Woensdag 26 Augustus. K° 7827. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Vaor het iacassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offloifeele Kennisgevingen. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 2G4, 265 en 266 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis dat het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1885, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente [linantiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is neder- 'egd en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belangheb bende binnen dertig dagen ma de mededeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot iet betalen van den aanslag door het indienen van bezwa ren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., 1°. Burg. 25 Aug. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 35 Augustus. Blijkens eene mededeeling van het bestuur der ifdeeling Leiden en omstreken der NederlaDdsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, in iet Ned. Tuinbouwblad, is het hoofddoel der bloe mententoonstelling, welke op 11, 12, 13enl4Sep- ember a. s. alhier zal gehouden worden, eene expo sitie van Begonia's in ruimen zin, doch stelt men ;ich toch inderdaad eene gemengde tentoonstelling roor en wordt op alle inzendingen van fraaie planten, raverschillig welke, veel prijs gesteld. Ten einde len catalogus dier tentoonstelling zoo belangrijk mogelijk te maken, heeft het Bestnur aan een onzer iestoren op het gebied van bloemencultuur de amenstelling opgedragen van eenige algemeene be- chouwiogen omtrent het geslacht Begonia, met welk stuk de catalogus zal geopend worden. De heer A. Van Eysden Jr., agent der Nieuwe Afribaansche Handelsvennootschap te Boma aan de Congo-rivier (West-Afrika), heeft aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven eenige voorwerpen, waarvan de omschrijving voorkomt in de Staatscourant van heden. Ze zijn verdeeld over de volgende rubrieken: I. Voedsel en opwekkende middelen; benoodigdheden daartoe. II. Kleediug en opschik. III. Huisraad. IX. Wapens en krijgstuig. XL Kunstzin. Muziekinstrumenten. XII. Bijgeloof. Omtrent ni} wijlen den Nederlandschen onder zoekingsreiziger Veth wordt er in het „B. v. N." op gewezen hoe gaarne hij alleen handelde, hoe zelden hij om raad vroeg en hoe bij er van hield, aiB kind reeds, zijne omgeving voor een „fait ac compli" te stellen, o. a. toen hij op achtjarigen leeftijd van Arnhem naar Doesburg wandelde en denzelfden dag langs denzelfden weg over de bei weder terugkwam. De gave van zich onbekend ter rein te oriënteeren, die uit deze wandeling blijkt, beeft zich in later jaren sterk bij hem ontwikkeld en is hem vaak te stade gekomen. Een eindweegs op de loopbaan, welke Veth zelf zich boos, omdat hij den innerlijken drang gevoelde naar een reizen en trekken, naar en in de terra in cognita, is hij nu bezweken. Daar zijn er zoo weinigen als hij, wien het eene roepiDg is de wetenschap der aardrijkskrode te dienen in het nog niet doorvorschte gebied en die daarbij aan de levenstaak alle gevaren, ook het gevaar, dat bun leven bedreigt, ondergeschikt maken. Zoo deed Veth. „Dat kan, dat kan ik, dat moet", liedaar in het kort zijne opvatting, wanneer hij een plan op het getouw had gezet; geen teleur- itelling, geen mislukking kon hem dien stelregel >1 handig makenzijne volharding was onuitputtelijk. Tot eukele dagen vóór zjjn dood bleef die onver- 'ettelijke wil hem eigen. Door lieden, die de streek benden, waar bij het leven liet, was bij gewaar- Mbuwd; „zie af van dien tocht", zeiden zij: „uwe essen en paarden zullen dood nederstortengaat zelf, ziek als ge zijt, op weg, dan zult ge onder- *eg sterven." Niets baatte. „Wij gaan met de ossenkar", zeide hj tot zijne twee Hollandsche reismakkers, „al komt ook slechts één van ons er door. En wilt ge n e', dan ga ik alleen." Tot predikant bij de Remonstrantsche ge meente te Oude-Wetering is beroepen dr. J. Her man De Ridder, proponent te Doesburg. De aan de huizen gebonden collecte ten be hoeve van scholen met den bijbel Beeft te Bent huizen opgebracht de som van f 66.75. Bij het laatst gehouden examen tot plaatsing aan 's Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haar- lem is o. a. ook geslaagd E. C. Honbolt te Benthuizen. De jaarwedde van bet hoofd der school te Veendam, den heer F. Boerma, is door den Raad met f 300 verhoogd. De 8ergeant-hoornblazer Adam, van het 5de bat. reg. grenadiers en jagers, heeft het „Soldaten lied" van den kapitein Haarman, van het 5de reg. int., op muziek gezet. De heer A. M. Schagen Van Leeuwen te Delft heeft zijne benoeming tot Raadslid aldaar niet aan genomen. Door de eigenaars van den nieuwen schouw burg in de Jansstraat te Haarlem is tot directeur gérant van deze inrichting benoemd de heer D. H. N. Van Ollefen, thans te Apeldoorn. Voor het studiejaar 1885/86 is tot adsïstent voor de operatieve heelkunde aan de universiteit van Amsterdam benoemd dr. H. De Wal. Evenals onlangs onze correspondent zelf, meldt thans ook die van het „Haagsche Dbl."' uit Ant werpen dat de vrij groote ongelijkmatigheid der bekroningen in verschillende klassen vel ieder zal zijn opgevallen, evenzeer het ontbreken van som mige firma's op de lijst, die daar stellig op moesten voorkomen. Ofschoon men zich vleien mag, dat de tallooze reclames op deze bekroningslijst niet zonder invloed znllen blijven op de door het Belgische gouverne ment te publiceeren officieele opgave der bekronin gen, en aan deze reclames het nitstel in die publi. catie, die oorspronkeljjk op 21 Augustus was bepaald, moet worden toegeschreven, vreeBt men, dat, met enkele zeer onbelangrijke wijzigingen, de lijst zooals die aan het ministerie te Brussel reeds op 14 Aug. aanwezig was, onveranderd gehandhaafd zal worden. Het aantal ontevredenen zal dan zeker zéér groot zijn. Den lsten September zal te Amsterdam een detachement van het 4de regiment infanterie uit Haarlem aankomen, ter sterkte van: 4 officieren, 6 onderofficieren, 24 korporaals, 5 tamboers en 100 soldaten, om tot 12 September in den garnizoens dienst te voorzien. Genoemd detachement staat onder commando van den kapitein Visser. Den 26sten September vertrekt een detache ment van 94 onderofficieren en minderen per „Utrecht" naar Indië, onder commando van den kapt. der inf. E. J. A. Van Neer, en onder medegeleide van de 2de luitenants der inf. Van Rietschoten en Van den Bïlt. Gisteren is te Breda op tachtigjarigen leeftijd overleden jhr. C. A. L. Van der Wijck, oud-in specteur der posterijen, ridder der orde van den Ned. Leeuw. De Koning heeft aan de gemeente Deventer tijdelijk ontheffiog verleend van de verplichting tot het oprichten eener bnrgerdagschool. De feestdag bij uitnemendheid der Groniogers, de gedenkdag van het ontzet in 1672, zal 28 Aug. weder zeer feestelijk gevierd worden. Om 9 uren worden de van elders komende feestvierenden met muziek van het station gehaald. Om 11 uren zal op de Visohmarkt eene gymnastiekuitvoering door 160 leerlingen der lagere scholen gegeven worden. Terzelfdertijd is er op de Groote Markt keuring va i paarden, en om halfdrie harddraverij om prijzen »'»n f 400, f 200 en f 100. Des avonds is er muziek op de Groote Markt en een groot vuurwerk zal het feest besluiten. De minister van financiën maakt bekend dat bet saldo van 's Rijks schatkist op 22 dezer be droeg: bij de Nederlandscho Bank f 18,793,038.83 en bij de betaalmeesters f 2,275,036.07, te zamen 21,068,074.90. Blijkens aanschrijving van het ministerie van oorlog wordt aan de Israëlietische militairen tot vie ring hunner godsdienstfeesten verlof of vrjj van dienst verleend van 9 Sept. a. s. tot en met 4 Oct d. a. v., en wel naargelang zij hunne feesten buiten of in het garnizoen wenschen te vieren. Blijkens schrijven van den commandeerenden officier van Zr. Ms. schoener „Argns," belast met het politietoezicht op de zeevisscherij in de Noordzee, is die bodem 19 dezer te Grimsby binnengevallen en volgens ontvangen telegram, in den morgen van 24 dezer, weder van daar naar zee vertrokken. Aan boord was alles wel. Op den 13den bevorens, terwijl het schip voor stormweder op 54° 40 mn. N.Br. en 4° O.L. bijlag, is door eene zee de ringvormige reddingsboei weg geslagen; mocht deze alzoo te eeniger tijd wor den opgevisebt, dan behoeft de bekendmaking geen onrust te baren. Zr. Ms. schroefstoomboot 4de kl. „Aruba," commandant de kapt. luit. ter zee. P. Le Comte, vertrok gisteren van de reede Tessel naar de Noord zee, ter uitoefening van politie-toezicht op de vis- scherij. Naast de „Bakkersgazet" en het „Journal des Boulangers" is nu ook eene „Nieuwe Neder landscho Bakkerscourant" verscheuen, een weekblad voor broodbakkers, banket- en koekbakkers. Het wordt geredigeerd door den heer J. Borger- hoff van Sassem, en verschijnt te Amsterdam. De internationale conferentie voor de defini tieve vaststelling van eene overeenkomst betrekke lijk de wederkeerige bescherming van het auteurs recht zal, naar het v. Z.-H." meldt, den 7den September te Bern bijeenkomen. De Nederlandscho gezant te Berlijn, jhr. Van der Hoeven, heeft twee maanden verlof gekregen. Tijdens zijne afwezigheid fungeert de secretaris van legatie, jhr. De Weede, als zaakgelastigde. Het stoomschip „Utrecht," op reis van Java naar Rotterdam 23 Aug. te Suez aangekomen, zal aldaar ongeveer 4 dagen oponthoud hebben om nieuwe schroefbladen aan te zetten; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St.-Vincent 24 Aug.; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Snez 24 Aug. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft, met 1 Sept. a. s., aan H. J. Van Oosterwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Qsaeagd Nieawa. Bij den landbouwer P. Hooymans onder Veur is een hooibarg in brand geraakt ten gevolge der broeiing van het hooi. De beide brand spuiten waren den ganschen nacht en een gedeelte vao den volgenden dag in de weer en het kostte heel wat arbeid en inspanning eer al het hooi uit den kolossalen barg waB verwijderd, niettegen staande de omwonende landbouwers, met hunne paarden en wagens ter hulp gesneld, van 's avonds 7 tot 's morgens 4 uren onvermoeid het hooi weg reden. Ofschoon het uit deu aard der zaak een „vervelende" brand was - zegt onze beriohtgever - viel over het personeel der brandweer niet te klagen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1