Dinsdag 125 Augustus. N» 7826. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH TA UT'. IAI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poslMO. Afzonderlijke Noanners0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. Veor bet iacassea- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcifeele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 27 Aug. 1885, des namiddags te drie uren. Punten ter behandeling 1Verzoek van K. C. Van Waalwijk, om eervol ontslag als 2de onderwijzer aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes. (114) 2°. Idem als voren van M. v. d. Boon, als 3de onder wijzer aan de school der 3de klasse N". 1. (117) 3». Rekening van de ontvangsten en uitgaven der ge meente over 1884. (106, 110 en 118) 4°. Idem alsvoren van het R.-C. Wees- en Oudelieden- huis. (112) 5°. Idem als voren van het R.-C. Armbestuur. (112) 6". Idem als voren van het Ned. Israël. Armbestuur. (112) 7'. Idem als voren van het Heilige Geest, of Arme Wees- en Kinderhuis. (113) 8°. Idem als voren van Vrouwen Kraammoeders. (115) De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van het patentrecht, dienst 1886/86, wijken 7, 8 en 9, executoir verklaard den 22sten Aug. 1885, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne ver plichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Augustus 1885 DE FREMERY, Weth., 1°. Burg. LEIDEN, 34 Augustus. Aan den adjudant-onderofficier-pikeur Flipsen Tan het 3de reg. huzaren, alhier in garnizoen, is gisteren de bronzen medaille voor twaalf jaren trou wen dienst uitgereikt. In verband met het bezoek, dat de bisschop van Haarlem heden en twee volgende dagen aan Lelden brengt tot toediening van het heilige vorm sel aan de nieuwe communieleden van de laatste vijf jaren bij de Roomsch-Katholieke gemeente, wappert van vele woningen onzer katholieke stadr genooten de vaderlandsche drieklenr. Voor het examen in de Fransche taal te Utrecht is geslaagd mej. A. J. Cremer, uit Leiden. Benoemd is tot onderwijzer aan eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Leiden de heer G. J. WillemseD, van Rotterdam. By de heden gehonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 39, f 18.50, f 4 en f 1.95; de laagste f 39, f 18.50, f 3.70 en f 1.90. Mej. J. M. Van Bochove, te Moordrecht, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Nieuwveen. De te Dordrecht beroepen predikant ds. J. Kromsigt, vaD Leiderdorp, hoopt 30 Aug. a. s. zijne intreerede in eerstgenoemde gemeente te houden. Tot lid van den gemeenteraad te Willeskop, in plaats van wjjlen den heer W. Vreeswijk, is gekozen de heer A. G. Groen, met 23 van de 34 geldige stemmen. De kapitein VaD Hom, van het wapen der infanterie hier te lande, voor 5 jaren gedetacheerd bij het Indische leger, is in Indië overleden. Aan de Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage is door wijlen vrouwe De Mey van Alkemade, donairière mr- A. A. Gevers Deynoot, een legaat van f 4000 vermaakt. De Nederlandsche Regeeriog heeft den heer J. M. Collette, ingenieur-chef van het technisch beheer der Rijkstelegraaf, afgevaardigd, om haar in de commissie van proefnemingen te vertegen woordigen, welke bij gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Antwerpen aldaar eerstdaags op electrisch gebied zal'en plaats hebben. Tot directeur der Arnhemscho waterleiding is benoemd de heer C. A. De Favauge. Gelijk nit eene officieele mededeeling in de ^Gaoeta de Madrid" blijkt, is van de Spaansche legatie te 's Gravenhage, te Madrid ontvangen eene som van 49,760 peseta's, zijnde het bedrag der in schrijvingen te 's-Hage en van de consulaten van Spanje te Amsterdam en te Rotterdam, ten voor- dce'e van de slachtoffers van de aardbevingen in provinciën Granada en Malaga. In de „Brieven uit Japan" van den heer P. G. Van Schermbeek, in den „Spectator", komt t>. a. het volgende voor: „De Japamche pers, die, tusschen twee haakjes, streng onder den duim gehouden wordt, heeft aan gaande den dood van den heer Saknrada eene zeer gereserveerde houding aangenomen en alleen ver- me'd dat bjj overleden was. „Eergisteren, 15 Juni, heb ik den heer Nakamura, den nienw benoemden Minister in Nederland, een bezoek gebracht. Hij maakt een aangenamen indrnk en spreekt Franschhij was vroeger chargé d'affaires in Italië en laatstelijk 1ste secretaris of referendaris aan het Departement van BnitenlaDdsche Zaken. Naar ik hoor is zijne vrouw een der erkende Japansche schoonheden; wellicht vergezelt zij hem naar Nederland. „De Hollanders in Tokio bieden hem en zijn echtgenoote dezer dagen een diner aan, waarop alle rokdragende Iandgenooten (ook de dames) van Yokohama uitgenoodigd zijn. Wjj vonden dat eene dergelijke in het oog vallende beleefdheid, na het voorgevallene met Saknrada, niet misplaatst zonde zijn; de heer Nakamnra stelde haar blijkbaar zeer op prijs." Gelijk reeds gemeld, kwam de Japansche prins Nakamura Vrijdag-avond in de residentie aan, ver gezeld van zijne echtgenoote en andere familieleden. De tijdelijke off. van gez. der 2de kl. bij de zeemacht dr. J. Roth, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats bebben. Het stoomschip „Edam", van Amsterdam naar Nienw-York, passeerde 24 Aug. Lizard; de „P. Caland" vertrok 22 Aug. van Nienw-York naar Rotterdamde „Soerabaia", van Java naar Rot terdam, passeerde Ponta de Guia 22 Aug.; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde 23 Aug. te Suez; de „Noord-Holland" vertrok 22 Aug. van Batavia naar Rotterdamde „Zaandam", van Amsterdam, is 22 Aug. te Nienw-York aange komen; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Aug. van Genua; de „Pr'ns Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 22 Aug.; de „Soenda", van Amster dam naar Batavia, vertrok 22 Aug. van Southampton. Gemengd Nienw» De turfschipper, wien alhier Zater dag-morgen om negen uren aan den Konden Hoek zoo'n droevig ongeluk overkwam, laat, behalve eene weduwe, vijf nog jeugdige kinderen achter. Valentin Hofman, oud 20jaren, la ng- werpig aangezicht, wordt vermoed in den nacht van 12 op 13 Augustus in eene kermistent te Rotterdam verschillende gouden voorwerpen te heb ben gestolen, waarvan eenige door de Leidsche politie in beslag zijn genomen. De commissaris van politie in de 3de afdeeling te Rotterdam verzoekt zijne opsporing en aanhouding. Gisteren had te Lisse een treurig ongeval met den tram plaats, het eerste in die ge meente met doodelijken afloop. M. Leuveo, werk man, wonende nabij 's Rijks tol, kwam met trein U van Hillegom en had de onvoorzichtigheid, zon der den tram te laten stoppen, bij zijne woning er uit te stappen, waarscbijnljjk in verkeerde richting, waardoor bij viel, onder den wagen geraakte en met verbrijzeld hoofd dood werd opgenomen. De ongelukkige, weduwnaar, laat 4 kinderen onverzorgd nchter. In de laatste dagen was te Snoek meotgeen bevreesd voor het lot van de kielboot Regina," van den heer Smissaert te Alfen a/d. Rijn, di Zaterdag 15 Aug. uit de Oranjesluizen vertrok ken was, met het doel den Sneeker zeilwedstrjjd l>:j te wonen en te Sneek niet aangekomen was. Velen vreesden het ergste, te meer daar tele grammen naar vele zijden des lands tot onderzoek afgestuurd, ook geen resnltaat opleverden. Eerst 11. Zaterdag-morgen kwam een telegram uit Kampen van den heer Smissaert zelf, dat meldde dat hij drie dagen onder Schokland verwaaid had gelegen en thans met zijn vaartuig te Urk is. In de laatste dagen liep te Scheve- ningen het gerncht dat eene haringschuit van den reeder A. De Mos met man en mnis zon vergaan zijn. Gelukkig hebben tot heden geen nadere aan wijzingen dit treurig bericht bevestigd. Men gelooft dat de sohnit, die vóór den storm 160 ton haring aan boord had, opnieuw is gaan visschen. Omtrent den persoon, wiens lijk door twee politie-agenten te Rotterdam onder het spoorwegviadnct gevonden is, deelt de redactie van het „Rott. Nbl." mede, wat haar ter oore is gekomen en wat haar na onderzoek geloofwaardig voorkomt. Het gevonden lijk is van zekeren J. C. v. G., die een schoenwinkel had in de Lamsteeg. Dinsdag avond is hij verstoord zjjne woning nitgeloopen en na dat oogenblik aldaar niet weergezien. Of hij toen geld bij zich had, en hoeveel, is met zeker heid niet bekend. Het gerncht spreekt van ƒ1200, afkomstig nit de kooppeningen van het huis, dat hij vroeger op het Westnieuwland bewoonde en ver kocht had. Het lijk droeg sporen van geweldmaar de schou wing door den heer Eshuys heeft volstrekt niet als bewezen uitgemaakt, dat dit geweld de onmiddel lijke oorzaak van den dood was. Dat het gelaat door messteken was verminkt, zooals beweerd wordt, is onwaar; het gelaat is geschramd en ontveld als door een val tegen de straatsteenensporen van een mes zijn niet gevonden. De eenige sporen van bepaald geweld meent men aan den hals te ont dekken, maar zekerheid daaromtrent heeft de schou wing niet gegeven. Waar kon de man geweest zijn van Dinsdag avond tot Vrijdag-nacht? Die vraag hield onmid dellijk de politie bezig en daar zij haar volkje kent, was zjj niet lang het spoor bijster. Reeds in den loop van den dag werden door haar drie vrouwen nit de Koningsteeg in verhoor genomeD. Het is reeds uitgemaakt dat de man] daar zijn tijd beeft doorgebracht, en voornamelijk tegen een der vrouwen bracht het verhoor eenige bijzonder heden aan het licht, die hare voorloopige arrestatie wettigden. Op hare aanwijzing zijn daarop nog twee andere personen gearresteerd. Wat er voorgevallen is in den nacht van Donderdag op Vrijdag weet het „R. N." niet; er moet twist geweest zijn en er is gevochten; de man schijnt gegooid en gevallen te zijnook blijkt lijj in eene hevige worsteling betrok ken geweest te zijn; maar de oorzaak van zijn dood is vooralsnog met te minder zekerheid vast te stel len, omdat de man lijdende was aan asthma en zijn dokter hem reeds vroeger eene meer geregelde levenswijze aanbevolen had, dan hij voortdurend leidde, daar anders de dood hem wel eens plotse ling kon overvallen. Van andere zijde wordt gemeld dat inderdaad uit het op last der justitie ingestelde onderzoek is gebleken dat de man een natuurljjken dood is gestorven en alle vermoedon van misdaad ongegrond is. Men meldt uit Rotterdam aan het „Hbl.": In den nacht van kermis-Zaterdag ontstond in de Piet-Heinstraat onder Dolftshaven, maar nabij liet grondgebied onzer gemeente, twist tusschen een werkman, bewoner dier straat, en een Delfts- havensch politie agent. Eerstgenoemde aam het op

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1