Het vuurwerk, dat vanwege de gemeente gister avond op den AmBtel zou worden afgestoken, is, blijkens eene aankondiging van de AmsterdamEche Roei- en Zeilvereeniging „De Hoop", op hoog bevel „niet door" gegaan. Reeds des morgens trok een brooddronken troepje opgeschoten jongens de Yiolettenstraat door en sloeg achtereenvolgens in eene herberg, een pettenwinkel en eene slachterij al de ruiten stuk, onder het zin gen van allerlei liederen. In den loop van den dag heeft er eene conferentie plaats gehad tusschen den burgemeester, den com mandant van de stad en den hoofdcommissaris van politie. Een aantal bewoners van de Willemstraat, die in het geheel niet gesticht zijn door de nachtelijke demonstraties - „do menschen moeten weer vroeg aan het werk en de kinderen naar bed", zei een vrien delijk, aanvallig huismoedertje tegen een verslaggever van het „D. v. N." - verdreven met stokken ge wapend de vluchtelingen uit de verschillende „gan gen" waarin zjj bij tientallen hun heil hadden gezocht, toen zij er door de politie werden uiteengedreven. Uit goede bron weet het blad ook mee te deelen dat de „Willemstraters" deze dwaze optochten, waarvan het grootste gedeelte uit nieuwsgierigen en leegloo- pers bestaat, niet meer zullen dulden cd, zoodra oen optocht zich aldaar met de roode vlag aan het hoofd zal wagen, eens en voor altijd daarmede korte metten zullen maken. Op de Eenhoornsluis en op de Noordermarkt geraakte de politie met de menigte slaags. Op de Noordermarkt wierp men haar met steenen. Een politie agent werd, vermoedeljjk door een messteek, in het been verwond. Na in het gasthuis te zjjn verbonden, werd hij naar zijne woning vervoerd. Ook is op de Noordermarkt een timmerman bij het uit eendrijven der volksmenigte verwond geraakt; hij werd insgelijks in het gasthuis verbonden. Omstreeks acht uren verzamelde zich gisteravond, niettegenstaande de ernstige waarschuwing van het hoofd der gemeente, wederom eene aanzienljjke menigte op Den Dam. Deze bestond grootendeels uit een oogenschijnlijk zeer fatsoenlijk publiek; daarbij bevond zich eene bende jongens, die nu eenmaal het vast bestanddeel uitmaken van der gelijke volksoploopen. Het schijnt dat de menigte zich op de hoogte van de Beursstraat te veel opeenhoopteten minste om 8 uren 40 min. werd door de politie, ongeveer 16 agenten sterk, een charge gemaakt naar de zijde van het Rokin. De vele wandelaars stoven uiteen, maar keerden langs omwegen weder naar de om geving van Den Dam terug. Er werden wederom duchtige slagen uitgedeeld en hetzelfde geloop van Maandag-avond ontstond opnieuw. De straatjeugd had nu tot tactiek genomen om de politiemacht door allerlei geluiden en door fluiten aan te hitsen, wat soms een oorverdoovend lawaai veroorzaakte. Toen het aan de drukke zijde van het Rokin wat kalmer was geworden, gingen de agenten de stille zijde, gevolgd alweder door horden kwajongens, die t enkele glasruiten inwierpen. Telkens werd nu een uitval gedaan, echter met weinig gevolg, daar de menigte, welke tot dusverre tamelijk opeengehoopt was, slechts eene andore zijde werd uitgedreven. De politie trok hierop gedeeltelijk de Kalverstraat in, gedeeltelijk naar het Spui en de Spuistraat, waar een deel vau het volk werd aangetrokken door de aanwezigheid van twee brandspuiten. Er was name lijk een onbeduidend schoorsteenbrandje ontstaan in de Heisteeg. Hierdoor was echter de menigte in drieën verdeeldop het Rokin, in de Kalverstraat en in de Spuistraat, terwijl ook de politiemacht zich verdeeld had, om dan hier, dan daar een uitval te doen, waarbij nu de sabel, dan do stok werd gebruikt en ook, waar dit scheen te gelukken, het verzoek tot de kijkers werd gericht, uiteen te gaan. Enkele arrestatiën hadden middelerwijl plaats gehad, eDkele lichte verwondingen waren voorge vallen, doch, naar het scheen, niet zooveel als Maandag-avond, omdat men thans te doen had met een baldadige jeugd en een passief blijvende nieuws gierige menigte; de volwassen kwaadwilligen toch waren, naar het leek, niet komen opdagen. Te ongeveer negen uren werd bevel gegeven, dat op den Dam geen tramwagens mochten geposteerd blijven, terwijl die langs Rokin en Damrak het rijden staakten en die langs de Spuistraat alleen tot het Paleis kwamen. Dat hielp. De politie ver kreeg daardoor ruim baan, maar ook de menigte kijkers, die tegen tien uren don Dam opnieuw io dichte drommen bezetten. Tot kwart over tienen bleef de toestand dus tame- ljjk kalm, hoewel de menigto zich meer en meer opeenhoopte. Op dat oogenblik kwamen van het Damrak ongeveer 50 politie-agenteD, onder aanvoe ring van den commissaris van politie Stork, post vatten bij het monument. Om halfelf werd deze macht versterkt door een nieuwe brigade, ook on geveer 50 man sterk, die uit de Damstraat op het terrein verschenen. Deze politiemacht joeg al zeer spoedig met getrokken sabel de menigte niteen en dreef deze naar de verschillende Btraten, die op den Dam uitloopen. Hier en daar werd tameljjk ruw op de menigte ingehakt. Om kwart voor elven was dan ook de Dam feitelijk schoongeveegd. De politie agenten, die de menigte naar de zijde van het Damrak uit- eenjoegen, bliezen op den hcom, ten einde hulp te erlangen, omdat zij bevreesd waren dat de menigte zich meester zou maken van de steenen, die op de hoogte van de Onde-Brug in groote hoeveelheid voorhanden zijn. Daarna kreeg de Dam een tamelijk kalm aanzien. Op het Damrak, in de Warmoes- straat en in de Kalverstraat werd hier en daar de menigte nog wel eens uiteengejaagd. Het koffiehuis op den hoek van Damrak en Dam moest worden ontruimd, en om kwart over elven moesten ook de openstaande ramen der koffiehuizen, in de Kalverstraat en Paleisstraat worden gesloten, omdat zich daarvoor de menigte, schijnbaar heeren en dames, telkens ophoopte. Vervolgens zag men bier en daar nog wel eens een kleine botsing, maar te middernacht was alles tot kalmte ternggekeerd en hadden ook de meeste politie-agenten het terrein verlaten. Reeds om half- twaalf zelfs heerschte er volgens het „Hbl." weder zulk een volkomen orde en rast, dat men op den Dam een kanon had knnnen afschieten zonder iemand te deren. Er hebben verschillende verwondingen plaats gehad. Zooals gewoonlijk werden eenige onschul- digen getroffen. Twee Eogelschen, in het Bible- hotel gelogeerd, die zich naar Krasnapolsky wilden begeven, werden door een politie-agent aangevallen, en een hunner door een sabelhouw ernstig aan de wang verwond. De heer M., uit Harderwijk, die zich naar zijn logement begaf, kreeg verschillende sabelhouwen en stokslagen, en werd gewond aan pols en rug. Bij den winkel van den heer Schöh, hoak Vijgen dam en Nes, werd een man zoodanig toegetakeld, dat men hem in dien winkel opnam, om aldaar het eerste verband te leggen, waarna hjj naar zjjne woning in de Laurierstraat is gebracht. Ook werd eene vrouw ernstig verwond en verpleegd in hot „Café du Passage" in de Damstraat. Een joDgen is een oor afgehakt. Een heer, die door een politie agent werd achtervolgd en met de sabel geslageD, vluchtte in de steeg, waar de ingang is van de machinekamer van het „Café Krasnapolsky." Tot in die wijkplaats vervolgde hem de agent, die hem daar nog slagen toebracht. Den vorigen avond is ook een telegrambesteller in de Paleisstraat door de sabel van een der politie-agenten getroffenbij viel bewusteloos neer en werd door voorbijgangers opgenomen en naar hot bureel aan den O.-Z.-Achterburgwal gebracht. Ook is in het gaBthuis hedennacht nog een heer gebracht met eene belangrijke hoofdwonde ten ge volge van een conflict met de politie. Met een bran card werd hij daarheen vervoerd. Door het gedrang vielen op den Zeedijk twee meisjes in een kelder, van welke het eene haar been brak en het andere eene diepe wond in het hoofd kreeg. Op de Oude Hoogstraat viel ook eene oude vrouw in een kelder; zij mo9st insgelijks ernstig gekneusd naar het gasthuis gebracht worden. Hier en daar verzette zich de menigte. Op den Nieuweodijk beproefde men bij de St.-Nicolaasstraat een soort van barricade te bouwen van de daar aanwezige tonnetjes, - van de portland-cement, voor de bestrating noodig. In de Pieter Jacobdwarsetraat wierp men met potten, pannen eu kruiken. Ook bij den cargadoor Meyer aan de Prins- Hendrikkade is een groote spiegelruit verbrijzeld. In de omstreken van Joure zijn een twintig stuks melkkoeien opgekocht door Italiaan- sche kooplieden. Daarna zijn ze naar het Noorden van Friesland gegaan met het doel om er meer te koopen. Een vierriemsgiek, waarin drie hee ren uit Rotterdam zaten, kwam Zondag van Har liugen te Leeuwarden aan. De reis was gemaakt van Rotterdam naar Muiden, van hier langs do Noord-Hollandsche kust naar Enkhuizen, alwaar her. ssass-—i-mi-Lu■'■"■■riasBBi. vaartuigje op de Harlinger stoomboot werd geladen om verder weder roeiende de reis naar Frieslanda hoofstad voort te zetten. De reizigers, hoewel eeoigs- zins vermoeid, waren zeer tevreden over hunne reis en hadden het plan ook de Friesche eilanden te bezoeken. Volgens telegrafisch bericht uit Nieuw-York kan er op de kusten van Engeland en Frankrijk tusschen 26 en 28 Augustus stormweder verwacht worden. Bij een onweer te N i e u w - O r I eang trof de bliksem een boom, waaronder 8 personen waren gevlucht5 werden gedood, 3 zwaar gewond. BUITENLAND. Frankrijk In Frankrijk is wederom sprake van maatregelen, welke tegen de prinsen van Orleans genomen zul len moeten worden, omdat de graaf van Parijs, ofschoon hij zich van elke openlijke propaganda voor zijne zaak onthoudt, naar men zegt in het geheim de woelingen der royalisten bestuurt en zelfs een soort geheim genootschap heeft gevormd, in welk geval bij zich ongetwijfeld zon blootstellen aan eene minder aangename toepassing van de Franeche wetten. Prins Napoleon, volkomen overtuigd dat door de regeering is besloteD, met de pretendenten korte metten te maken, heeft daarom zijn aanhangers doen weten dat zij zich bij de aanstaande verkie zingen zorgvuldig neutraal moeten hoaden en even min als candidaten moeten optreden. De prins zelf ontvangt bijna niemand en laat alle reporters, die hem aangaande zijne toekomstige honding willen „interviewen," onverbiddelijk afwijzen. In eene depeche van generaal De Courcy wordt eene lichte vermindering van de cholera-epidemie I in Tonkin gemeld. Generaal De Courcy zou eerstdaags naar Hué terugkeeren. De „Libertbevat berichten nit Madagascar, I waaruit blijkt dat te Antanavalivo groote agitatie I heerscht. Er bestaat in de hoofdstad der Hovail eene sterke vredespartij, die echter wordt tegen-1 gewerkt door Amerikaaneche kooplieden. Men verzekert dat de Frausche regeeriDg aan I Louise Michel haar gratie zon hebben aangeboden I op voorwaarde dat zij Parijs zon verlaten en dat I Lonise zon hebben geweigerd. Spanje. De Spaansche regeering zal de nadere opbelde-1 rende nota afwachten, welke door Dnitschland over I de quaestie der Carolinen-eilanden is toegezegd, maarl middelerwijl geen toebereidselen van verzet terl handhaving barer rechten verzuimen. Drie Spaansche officieren hebben hunne Duitschei ridderorden naar Berlijn teruggezonden. Er bestaat echter bij voortduring alle reden oml te verwachten dat de goede verstandhouding tns-l schen beide mogendheden Diet zal verstoord wor-l den, en de Berlijnsche correspondent der „K. Z."l meent dat dit nn reeds als zeker kan worden aan-J genomen. Volgens een particulier telegram uit Berlijn legtl Spanje aan de mogendheden, ten bewijze dat hetl de Carolinen-eilanden vroeger dan Dnitschland beeftl bezet, een document voor, luidens hetwelk reeds inl Maart van dit jaar dc gouverneur der Philippijnenl op bevel der regeering te Madrid een staatknndigl en militair bewind op de bedoelde eilanden instelde.1 Maandag zijn in Spanje 5088 cholera-gevallenl aangegeven, waarvan 1561 met doodelijken afioopJ De opgaven uit verscheidene provinciën ontbreken,! Telegrammen. ZANZIBAR, 25 Augustus. De zuster van denl sultan en hare familie, die gernimen tijd te Berlijn! woonden, zijn hier met het stoomschip „Ehrenfek I aangekomen. Admiraal Knorr eischt voor haar denl persoonlijken eigendom, welke onlangs in beslag® werd genomen. Hij eischt ook van Duitschland dei rivier «Tuba en vraagt het sluiten van een meowl handelsverdrag, dat voordeeliger voor Dnitschland isi Naar men zegt, heeft de bevelhebber van eeni Italiaansch oorlogsschip de Italiaansohe vlag g9J heschen te Port-John, in het noordelijk deel va® het gebied des sultans. PARIJS, 26 Aug. De „Matin" verzekert dat d® Duitschers hunne vlag hadden geplant op ee® Fransch eiland in de Stille Zuidzee. Op eisch va® Frankrijk had echter vorst Von Bismarck on® middellijk last gegeven, haar weder in te trekken* MARSEILLE, 26 Aug. Gisteren zijn hier cholera-sterfgevallen geconstateerd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2