Donderdag 27 Augustus. N°. 7828. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoo ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 20 Augustas. De commissie van financiën heeft onderzocht en in orde bevonden de volgende rekeningen, dienst 1881: lo. van het Roomsch-Katholiek Wees- en Ondeliedenhnis, in ontvangst tot een bedrag van f 17,671.70, in uitgaaf tot een bedrag van 17,670.625, alzoo sluitende met een batig saldo van 1.07s- 2o. van het Roomsch-Katholiek Armbestuur, in ont vangst ad 15,109.14, in uitgaaf ad 15,105.22, mitsdien opleverende een batig saldo van 3.92;- 3o. van het Nederlandsch-Israëlietisch Armbestuur, in ontvangst ad 1760.245, in uitgaaf ad ƒ1657.175, alzoo met een batig saldo van 103.07; - 4o. van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis in ontvangst ad 37,623.92s, in uitgaaf ad f 37,570.085, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van 53 84, - en 5o. van Vrouwen-Kraam- moeders, in ontvangst ad 2383.22s, in uitgaaf ad 2156.34, das meteen batig saldo van ƒ226.885, waarvan in de eerstvolgende rekening verantwoor ding zal behooren te worden gedaan; zoomede van bet alsnog te verhalen bedrag ad 2.25 wegens cijnzen, erfpachten en grondlasten. Onder overlegging van de noodige stukken deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat er geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van den onderwijzer K. C. Van Waal- wjjk, om ontslag nit zijne tegenwoordige betrekking van tweeden onderwijzer aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes (Leerschool bij de Kweekschool), evenmin als tegen de inwilliging van het verzoek van M. Van der Boon, om ontslag uit zijse tegenwoordige betrekking van derden onder wijzer aan de school 3de klasse No. 1, waarom zij in overweging geven het gevraagd ontslag aan ieder eervol te verleenen, beiden met iDgang van 1 Oct. a. s. Naar aanleidiag van de onlangs gevoerde dis- cussiën in den Raad, hebben commissarissen der Stedelijke Gasfabriek thans overgelegd een staat der lichtsterkte in Engelsche standaardkaarsen, aan de fabriek, van den lsten Jnli tot en met den 15den Augustus II. waargenomen. Uit dien staat blijkt dat gedurende genoemd tijd vak van anderhalve maand de laagste gemiddelde lichtsterkte was 17.3 kaarsen op 29 en 30 Jnli en 2 Aug., en de hoogste van 19.4 kaarsen op 6 Jnli. Het cijfer van 19 werd echter slechts dezen enkelen keer overschreden. In het vervolg zal B. en Ws. wekelijks de uit slag der waargenomen lichtsterkte worden toe gezonden. De secretaris der afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde deelt ons mede dat door de com missie voor de verloting nog twee zilveren medailles ter beschikking van het bestuur zijn gesteld, de ééne voor de schoonste verzameling kamer-bloem bollen (hyacinten, tnlpen en krokussen), de andere voor de schoonste verzameling tuin- en kamer- omamenten (nagemaakte bloemen en planten wor den niet toegelaten); in het eerstvolgende Tuinbouw blad zal het programma met deze twee vragen worden aangevuld. Met 1 October a. s. zal van de Kweekschool voor Zeevaart alhier ruim een 100-tal jongens naar elk der opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van Wassenaer" worden overgeplaatst Gisteren is te 's-Hage de gewone vergadering der Algemeene Synode van de Nederl.-Herv. Kerk op gebruikelijke wijze gesloten. Zij hield 36 zittin gen, waarin tal van belangrijke aangelegenheden werden geregeld en vele gewichtige besluiten ge nomen. In de zitting van gisteren werd het be staande drietal aangevuld met den heer L. Tinholt, pred. te Koudnm, en tot secundus lid der synodale commissie benoemd de heer M. A. Perk, pred. bij de Waalsche gemeente te Amsterdam. Tevens heeft de Synode in hare laatste zitting liet voorstel van prof. Offerhaus betreffende de wijziging van art. 7 al. d., 2, met 10 tegen 7 stem men aangenomen, nadat het geamendeerd was door prof. Cannegieter in dezen zin dat de verplichting om de lessen in de logica en in de Nederl. taal of 'le Nederl. letterkunde gedurende één jaar te vol gen voor de aanst. evangeliedienaren wordt vast gesteld. In deze bepaling zijn echter de studenten die zich voorbereiden tot de evangeliebediening in de Waalsche kerken, vrijgesteld. De Martha-Stichting te Alfen aan den Rijn heeft van 8 April tot 7 Augustus, behalve veel levens middelen en goederen, weder ontvangen ƒ3331.671/,. De uitgaven beliepen ƒ3589.591/,, het nadeelig saldo 257.92. Tot aflossing van schuld nog restende op de inrichting werd in datzelfde tijdvak ontvangen 480.50. Eene dame, mevrouw V. Waltjen, die onlangs met gunstig gevolg het tandheelkundig examen heeft afgelegd, heeft zich als tandheelkundige te Amsterdam gevestigd. Zjj zal hare tandheelkundige praktijk uitsluitend inrichten voor dames en kinderen. Naar men zegt, bestaat het plan om met 1 Januari a. s. de gemeenten Ubach-over-Worms en Rimburg in de provincie Limburg, tot ééoe ge meente te vereenigen. In den ouderdom van 86 jaren is te 's■Her togenbosch overleden mr. P. J. Ridder Van der Does de Bye. Met het stoomschip „Zuid-Holland" zal 29 Aug. a. s. 's namiddags te 1 uur een brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Door een liefst onbekend blijvend persoon is aan het Burgerlijk Armbestuur te IJselmonde eeoe som van 1000 geschonken, met verplichting daar van, ƒ250 aan het Diaconie-Armbestuur uit te keeren. Te Veenendaal, waar men tevergeefs beroe pingen uitbracht ter vervulling der beide predikants plaatsen, zijn thans de jaarwedden van 1400 op f 1600 gebracht. Naar men meldt, zal de heer De Bloeme, directeur-generaal der Nederlandsche handelsfacto rijen aldaar, binnenkort weder naar den Congo ver trekken. Het stoomschip „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Aug. te Port-Saïd en zette denzelfden dag de reis voortde „Zeeland/* van Rotterdam naar Java, passeerde 25 Aug. Gibraltar. Geueagd Nleawa. Toen heden amid dag om vier uren een gesloten rijtuig van den Vinkweg kwam afge reden, schrikte het paard, nabij de stad gekomen, even vóór de Haagbrng van den aldaar staanden stoomtram. Het maakte een geweldigen zijsprong, zóó dat de koetsier het met de leidsels niet meer meester was. Deze sprong van den bok, doch kon niet meer voorkomen dat de viervoeter met rijtuig en daarin zittende a. s. familie uit Duitschland van den heer C. op de Heerengracht alhier, in de naar het Galge water leidende sloot terechtkwamen. De heeren en eene dame waren vrij spoedig uit het rijtuig gewerkt, maar het kostte heel wat moeite eer men de aanst. schoonmoeder van den heer C. nit hare gevaarlijke positie had verlost. Zeer verdien stelijk betoonde zich hierbij de marinier lste klasse Sleeswijk, van de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Met eigen levensgevaar stelde hjj daartoe alles in het werk, niettegenstaande het wilde paard hem daarin zeer bemoeilijkte. Ofschoon de dame reeds in bedenkelijke toestand verkeerde, mocht hij toch het genoegen smaken haar nog te redden. Ze werd in het hotel „Plaats Royaal" in het Noordeinde binnengebracht, waar de geroepen geneesheer, helaas, weldra den dood moest constateeren. Ook het paard kreeg men weldra weer op den weg. Een ander rijtuig, dat kort voordat het onheil plaats had, van tegenovergestelde zijde aankwam, passeerde, doch kwam met het eerste bijna in botsing. Te Zoetermeer woonden sedert eeni- gen tijd een heer en eene dame op zulk con grooten voet, dat iedereen dacht dat het rijke lni waren, en ze betaalden ook alles contant. De vorige week was de heer naar Rotterdam ter bruiloft. De dame, nieuwsgierig, liet zich mede daarheen rijdenhij was evenwel weer eerder thuis, en bemerkende dat zij uit was, sloot hij de deur. Toen zij 's nachts om drie nren thuis kwam, wilde hij niet opendoen, en de dame, de daad aan het woord parende, sprong te water, waarnit zij nog bijtijds gered werd, waarna zij werd binnengelaten. Des morgens voer ze weer in een schuitje. Thans zijn beiden met de noorderzon vertrokken, de gehuurde meubelen voor de credi teuren en veel schuld - want de contante betaling had opgebonden - achterlatende. Men zegt dat ze naar Brnssel zijn vertrokken. Of de jacht, die nu sommigen op hen maken, baten zal, betwijfelt men. Ook de tweede wedstrijd, van span nen paarden van alle rassen, liep gisternamiddag te 's-Hage vrij spoedig ten einde. Daaraan namen elf spannen deel. De beide prijzen werden behaald door den heer G. M. Van der Kuylen te's-Gravenhage de eerste met witvoet-merries van Hongaarsch ras, de tweede met den zwart-ruin „Faust" en den echim- melrnin „Columbus", eveneens van Hongaarsch ras. Een extra-prijs werd toegekend aan den heer J. H. Walker te Amsterdam, voor diens vierspan zwarte paarden van Mecklenburgsoh ras, dat ter opluistering aan den wedstrijd had deelgenomen. In een cafó op de Kalvermarkt te 'e-Hage heeft gisteravond eene vechtpartij tasschen een paar „dames" plaats gehad. De eene beet daarbij de andere een stak van een vinger af. De gewezen agent van politie v. L., te Delftshaven, is door de rijkspolitie aangehouden en overgebracht naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam. Zooals men weet, wordt Van L. ver dacht, een man in de Piet-Heinstraat eene wonde op het hoofd te hebben toegebracht, waaraan deze zou zjjn overleden. Bij een bewoner aan den Schooter- weg te Haarlem zijn 's nachts een zestiental een den door een paar honden gedood. Onder begunstiging van het heer lijkste weder hadden gisteren de zeil- en roeiwed- strijden plaats, uitgeschreven door de Amsterdam- sche vereeniging „De Hoop." De Amstel leverde een vroolijk schouwspel op met de tallooze vaar- ta'gen van allerlei soort en de menigte kijkers aan beide oevers. Er waren vele genoodigden, waaronder tal van dames, die door hare tegenwoordigheid aan het feest luister bjjzetten en de strijders aanmoe digden. Bij de race voor tweeriemsgieken was alleen „L." van „Triton" te Utrecht opgekomen, terwijl de „P. P. C." van „Njord" te Leiden afwezig bleef en van „De Maas" alleen het vaartuig was aangekomen. Om na dezen kamp toch te laten doorgaan, had zich een roeier van „Laga" van Delft en een van „Njord" aangeboden om in „Piet Hein" te roeien. De uitslag was natuurlijk niet twijfelachtig. „Triton" won het van „Piet Hein." Op het overpad bij den spoorweg aan den Ringdijk te Amsterdam is een man door een aankomenden trein overreden. Eem'ge oogen- blikken daarna overleed hij. De man was juist jarig. Door den burgemeester van Amster- dam is thans eene kennisgeving uitgevaardigd, waarbij alle samenscholingen verboden worden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1