K\ 7818 Zaterdag 15 Augustus. A0. 18S5, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Frjn-o per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offloieele Kennisgevingen. PATENTBLAREN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden wonende in de wijken I, II en III, over het dienstjaar 1885/06, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Zaterdag 15, Maandag 17, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester vooinosmd. 14 Aug. 1885. DE FREMERY, Weth 1°. Burg. PATENTBLADEN. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de patentbladen van koffiehuishoudersslijters en tappers, dienst 1885/86, voor de wijken I tot en met IX, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, waarop ingevolge art. 25 (5e lid) der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het diensljaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Zaterdag 15, Maandag 17, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Augustus e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Aug. 1886. DE FREMERY, Weth. lo. Burg. LEIDEN, 14 Augustus. Naar wij vernemen, zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. Godefroy plaats hebben morgen, Zaterdag, te elf uren, op de begraafplaats aan de Groenesfeog. Onze Antwerpsche tentoonstellings-correspon- dent seint ons heden dat er groote ontevredenheid heerscht in de Nederlandsche afdeeling. Er zijn veran deringen in de bekroningen gebracht, vulgeos welke nu weer, officieus, de heereD Blokhuis van Noordwijk en Van Wensen, uit Leiden, geen prijs zouden hebben behaald, maar der firma Le Poole, ook van Leiden, eene bronzen medaille zou zijn toegekend. Men beweert dat er uu nogmaals eene revisie der bekroningslijst zal plaats hebben. Naar wij van goederhand vernemen, was bij het Strauss-concert op Zomerzorg het materieel om de muziektent ia den tain uit te bonwen, aan wezig en wachtte men, door de ongunstige lucht gesteldheid, op de komst van den heer Strauss, om 12.10 uit 's-Hage, ten einde omtrent een en ander zjjn verlangen te vernemen. Daar er toen juist eenige regen begou te vallen en de lucht zwaar bezet was met dreigende wolken, gaf hij er de voorkeur aan om het zekere voor het onzekere te nemen en het concert in de zaal te geven. Toen nu tegen den avond de lucht helder werd, was er tot veler leedwezen geen tijd meer om in de genomen maatregelen verandering te brengen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door mid del van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den löden Aug. a. s., des namiddags te balfdrie. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 7.56 bezorgd zijn. Beroepen is bij de Cbr.-Geref. gemeente te De Lier de heer J. Robbert, candidaat aan de Theol. School te Kampen. De gemeenteraad van Haarlemmermeer schonk gisteren zijne adhaeeie aan het ontwerp van de heeren Sanders c. s. tot aanleg van stoomtramwegen in die gemeente, indien namelijk die lijnen te Amsterdam kunnen aansluiten, - en besloot eene oproeping te doen voor eene onderwijzeres op een salaris van 550, in plaats van f 650, zooala do reeds benoemden gonieten. Benoomd werd tot onderwijzeres aan school 10 ablaar mej. C. A. J. Aarts, te Asperen. Ter beroeping van een predikant bij de Remon- ttrantsche gemeente te Oude-Wetering is het vol gende tweetal samengestelddr. J. Herman De Kidder, proponent te Doosburg, en ds. W. F. K. Hussem, pred. te Boskoop. Met gun8tigen uitslag is te Utrecht het examen in de Fran ache taal afgelegd door den heer P. Oos- lerlee, van Valkenburg, onderwijzer te Nijmegen. Voor de hoofdakte werden te 's-Hage wederom ge- examinoerd 15 mannelijke candidaten, waarvan zich terugtrokken 4, werden afgewezen 8 en toegelaten 3, nl. de heeren: G. Van Dijk van Honsholredijk, L. Van der Hor van Utrecht en J. Hoek van Koudekerk a/R. Te Amsterdam waren opgeroepen zeventien can didaten, doch opgekomen ééne dame en elf heeren toegelaten werd alleen mej. G. Lange, van Am sterdam. Voortaan zijn in het verkeer met de Fransche koloniën briefkaarten niet met betaald antwoord toegelaten. Gouden en zilveren voorwerpen mogen niet per pakketpost naar Frankrjjk worden verzonden. De ziekte van den heer Attema, afgetreden lid der Tweede Kamer, is - aldus meldt men aan het „Haagsche Dagblad" - zoodanig verergerd dat zijn toestand hopeloos wordt geacht. 's Rijks middelen hebben in de maand Juli 11. opgebracht f 7,733,305, tegen 9,974,634 in Juli 1884, en gedurende de eerste zeven maanden van 1885 f 57,254,706, tegen f 57,537,398 in hetzelfde tjjdvak van 1884. Het 7/,j der raming bedraagt ƒ62,586,052 en de raming van eene maand ƒ8,940,864. De opbrengst van de afgeloopen maand blijft dus beduidend bij die van dezelfde maand in het vorige jaar terug, namelijk ruim ƒ2,000.000, en ƒ1,200,000 beneden de raming. In dit tekort deelen de directe belastingen voor 550,000, de accijnzen voor 1,200,000, bijna voor het geheel minder opge bracht door het gedistilleerdde successierechten voor 200,000 en de registratierechten voor bijna 60,000. De poster {jen maken eene gunstige uit zondering, hebbende 21,879 meer opgebracht. De opbrengst over de 7 eerste maanden van het jaar te zamen genomen toont weinig verschil aan met hot vorige jaar, maar blijft nog 5,331,346 bij de ramiDg terug. Door den minister van marine zijn met 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-administratenr bij de zeemacht, de jongelieden W. H. C. Ten Brum- meler, W. G. E. Van Druten, O. J. Grulleraans, H. G. Havik, G. Valkenburg en E. G. De Wijs. Z. M. heeft aan S. D. C. Henriquez, te Ham burg, toestemming verleend tot het aannemen der betrekking van vice-consul van Guatemala aldaar, hem door den president dier republiek opgedragen; - bevorderd: tot kapt. ter zee, den kapt.-luit. ter zee J. P. Mercier; tot lrapt.-luit. ter zee, don luit. ter zee 1ste kl. H. Schotborgh, en tot luit. ter zee 1ste ki., den luit ter zee 2de kl. A. Seret; - W. H. Smits benoemd tot burgemeester der gemeente Etborgen. Gemeurd Nieuw* Met den vloed boerachte gisternamid dag aan het strand bij het badhuis te Schevaningen ojne buitengewone levendigheid. Het was een „sauvo qui peut" voor het steeds wassendo water, dat ditmaal vrhoog kwam. Aan den horizon waren een drietal haringschuiten in bot gezicht, een driemaster waagde zich, den sterken noordwestenwind in aanmerking geuomeD, vrij dicht bij de kust, maar wist toch ia de richting naar IJmuiden op te werken. Ook do eerste Katwijksche haringjager, toebe- hoorende aan den reeder N. Haasnoot, was dien m idag te IJmaiden binnengeloopon, doch heden- in gen werd te Katwijk aan Zee een telegraphisch bu icht ontvangen dat deze haringschuit van ochtend met het nitgaan der haven op de hoofden was aestooten en is gezonken. De equipage werd even- wi 1 gered. De tweede Katwijksche haringjager kwam heden morgen behouden op het strand aan. Gisternamiddag omstreeks drie uren sloeg de bliksem in de spits van den toren te Noord wijkerhont. Met bewonderenswaardige vlugheid bevond zich de brandweer ter plaatse des onheils, zoodat men het brandende spoedig meester was. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het uur werk heeft veel door waterschade geleden. Ook in het dorp Nieuw-Venr~- Haarlemmer meer woedde het onweer en werd door den bliksem getroffen een korenmolen van J. Dam. Binnen kor ten tijd was hij geheel afgebrand. Hij was verzekerd. Omstreeks halfdrie brak eveneens boven Zaandam een vreeselijk onweder los. Naar men verneemt, is daarbij de bliksem geslagen in den pelmolen „De Poort", staande in het Oostzijderveld, en zou de meesterknecht gedood zijn. Ook uit Nieuwveen (bij Alfen) werd door rnim 120 leerlingen van de openbare school, begeleid door het hoofd, den onderwijzer en de onderwijzeres, met de daarvoor afgehuurde stoom boot „Rijnland", tot viering van het sedert jaren gebruikelijk schoolfeest, een reisje gemaakt naar het zeestrand te Katwijk. Als vroeger, werden de kosten daarvan gedragen door de voorstanders van het openbaar onderwijs aldaar. De reeds medegedeelde uitspraak van het vonniB tegen den Amsterdamschen majes- teitsschenner Van Ommeren werd door eene tal rijke menigte bijgewoond. De binnenplaats van het gerechtsgebouw was zwart van de menigte, doch toen de openbare tribnne in de gerechtszaal was bezet, ook door eenige politie agenten in burgerkleeding, werd de plaats ontruimd. De orde werd door de ryksveldwacht en eenige agenten gehandhaafd. Van Ommeren droeg op zijn strooien hoed een lapje rood flanel, welke kleur sterk afstak bjj zijn onthutste gezicht toen hij zijne straf vernam. Toen Vau Ommeren, na zijn vonnis gehoord te hebben, met een drietal vrienden het paleis van justitie verliet, vormde zich een optocht met hen aan het boofd. Weldra werd er eene roodeeneene zwarte vlag te voorschijn gebracht en trok de stoet langs da Leidsche straat, den Singel en den godemp- ten Voorburgwal. Toen hg op de hoogte van het Paleis was ge komen, beproefden eenige politie agenten zich van de vlaggen meester te maken. Dit was echter voor ben ondoenlijk, omdat zij niet waren opgewassen tegen de groote monigte, die welfioht zes- azoven- honderd personen bedroeg. De troop, die al meer en meer door nieuwsgierigen versterkt werd, trok toeu door de Lijobaanstoeg, terwgl uit het midden dar menigte de kreet: „Leve Van Ommeren" klonk. Vervolgens ging men, zonder verder door de politie te zijn lastig gevallen, door de Spuitstraat, door de Haarlemmerstraat, Oranjestraat, Wester- straat en Marnixstraat naar het Volkspark bniten de Raampoort, van waar men, na eenige liedjes te hebben gezongen, kalm naar huis ging. Naar men mededeelt, hoeft Van Ommeren tegen het vonnis cassatie aangeteekend. Amsterdamsche ongelukken. -Inde nieuwe Willnmstraat geraakte sece koe op hol. Het dier werd bij de Zaagbarrière door een werkman gegrepen, die vrp hevig door het dier gestooten werd. Op den Zeedijk word wederom hevig gevechten

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1