./■■iniuii III. yim r gewoond door den erfgroothertog van Saksen-Weimar en diens gemalin. Enkele Scheveningsche schuiten, die Dinsdag-avond en gistermorgen aankwamen, brach ten zeer treurige tijdingen mede. De matroos M. Verbaan, varende op de „Antonius," eene schuit van den reeder A. Hoogeveen, is 11. Donderdag bii stormweder ter hoogte van Aberdeen overboord geslagen en omgekomen; een andere matroos van dezelfde schuit werd dienzelfden dag ernstig ge- kwest. Van eene schuit van den reeder R. De Niet is een jongeling van 18 jaren overboord geslagen hij vond ook den dood in de golven. Een jonge man werd gistermorgen uit eene schuit onder geleide aan wal gebracht en wegens den staat van volslagen razernij, waarin bij verkeerde, naar het krankzin nigengesticht getransporteerd. Eindelijk kwam te Vlaardingen eene Scheveningsche schuit binnen met verlies van de geheele vleet. Men meldt uit Amsterdam dat gis teren de vliegerwedstrijd gedurig de koddigste tco- neelen opleverdo. Er was veel westenwind, zoodat honderden der vliegers in dezelfde windstreek ge raakten en dan haakten of botsten, om gezamenlijk, nu eens langzaam, dan als een arend neer te schie ten, zoodat er dan veelal niets dan het geraamte overbleef, terwijl ook enkelen schoot gingen. Het was overigens een alleraardigst volksfeest, dat door duizenden rondom en op het groote terrein achter het Museum werd bijgewoond en waard is herhaald te worden. Er werden prijzen gegeven voor schoone vliegers, groote vliegers, uitheemsche vliegers en hoogstaande vliegers. Gi s t e r n am i d d a g omstreeks vieruren ontstond een begin van brand in de fabriek van lakwerken van den heer H. De J. op de Yrieseweg te Dordrecht, welke weldra een ernstig aanzien kreeg door de groote hoeveelheid brandbare stoffen die in de fabriek waren. Doeltreffende maatregelen staitten echter den voortgang der vlammen. Een onvoorzichtig weggeworpen lucifer was de oorzaak van dit onheil, dat gelukkig nog goed afgeloopen is. Gedurende twee dagen isvoorhet gerechtshof te 's-Hertogenbosch de zaak behandeld van Cesar Timmermans, van Heerlen, beschuldigd van drievoudigen moord, te Maastricht gepleegd op mr. Eng. Van Oppen, diens zoon en diens dochter. In het geheel werden 29 getuigen gehoord, onder welke waren de weduwe van den oudsten verslageue, haar dochter en zooDtje. Het verschijnen dier drie maakte een diepen indruk in de zaal, en het duurde eenige oogenblikken eer de ontroering zoo zeer was bedaard, dat het getuigenverhoor kon worden voort gezet. De feiten, die uit het getuigenverhoor bleken, mogen als bekend worden ondersteld. Na het ple gen der daad werden zij uitvoerig medegedeeld. Het O. M., waargenomen door mr. T. Serraris, adv.-gon., eischte na een uitvoerig requisitoir, waarin de spreker het gruwelijke der daad in harde kleuren schilderde, veroprdeeling tot levenslange gevange nisstraf. Zoowel onder dezen eisch als gedurende het gansche getuigenverhoor bleef de beschuldigde eene houding bewaren, waaruit groote onverschilligheid, tot onbeschaamdheid toe, sprak. Mr. J. A. A. Bosch was hem ambtshalve als ver dediger toegevoegd. Hij pleitte dat beschnldigde op het oogenblik der daad aan verstandsverbijstering leed en dus niet voor toerekening zijner daad vat baar is. Uitspraak Woensdag 26 dezer. Sedert 22 Dec. 1884 is uit Nieuw- York verdwenen doctor R. Richard ten Brandus, oud 34 jaren, lang 5 voet 71/, duim Engelsche maat, slank van gestalte, zwart haar en knevel, donker uiterlijk, donker bruine oogen, ziekelijk voorkomen, neus lang en spits. Hij droeg een hor loge, zoogenaamd Waltbam Match No. 6801 en een trouwring, waarin aan de binnenzijde „Augustus 23 1881" is gegraveerd. Wanneer het verblijf van dien persoon ontdekt mocht worden, wordt bij de politie bericht ingewacht, bij wie zijn portret zich bevindt. Voor de ontdekking van dien persoon wordt 1000 pond sterling, d. i. 12,000 gulden, uitgeloofd. August de Domme heeft -- volgens het „Haagsche Dagblad" Zondag te Antwerpen bjj eene voorstelling in den circus Carré een been gebroken. De vuurspuwende bergen van de Andes hebben sinds lang niets van zich doen hoo- ren. Men meldt thans uit Philadelphia dat de Coto- paxi, in Ecuador, den 23sten Juli vóór het aan breken van den dag plotseling lavastroom en begon mawMMnr iTazrfKn'Mirir'iraw'nmf nr r»<K«-inr»g« uit te storten, vergezeld van een hevigen asch- en steenregen. Van de nabij den krater gelegen stad Chimbo werden 100 huizen vernield. Het getal dooden was bij het afzenden van het bericht nog niet bekend. Volgens eene depeche uit Guayaquil begon de uitbarsting 's nachts te 1 uur met een godonder als van salvo's zware artillerie, die den aardbodem deden schudden en deuren en ramen rammelen. Soms hoorde men een onafgebroken geraas. Guaya quil is 130 mijlen van den Cotopaxi verwijderd. BUITENLAND. Frankrij k. De kosten van de vierjarige zitting derFransche Kamer zijn geweest 7,403,260 fr., hetwelk op onge veer 50,000 fr. per vergadering neerkomt. „Reken nu uit", zegt Maurice Dancourt, die de cijfers mededeelt, „dat iedere zitting gemiddeld vijf redevoeringen en dooreen vijftig interruption en uitroepen bevat. Stelt men dan voor de vijf redevoeringen de helft, dan is dat 5000 fr. per redevoering; voor de rest de andere 25,000 fr., dan is dat 500 fr. per uitroep of interruptie." Voor dezen prijs mocht het gehalte der welspre kendheid dooreen genomen wel iets beter zijn dan het is. De „Figaro" merkt op dat zwijgen goud, maar spreken hier ontegenzeglijk zilver is. Men verneemt dat de heer Jules Ferry toch de voorgenomen rede te Grenoble houden zal, ten einde aldus de Rbonestreek nog verder te winnen. Den 30sten Augustus of later spreekt hij te Bordeaux. De minister van binnenlandsche zaken, Allain- Targé, heeft in een gesprek met Spulier en Ranc aan dezen medegedeeld, dat ook het ministerie eene oproeping aan de kiezers zal richten. Het redigeeren van dit manifest zal niet minder moeite kosten dan dat der Rue de Babylone; de regeering zal óf kleur moeten bekennen, óf nog meer op den achtergrond treden dan zij reeds deed, en dit is toch het doel van manifesten niet. Bjj de aanstaande verkiezingen zal de „Ligue der femmes" vier harer leden candidaat stellen. De krijgsraad, die de zaak van luitenant kolonel Herbinger, zijne bevelen tot overhaasten terugtocht te Lang-Son en zijn telegram aan Brière De risie, zal onderzoeken, heeft zijne zittingen aangevangen. Generaal Munier is president. Te Lyon is een werkman, die 's avonds thuis kwam en in zijne verrukking over hetgeen hij ge hoord had „Vive Ferry" riep, door drie of vier in dividuen aangevallen, die hem met revolverschoten zoodanig wondden, dat men voor zjjn leven vreest. Oroot-Bri taunië. De Engelsche bladen hebben zich zeer verheugd over het bericht dat de Fransche gezant te Kon- stantinopel, de hertog De Noailles, met verlof naar Frankrijk zou gaan, juist als sir Drummond Wolff als buitengewoon gezant van de EBgelsche regee ring zou aankomen. De mededeeling, dat Engelands grootste tegenstander bij de Porfce aoo goedschiks het veld zou ruimen, klonk niet zeer geloofwaardig. Uit de Fransche bladen blijkt thans dat de heer De Noailles last heeft ontvangen om te Konstanti- nopel te blijven, totdat de zending van den heer Drummond Wolff zal zijn afgeloopen. Lord Carnarvon, de nieuwe Onderkoning van Ierland, is begonnen met eene rondreis door het westen van Ierland te doen. In Ierland vertoont zich na het besluit tot af schaffing van de dwangwet reeds terstond weder eene, zij het ook nog niet groote toeneming van de agrarische misdaden van allerlei aard. Spanje. De te Madrid verschijnende bladen van alle richting toonen zich dagelijks meer geërgerd over den inval van de Duitschers in de Carolinen-eilanden, in strijd met de eeuwenoude rechten van Spanje. De Duitschers wisten, dat de gouverneurs der Philippijnsche eilanden sedert Maart aanstalten maken om de Carolinen-eilanden werkelijk in bezit te nemen. Er is dus geene verschooning voor deze inbreuk op het internationaal recht. De positie van den Duitschen gezant, den heer Von Solms, is moeielijk door de koelheid, waarmede men hem in alle kringen bejegent. Hoe meer de cholera zich verspreidt, des te meer verlieet zij aan hevigheid. De verhouding tusschen de sterfte en de aangetasten wordt van week tot week gunstiger, zelfs in groote steden als Madrid, Saragossa en Grenada. Gemiddeld komen thans in het geheele koninkrijk dagelijks tusschen 4500 en 6000 gevallen voor, waarvan 1800—2300 met doodelijken afloop. In de politieke kringen is de algemeene be langstelling opgewekt door het wederopvatten van het proces tegeu dea moordenaar van generaal Prim. Men weet dat de heer Paul y Angulo en een aantal andere personen verdacht werden van dien sluipmoord, en kort nadat de misdaad gepleegd was Spanje verlieten en de meesten hunner zich naar Zuid-Amerika begaven. Onlangs is Paul y Angulo, na eene afwezigheid van vijftien jaren, in Europa teruggekeerd, en pas had de Spaansche regeering zijne terugkomst vernomen, of zij deed pogingen om hem in handen te krijgen. Dit gelukte haar echter niet. Aan hare vertegenwoordigers in het buitenland heeft zij gelast de bewegingen van dien man nauwkeurig na to gaan, en naar het schijnt zjjn door haar diplomatieke onderhandelingen met Frankrijk, misschien ook met Engeland, aange- koopt over zijne uitlevering, daar Paul y Angulo nog steeds voor het hoofd der samenzwering tegen Prim gehouden wordt. De verdachte is thans bezig met het stellen van eene memorie over de zaak, waarin hij, naar men vermoedt, de eerste rol heeft gespeeld, en hij dreigt met onthullingen, welke, zoo wordt beweerd, vele aanzienlijke personen in Spanje in opspraak zullen brengen. In zake de onlangs gemelde akte, door de erfgenamen van een schuldeischer van Ferdinand VII van Spanje, sonor Uzarde, ingesteld tegen koaingin Isabella en de hertogin van Montpensier, om uitbetaling van eene dien koning geleende som gelds van 1,250,000 franken, ia de vordering afge wezen, omdat de eischers niet hebben bewezen het recht om op te treden, en omdat bovendien de vor dering verjaard is. Italië. De politie heeft in hechtenis genomen graaf Char les Des Dorides, redacteur der „Moniteur de Rome" en correspondent van verschillende Fransche bladen. Men beschuldigt Dorides van samenzwering tegen den staat. Een onderzoek in zijne woning zou zelfs tot de ontdekking geleid hebben van brieven en papieren, waarin de verdedigingsmiddelen rondom Rome vermeld stonden, terwijl ook de zwakste pun ten er in aangegeven waren. Ook twee Rijksambtenaren zijn gevangen genomen, verdacht van het verschaffen der noodige inlichtin gen. Graaf De Dorides was een algemeen geacht en geëerd man, wiens inhechtenisneming zeer veel opzien baart. België. De „Mouvement géographique," het officieus orgaan van den nieuwen Congostaat, meldt dat luitenant Storms, die het bevel voerde over het station Karema, aan het meer Tangauyka, geweigerd heeft die plaats aan een zendingsgenootschap af te staan. Hij heeft zijn ontslag genomen als ambtenaar van den Congostaat en als Belgisch officier en zich, onder den naam Emil I, tot keizer van Tanganyka laten uitroepen. De Senaat heeft het met Zanzibar gesloten handel- en scheepvaartverdrag aangenomen. Ook verleende die vergadering hare goedkeuring aan het wetsontwerp betreffende den bieraccijns. Men schat bet aantal vreemdelingen die Zaterdag en Zondag te Antwerpen kwamen op 125,000. Verscheidene duizenden konden Zaterdag nacht geen onderkomen vinden en sliepen op de banken op de boulevards en in het park, of op stoelen, tafels en biljarten van de koffiehuizen. Macedonië. Volgens berichten der „Daily Chronicle", uit Weenen gezonden, is in Macedonië alles rijp voor een opstand. Het doel is vereeniging van alle Bul garen tot een onaf hankelijken staat. Benden opstan delingen trekken het land door en hitsen de bevol king aan tot verzet tegen de Grieken en de Turken. De Turksche regeering heeft zoowel naar de Griek- scbe als naar de Servische en Oostenrijksche grenzen troepen gezonden. Teleyrammen. BOMBAY, 19 Augustus. Het rechtsgeding tegen- Kanovics liep heden voor den rechter van instructie te Cochin ten einde. Daar de gevangene niet de geëischte cautie kon stellen, werd hij tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. In den loop van het verhoor verklaarde Kanovics dat hij onlangs in Egypte was geweest en Olivier Pain kende, maar hij weigerde den rechter mede te deelen, waar hij Olivier Pain het laatst gezien had. HAMBURG, 19 Augustus. Op het congres voor hervorming en codificatie van het volkenrecht werd de vraag, of het den reeder zou worden verboden

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2