd heden alhier door het uit steken der vaderlandsche driekleur van openbare en particuliere gebouwen en door het houden eener parade door het garnizoen op het Schuttersveld gedacht. Naar aanleiding van den verjaardag van H. K. H. bereidde de burgemeester van Valkenburg een feestje voor de schooljeugd in zijne gemeente. Onder het genot van menige versnapering brachten de kinderen een paar gezellige uren in het school lokaal door. In verschillende andere plaatsen wordt deze dag op nog meer feestelijke wijze gevierd. Reeds geruimen tijd was het voor onze stad- genooten van algemeene bekendheid dat de gezond heidstoestand van ds. A. M. L. Rümke van zeer treurigen aard was en het zich liet aanzien dat nog een lange kommervolle tijd zou moeten wor den doorworsteld, vóórdat aan deze lijdensperiode een einde zou komen. Een langdurige kwaal had zijn gestel te veel ondermijnd; veel werd tot her stel beproefd, maar alles tevergeefs. Ofschoon reeds lang voorzien, trof ons het bericht van zijn overlijden, op ruim 49-jarigen leeftijd, toch nog in hooge mate, want bij het verscheiden van hem, komen tal van herinneringen uit zijne zoo bij uitstek nuttige en werkzame levensloopbaan ons voor den geest. In het jaar 1866 als predikant bij de Evange- lisch-Luthersche gemeente alhier beroepen, wist hij, door zijn volijverig karakter, reeds spoedig de opmerkzaamheid tot zich te trekken en zag men hem in besturen van verschillende nuttige genood schappen zitting hebben. Immer werd hij om zijn arbeidzamen geest en helderen blik ten zeerste geroemd, en gevoelig zal zijn verlies dan ook vooral zijn voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen en vele andere instellingen, in welker besturen ds. Rümke zitting had en waaraan hij steeds zoo gaarne zijne beste krachten wijdde. Het zwaarste verlies wordt zeker geleden door de Evang.-Luthersche gemeente, aan wier welzijn ds. Rümke zich zoovele jaren met de allermeeste hartelijkheid heeft gewijd; de warme liefde, welke hij zoowel voor zijne gemeenteleden als voor het Luthersch "Weeshuis toonde, maakt zijn verlies dubbel gevoelig, en velen, zeer velen, zullen over tuigd zyn dat zijn afsterven eene leegte heeft doen ontstaan, welke niet zoo gemakkelijk zal worden aangevuld. Ook aan het postkantoor alhier zal, met den 6den September a. s. te beginnen, een beperkte Zondagsdienst worden ingevoerd. Naar wy vernemen, is de sleutel der schut ting aan de Ruïne, ter bezichtiging van het monu ment, te verkrijgen aan het politiehuisje bij de Doezabrug. Bjj do heden gohouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 38, 19, 4 en 1.95; de laagste 38, ƒ19, ƒ3.70 en ƒ1.90. De heer H. J. Van "Wijlen alhier h9eft met gunstigen uitslag te Amsterdam het examen afge legd voor de hoofdonderwijzersakte. Dr. Th. W. Van Lidth de Jeude, conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, is vanwege de Regeering aan het Kraling- sche Veer gestationneerd om de geslachtrijpheid van de zalm te onderzoeken. De luitenants ter zee 2de kl. W- P. A. M. Kluit en P. A. R. Hennequin, gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, worden met 1 Oct. a. s. geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiraal Van Was senaar" en „Anna Paulowna." Genoemde officieren worden met gemelden datum bij die Kweekschool vervangen door de luitenants ter zee 2de kl. W. P. Coolhaas en W. Noorduyn. Bij het te 's-Hage gehouden examen voor de akte van hoofdonderwijzer is o. a. nog toegelaten de heer W. Wittenburg, van Noordwijk. De examens zijn thans geëindigd. In het geheel hadden zich. aangemeld 234 mannelijke en 26 vrou welijke candidatenbjj het schriftelijk examen kwamen niet op 8 mann. cand.tijdens het schrif telijk examen trokken zich terug 4 mann. cand., zoodat tot het mondeling examen werden opgeroe pen 222 mann. en 26 vrouwel. candidaten. Na bekomen inlichtingen betreffende het oordeel over het schriftelijk werk, trokken zich nog terug 24 mann. en 1 vrouw, cand., zoodat mondeling geëxamineerd werden 198 mann. en 25 vrouw, cand. Hiervan werden toegelaten 55 mann. en 10 vrouw, cand., en afgewezen 143 mannelijke en 15 vrouwelijke candidaten. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Can- didaat-Notarissen in Nederland heeft op machtiging der algemeene vergadering, thans besloten tot het uitschrijven van de volgende prijsvraag: „Eene uiteenzetting en waardeering der theore tische en practische voor- en nadeelen van ver schillende stelsels tot verkrijging en bezwaring van onroerende goederen." Voor eene degelijke verhandeling over boven staand onderwerp wordt uitgeloofd een gouden medaille, alsmede eene vergoeding van 500 voor onkosten en als honorarium voor de plaatsing in een der organen van de Broederschap ter keuze van de jury. Vooral de hoofdzaken en het kenmerkende van ieder stelsel, in verband met de maatschappelijke toestanden, waaronder het werkt, moeten uitkomen, zonder aan onbeteekenende nevenzaken of onbe langrijke meeningsverschillen van verschillende schrijvers eene onevenredige plaats in te ruimen. In den tekst moet naar de geraadpleegde bron nen verwezen worden. De mededinging is vrij. Ook samenwerking tus- schen meerdere personen is geoorloofd. De verhandelingen moeten vóór 1 Mei 1887 wor den ingezonden aan een der leden van de jury, die bestaat uit de heeren mr. C. E. Achterberg, te Oosterhout; J. Boer Hz., te Utrecht, en H. W. J. Sannes, te Steenwijk. Volgens denHaagschen correspondent der „Midd. Crt." is de Regeering reeds ijverig bezig aan de be antwoording der voorloopige verslagen over het voorstel tot grondwetsherziening. "Wat art. 194 aan gaat, verzekert hy dat een nieuw wetsontwerp voor het hoofdstuk onderwijs reeds bij den Raad van State aanhangig is, waarin men eene reductie van het beruchte artikel heeft aangenomen, waarvan men hoopt dat zy de verschillende partijen zal bevredigen. Met de invoering van het Strafwetboek schijnt men het volgens denzelfden correspondent ernstig te gaan meenen. De Regeering is met haar deel van den arbeid geheel gereed. "Waarschijnlijk zullen in het begin van October de verschillende wetsontwer pen, noodig voor de invoering inde Tweede Kamer, behandeld worden, met uitzondering van dat tot wijziging van enkele artikelen van het wetboek en van de invoeringswet zelve, die eerst tegen het tijdstip van in-werking-treding zullen worden af gedaan. Aan de Israëlietische militairen wordt tot viering hunner godsdienstfeesten verlof of vry van dienst verleend van 9 Sept. a. s. tot 4 Oct. d. a. v. De Israëlietische miliciens der lichtingen 1884 en 1882 worden op eerstgenoemden datum in het genot van groot verlof gesteld. De volgende onderofficieren van het instructie bataljon te Kampen hebben voldaan aan het schrif telijk gedeelte van het examen tot toelating op den hoofdcursusVan Balluseck, Holste, De Jong, Van der Moer, De Voogt, Wichers, Haak, Voorduin, Boon, Gerritsen, Gravelotte, Hoedt, VanHerk, Van der Hoeve, Haas, Knook, De Steiger, Kotting, Meyners, Rambonnet en Spruyt. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat den 20sten October a. s. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Nadere inlichtingen geeft de Staatscourant van heden. Op grond van ziekte heeft de heer Schagen Van Leeuwen, notaris te Delft, aan de rechtbank aldaar de benoeming verzocht van een ambtgenoot, die, ten aanzien van zijn protocol, al het noodige kan vorrichten (art. 53 wet notarisambt). Als zoo danig is aangewezen mr. Post Uiterweer, notaris te Delft. Bij den uitgever J. L. Beyers, te Utrecht, ligt ter perse de tweede druk van „Klaartje" door mr. W. G. F. A. Van Sorgen. De eerste druk van dezen gunstig ontvangen roman is binnen het jaar uit verkocht. Aan het diaconie-armbestuur van Goudriaan is eene som van 500, vry van successierechten, vermaakt door wylen jhr. J. G. H. Van Tets Van Goudriaan, ambachtsheer dier gemeente. Gistermorgen overleed te Sneek de heer J. Van Driessen, burgemeester dier gemeente, in den ouderdom van byna 66 jaren. Tien jaren stond hij er aan het hoofd. Door den minister van koloniën zyn de heeren K. H. Corporaal, hoofdonderwijzer, "W. G. Reinking, H. H. L. Van Bakel, M. Van Broeckhuyzen, J. H. Berhns, W. Van der Heyden en J. Ploeger', onder wijzers, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder wijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats Bladel, C. A. H. M. Van Baar, cand.-notaris te "Winssen; benoemd: tot burgemeester van Bles- kensgraaf en Hofwegen, H. Gautiervan Geervliet, J. D. Preuyt; van Heukelum, J. C. M. Porope, en van Krimpen aan den IJsel, "W. Van Waning, allen secretaris dier gemeenten. Gemengd Nieuw®. De commissaris van politie te Lei den heeft in het Algemeen Politieblad de opsporing verzocht van drie Russische effecten, waarvan de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1