DE INE-METJ. N". 7811. Vrijdag 7 Augustus. A°. 1885. FEUILLETON. Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. 2) BETUWSCHE VERTELLING VAN J. J. CREMER. Vervolg.) „Ik wou oe spreken, Dissel," hernam Deine, „ken ie me niet.1 'k Zie Deine Woesting van 't Uiversnest." „'t Uiversnest!" herhaalde de slaapdronkene, zonder op te zien, „'t Uiversnest! 't is me krek allins, loa'k moar sloapen." „Nee," herhaalde Deine, terwijl zij den man ster ker schudde, „ge mot wakker blieven; of kan 't ou dan niet schelen, woar oe junkske, woar Paulke bleef, die giesteren is weggeloopen „Paul?" zeide de man terwijl hij zijn oogen tot de vraagster ophief, en hernam eenige oogenbükken daarna, terwijl hij Deine lodderig aanzag: „Is ie d'r weèr, de jong 't Ilad Deine Woesting meer moeite gekost dan men oogenschijnlijk zou gezegd hebben, om Dissel's woning binnen te gaanhij toch was 't gewêst die, as knecht op 't Uiversnest, hoar, veur 'n goeije twintig joaren gevroagd had, moar, krek as Hannes 'n joar eerder, en Evert 'n moand of wat loater, met „nee" was afgezakt. Teunis zij wist het had noaderhand arg en veul kwoads van heur afge geven dat ze knieperig en gierig en kwezelig en nog zoo veul meer wasdat ze hum erst had oan- gelokt, moar, as 't op trouwen zou, uut angst veur de schijven, had afgeschêpt. Ja, ze had er tegen op gezien, de zestigjarige die ook al vernam, dat Dissel haar de ouwe tooverkol noemde, om den man weder te vinden die sints dien tijd, toen 't ook al niet heel pluus met de kloare was zien kracht en zien macht had vergooid. Ze had er tegen op gezien om hum 'n gunst in zien belang af te vroagen; moar nou.... nou ze d'ellende zoo groot zagnou ze alles vond nog arger as ze van 't junkske verstoan had: nou had ze geen opzien of roarigheid meer, maar gaf door krachtige woorden te verstaan, hoe Paul in haar huis kwam, en be sloot met het voorstel: om den jongen aan hare zorg af te staanden eenig overgeblevene van een zestal dat God geschonken, doch waarvan Hij er vijf had terug genomen. Nadat in vroegere jaren de speculatie op de eige naresse van 't Uiversnest was mislukt, trok Teu nis Dissel, de knecht, naar een naburig dorp. 't Ging met hem eenige jaren van den eenen boer op den ander. Nu eens om deze, dan om gene voor Teunis weinig vleijende reden, kon bij immer weèr elders zijne diensten aanbieden, tot dat hij ten laatste, na als vaste arbeider op 't huus van C. in zijn oude woonplaats te zijn aangenomen, eene vrouw nam, die er heerlijk in slaagde om den man op 't rechte spoor te houden, 't Scheen evenwel alsof er op dien echt geen zegen mocht rusten, want, vief kleintjes woaren weggehoald védr dat ze 't loopen kosten, en zeuven joaren noa de trouw, had moeder Geurtje 't leven van Paul met het heure betoald. Teunis had verechtig van Geurtje gehouwen. Geurtje was 'n knap wief gewêst en had, met uut schoon- moaken en wassen goan, nog al oarig wat bij ge- brocht, Teunis had 'n heel ander leven gehad, en as ie 't noagoeng, dan was ie 'n mins gewêst, en misschien de knapste errebijer die 'r in 't derp liep, al was ie dan ook geen boer op 't Uiversnest. In de kroam van Paul had Geurtje den lesten oajem uutgebloazen, en Teunis had gegreind, krimmeneel had ie oangegoan en op 't kleine junkske gevluukt, krek of die 't helpen kos dat zien moeder dood was. Helaas! na Geurtje's dood was Teunis tot zijn oude natuur wedergekeerd. Niet bestand om zonder die leidsvrouw op den nieuw gekozen weg voort te gaan, sloeg hij aan 't twisten met God, en beschouwde den kleinen Paul niet als een geschenk van Hem, om de smart over haar die hem ontnomen werd te lenigen, maar wel als een voorwerp, dat hem zijn geluk had ont roofd, en dat ie dus met lêje oogen most oanzien. Arme Paul! geen moeder hebben, afhankelijk zijn van de menschlievendheid eener vreemde, of „ge schopt en getrampt" worden door een vader, die vol bitterheid de nagedachtenis zijner ontslapene vrouw schendt, en, haar en zijn kind vergetend, in weinige dagen weder afbreekt wat hij met haar op bouwde; die zich zeiven voor den arbeid onbruik baar, en, als dienaar van dezen weggezonden, zich verder tot een dienaar neen, een slaaf van den dui vel heeft gemaakt, van den duivel, die men drank noemt. Arme Paul, uw lot was niet benijdenswaard! Nog geen uur nadat Deine Woesting den man zoo rampzalig had wedergevonden, die haar vroeger om het Uiversnest en hare hand vroeg, zat zij weder op haar kerreke en reed over den bevrozen sneeuw weg huiswaarts. Dissel was tevreden gesteld. Wel had de man, die maar ten deele zijn roes had uitgeslapen, bittere woorden toegevoegd aan de goede vrouw die zijn kind naar lichaam en ziel wilde redden, en die ook tot hem woorden van opwekking en liefde sprak, maar toch, die voorname zaak waarom Deine kwam, had hij toegestemd, 't Was Dissel krek 't zelfde; of wel, 't was hem béter dat de jong wegbleef; 't was 'n sjenkert die 'n onnutte opêter was, en, of schoon Teunis dit alles niet zeide hij gaf toe dat de jong weg zou blieven as Deine toesloeg, dat ie joarliks zóóveul zou hebben, umdat de jong al gaauw in den ta bak of op 't hooiland oan 't verdienen kos kommen. Paul's aanleg bij zijn goeden aard, dat erfdeel eener vroeg ontslapene moeder, gaven aan Deine- Meu de meeste voldoening van haar menschlievend bedrijf. Ze had Geurtje gekend, Geurtje, die wel is mik was kommen éten, as heur voader de pacht van zien erfke brocht. Ze had Geurtje gekend as 'n goeije dern, en loater, toen ze heurde dat ze met Teunis getrouwd was, toen had ze de dern bekloagd, um dat Teunis de rechte niet was. Ze had verwonderd gestoan dat alles zoo goed gong, moar meêlijen ge had toen ze loater heurde dat 't ielkreis met de kienders mis was. 't Gemoed was heur vol gescho ten toen de knappe huusvrouw, die de boel zoo krek bij mekoar had gehouwen en Teunis tot 'n werk- zoam mins had gemoakt, was afgesturven. Ze had weemoed gehad, ook um de kleine noabliever, en toen ze, nog geen half jaar geleden, van Dissel de zuuplap heurde spreken en dat de kleine Paul goande weg de schavuut van 't derp most worden, toen had ze al gedocht, of ze um Geurtje's wille d'r ook wat oan doen kos, tot dat Gods bestiering heur den toetreê had aan de hand gedoan. Ja waarlijk, de meeste voldoening vond Deine voor het goede dat zij aan Geurtje's kind bewees, 't Was 'n oardig jungske die kleine Paul; de kleine streken, die in den aanvang ontdekt, met verstand werden bestreden, verlieten hem weldra geheel, en 't boompje, nog teeder, met zachtheid gebogen, verhief weldra van alle bochten bevrijd, zijn kruin, tot vreugde van haar die het kweekte. 't Schoolgaan, waarvoor het verwaarloosde kind een afschrik was ingeboezemd, veranderde weldra in een blij genietenwant, er henen gelokt door het aardige denkbeeld om Anneke te geleiden en som wijlen te dragen, was ook het verblijf in die school hem danig meêgevallen, en, daar Paul toch ook wou weten wat Anneke kon, zoo leerde hij met lust, en was zelfs spoedig zóó ver, dat ie Anneke de boas wier. 't Was aardig om die twee kleinen te zamen waar te nemen. Onafscheidelijk waren zij den gan- schen dag bijéén. Stond Anneke aan Deine's zijde om naar een vertelling van Roodkepje of Blaauw- PRIJS DER ADYERTENT1EN: Y»n 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Veor het mcassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. board te luusteren, dan stond de zwarte krullekop noast of achter het dernje, met hódr henje in't ziene, of wel met zien erm um Anneke's köpke. Liep Paul noar de dêl toe um de roodbonte 'n wiske hooi méér te geven dan de andere beesten, umdat de roodbonte zukke mooije horns had, dan kwam Anneke ook al oanloopen en streek de rood bonte as ie vrat, met 'r henje over zien kop, went, Paul vond dat die bonte 't mooiste was, en d o a r u m vond ze 't ook. Had Paul iets misdaan, waarover Deine-Meu met recht ontevreden was, en kreeg ie dan 's mergens geen kees of botter op de stoet, dan keek Anneke nog veul beduuster en benaauwder as Paul eiges, en, striek en zet was 't dan, dat ze in 'tnoar school goan 'n stuk van heur botteram, dat ze stillekes bewoarde, aan 't jungske gaf. Was An neke soms wat arg wild gewêst went wild kon ze doanig wezen en had ze dan heur jekske of rökske gescheurd, dat ze van Deine-Meu roazes kreeg, dan wist Paul 't altied uut te leggen, dat hie 't gedoan had en Anneke 't niet helpen kos, went, Anneke was zoo'n oarig dernje, en as Anneke greinde dan wier Paul zoo roar en zoo triestigveul liever goeng ie zonder éten noar bed, as dat Anneke één troan zou loaten. En Deine-Meu Wat ook de dorpelingen van de ouwe vriester mochten afgeven, dat ze zoo stroef, en zoo strak, en zoo knieperig was, gelukkig zij hoorde het niet, en al had ze 't gehoord, het zou haar weinig gedeerd hebben, want, zij had in die kinderen hervonden wat ze met Miechel, die in Rus land bleef, en met al die bloedverwanten, waar ze zooveel van gehouden had, verloor: ze had liefde terug gevonden. Ja liefde, want Deine-Meu hield van Anneke en Paul, alsof het kinderen van Miechel en haar geweest waren, en wederkeerig hadden eigen kinderen zich niet sterker aan de goede vrouw kun nen hechten dan Anneke en Paul het deden. Ja, keek ze nog dukkels zwart en duuster as ze 't spinnewiel liet snorren, en aan alles en alles dacht wat haar in 't leven weêrvoer, de bouwknecht kon niet zoo als vroeger volhouden, dat hij Deine nooit zag lachenniet zelden toch tooverde het eenvoudig en onschuldig gesnap der kinderen de goede vrouw een glimlach op 't gelaat, en, als Paul soms op de deel aan Anneke wees, hoe ze köpke most keukelen, en 't dernje dan erst niet dorst, moar 't eindelik woagde, en, op zied af in 't hooi viel, dan zei ze wel, dat Anneke wiezer most wêzen en geen jon gensspullen doen, moar dan lachte ze tochl verrech- tig ze lachte, en dan lachte Geurt en Paul en An neke ook, en dan begosten de koeijen ook krek te bulken of ze lachten, en de hond te springen en te blaffen, en de kalkoenen die op 't arf liepen te lachen dat ze schoaterden, en dan was 'r 'n vrolikheid op 't Uiversnest, zoo as'r sinds joaren niet gewêst was. Dan lachte Deine-Meu en had schik, en werd dank baar dat ze op haar leeftijd nog vreugde aan die kleinen mocht beleven, dankbaar! dat ze in Anneke- nicht zoo'n oardig dernje, en dat zij Paul, het ver waarloosde, maar nog niet verdorven kind, had mo gen redden uit de strikken van zonde en ellende die hem omringden, waarom Geurtje van uit den hoo- gen hemel dankbaar op haar zou nederzien. Ja, het leven verkreeg opnieuw waarde voor haar, die wel eens had gezucht om inwoning daar boven de wol ken; die omgang met kinderen schonk haar allengs een kinderlijke tevredenheid, en, toen Deine eens op een zomeravond het koe-touw met twee einden aan den tak van den dikken eik liet binden, en 'r 'n plenkske tusschen liet sloan, en Paul doar op goeng zitten, en Anneke noast zich zette, en heur vast hieuw, umdat ie doods bang was dat Anneke vallen zou, toen was 't Deine-Meu eiges die den bungel [schommel] oan 't bungelen miek, en 'n gezicht zette zóó tevrêjen, asof ze nog in den tied was, toen Miechel hoar bungelde. Wordt vervolgd LEIDSCH ÜSSS DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1