N°. 7824. Zaterdag 22 Augustus. A". 1885. Met 1 September begint een nieuw kwar taal van bet Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH sfil DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 21 Augustus. Wederom kon de tegen hedenmiddag uitgeschre ven gemeenteraadszitting geen doorgang hebben. li plaats van 13 leden, zooals gisteren, waren er nu zelfs maar 12 tegenwoordig, nl. de heeren De Fremery, Hartevelt, Bool, Juta, Zaayer, Van Dissel, Eerstens, Le Poole, Verster, De Goeje, Kaiser en Driessen. Afwezig met kennisgeving, om andere dringende bezigheden, was de heer Was. De volgende vergadering is thans bepaald op morgenmiddag, op hetzelfde nar. Dan zal ze, inge volge de Gemeentewet, ia ieder geval plaats kan nen hebben en geldig zijn. Bij het examen voor de Engelsche taal te Utrecht is geslaagd de heer E. Peters, van Leiden. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- eche mail de Indische bladen van 13 tot 17 Jnli. Gedurende de tweede helft der maand Jnni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Van Bnaren, T. Groenemond, AmsterdamVrou wenzaal No. 4 Gasthuis, T. Beek, 's-Graveuhage; H. Verstraaten, J. C. Van Recian, HaarlemKlink, Haarlemmermeer; H. Cromwijk, Leiden; dames Ebbeler, Oosterbeek; F. Bnlkes, Rotterdam; G. Heemskerk, Voorschoten; B. Van Leeuwen, Wor- merveer; Johannes Gerretse, Zoetermeer; Jans Waszer, C. Holk, niet vermeld. - Briefkaarten: Hapkens, Oosterbeek; D. Dolman, Voorschoten, L. Springer, niet vermeld. Naar aanleiding der bevestiging van het treurig bericht van het overlijden van onzen koenen land genoot, den beer D. D. Veth, den sympathieken joDgen man, die de trots zijner familie was, deelt iemand, die hem persoonlijk gekend heeft, aan het „Rott. Nbl." bet volgende mede: Veth was van het ware hout, waaruit men ont dekkingsreizigers snijdt. In zijne jengd een echte wildzang, voerde hij de stontmoedigste toeren uit en gaf al vroeg het verlangen te kennen, dat de stndie zijns vaders in hem geboren deed worden, om op ontdekkingen uit te gaan. Zijne onversaagd heid, die vaak aan roekeloosheid grensde, was ech ter oorzaak dat prof. Veth dit verlangen volstrekt niet aanmoedigde, ja veeleer tegenwerkte. De pro fessor wist te goed, aan welke gevaren een ont dekkingsreiziger bloot staat, ook zonder die te zoeken, om niet te vreezen dat een zoo onver schrokken jonkman, alB zijn zoon was, voortdurend in levensgevaar zon verkeeren. Toegeven is echter in den regel het einde van een dergelijk verzet; men doodt geen zucht, die zoo geheel nit de natnnr voortkomt. Alvorens Afrika tot het terrein zijner onderzoe kingen te nemen, is de wetenschappelijk zeer ont wikkelde en door de natnnr rijk begaafde jonkman naar Indië geweest en heeft hij voornamelijk de onbekende landen van Snmatra bereisd. Eens, ter wijl zijne reiegecooten aidaar van de vermoeienissen uitrustten, besloot Veth, die van geen vermoeidheid wist, nog eens op eigeD gelegenheid in den omtrek te gaan jagen. Met zijn geweer onder den arm, verwijderde hij zich en verdwaalde. Zijoe vrien den zochten hem, maar geen spoor was te ont dekken. Zonder proviand was de roekelooze ver dwenen en het ergste stond te vreezen. Twee dagen en twee nachten bleef hij zoek; zjjne vrienden gaven den moed reeds op, toen een 'an hen plotseling in de verte iets witu ontwaarde. Dat kon niet van een inboorling zijn! Men ging PRIJS DER ADTERTENTIEN: V«n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Veor het incasso*» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. er op af envond Veth, die een bad had ge nomen en zeker kleedingstuk in een boom gehan gen had om te drogen. De vrienden waren veel nitgelatener over het weervinden dan Veth zelf, die zich geen oogenblik bezorgd had gemaakt. Alleen verhaalde hij, den vorigen ochtend toch wel eene zonderlinge gewaar wording gehad te hebben, toen hij ontdekte dat hij zjjn leger van varens en bladeren gedeeld had met eene reusachtige slang, die hij zoo vrij was geweest te dooden en nn aan zjjne vrienden toonde. Zoo was Veth in alles; vrees kende hij niet. Uit het vroeger vermelde drietal is tot pre dikant der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg beroepen de heer H. H. Veder te Schiedam. Ook in 1877 werd de heer Veder, toen nog can- didaat, aldaar beroepen. Hij aanvaardde toen zjjn dienstwerk in November van dat jaar en verwis selde in October 1880 zijne eerste gemeente voor die van Abconde. De akte voor hoofdonderwijzer is behaald te Amsterdam door den heer T. Brnyn, van Haar lemmermeer. In het „Wageningsch Weekblad" wijst de heer G. J. Van Apeldoorn, directeur der Martha- Stichting te Alfen a/d. Rijn, onder het motto„Er is eigenljjk voor deze kinderen op aarde geen plaats", op het treurige feit dat er zoovele kinderen zijn, onsohuldig aan de zonde der ouders, maar die toch daaronder lijden. De moeder is in betrekking of is gestorven en het kind zwerft rond, verstooten door ieder, dragende de schande der misdaad welke het niet gepleegd heeft. Zulk een leven van balling schap is ontzettend. De schrijver is van meening dat men die kinderen niet aan hon lot mag overlaten. De gemeente is verplicht de handen nit te steken naar die hulpe- looze wezens, hen liefderijk te verzorgen en te trachten zooveel mogelijk het gemis van het onderlijk huis voor hen te vergoeden. Er wordt wel eens beweerd dat zulke kinderen op te nemen de zonde in de hand werkt. Maar al ware dit zoo - zegt de heer v. A. moeten die arme kinderen daarom niet geholpen worden, moet het kwaad gedaan worden, opdat het goede daaruit zon voortkomen Neen, laat ons goed doende niet vertragen. De een ga heen en predike tegen de zonde, een ander neme de veriatenen tot zich en zoo woekere een ieder met de gaven hem toevertrouwd. Maar waarheen met die kinderen? De heer H. Pier- son ziet geen mogelijkheid zelf in dit opzicht de handen aan het werk te slaan. De Martha-Stichting is niet alleen overvol, maar in dit gesticht worden eigenlijk een ander soort kinderen geplaatst - en toch moet er plaats gevonden worden. Wanneer men daartoe wil medewerken, is de heer v. A. gaarne bereid gaven voor dat doel te ontvangen. Zoo die gaven rijkelijk vloeien, is dit een bewijs dat die arbeid door de gemeente wordt gewild. De besturen van het departement 's-Graven hage der Maatschappij ter bevordering van Nijver- hed; van de Yereeniging voor Handel en Nijver heid en van de Algemeene 's-Gravenhaagsche Werk- liedenvereeniging hebben zich vereenigd met het doel om werkelijk geschikte werklieden in de ge legenheid te stellen de tentoonstelling te Antwer pen te bezoeken en hebben daartoe een gemotiveerd verzoek om f 1000 subsidie nit de gemeentekas aan den Raad gezonden. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, zijn onlangs de voorloopige schalen van schatting voor hst geheele Rijk door de hoofdcommissie der her ziening van de belastbare opbrengst der onbebouwde eigendommen vastgesteld. Het is nn van groot be lang, al die schalen, met de betrekkelijke typeD, gelijktijdig ter visie te leggen, om belanghebbenden gelegenheid te geven tot vergelijking van de be paalde pachtwaarde op ruime schaal, d. i. voor alle streken des lands. Een nauwkeurig onderzoek, of de aftrek voor dijk- en polderlasten overal gelijk matig heeft plaats gehad, schijnt niet overbodig, want afwijking op dit belangrijk onderdeel oefent natuurlijk invloed uit op de uitkomsten der schat ting en kan onevenredigheid in de heffing van de grondlasten ten gevolge hebben. De kapitein Brender a Brandis van de Nor maalschietschool heeft ongeveer zes weken door- gebraoht in een legerkamp, ongeveer anderhalf unr sporen van St.-Petersburg, alwaar pl. m. 45,000 man troepen vereenigd wareD, onder het opperbevel van den prins van Oldenbnrg, van wien genoemde kapitein de gast was. Overal met onderscheiding ontvangen, mocht hij ook de eer hebben te Peterhof in eeoe bijzondere audiëntie ontvangen te worden door den czaar aller Russen, die hem het ridder kruis der St.-Anna-orde vereerde. Het doel van den tocht van den kapitein B. was vooral het bijwonen der tactische schietproeven die in het kamp ge- honden werden. (Vod.) De heer J. Yan Dijk, te Deutichem, heeft voor de opleiding van predikanten en christelijke onder wijzers over 1883/84 ontvangen f 81,500.18'/,.. ThaDB zijn in de verschillende inrichtingen reeds 200 jongelingen geplaatst, die voor predikanten in de Ned.-Herv. Kerk en onderwijzers worden opgeleid. De gemeenteraad van Rotterdam heeft o. a. besloten tot instelling eener jaarlijksche paarden markt op den tweeden Yrijdag van November tegen een marktgeld van 30 cents. De heer Roest Yan Limburg betoogde de wenschelijkheid van eene ge heel vrije markt, doch de voorzitter geloofde niet dat een marktgeld van 30 cents de markt zon be- nadeelen. Yoorts is besloten tot het maken van een uit bouw aan den linker Maasoever, ter verbetering der rivier. De koBten daarvan zijn op 80,000 ge raamd. Mede werd aangenomen een voorstel tot het hon den eener kaasmarkt op eiken Maandag, 's ochtends te 6 uren. De bij den Raad ingediende gemeente-begrooting voor 1886 sluit in ontvangst en uitgaaf met 16,166.182.57. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn opgaven gevraagd van de gelegenheden, diein> de gemeenten bestaan tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, met vermelding of die inrichtingen uitsluitend dienen tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, of ook tot opneming van andere lijders. De Nederlandsohe geneeskundigen znllen 25 Augustas a. s. op het medisch congreB te Amsterdam ook worden vertegenwoordigd door prof. Stokvis nit Amsterdam. Met het te Amsterdam aangekomen stoom schip „Prins Manrits" van den West-Indischen Maildienst, is ook de ond-gonvernenr van Suriname, baron Yan Heerdt tot Eversberg, aldaar aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van bionenlandsohe zaken zal morgen, Zaterdag, niet plaats hebben. Het stoomsohip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Genna 20 Aug.; de #W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 20 Ang. Lizardde „Snmatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Wight 20 Ang. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leenw den heer N. Yan der Tank Adriani, predikant bij de Herv. gemeente te Brielle; - aan de volgende personen verlof ver- leend tot het aannemen en dragen der onderscbei- dingsteekenen, achter hanne namen vermeld: mr. J. G. De Brnyn, te 's-Hage, commandeur met de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1