In de R.-K. kerk in het Westeinde te 's-Hage kwam bij eene processie eene kaars, welke een der meisjes droeg, met haar hoed in aanraking. De hoed vloog in brand. Gelukkig wist een geestelijke de vlammen direct te dooven. De stoomtram Den Haag Scheve- ningen vervoerde Zondag 11,630 personen. Wie er de oorzaak van zijn, valt niet juist aan te geven, maar waar is het, dat men sedert eenige dagen te Amsterdam volksoploopjes tracht saam te stellen, naar de „Amst. Crt." zegt met minder goede bedoelingen. Een dergelijk oploopje had ook gistermorgen weder plaats achter het Stadhuis. Yier of vijf der aanvoerders van den troep werden in arrest genomeD. Ook op het Am8telveld kwam het tusschen de politie en de menigte tot eene botsing, waarbjj een heer, die tot de toeschouwers behoorde, gewond werd. Yier personen werden naar het hulpbureel van politie asn de Halvemaansteeg gebracht, van welk bureel eenige ruiten door steenworpen ver brijzeld werden. De politie was genoodzaakt, ten einde zich de menigte van het lijf te houdeD, de sabels te trek ken. Het volk maakte zich weldra meester van eenige steenen die op de opgebroken Reguliers gracht liggen en ook van eenige steenen op de Keizersgracht van zeer reusachtige afmeting, en wierp daarmee opnieuw naar de politie agenten. Op dit oogenblik verscheen de inspecteur Hazenberg met een 30-tal agenten op het terrein en liet door de politie de steenhoopen bezetten, terwijl hij zelf geheel alleen zich door de menigte bewoog. Het publiek, dat door de arrestaties zijn verenigings punt verloren had, ging toen grootendeels uiteen. Te één uur waren er nog veel menschen, meest nieuwsgierigen, op en in den omtrek van het Amstel- veld, maar de houding van het publiek was zeer kalm. In het geheel waren er toen twaalf personen ge arresteerd. De voorgekomen wanordelijkheden hebben intus- schen den waarn. burgemeester het wenscbelijk doen achten, door middel van eene proclamatie de burgerij te waarschuwen geen deel te nemen aan het plegen van baldadigheden. Alle verzet tegen de openbare macht zal met kracht worden tegengegaan. Cavalerie staat te Haarlem ter onmiddellijke be schikking. Om halfacht des avonds verzamelde zich weder om op den Dam langzamerhand eene groote menigte. Er formeerden zich kleine optochten, grootendeels georganiseerd door de „gavroches" der hoofdstad, zegt het „D. v. N." Een dier benden maakte het o. a. den politie-agenten in het bureel van den hoek van den O.-Z.-Voorburgwal en St.-Pietersteeg eenigszins lastig, waarvan dezen zich bevrijden door een uitval met de blanke sabel. De menigte spatte uiteen. Zoo nu en dan was hier en daar op den Dam botsing met de politie. Omstreeks halfoegen kwam uit de Kalverstraat een groote optocht, die, door de aldaar aanwezig zjjnde menigte versterkt, door de Damstraat trok, langs den O.-Z.-Voorburgwal verder over den Zee dijk, terug langs de Nieuwe Markt en Kloveniers burgwal, Hoogstraat en Damstraat naar den Dam. Een paar roode vaandels werden vooropgedrager. De menigte zong vooral het lied: „weg met den Engelschman, leve Willem Drie." Een menigte volks trok om halftien van den Dam door Paleis- en Hartenstraten naar de Jordaan. By den heer Eygenraam in de Paleissstraat werd een groote spiegelruit door een steenworp verbrij zeld; ook werden aan de Hartenstraat, de Keizers gracht en op de Heerengracht glasruiten verbrijzeld en gaslantaarns ingeworpen. In de Willemstraat bij de Brouwersgracht kwam het tot een treffen: de agenten deelden rechts en links slagen uit, waarbij eenige personen schram- pen bekwamen en enkelen werden gearresteerd, maar tot een ernstig verzet kwam het niet. Ook in een dier straten werden een paar ruiten stukgeslagen; de bende was evenwel verspreid geraakt en lang zamerhand was de wanorde in die buurten gekeerd. Om 10 uren 10 minuten kwamen 26 agenten onder commando van den commissaris Stork op den Dam, die de menigte vermaande uiteen te gaan met de woorden: „Ik verzoek u naar huis te gaan of geweld zal worden gebruikt." Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, deden de politie agenten een aanval met de blanke sabel op de menigte, die naar alle richtingen uiteenstoof. Om 10 uren 15 min. trok evenzeer eene afdeeliog agenten, sterk 26 man, onder aanvoering van o:n inspecteur, van den Dam, door de cersteentwoi.de Paleisstraat, keerde aan hot einde van de laatste plotseling om, zette hun weg, altijd gevolgd door eene groote menigte, voort tot halfweg de eerste Paleisstraat, maakte toen plotseling tegenover de haar volgende menigte front, trok de sabel en sloeg er op in, waar men maar raken kon. Ook h:er vlood de menigte. Die aanvallen der politie werden op den Dam en de daarop uitloopende straten ongeveer om de vijf minuten herhaald. Om halféén werd plotseling opnieuw een groote uitval gedaan ten einde den Dam schoon te vegen. Dit gelukte min of meer. Eene afdeeling politie-agenten met den inspectour Wijnmalen aan het hoofd, die eene revolver in de hand droeg, slaagde er in ook de Paleisstraten weer eenigszins schoon te vegen. Omstreeks één unr vijftien minuten verjoegen zeven agenten nog acht jongens met de blanke sabel van de stoep van het monument op den Dam en had er nog eene botsing plaats in de Pieter Jakobdwarsstraat, waarbij evenzeer het blanke staal boven de hoofden der aanwezigen flikkerde. Het getal der in het gasthuis ter verpleging opgenomen of aldaar verbonden gekwetsten bedroeg twaalf, waaronder de hoofdinspecteur Hazenberg en een rechercheur van het hoofdbureel, beiden door sabelhonwen gewond. De inspecteur Hazenberg nl. werd bij een der heftige tooneelen om het volk uiteen te drijver:, licht in het gezicht verwond door de sabel van een agent van politie, die, zich omkeerende, den inspec teur bij ongeluk raakte. Nadat de heer Hazenberg zich in het gasthuis had laten verbinden, nam hij weldra zjjne gewone werkzaamheden ten bureele waar. De ru9t kwam allengs weder, de menigte zccht hare woonplaatsen op, hoewel de politie tot in den nacht moest bezig blijven om de nieuwsgierigen uiteen te doen gaan. Wanneer, merkt het „Hlb." op, evenals Zaterdag een flinke stortbui ware op gekomen, zou de menigte van zelf zijn weggegaan. Ongelukkig bleef het thans droog. Het blad vermeldt nog dat eenige winkeliers in den omtrek van den Vijgendam den verstandiger maatregel namen, om vroeger dan gewoonlijk hunne winkels te sluiten. De burgemeester is gisteravond in de stad terug gekomen en bracht het grootste gedeelte van den avond op het Raadhuis door. Een laaghartige heeft een rund van den landbouwer W. R. te Ruinen de hielpezen doorgesneden. Men vermeent den schuldige op het spoor te zijn. Te Wanneperveen is een tweejarig kind in een pot met kokend water gevallen, waar door het hevige brandwonden over het gehee'e lichaam bekwam. De brievengaarder van Oeffeit, Michel Kuipers, is met aangeteekende brieven, ter waarde van f 1320, verdwenen. In het hospitaal te Greenwich is eene vrouw van 35 jaren gestorven, die 400-maal wegens dronkenschap voor den rechter geweest was. Te Hamburg is van de politie te Pa rijs bericht ontvangen, dat zij in laatstgenoemde stad drie personen in hechtenis genomen heeft, die de vermoedelijke daders zijn van den diefstal van 200,000 mark in de Hamburger filiale der Duitsche Rijksbank. Zij worden tevens verdacht van de dieven te zijn van 26,000 fr. bij eene Bank te Zurich. Nog in geen enkel drama, zelfs niet in de meest onwaarschijnlijke, is opgevoerd wat voorviel in de gemeente Marbaix, nabij Avesnes, Noorder-departement, namelijk een tweegevecht tus schen vader en zoon. De vader heet J. B. Leclercq, is oud-paarden- kooper; de zoon, Edward, is een mijnwerker. De twee personen, die reeds lang in oneenigbeid leven, hadden dezer dagen een vinnigen twist in eene herberg. De hospes deed ze buiten gaaD, maar nauwelijks waren zij op straat of er begon een woest gevecht. Er werden meer dan 10 schoten gewisseld. De zoon kreeg twee kogels in het lichaam, een in de borst, de tweede in den bnikook de vader is twee maal getroffen, in eiken arm eens. Een aandoenlijk tooneel had voor eenige dagen te Algiers plaats. De heer Joivet, kapitein bij het 100ste linieregiment, had zijne dochter verloren. De bedroefde vader woonde de begrafenis te Djidjelli bij. Zijne smart was onbeschrijfelijk en hij moest de grootste moeite inspannen om het tot het kerkhof te brengen. Op het oogenblik dat do lijkkist in do groeve neerdaalde, zakte de kapitein ineen en viel ter aarde. Toen men hem wilde helpen om op te staan, hief men slechts een ljjk op. Uit Cochinchina wordtbericht dat 10,000 christenen, die daar de wijt hebben ge. nomen, letterlijk van honger sterven. De apostoli sche vicaris vraagt hulp. De kleine stad Landeck (in het Arl- berg-gebergte) is bijna geheel door brand vernield. De eenarmige pianist, graaf Zichy heeft geduelleerd met den Hongaarschen journalist Pulsky. Beiden werden gewond, maar niet ernstig. Het duel werd met de sabel gevoerd, waarna de heer Pulsky verklaarde dat hun geschil het gevolg van een misverstand was en zij elkander de hand gaven. Door eene ontploffing van mijngas in eene mijn bij Alais zijn 15 werklieden gewond. De „Wiener Allgem. Zeit." heeft uit Londen bericht ontvangen dat de clown Brisé, die er acht dagen geleden in het huwelijk trad, uit be rouw over dien stap op eigenaardige wijze eea einde aan zijn leven maakte. Hij ging in een slechts gedeeltelijk met water gevulden emmer op het hoofd staan en hield dit zoolang uit totdat hij stikte. Het was eene echte clownsgedachte en Brisé had nog na zjjn dood de lachers op zijne hand. BUITENLAND. Frankrij k In 24 uren waren gisteren te Toulon 14 cholera- lijders bezweken. Vier choleragevallen met doodeljjken afloop kwa men te Hyères aan boord van het evolutie es kader voor. Bij de verkiezingen voor den Senaat in ds departementen Yonoe en Puy-de-Döme zijn de repu- blikeinsche candidaten gekozeD. De heer Jules Ferry zal den 30sten dezer op eene particuliere vereeniging te Bordeaux en den 31sten op een banket te Libourne tegenwoor dig zijn. Dultschland. Ook de Berlijnsche correspondent der „Köln, Zeitung" verneemt uit goede bron, dat de Duit sche regeering aan SpaDje zou voorstellen, de quaestie over het bezetten der Carol ine u-eilanden aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener bevriende mogendheid te onderwerpen. De oorrespondent meent dat de Spaausche regeering niet beter kan doen, dan dit voorstel aan te nemsn. Dat prins Yon Bismarck tot dien stap besloot, is te opmerkelijker, omdat nog altijd het officieel bericht van de inbezitneming der Carolinen-eilanden ontbreekt. Doch in dezen maatregel ligt tevens het bewijs, dat de Duitsche regeering er bijzonder prijs op stelt het verschil van meening uit de wereld te helpen, gelijk zij daardoor zich reeds nu bereid verklaart, om de be zetting, indien zij werkeljjk heeft plaats gehad, ongedaan te maken, zoodra de Spaansche aanspra ken gegrond blijken. In een hoogst officieus artikel constateert verder de „Nordd. Allg. Zeitung," dat de Spaansche regeering nooit eenige inspraak heeft gemaakt tegen de in 1875 door Engeland en Duitschland gemeenschap pelijk ingediende nota, waarin Spanjes heerschappij over de Carolinen eilanden werd betwist. Spanje. Zondag hebben de oud-ministers Martos en Barreo, die zich op het balkon van het militair Casino be vonden, de menigte toegesproken. Zij verklaarden dat de eer der Spaansche vlag tot eiken prijs moest verdedigd worden; dat het volk, het leger en de marine, innig saam verbonden, de rechten des lands zouden weten te handhaven, en dat mannen van eer nooit naar het aantal hunner vijanden zien. „Het oogenblik is plechtig", zeiden zij verder, „en wij stellen ons leven en vermogen ter beschikking van leger en vloot." Herhaaldelijk werd hierop door de menigte de kreet: „Leve het leger en de marine!" aangeheven. Volgens gerucht zou Spanje 25,000 man naar de Philippijnsche eilanden zenden. De Spaansche regeering ontvangt talrijke adres sen, waarin op de handhaving der onschendbaarheid van het grondgebied wordt aangedrongen. De koning is te Madrid aangekomen en zat in den Ministerraad voor. Wat in dien Raad verhandeld werd, is nog niet uitgelekt. Groote bedrijvigheid heerscht echter aan het departement van marine. Alle zeeofficieren, die verlof hadden, zijn terugge roepen. De provinciale bladen sluiten zich bij de Zondag gehouden manifestatie aan. Zondag zijn in Spanje 1930 personen aan de cholera overleden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2