Vrijdag 7 Augustus. Pit niimmer bestaat nit Twee Bladen. IP. 7811. A0. 188b. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 miandenf 1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Vin 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasseo- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 6 Augustus. Bij de commissie van financiën heeft de reke ning van het Gereformeerde Minne- of Arme Onde Mannen- en Vrouwenhuis over 1884 tot geene be denkingen geleid, waarom zjj voorstelt deze goed te keuren in ontvangst op de som van f 14,070.26'/,, in uitgaaf op de som van 11,252.94'/,, zoodat bet dienstjaar oplevert een batig saldo van f 2817.32, onder bepaling dat daarvan in de eerstvolgende rekeniog verantwoording zal behooren te worden gedaan. u Ook de rekening van de Stedeljjke Werkinrichting over bet jaar 1884 heeft zij goed bevonden, zoodat zij voorstelt ook die goed te keuren, de ontvang sten op ƒ16,430.491/!, de uitgaven op f 16,430.49,/J, sluitende alzoo quitte. Met 1 Augustus jl. verstreek de termijn van de hunr aan het Rijk van het IJklokaal op de Aalmarkt, laatsteljjk voor den tijd van 5 jaren verhuurd voor een huurprijs van f 100 per jaar. Tegen eene verlenging van de huur wederom voor 5 jaren bestaan bij B. en Ws. geene bedenkingen. Intusschen zon, huns inziens, na overleg met den arrondissements-ijker alhier en den inspecteur van het ijkwezen te 's-Gravenhage, de tegenwoordige som van 100 per jaar tot 200 moeten worden verhoogd, zoowel met het oog op de huurwaarde van het gebouw als op grond dat iets meer aan het onderhond van het lokaal zal moeten worden ten koste gelegd, torwjjl thans dat onderhond, in verband met den lagen huurprjjs, uit den aard der zaak tot het allernoodzakelijkste moet worden beperkt. B. en Ws. geven mitsdien in overweging, behoudens de goedkeuring van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, het bovenbedoelde IJklokaal wederom aan het Rijk voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Augustus 1885, te verhuren, maar nu voor een huurprijs van f 200 per jaar. Zij dee'en den gemeenteraad tevens mede dat er ook bij hen geene bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van den heer K. Benjert, om eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking van 2den onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse, wegens zijne benoeming tot hoofd der open bare school in de gemeente Strijen en ingevolge adres- sants verzoek met ingang van 15 September a. s. 0»ereenkomstig het rapport der commissie van fabricage geven zij echter in overweging om afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer C. J. Leembruggen, ter bekoming in eigendom van een strook gemeentegronds aan den Vestwal. Naar de commissie van fabricage opmerkt, blijkt uit het verzoekschrift niet tot welk einde of met welke bestemming die eigendom gevraagd wordt en reeds daarin ligt bezwaar om den toegangsweg naar de begraafplaats, het Papegaais Bolwerk, te versmallen bovendien is de Binnenvestgracht aldaar, welke langs de Stedelijke Gasfabriek en de begraafplaats aan de voormalige Heerenpoort loopt en nitwatert in de Onde Heerengracht, reeds op sommige gedeelten gedempt en zou vroeger of later kunnen worden besloten, ook die gracht, te beginnen bij de Mare, ts dempen, gelijk geschied is met de Binnenvest gracht van de Mare tot de Morscbpoort. Derhalve zou de afstand in eigendom van de bedoelde strook gronde hinder kunnen opleveren bij de beschikking of bestemming van den door demping verkregen grond. Tegen de inwilliging van het verzoek van den beer F. J. G. W. Leers, om ontslag als lid der commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs, bestaan geene bedenkingen. Ter vervulling der vacature aan de Jongensschool der 2de klasse, van derden onderwijzer, is de vol gende voordracht opgemaaktP. De Carpentier Wil- dervanck, onderwijzer te Hillegom; D. Colthof, onderwijzer te Hoogeveen, en mej. A. M. Middel koop, opderwijzeres aan eene der openbare schole alhier. De beide laatsten zijn op de voordracht ge plaatst ter voldoening aan de bepalingen van d>- onderwijswet. Aan de betrekking is eene jaarwedde van f 550 verbonden. B. en Ws. leggen den Raad over de stakker, betreffende het verzoek van mr. H. Ter Haar Bz om ontslag uit zijne betrekking van leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool voor jongens en die voor meisjes alhier, onder mededeeling dat er bij hen tegen de inwilliging van dat verzoek geene bedenkingen bestaan, zoodat zij in overweging geven het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van 1 September a. s. Tevens deelen zij mede dat er ook bij hen geen bezwaar bestaat, om, zooals door de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onder wijs wordt te kennen gegeven en waarmede de inspecteur van het middelbaar onderwijs zich kan vereenigen, in het onderwijs in de Nederlandsche staatsinstellingen en de eerste beginselen der staat huishoudkunde aan de hoogere bnrgerschool voor meisjes niet te voorzien, op grond dat het onderwijs in de bedoelde vakken aldaar op zeer gevoeglijke en op meer dan voor meisjes voldoende wijze bij het onderwijs in de nieuwere geschiedenis kan wor den ingevlochten. Onder overlegging van de noodige stukken geven B. en Ws. in overweging overeenkomstig het rap port van de commissie van fabricage, tot de uit breiding van werktuigen, verandering of verbetering der aanwezige toestellen in het gymnastieklokaal, waarvoor in het geheel een bedrag van f 830 ver- eischt wordt, de noodige machtiging te willen ver leenen, doch niet te besluiten tot de vergrooting van de localiteit door het vereenigen van de twee kleedkamers voor het verkrijgen van eene kleine zaal, eveneens op de gronden uiteengezet in het rapport der commissie van fabricage. Blijkens in dit nommer voorkomende adver tenties worden de wintercursussen van het Genoot schap „Mathesis Scientiarium Genïtrix" en van de Practische Ambachtsschool weldra weder geopend. Wij achten het bijna overbodig om een woord tot opwekking te richten aan den aankomenden hand werksman, om dankbaar te zijn voor de hulp middelen die hem hier ter stede tot beoefening van zijn vak worden aangeboden en om er dan ook zijn voordeel mode te doen. Wat hij op de eene school in theorie leert, kan hij op de andere prak tisch toepassen, hetgeen zeker wel de meest doel matige wijze is om iets in den grond te loeren. Bij het te Utrecht gehonden examen in de Fransche taal, L. O., is geslaagd de heer L. Drie bergen te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. niterljjk Vrijdag-avond te 10.18 bezorgd zijn. Tot bestuursleden van de Yereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels werden gisteren in de jaarlij ksche vergadering ge kozen de heeren dr. H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, F. Adama Yan Scheltema te Amsterdam en J. L. Beyers te Utrecht; tot secretaris de heer N. G. Yan Kampen en tot algemeen penningmeester de heer Tj. Van Holkema te Amsterdam. Vervolgens werd aangenomen om eene wet tot regeling van het auteursrecht met aanteekeningen uit te geven, en werd door de Yereeniging besloten eene prijsvraag nit te schrijven op het gebied van bibliographic of boekhandel; stnkken in te leveren vóór 1 Jnni 1886. Het bekroonde stak zal het eigendom van den schrijver blijven, maar kan, wanneer het noodig is, met ondersteuning van de Yereeniging worden uitgegeven. De vak-tentoonstelling zal volgens besluit der vergadering voortaan om de twee jaren gehonden wordeD. Tot penningmeester van het ondersteuningsfonds werd hierop benoemd de heer G. Yan Heteren en tot commissaris de heer M. Feikema. Door het bestuur werd medegedeeld dat ter Antwerpsche tentoonstelling eerediploma's verkregen: de firma E. J. Brill te Leiden en de firma J. B. Wolters te Groningeneene gonden medaille de heeren Mart. Nijhoff te 's-Hage, G. Kolff Co. te Batavia, A. W. Sijthoff te Leiden, H. C. A. Thieme te Nijmegen en Tj. Yan Holkema te Amsterdam. Wie zilveren eu bronzen medailles verkregen hebben, zal later worden opgegeven. De leden begaven zich hierop naar hnnne tweede jaarlijksche tentoonstelling en namen vervolgens aan een gemeenschappelijken maaltijd deel. Bjj de herstemming voor een lid van den Raad der gemeente Alkemade is gekozen de heer Jacs. Van der Voort, met 127 van de 237 geldige stemmen. Het aantal stemgerechtigden bedraagt in Alkemade 276. Gouda. Gekozen de heer A. K. Yan der Garde met 320 st.de heer J. S. Kampo had 243 st. Haarlemmermeer. Aantal geldige stemmen 323. Verkozen de heer P. De Breuk met 211 stemmen. De heer G. Yan Splnnter verkreeg er 112. Hillegom. Gekozen de heer A. Toppen met 67 stemmen; de heer A. Zeestraten verkreeg er 60. LeimuideD. Herkozen de heeren C. Yan Egmond Hz. en J. De Rijk Hzn. Lisse. Gekozen de heer H C. Schuyt Van Cas- tricum (burgem.) met 77 st., terwijl op het aftredend lid P. C. Van Vrijberghe De Coningh 40 st. waren uitgebracht. Noordwijk. Gekozen de heeren H. Homan en G. Van Eeden Sr. De heeren Sanders c. s. hebben aan de be sturen van Aalsmeer, Oosteinderpoel en Legmeer concesssie gevraagd voor den aanleg van een stoomtram. De kapitein van den generalen staf W. F. Rappard is eervol ontheven van zijne betrekking aan bet departement van oorlog en daarin vervangen door den kapitein H. P. Staal van dien staf. Door de IJselstoomtramweg-Maatscbappij zijn gedurende de maand Juli vervoerd 68,337 sectie- reizigers. De opbrengst bedroeg 9218.57. Van den 12den Augustus af zal, naar men verneemt, gedurende dezen zomerdienst de trein, welke te 11.50 nit Utrecht vertrekt, des Woensdags te Woerden stoppen. De navolgende officieren, van het Indische bij het Ned. leger gedetacheerd, zijn overgeplaatst bij het 4de reg. inf. de kapt. Riesz van het 8ste en de kapt Nix van het 3de reg.bij het 8ste reg. inf. de lste luit. jhr. Yan Grotenhuis Yan Onstein van het 3de regiment. Naar het „Vad." nader verneemt, is het plan van garnizoens-verwisselingen van de regimenten hnzareu om de kosten weer opgegeven. Naar men aan het „H. Dagbl." verzekert, moet van hooger hand een wenk zijn gegeven, dat voor de onlaDgs bij de infanterie voor den rang van majoor gepasseerde kapiteins alsnog de gele genheid bestaat voor bevordering in aanmerking t) komen, mits zij bewijzen hebben gegeven dat nunne vroegere „tekortkomingen" hebben opgehou den te bestaan. - Wegens gebrek aan kazerneering wordt te Bergen op Zoom een groot kamp betrokken op het exercitie-terrein in de nabijheid der stad. Waarschijnlijk zullen de akte-examens voor onderwijzers en onderwijzeressen, ten tweeden male

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1