N'. 7816 Donderdag 13 Augustus. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES? Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bel incasset- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. I.E19EN, 12 Augustus. De beide vereenigde sectiën van de Vereent- ging „Het metalen Kruis" der Leidsche afdeeliDg hielden Maandag-avond in het koffiehuis „Zomerlust" aan den Stationsweg eene buitengewone bijeenkomst, waarop nn ook dames tiegang hadden. De zaal was èn op kosten der Vereeniging èn op die van eenige eereleden op feestelijke en toepas selijke wijze versierd. Vóór eene grooie vleggen- tropee met de busten onzer drie Konirgen, te midden van frisch groen en geflankeerd door de banieren van elke sectie, was bet bestnnr gezeten. Een schild boven de tropee toonde aan dat deze was een aan denken aan den tiendaagschen veldtocht. Wimpels en kleinere tropeeën sierden het verdere gedeelte der zaal. Aan het einde daarvan, tegen den tuin, bevond zich een groot fraai chassinet als eene „hulde aan de ondstrijders van 1830/31." Ook was er een groot metalen kruis op geschilderd en eene rijke wapentropee, in het midden waarvan zich het „Gloria Deo" vertoonde. Deze inwendig verlichte versiering was aangebracht vanwege eenige eereleden, die haar later aan de Vereeniging ten geschenke boden, waarvoor de president natuurlijk zijn dank betuigde. Weer door eenige andere eereleden was de tuin met lampions verlicht, terwijl verder als een be wijs van bijzondere bolangstelling in de vereeniging kon strekken, dat iemand, die noch gewoon, noch eerelid, maar een eenvoudig genoodigde was, eenig vuurwerk had aangeboden. Geen wonder dan ook dat de heer Van Ingen Schenau in zijn openings- en welkomst-woord, waar mede hij in enkele trekken nogmaals de dagen van weleer herdacht, met genoegen op deze bewijzen van sympathie wees, welke Btrekten als eene hulde aan het metaal dat der oud-strijderen borst bedekt. Het is een bewijs dat, als het vaderland opnieuw mocht beleedigd worden, het op zijne onverbasterde zonen kan rekenen. Tevens wees de president er met genoegen op hoe het lid de heer Bomli, na rnim anderhalf jaar aan sponde en stoel te zijn gekluisterd geweest, thans ook weer aanwezig mocht zijn, evenals het lid de heer Dorsman, die met echt genoot en kinderen zijn gonden huwelijksfeest viert. Hij eindigde met deD wensch dat het ond-Hollandsche „eendracht maakt macht" zich ook dezen avond mocht kenmerken. Die wensch is vervnld gewordenwant het was een heel gezellige avond en Dacht. Ieder werkte er toe mede. Deze gaf eene voordracht in proza, deze in poëzieweer een ander behaalde met zijne zangen, vooral op vaderlandsch gebied, veel bij val terwijl ook de onderofficieren-zangvereeniging „Odéon" hare krachten in vele liederen beschikbaar stelde. De avoDd werd geopend met de uitvoering van een muziek-programma door de heereo C. A. Bonten (piano), S. Prinsenberg (viool) en J. Noest (fluit), die zich tot aller genoegen en zeer verdienstelijk van hnnne taak kweten, welke in het bjjzonder voor eerstgenoemde niet gering was, daar van hem meer dan van de anderen werd geëiseht. Hij bleek evenwel voor zjjne taak goed berekend. Een geanimeerd bal, afgewisseld door vuur werk, dat door de hevige onweersbui niet ge leden had niet alleen, maar zelfs zóó voldeed dat de aanbieder van deze verrassing, de heer J. Plant- feber, tot eerelid van verdienste der vereeniging werd benoemd, besloot dit feest, dat bij allen in aangename herinnering zal bljjven, zoowel bij de eigenlijke leden, wier getal nog slechts 17 bedraagt, als bij de jongeren. Den lOden en llden Aug. waren te 's-Hage van de 15 candidaten, opgeroepen voor het examen voor de akte als hoofonderwijzer, 12 opgekomen. Vier werden er toegelaten, nl. de heerenM. Brezet en J. Minderaa, beiden van Rotterdam; P. De Carpeatier Wildervanck, van Leiden, thans te Hil- legom, en T. Severijn, van Amsterdam. De Indische mail per stoomschip „Conrad" wordt 13 dezer alhier verwacht Bij het examen voor de hoofdakte te Amster dam is toegelaten mej. N. C. Slothouwer, van LeideD. Beroepen is te Oude-Wetering c. a. ds. J. Osinga, te Idsegahuizen en Piaam. Bedankt is voor het beroep naar Langer- en Korter-Aar door ds. A. H. Klerck te Weesp. In de zitting van gisteren heeft de Algemeene Synode der Neder).-Hervormde Kerk kennis genomen van verschillende rapporten, die nader in behande ling zullen worden genomen, waaronder in de eerste plaats vermelding verdient dat van de commissie, belast met het onderzoek der verschillende voor stellen betreffende art. 27 regl. op het examen en art. 19 regl. op het godsdienstonderwjjs (de onder- teekeningsfurmule vcor aanst. evangeliedienaren en godsdienstonderwijzers). Die commissie, bestaande uit de heeren Van Duyll, Offerhaus, Douwes, v. d. Flier en Tinholt, is eenparig in haar advies om de wederinvoering van de vroegere formule te ontraden een der leden omdat hij de thanB bestaande ver klaring voldoende acht, eu de anderen omdat zij, hoezeer de horstelling dier verklaring in beginsel door hen wenschelijk wordt geacht, de zaak wegens den gespannen toestand en om geen nienwe oorzaak van twist en beroering te geven, liever verlangen te laten rusten. De krans van bloemen, door de gezamenlijke reederijen te Scheveningen gehecht op de lijkbaar van den ond-minister Modderman, was een blijk van erkentelijkheid voor de door dien staatsman tot stand gebrachte wet op de desertie van zee lieden der visschersvloot. Naar het „Vad." verneemt, zal van het aan brengen van distinctieven tot aanduiding van den rang op de overjassen der officieren niets komen, en wel omdat Z. M. zich niet kan vereenigen met de voorstellen dienaangaande aan hem gedaan. Het bijzonder telegraafkantoor te Uithoorn, tot welks vestiging, ingevolge de koninklijke mach tiging van 2 Januari 1885 vergunning werd ver leend, wordt op 12 dezer voor het algemeen verkeer geopend. Nog zelden werd de algemeene vergadering van da Maatschappij tot „Nnt van 't Algemeen" met grooter spanning en belangstelling verbeid dan de honderdste, die gisteren in „Maison Stroncken" te Amsterdam gehonden werd. Deze vergadering was daarom zoo hoogst belang rijk, omdat daarin beslist zon worden over het be kende voorstel van het dep. „Nijmegen" om de stichting eener Kweekschool van Bewaarschoolhon- deressen ter vereeuwiging van het honderdjarig be staan der Maatschappij, waartoe in 1883 besloten was, niet te doen uitvoeren, en ook hoogst belang rijk om de gewichtige punten die bij de wetsher ziening ter sprake zouden komen. Vandaar ook nu weder eene zeer talrijke opkomst van de departementener waren er nl. 302 vertegen woordigd. Zij werd door deD voorzitter van het hoofdbestuur, mr. H. P. G. Quack, met eene zeer uitvoerige rede geopend. Na een langdurig gevoerd debat ^jver de Kweek school werd de mot ie-Assen tot handhaving van het besluit van 1883, verworpen met 611 tegen 330 s emmen. Mede werd verworpen met 700 tegen 219 stemmen het amendement-Leeuwarden, om het besluit van 1S83 te schorsen en tot een nienw onderzoek eene commissie van 7 leden in te stellen. Daarentegen werd met 491 tegen 439 stemmeD angenomen het amendemeut Rotterdam-Amsterdam -mekkende tot schorsing van het besluit van 1883 vi> r zoover de plaats van vestiging der school i e reft en de benoeming eener commissie tot be- p.ling dier plaats. Daardoor verviel het voorstel- Nijmegen om het besluit van 1883 in te trekken. De kapt. Haarman van het 5de reg. infan terie heeft een soldatenlied vervaardigd, waarop ntsekenlijsten aan alle corpsen zijn verzonden. Voor elke comp. vaa het reg. grenadiers en jagers zijn 10 exemplaren van dat lied uit het cantinefonds aangeschaft. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter algemeene kennis dat in den loop der maanden September, October, November en December a. s. gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Nadere bijzon- derbeden bevat de Staatscourant van heden. Het stoomschip „Prinses Marie," van Bata via naar Amsterdam, vertrok 11 Aug. van Suez de „Vcorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Aug. van Padang; de „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, passeerde 11 Aug. Sagres; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Aug. te Liverpool; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde te Mar seille 11 Augustus. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer L. Broekman, arts, te Amsterdam, met ingang van 1 Sept. m. s., be noemd tot officier van gez. der 2de kl. bij de zeemacht; - benoemd tot notaris binnen het arr. Groningen, ter standplaats de gemeente Leek, mr. P. Cleveringa, cand.-notaris, adv. en proc. te Appingedam; - W. C. Th. Van Nahuys, met ingang van 30 Aug. a. s., benoemd tot burgemeester van Zwolle. eameaed Nieawa. De anders zoo bedaarde Hooigracht bood gisteravond een schouwspel, dat weinig met hare deftigheid strookt. De kolven der geweren kliefden er de lucht dat het een aard had. Wat was het geval? De schutters hadden op het veld buiten de voorm. Rijnsburger poort de gewone oefening gebonden en werden nu, op orde van den waarnemenden commandant, op de Hooi gracht, natuurlijk na eene wandeling door de Btad met de mnziek voorop, afgedankt. Daardoor was het over zevenen geworden, al was men reeds vóór zevenen van het land vertrok ken. Dit verdroot in het bijzonder één schutter, die er zich maar volstrekt niet mede kon vereeni gen dat hij langer dan twee nren onder de wapenen werd gehonden. Van in het gelid loopen was bij hem geen sprake meer. In het midden latende of de onder den comman dant staande kapitein al of uiet met de meening van deD dwarsdrjjvenden schutter wat de diensturen betreft, sympathiseerde, zeker is dat hij, zoolang de afdanking nog niet had plaats gehad, geen wan orde in de gelederen kon en mocht dulden. Hij wilde das den naam van onzen schutter weten. Tevergeefs evenwel. Daarop werd met behulp van den sergeant-majoor getraoht het nommer van den patroontasch te weten te komen. Dit was echter gemakkelijker gewild dan gedaan. Andere schutters, zooals van zelf spreekt aanhangers van un niet gegradueerden collega, sprongen in de ares. Het nommer bleef dus een geheim. Men behoefde dit trouwens niet meer te weten, want des schutters naam was bij den commandant zelf, zooals deze verzekerde, bekend. Hiermede zou u de geschiedenis uit kunnen geweest zijn.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1