gewonen loop deed en onderweg door eene hevige onweersbui overvallen werd, was ik vlak bij het huisje van mijn oom en wilde daar even schuilen. Ik klopte aan en eene stem riep van binnen: „Ben jij het Lina?" Toen hij de deur opende en mij voor zich zag staan scheen hij mij eerst niet te kennen, en zeide daarop zacht en geheimzinnig aan mijnoor: „Met zulk weer blijf ik altijd op, want dan verwacht ik ze. Dan zal zij angstig worden en bij haren vader terugkeeren 1" Ik heb altijd veel van Lina gehouden, mijnheer, want ze was altijd zoo goed en vriendelijk voor mij en, ik wil het u wel zeggen, ik heb haar innig lief gehad en altijd den wensch gekoesterd, dat wij sa men eenmaal lief en leed met elkaar zouden deelen. U begrijpt daarom wel, mijnheer, dat het mij pijn lijk valt daarover te spreken en dat het mij zeer doet, wanneer ik dat venster altijd zoo verlicht zie. Leefde Lina nog, ik zou ook nog hopen, maar nu is toch alles voorbijl" Meer sprak hij niet en zwijgend liepen wij den eenzamen weg verder. Gedurende het verdere van onze wandeling spra ken wij bijna geen enkel woord meer met elkaar. Ik was in mijnen geest bij dien beproefden vader en die ongelukkige dochter, en zeker waren de ge dachten van den man, die naast mij liep, den mijnen niet vreemd. Want, toen wij in N. aangekomen wa ren en ik, vóór het postkantoor, afscheid van hem nam, stond zijn gelaat nog even treurig als voor heen en een zacht en versmoord „vaarwel, mijnheer!" was zijn eenige antwoord op mijn woorden van dank en troost. J- v- R- BUITENLAND. Frankrijk De prefect van politie te Parijs heeft besloten dat de lijken nit de Parijsohe hospitalen, nadat daarop de gebruikelijke sectie is verricht, voortaan zullen worden verbrand. Het aantal cadavers, dat hiervoor in aanmerking komt, bedraagt pl. m. 4000 per jaar, of gemiddeld elf per dag, zoodat de op richting van een speciaal crematorinm in Frankrijke hoofdstad noodzakelijk zal worden. Er is reeds meer dan 85,000 fr. ingeschreven voor het gedenkteeken voor Courbet. Japan heeft een zestal offic:eren naar Frankrijk gezonden, om er de groote manoeuvres bij te wonen. Dnltschland. De „Figaro" bericht dat, naar in Spaansche krin gen te Parijs verteld werd, koning Alfonso aan keizer Wilhelm zijn ontslag als kolonel der ulanén had gezonden, naar aanleiding van het nemen der Carolinen-eilanden door Daitschland. Het bericht behoeft zeker bevestiging. De „Eölnische Zeitung" deelt een staaltje mede van het plichtbesef, dat den grijzen Duitschen keizer kenmerkt. De lijfarts des keizers, dr. Leuthold, had reeds Maandag den vorst verzocht van het bijwonen der plechtige onthulling van het gedenkteeken voor Friedrich Wilhelm I af te zienhet weer was guur en regenachtig. Hij zond zelfs, om aan zijne waar schuwing meer klem te geven, een eigenhandig briefje aan zijn hoogen cliënt; deze echter schreef, bijwijze van antwoord, op den rand: „Dan sterf ik ten minste in dienst." Nochtans herhaalde op den morgen van de plechtigheid, toen de weersgesteld heid geenszins was verbeterd, de lijfarts zijn drin gend verzoek. De keizer echter antwoordde: „Een koning van Pruisen, die niet meer tot zijne sol daten kan gaan, om zijne plichten waar te nemen, is geen koning meer en moet de regeering neer leggen!" Het „Deutsohes Tageblatt", dat met de regee ring in betrekking staat, meldt onder voorbehoud dat Engeland en Rusland de door Oostenrijk aan geboden goede diensten, ter bemiddeling in de quaes- tie over Middel-Azië, hebben aangenomen. Naar men zegt, heeft het Duitsche eskader in de wateren van Zanzibar eene opdraoht ontvangen, ten doel hebbende een of- en defensief verbond tus- schen Daitschland en Zanzibar - zeker eene soort van protectoraat, meent men - tot stand te doen komen. Volgens de „National Zeitung" hebben tot nu toe in de Poolsche grensdistricten van Praisen onge veer 20,000 personen, waaronder 5000 Joden, bevel ontvangen om het land te verlaten. Het bevestigt zich, dat deze maatregel ten doel heeft om de meer en meer toenemende uitbreiding van den Poolschen volksgeest in enkele dier streken tegen te gaan. Oróot-Britauuië. Eene depeche aan de „Times" uit Meshed meldt dat den 13den Aug. bijna eenó' botsing heeft plasts j gehad tusschen de Russische en Afghaansche voor posten te Eeratepe, 18 mijlen van Chamamboid verwijderd. Toen eenige Russische manschappen Eeratope naderden, stelden de Afghanen zich ter verdediging op. De Russische officier gaf daarop aan de troepen bevel naar hunne geweren te grijpen, toen bera toevallig een schot van een zjjner eigen manschnp- pen trof. De Afghanen hebben de Russen opgehouden, ten einde de bevelen uit Herat af te wachten. De gewonde officier is naar Chamamboid gezonden. Aan de Afghanen, vrij van allen blaam, is, wegens hunne menschlievendheid, dank betuigd door den Russischen bevelhebber, die beloofde dat zjjne man schappen niet meer voorbij Chamamboid zouden voortrukken. Het Britsoh en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap heeft over 1884 ontvangen f 3,125,000. Er werden in het geheel in dat jaar gedrukt 4,161,032 Bijbels ea Nieuwe Testamenten, terwijl sedert de oprichting van het Genootschap tot heden, het ge tal is gestegen tot 104,196,965 exemplaren. Het bestuur heeft onlangs een Nieuw Testament in de Engelsche taal voor 1 stuiver verkrijgbaar gesteld, en in negen maanden zijn daarvan verkocht 955,000 exemplaren. Italië. Een brutale diefstal heeft plaats gehad in het koninklijk paleis te Turijn, waar de juweelen van het Huis van Savoye werden bewaard en waar zich tevens de ordeteekenen bevonden, door koningen en prinsen uit dit geslacht gedragen. Tan deze laatste versierselen ontvreemdden de dieven vier halsketenen, met briljanten bezet, van de orde der Santissima Annunziata. Deze ketenen ver tegenwoordigden eene waarde van zeshonderdduizend franken. In het geheel is voor meer dan een millioen franken gestolen. Een der bewakers is, als verdacht van den diefstal, in hechtenis genomen. Spanje. De „Agence Fabra" zegt reden te hebben te ge- looven dat Duitschland zal afzien van het bezetten der Carolinen-eilanden, anders zal Spanje alle han dels of diplomatieke betrekkingen afbreken. Men verzekert dat het antwoord van vorst Von Bismarck op de vertoogen van Spanje ontwijkend is. Hij bewilligt echter in een onderzoek der rechten van Spanje. Aan de „Daily News" wordt uit Madrid ge meld dat de cholera zich ook in het noorden van Spanje begint te verspreiden. Daar heerscht zij reeds sedert het midden van Juli, maar de over heid en de bevolking hebben er alles gedaan wat zij konden om te verhinderen dat dit ruchtbaar werd, daar anders de jaarlijksche stroom van zoo veel welvaart aanbrengende bezoekers, vooral uit het buitenland, geheel zou wegblijven. Vandaar dat de ingezonden bulletins altijd zoo geruststel lend luidden als maar eenigszins mogelijk was. Het meeste talent otn de zaak geheim te houden is tentoongespreid door de havens op de kust der Middel!and8che Zee. De regeering licht met deze geheimhouding te eerder de hand, omdat deze havensteden groote energ'e getoond hebben in het aanvragen en goed besteden van aanzienljjke geld sommen voor sanitaire hervormingen en behoorljjke maatregelen van voorbereiding op het komen der ziekte. In Catalonië heerscht volstrekt geene paniek; de lokale pers werkt er krachtig mede om alle noodeloos of ongegrond pessimisme te bestrijden de overheid doet wat zij kan om voor ontsmetting te zorgen, o. a. door het aanleggen van groote zwavelvuren. De houding van de noordelijke pro vinciën steekt zeer gunstig af, zegt de berichtgever, bij die der zuidelijke, waar nog steeds paniek heer- schen blijft en waar de bevolking de vlucht neemt ook uit die plaatsen, in welke de ziekte aanmer kelijk verminderd of bijna geweken is. Rusland. De commissie die, onder leiding van graaf Pahlen, zich reeds geruimen tijd bezighoudt met bet vraag stuk van de vestiging der Joden in Rusland, heeft zich, volgens berichten in de Russische bladen, ein delijk van hare taak gekweten. Zij zou tot de con clusie zijn gekomen dat aan de Joden, wien tot dusver het verblijf slechts in enkele bepaald aan gewezen districten werd toegestaan, moet worden vergund zich overal in het rijk te vestigen, onder eenige beperkende voorwaarden nochtans, welke, wel beschouwd, met eene verbodsbepaling bijna gelijk staan. In de eerste plaats moet het, volgens het oordeel der commissie, den Joden streng worden verboden met de overheid bij leverantiën enz. in eenige relatie te treden, omdat de ambtenaren daarbij zeer gemak kelijk worden omgekocht. Voorts moeten zij zich onthouden van productie en handel in sterke dran ken, waardoor de demoralisatie van het volk, en speciaal van den arbeidersstand, maar al te zeer in de hand worden gewerkt. Eindelijk zullen de Joden moeten worden uitgesloten van elke deelneming aan finantieele aangelegenheden en alles wat daar mede in verband staat. Zij, die tot het Christendom overgaan, zullen aan deze drie voorwaarden blijven onderworpen; eerst hunne kinderen zullen met de overige onderdanen geheel worden gelijkgesteld. Bij gelegenheid van het bezoek van den czaar en diens gemalin in Finland werd aan de czarina door de Finsche dames van Willmannstrand een eigenaardig geschenk aangeboden. Dit bestond uit eene roeiboot van berkenhout, met gouden spijkers beslagen, en van gouden riemklampen en een gouden stuurketting voorzien. Het is bestemd voor de kin- deren der keizerin. Negen dames brachten dit ge schenk naar hot keizerlijk jaoht; eene van haar zat aan het roer, en de overige acht, gekleed in de nationale kleederdrachten der acht Finsche provin ciën, hanteerden de roeispanen met groote vaardig heid. De bemanning - als men deze in dit geval zeer onjuiste benaming mag gebruiken - behoorde tot de oudste adelljjke geslachten van Finland. Brazilië. Uit Rio-de-Janeiro wordt geseind dat het nieuwe kabinet is samengesteld. Voor buitenlandsche zaken treedt op de heer Cotegipe, voor binnenlandsche zaken de heer Mamroe, voor financiën de heer Belisario. Gelijk men weet, had het vorige ministerie zjjn ontslag moeten nemen wegens den tegenstand, welken het bij de meerderheid der Earner vond, ten opzichte der wet tot afschaffing der slavernij. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, de heer Cotegipe, wien door den keizer de samenstel ling was opgedragen, behoort tot de conservatieve partij. Amerika. Guatamala, de volkrijkste en welvarendste der vijf republieken van Middel-Amerika, heeft zich bankroet verklaard. De regeering heeft zich door groote uitgaven voor den laatsten oorlog genood zaakt gezien de betaling van den interest der bin nenlandsche en buitenlandsche sohuld te schorsen. De staatsschuld van Guatamala bedroeg op 31 Dec. 1884 ongeveer 8 millioen dollars, waarvan de helft buitenlandsche schuld was. De laatste oorlog was in dit voorjaar door den toenmaligen eerzuchtigen president Rufino Barrios aangevangen om de vijf staten van Middel-Amerika tot ééne republiek te vereenigen. Dit plan mislukte door den tegenstand der overige vier republieken, welke zich tegen Guatamala verbonden. Barrios sneuvelde in den slag bij Chalchuapa en daarmede eindigde I de korte oorlog. Aan de „Times" wordt uit Philadelphia ge- I meld dat er te Montreal, in het openbaar, kerkelijke I processiën worden gehouden, met gebeden om weg- I neming der pokken-epidemie. Gemeentebestuur. De Burgemeester is ten Raadhuize te spreken I op eiken Woensdag en Zaterdag, des voormiddags I te 11 uren. Burgemeester en Wethouders vergaderen I er eiken Maandag en Donderdag, des voormiddags I te 11 uren. De Voorzitter der Commissie van Fabricage I is ten Raadhuize te spreken op eiken Zaterdag, I des voormiddags van 11 tot 1 uur. De Commissie zelve vergadert er eiken Dinsdag, I des voormiddags te 11 uren. De Gemeente-Architect ïb ten Raadhuize I te spreken op eiken werkdag, des middags van I 12 tot 1 uur. Marktberiohteo. Leiden, 22 Aug Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. ertarwe f 7.60 f 8.Zomertarwe f 7.7-50- I Kogge 4 H. L. Winterrogge 6.60 a f 6.90. Zoroerrogge I f 6.90 a 6.25 Gerst 3 H. L. Zomergerst 4.26 I f 5.Chevalier-gerst 5.75 a 6.25. Haver 4 H.l I Zware Haver f 4.20 a f 4.70. Lichte Haver fZ.a f 3.90. I Uuivenboonen 2 bectol 6.:0 n f 7.60. Paardenboonee 1 "ectoL 5.70 - f 6.60 I Bater: 10390 kg. Grasboter, late quaLit. t/4 vat/52.a f 58, I Scheiboter rde qualit. i/4 vat f 44.a 50.Grasbotel .«tt qnali:per kiiogr. 1.30 a f 1.45, Scheiboter 2de qnalit I ■er kiloer 1.10 a f 1.25. i.nnge Zwarte Tur.' 3000 dubb. hecto!., 0.Ï4 a "27. I

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2