in dit jaar te honden, den 5den October a. aanvangen. Gisternamiddag om ruim zes uren is de Koning van Soestdijk weer op het Loo teruggekeerd. De Koningin en prinses Wilhelmina brachten te Arnhem een bezoek aan het pbotographisch atelier van den heer "Westenborg en keerden reeds om één uur terug. De heer W. Brnyn Jz. herdacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaren geleden burgemeester der gemeente Weesp werd, in welken tijd hjj ieders achting en veler vriendschap wist te winnen. De geheele stad was in feestdos getooid. Op het Stad huis werd de burgemeester door eene commissie uit de ingezetenen ontvangen, met bloemen en gezang door jonge meisjes begroet, waarna hem door een der wethouders namens den gemeenteraad en door den president der feestcommissie namens de burgerij geschenken werden aangeboden. Des namiddags waren alle ingezetenen in de gelegenheid den burger vader op het Stadhuis te komen gelukwenschen. Inmiddels was om halfééa het stedelijk muziek corps uit Haarlem aangekomen, dat aan het station werd opgewacht door de dd. artillerie-schutterij. Yan het station ging men naar het hotel „Ros kam", waarheen de burgemeester zich na de receptie begaf, in optocht, waarin de Elberfelder kapel en eene eerewacht eene plaats innamen. In de „Roskam" hield de commandant der schut terij, de kapitein W. Goossens, eene redevoering tot den burgemeester, onder wiens bestuur hij 20 jaren als officier en 10 jaren als commandant had gediend. Fanfares begroetten het einde dezer toespraak en door eene dubbele haag van schutters begat de burgemeester zich naar de eereplaats. Een concert begon, dat door gansch Weesp werd bijgewoond: geen oud vrouwtje bleef aan het spinnewiel. Des avonds was er wederom feest in denzelfden tuin van Buwalda's hotel, welke tuin nu sierlijk was verlicht. Yoor tal van feestvierenden was de dag eerst hedenochtend geëindigd. Het stoomschip „Prins Alexander," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 5 Aug. Kaap St.- Yincent; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Aden en vertrok van daar 5 Aug.de „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Ang. van Genua. Z. M. heeft aan mr. J. C. M. F. H. Mascheck, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger te Schie dam - tot directeur en leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht benoemd dr. J. W. Moll, thans leeraar aan die school- aan L. F. H. An- drau, op verzoek, eervol ontslag verleend als secre taris van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, mot behoud van aanspraak op pensioen- aan den burgemeester van Bodegrave, den heer W. Lotsy, vergunning verleend om tot 1 Aug. 1886 te Gouda te blijven wonen; - de heeren A. C. Carpentier Alting, predikant bjj de Hervormde gemeente te Hoorn, en B. D. Van Starckenborg van Straten, predikant bij de Hervormde gemeente te Drimme- len, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Ned.-Indië; - tot leeraar aan deR. H. Burgerschool te Helmond benoemd J. L. C. A. Meijer, thans tijdelijk: leeraar aan die school; - de door den raad der gemeente Amsterdam gedane be noemingen van mr. A. Beanjon, thans buitengewoon hoogleeraar in de statistiek aan de gemeentelijke universiteit aldaar, tot gewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek, en van mr. H. P. G. Quack tot buitengewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde, beiden aan gemelde universi teit, bekrachtigd. Nieaw» Dezer dagen werd te Aalsmeer ver kocht eene» boerderij met 323/t HA. bouwland, ge legen in den Oosteinderpoelpolder. De opbrengst bedroeg slechts f 17,000, d. i. f 520 per HA., terwijl voor eenige jaren de prijs ongeveer f 1600 per HA. bedroeg. Bij de gisteren gehouden harddra- vorij te Wateringen is de prijs gewonnen door do bruine merrie „Victoria" van den heer C. Oppelaar, te Koudekerk, bereden door Jan Koster. De premie behaalde de zwarte ruin „Sophie", van den heer J. Verhoeff, te Bleiswjjk, bereden door F. Van den Burg. In het hotel van het „Zeebad Scheve ningen" is uit een koffer eene portemonnaie met ongeveer f 30 ontvreemd. Op initiatief van het Volksblad „De Echo" zal Woensdag 19 Aug. a. s. een vlieger wedstrijd plaats hebben op de tentoonstellingster reinen achter het Rijksmuseum te Amsterdam. By gunstig weder zal dan de uitvoering kunnen geschieden van het ten vorigen jare reeds door de commissie van uitvoering opgevat plan. De commis sie werd tot het uitschrijven van dezen wedstrijd in staat gesteld door de welwillende medewerking van het Dagelgksch Bestuur, de Harddraverij- en RenvereeoigiDg, de Amsterdamsche „Olympia Ver een iging" en van vele particulieren. Het programma bevat 5 afdeelingen en looft vele prijzen uit. Bp het zware onweder, dat gister- avond onder de gemeente Groenloo losbrak, werd eene groote boerderij door den bliksem getroffen. Zy brandde byna geheel af, en behoorde in eigen dom aan den heer Colson Aberson. Het verbrande is verzekerd. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben 10 personen, de meesten op gevorderden leeftijd, terecht gestaan wegens bedelarij. Zy waren onlangs uit de koloniën ontslagen en naar Fries land getrokken om weer te bedelen en opgezonden te worden, omdat zy zich niet konden redden. Allen werden veroordeeld tot gevangenisstraf. Naar uit Mülheim a/d. R. wordt ge- meld had des morgens om kwart vóór tienen in de nabijgelegen Keulscbe dynamietfabriek te Eil eene ontploffing plaats. Gelukkig en dank aan de voortreffelijke inrichting der fabriek, zoowel als aan de omzichtigheid van een der meesterknechts zyn geen menschenlevens te betreuren. De ontploffing had plaats in het nitreerhuis, hetwelk door zeven meters hooge wallen omgeven is, waardoor de ont ploffing in de hoogte werd gedreven. In dit huis waren de grondstoffen ter bereiding der nitrogly cerine, bestaande in een mengsel van 1000 liters glycerine en salpeterzuur. Door de verbinding van deze twee stoffen ontstond eene zeer hooge tem peratuur, hetgeen het ontwikkelen van salpeter- dampen ten gevolge had. Deze dampende voorboden van eene ontploffing werden tijdig bemerkt door den opzichter, die daarop het gebouw deed ont ruimen. Vier minuten later had toen de ontploffing plaats. Wel werd het geheele nitreerhuis vernield; maar de omliggende gebouwen, die door hooge aard wallen beschut waren, bleven nagenoeg ongedeerd. Ver in de omstreken werd de ontploffing gehoord. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Roche gisteren, namens de begrotingscommissie, een rapport voorgelezen, strekkende tot handhaving van het ontwerp, waarbij de papierbelasting wordt afgeschaft. (Gelijk men reeds weet, werd dit ont werp door den Senaat verworpen). De Kamer heeft het rapport daarop goedgekeurd. De heer Roche verklaarde verder dat in de wet op de middelen geen verhooging op het patent voor 1886 is opgenomen. Alleen wordt om de vijf jaar eene herziening voorgeschreven. De begrooting is in zyn geheel met 381 stemmen tegen 1 aangenomen. De Senaat heeft, nadat eerst de urgentverklaring was uitgesproken, met 154 tegen 84 stemmen het handelstractaat tnsschen Frankrijk en Nederland goedgekeurd. Bij de opening der discussie had de heer Paris tot verwerping geadviseerd. Hij merkte op dat Frankryk door zijne handelstractaten reeds te veel de belangen van den landbouw had opge offerd. Het mocht z. i. op dien weg niet verder gaan. De laatste berichten uit Marseille, aldus meldt een telegram aan de „Köln. Zeitung", laten geen twijfel meer over, dat aldaar de cholera wederom is uitgebroken. Dr. Brouardel, die Dinsdag van zyn officieel bezoek te Parjjs is teruggekeerd, erkent dat er talrijke gevallen voorkomen die op cholera gelijken, doch acht het beter, met eene officieele verklaring te wachten totdat nadere bijzonderheden bekend zyn. Deze uitdrukking is blijkbaar met zorg gekozen; de waarheid ligt tusschen de regels ver scholen. Het eerste verdachte geval vertoende zich 26 Juli; in één gezin stierveD, naar men zegt, 14 personen; den 31sten kwamen 58 gevallen (waarvan 15 doodelyk) en Dinsdag reeds 88 gevallen voor, waarvan 20 bezweken. Ondanks de ervariDg, die men by de epidemie van verleden jaar heeft kunnen opdoen, worden geene voorzorgsmaatregelen genomen. De armoedige 6edeelten der stad zyn, volgens mededeelingen van dr. Brouardel, onreiner en ongezonder dan ooit. De „Standard" verneemt uit Marseille dat aldaar op 4 Aug. 44 personen aan de cholera zyn overleden. Oroot-Britaunië. In het Lagerhuis zeide sir Michaël Hicks Beach gisteravond, in verband met de bijzondere zending aan sir Henry Drummond Wolff by den sultan opgedragen: „Wij erkennen de rechten van den sultan op Egypte. Het doel der zending is van staatkundigen aard. De Egyptische regeering be hoort, wat de financiën en het inwendig beheer betreft, gesteld te worden op een voet, welke zekerheid geeft voor hare vryheid en haar onaf- hankelyk werken in de toekomst. Sir Henry Drum mond Wolff zal met Turkije onderhandelen over de quaestie der verdediging van Soeakim. Wy zul len in Egypte blijven totdat het werk der hervor mingen voltooid is, en hopen weldra een belang rijken stap te doen, welke tot verbetering der zaken in Egypte voert." De heer Robert Bourke, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, herhaalde de verzekering dat Engeland den Khedive zal stennen. By derde lezing werden aangenomen: lo.dewet op de middelen2o. het ontwerp betreffende de instel ling van een Australischen Bondsraad; 3o. de aan stelling van een bijzonder ministerie voor Schotland. De premier, lord Salisbury, heeft gisteren aan eene deputatie van werklieden, welke kwam verzoeken dat vanwege het ministerie van buiten landsche zaken maatregelen mochten genomen wor den tot afschaffing van de premie op buitenland sche suiker, geantwoord dat genoemd ministerie daartoe niet bij machte is, zoolang het Parlement niet medewerkt, door de machtiging te weigeren tot het heffen van retorsie-rechten. De quaestie moet dus door de kiezers worden uitgemaakt. Aan eene deputatie van invloedrijke Parletnents- leden en andere belanghebbenden bij de Zuid- Atrikaansche zaken, hesft de heer Stanley, minis ter van koloniën, geantwoord dat het niet in zyn plan ligt om iets te doen, waardoor het maken van onderscheid tusschen Engelschen en Hollanders in Zuid-Afrika kan bevorderd worden. Het aanbod van het hoofd van Khama, om zich onder het Britsche beschermheerschap te stellen, kan niet ingewilligd worden. Ten opzichte van Bechuanaland is nog niets beslist, maar de heer Stanley gelooft dat de tegenwoordige politiemacht voldoende is om de orde te handhaven. De quaestie der inlijving van Zoeloe- land of herstel van het beschermheerschap over dat land, houdt de regeering ernstig bezig. In het kamp van den Khan van Khélat, in Britsch-lndië, is de cholera op schrikbarende wijze uitgebroken. Tweehonderd personen, waaronder de moeder van den Khan en zijn eerste minister, zijn reeds aan de ziekte bezweken. Koning Leopold van België is onverwacht van Ostande per „Prince Baudouin" naar Dover ver trekken en bevindt zich thans te Londen. X>uitschlaud. Het bekende hoofdartikel van de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" moet te Parijs in de politieke kringen veel opzien verwekken. De „Liberté" vindt het artikel bevreemdend en zegt: „Men weet in Duitschland dat Frankrijk ge heel vredelievend gestemd is; de bijna dreigende woorden van de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" zijn dus weinig passend." De „Pays" merkt op: „Pruisen is ons welgezind ten opzichte van Tonkinmaar bij zaken die minder dwaas zijn, laat het op ruwe wijze gevoelen dat het onze meerdere is." De „Temps" vindt het niet noodig op de waar schuwingen der „Nordd. Allg. Ztg." te antwoorden; dit blad heeft slechts eene militaire overdenking gegeven, om de meerderheid van Duitschland over Frankryk, in geval van mobiliseering, aanschouwe lijk te maken, en daaraan eenige gevolgtrekkingen toegevoegd betreffende de verdediging van de oostelijke grenzen, en de versterking der ruiterij aan de grenzen verlangd. Genoemd blad voegt daarbij„Naar onze meening was er sprake van de oefening der troepen. Iedereen vatte de zaak zoo op, met uitzondering van de „Kölnische Zeitung" en de „Nordd. Allg. Zeitung") welke doet alsof zij overtuigd is dat de Fransche burgerklasse een revanche oorlrg wenscht. Zulk eene verbolgenheid is te weinig gerechtvaardigd dan dat zij werkelyk gemeend zou kunnen zijn." De „Temps" besluit hare repliek met de bewering dat de toon, door de „Norddeutsche" aangeslagen, enkel ten doel heeft om de vorming van eene brigade cavallerie te Metz, en om de verlenging der wet van het militair Septennaat, welke dit jaar moet ver-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2