Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- sche mail de Indische bladen van 4 tot 7 Ju'i. Er bestaat gelogenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen te 7 56 bezorgd zijn. De Rijnlandscbe Stoomtramweg vervoerde in de maand Juli 11. tusschen Leiden en Katwijk 35,104 personen, met eene opbrengst van 6463.01'/i; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ351.37'/j op, totaal 6814.39. Yan 1 Januari tot en met uit0. Juli 1885 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 159,217, met eene opbrengst van f 27,241 94; het goederenvervoer en diversen bracht f 2354 32'/, op, totaal f 29,596.26'/,, zjjnde per dagkilometer f 15.51. Op Woensdag 12 Augustus vierde ds. J. Greven, predikant bij de Christ.-Geref. gemeente te Rjjnsburg, zijn 25-jarig predikambt. Eerst bij de Christ.-Geref. gemeente te Mildam (gem. Schoter- land, in Friesland) als leeraar beroepen, is hij achtereenvolgens als zoodanig werkzaam geweest te Sliedrecht, Dinteloord, Uithuizen en thans te Rgnsbnrg. Zondag j.l. had bij daarom zijn loop haan herdacht, door het uitspreken eener leerrede naar 1 Cor. 15:10b. Dat zijne gemeente hartelijk deelneemt in dit feest van haren voorganger toonde zij op verschillende wijzen. Vanwege kerkeraads- en gemeenteleden werden hem, evenals door de leerlingen der Zondagsschool en de leden der Jon- geliedenvereeniging, stoffelijke blijken van achting en toegenegenheid aangeboden en ook vele dorps genooten bniten zijn kerkgenootschap staande toonden hunne belangstelling in dit feest. Die allen, wensch- ten dan ook d«t hem nog vele jaren geschonken mogen worden om èn als mensch èn als leeraar zijne gemeente te dienen. De in September te Rijnsburg te houden tentoonstelling vanwege de Landbouwmaatschappij zal dit jaar geen doorgang hebben. Trots de ijverige pogingen van de plaatselijke afdeeling: Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, is men er tot heden niet in geslaagd de voorbereidende werkzaamheden te volvoeren. Zeer waarschijnlijk zal men het vol gende jaar de voorgenomen expositie houden en de bekende ijver van het bestnur waarborgt dat dit uitstel niet tot afstel zal leiden. Aangenomen is het beroep naar de Cbr. Ger. gemeente te Wolfaartsdijk door ds. H. Elfers, te Hillegom. Gisteren herdacht de heer J. E. Van Toore- neobergen, predikant te Vreeswijk, den dag waarop hij voor 25 jaren zijn dienstwerk te Lienden aan vaardde. Na zijne eerste standplaats was hij achter- oenvolgens predikant te Hazerswonde, Wageningen, Nieuwetonge (Overflakkee), Lienden (2de maal), Zwartsluis en Vreeswijk. Op den begrafenisdag van den oud-minister Modderman woei van den top van het „Museum Prins Hendrik" te 's-Hage de driekleur halverstok eu was dat Museum gesloten ten teeken van ronw over het afsterven van den Staatsman, die tevens een waardige steunpilaar en beoefenaar der kunst was. Als commissaris van voornoemd Museum lijdt die instelling mede een groot verlies. De voorstellen om ten behoeve der kweeke- lingen der Vrije Universiteit het reglement voor het proponents-examen te wijzigen, zijn door de Synode der Herv. Kerk, die te 's-Gravenhage ter beraadslaging bijeen is, met 13 tegen 5 stemmen verworpen. Het nieuwe stuk van den heer Justus Yan Manrik Jr., getiteld: „Men zegt," handelt over de vele men zegt's die dagelijks worden gehoord. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk beslnit, houdende regelen, op te volgen bij ver branding of vernietiging van onteigende voorwerpen, ontsmetting van besmette voorwerpen, gebonwen, voer- of vaartnigen, en onschadelijkmaking van mestvaalten en andere verzamelingen van vuil. Te Deventer loopt volgens het „Dgbl." het gerucht, dat de Koning den eersten steen zou leg gen voor den onderbouw der spoorbrug over de IJsel. Officieel is daarvan echter nog niets bekend. Op de gisteren te Amsterdam gehouden koffie veiling was de afloop over het algemeen overeen komstig de taxatie. Mr. F. E. T. Dittlinger te Dordrecht beeft, om redenen van gezondheid, den Koning eervol ontslag gevraagd als officier van justitie aldaar. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Wedde benoemd A. P. Ter Meulen, secretaris dier gemeente; - J. J. Van Laar, te Middelburg, voor het tijdvak van 1 Sept. 1885 tot en met 31 Aug 1886, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-school aldaar; - bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd, tot offic. van gez. 1ste kl., den off. van gez. 2de L. F. Boekelman, van ge meld personeel; - benoemd: bij het wapen der artil lerie, tot kapt., bij den staf van het wapen, den lsten luit. J. Bueno de Mesquita, van dien staf, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie; bij het 2de reg. vest.-art. den lsten luit. N. J. A. P. H. Van Es, van het 2de reg. vest.-art.; bij het 3de reg. vest.-srt., den lsten luit. S. I. Van Nooten, van het 2de reg. vest.-art., gedetacheerd bij de artillerie cursus-compagnie; - A. Smit benoemd tot burge meester der gemeente Vlissingen. Gemengd Nieuw*. Het was gisteren recht vroolijk aan het strand te Katwijk. De Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek gaf haar feest aan een 130-tal leerlingen, die in 1884 en 1885 eervol van de scholen voor on- en minver mogenden waren ontslagen. Onder luid gezang en met muziek vertrok men in een feestelijk versierden tram naar Katwijks strand. De kinderen en gasten vermaakten zich, onder geleide van eene commissie uit het bestuur, uit muntend. Vooral de wedloopen met hindernissen, waartoe de heer Sjjthoff eenige boekjes en de heer Goedeljee eenige photographieën beschikbaar gesteld hadden, vielen zeer in den smaak. Bij een tocht door het dorp werd bij den burge meester en den ondsten wethouder halt gemaakt en werden deze autoriteiten met een „lang zullen zjj leven" begroet. Voor versnaperingen was ruimschoots gezorgd, zij werden met graagte verorberd. Zjj waren dan ook van uitmuntende qualiteitaan den leverancier, den heer W. F. Van der Reyden, komt alle lof hiervoor toe. Toen het feest met een vuurwerk werd besloten en de vuurpijlen door de lucht schoten, steeg de vreugde ten top. Recht voldaan keerde men met den stoomtram huiswaarts. Dank zij gebracht aan allen die door het schen ken van geldelijke bijdragen, als anderszins, het bestuur in de gelegenheid hebben gesteld den kin deren zulk een aangenamen dag te verschaffen. Als eene bij zonderheid wordt ons medegedeeld dat door het bestunr van het oude mannen- en vrouwen-gasthnis te Katwijk aan Zee 20 percent korting is toegestaan op de huur- of pachtgelden van het land, dat aan genoemd gasthuis behoort. Men hoopt dat dit goede voorbeeld ruime navolging vinde, opdat menig bedrukt landbouwer nu nog eens wat vrijer adem zal kunnen balen in dezen slechten tijd. Een verschrikkelijke brand barstte gisternamiddag omstreeks halfvier in de kom der ge meente Koudekerk uit. Het brandende huis werd be woond door drie huisgezinnen, terwijl het voorste ge deelteeen winkel in manufacturen was. Aangewakkerd door een feilen zuidwestenwind, was de omvang niet te overzien en niemand dacht ook anders of het gedeelte van het dorp in het oosten zoude mede afbranden. Op één oogenblik stonden de nabijstaande huizen in den brand, terwijl van een landbouwer een koepel, welke vlak bij de woning stond, ook vlam vatte. De spuiten èu van Koudekerk èn één van Hazerswonde werkten echter uitstekend, waar door de brand zich voornamelijk bepaalde tot het eerstgemelde huis. Des avonds om zeven uren was men den brand meester. Het zoogenaamde Rietland in de Haarlemmermeer, groot 24.90.45 heet., is in publieke veiling gekocht door mevr. Luden te Amsterdam voor f 23,740. De Amsterdamsche rechtbank heeft heden Bartholomeus Van Ommeren, 26 jaar oud, geboren te Ingen bij Tiel, van beroep notarisklerk en commissionnair in assnraDtiën, beschuldigd van hoon, smaad en laster jegens den persoon des Konings, veroordeeld tot eene celstraf van één jaar. Van Ommeren werd op straat opgewacht door drie- a vierhonderd personen. Enkelen hieven ge juich aan en een lied op de wijze der „Marseillaise." Te Nime8 heeft Zondag jl. een stie rengevecht plaats gevonden, het eerste, dat onder de regeering der Fransche Republiek werd toeg e staan. Er werden vier paarden door de stieren. ge. i i- TtT.t, g»,'» mm»■iWMF-TftasC: dood en acht gekwetst, waarvan sommige afgemaakt moesten worden. De zes stieren werden allen dood geschoten, maar twee der banderillero's kwamen niet zonder ernstige kwetsuren uit het strijdperk. Te H u d d e r s f i e 1 d in Engeland, is het dak van het spoorwegstation, dat hersteld werd, ingestort; twee personen kwamen er bij om, zeven werden ernstig gekwetst en het verkeer werd ette lijke uren gestremd. Te Londen, zegt de „Berl. Börsen Cour.," vond dezer dagen het volgende zonderlinge voorval plaats. De vierenzestig-jarige weduwe Sarah Cousins moest de woning, waarin zij een kwart eeuw ge woond had, verlaten, omdat het huis bouwvallig was geworden. Sedert zij deze mededeeling had ontvangen, ge droeg de vrouw zich als eene waanzinnige en schreeuwde zij voortdurend: „Men mag mjjn zilver kast niet aanraken, liever wil ik sterven." Hare handelwijzen werden zoo opvallend dat de politie een onderzoek instelde en de zoogenaamde zilverkast deed openen. Men vond er het lijk van een kind der vrouw in, dat, naar uit navorschingen bleek, twintig jaren geleden gestorven was. De geneesheer Cavannac, die door het gerecht met eene schouwing werd belast, verklaarde buiten staat te zijn om iets omtrent vermoedelijke oor zaken van overlijden te constateeren. BUITENLAND. Frankrij k Naar aanleiding van de quasi-onthullingen van de „République Franchise" over een verbond tus schen Engeland en China schrijft de Parijsche cor respondent der „Kölnische Zeitung": „Het is ongeloofljjk op hoe onbeschaamde wijze de pers te Parijs misbruik maakt van de onwetend heid barer lezers omtrent Oost-Aziatische aange legenheden. Zoolang China voor zijne leeningen Londen niet missen kan, zal het bij uitzondering tegenover Engeland voorkomend optreden, maar is dit eene reden, om zich aan een conflict met Rusland te wagen Voor de regeering te Pebin kan het slechts aangenaam zijn, wanneer Russen enEngel- schen elkander tusschen Merw en den Khyber-pas bestrijden en de Mahomedaansche bevolking in bedwang houdeD, omdat deze laatste propaganda maakt in Chineesch Turkestan. Zoolang Rnsland en China het eens zijn, zullen de Mahomedanen in Jarkand geen gevaar opleverendoch zoodra China met Engeland tegen Rusland gemeene zaak maakte, zou het voor deze laatste mogendheid ge makkelijk zjjn om het westen van het Hemelsche Rijk in vlammen te zetten. Eene depeche van generaal De Courcy meldt dat hij te Hai-Phong is aangekomen om er zijn hoofdkwartier te vestigen, gedurende de epidemie; Dinsdag kwamen 66 nieuwe choleragevallen voor, terwijl het sterftecijfer 17 bedroeg. Uit Marseille wordt aan de „Times" geseind dat aldaar uit vrees voor de cholera reeds een soort van paniek begint te heerscben en sedert verleden Zondag het aantal vertrekkenden per spoor gemiddeld met 2000 per dag is vermeerderd. Oroot-Britaunie. Het Lagerhuis heeft gisteren bij acclamatie het voorstel aangenomen, om aan de Engelsche strijd macht in Soedan dank te betuigen voor de door haar verrichte diensten. Bij derde lezing verleende het Huis zijne goed keuring aan het wetsontwerp tot verbetering der arbeiders won ingen Naar de „Daily Chronicle" verneemt, zal waarschijnlijk de hertog van Connaught tot opper bevelhebber van bet Britsch-Iodisch leger worden benoemd. Spanje. De berichten, die omtrent de cholera uit Granada komen, zijn zeer treurig. Het dagelijksch aantal gevallen is in evenredigheid nu nog grooter dan dat te Napels in het vorige jaar. Et heerscht groot gebrek aan geneesheeren. Vele lijken blijven ge- ruimen tijd onbegraven. Dinsdag zijn in geheel Spanje 4405 cholerage vallen, Waarvan 1661 met doodeljjken afloop, voor gekomen. Vijf en dertig nieuwe gevallen, waarvan 19 doo^elijk, werden te Madrid aangegeveu. Van ver schillende provinciën ontbrak de opgaaf nog. Rusland. De Helsingforser „Ostra Finland" meldt het vol gende ongeval, dat den spoortrein, wsiarjp de kolzer i

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2