N°. 7809. Woensdag 5 Augustus. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSCH T) A IxIiLA I PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ïacassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiêele Kennisgevingen. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLANI), Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 27sten Juli 1885, n®. 68; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Joni 1857 (Staats- blad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland ia vast gesteld op Zaterdag den vijfden September aanstaande met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Vonderdag den eersten October aanstaande 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lettere der aangehaalde wet; 3». de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. Én zal deze kennisgeving, in plano gedrnkt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebrnikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den 29sten Jnli 1885. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 96), tot regeling van het toericht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. H. C. BLOEMEN en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene par- kensslachterij in het perceel aan den Nieuwen Rijn No. 56. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Aug. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Augustus. Do heer J. A. Kruyt, consul-generaal der Nederlanden te Penang, heeft aan het Rijks Eth- nographisch Museum te Leiden ten geschenke ge zonden eenige Arabische kleedingstnkken, waarvan de uitvoerige beschrijving in de Staatscourant van heden voorkomt. Den schenker is door de Regeering dank betuigd. In de maand Juli is de Kweekschool voor Zeevaart alhier met een 35-tal jongens vooruit gegaan. Het aantal bij die inrichting bedraagt thans 235. Onder redactie van mej. Louise Hardenberg en den heer W. Haanstra is te Leiden een „Maand blad voor het onderwijs, inzonderheid voor de Bewaarschool", verschenen. Van de 65 adsp'ranten, die aan het admissie- examen der kweekschool voor machinisten deel namen, werd het examen voldoende afgelegd o. a. door P. H. Steenhaner te Lsiden en M. P. L. Petri te Voorschoten. Op het gisteren te Brussel gehouden examen van den zangcursus (Première Division) van den heer Henry Warnots, den uitstekenden professeur de chant en directeur van dat conserv., heeft onze vroegere stadgenoot de heer Johan Schmier, het diploma van den 2deo prijs behaald, a l'unanimité du jury, voor den chant individuel (solo-zang), d'autant plus remarquable, zooals de heer Warnots zei, omdat de heer Schmier Hollander is (de eenige van de 14 mededingende élèves). Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Jacobus Stadhouder, Alkmaar; H. G. T. Adriaans, Bergmann Westerhals, Bosnak, Frank, mr. A. P. Lipman, mej. N. Smit, AmsterdamVissing, Groes- veld; wed. Brink, Haarlemmermeer; J. J. E. Bont lover, Heerenveen; A. Stemmes, Leiden; Feys, Nij megen; wed. Hagemans, wed. Starrenberg, mevr. Dauss, Rotterdam; T. Broeksmit, Sliedrecht; S. Van der Horst, Bastiaan Anderweg, niet vermeld. - Briefkaarten: Mej. J. M. Smits, Leiden; C. J. Van Leeuwen, RotterdamDe Haas, P. Keiser, mej. M. Schaap, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar BelgiëJoseph Rnben, F. Van der Rest, AntwerpenK. Stallaert, Brussel. - DuitschlandHeinrich Cussen, Aken. In ons vorig nommer vertelden we het „D. v. Ned." na dat de heer Jnstus Van Manrik Jr. een nïenw tooneelstuk heeft geschreven. Thans kunnen we daaraan toevoegen dat het nieuwe stuk, hetwelk hij te Wiesbaden voltooide, tot titel heeft „Men zegt. Men schrijft ons uit Bad Nassau, dd. 2 Aug. Geheel Nassau viert feest. Uit elk huis, waarin slechts Nederlandsch gesproken wordt, wappert de Nassauer vlag; uit sommigen zelfs de Nederlandsche, in ijlen- den spoed gefabriceerd. De zalen zijn versierd en verlicht door tal van lampions, bouqnetten van roode klaprozen, blauwe korenbloemen en witte beide- bloempjes bedekken de tafels en dit alles ter eere van den jaardag van Neerlands Koningin. Uit volle borst weergalmen te midden der hooge bergen het „Wien Neerland8ch bloed" en het „Wilhelmus van Nassauwen", eenstemmig aangeheven door het groot aantal Nederlanders dat zich thans in dit plaatsje, de bakermat van ons vorstenhuis, bevindt. De Neder landsche kleuren in prachtig bengaalsch vuur op een top van den hoogsten berg ontstoken, verl:chten op dit oogeublik het Duitsche plaatsje en worden begroet door luide bravo's en hoezee's. Kortom, de weelde, de pracht van onze feestviering, zij moge minder grootsch zijn dan die van Hollands residentie, de feest- vrengde, de niting onzer vaderlandlievende gevoe lens, zelfs hier ver van ons vaderland, behoeft echter in geen enkel opzicht het onderspit te delven. Naar ons mede nit Karlsbad wordt geschre ven, vierden ook de daar aanwezige Nederlanders den verjaardag van Koningin Emma. Het orkest in de groote Sprndel colonnade bracht 's morgens te acht aren als laatste nummer het Nederlandsche volkslied „Wien Neerlandsch bloed" ten gehoore De Nederlanders stonden in een kring om het orkest geschaard en met ontblooten hoofde zongen zij het lied. Des namiddags te twee uren vereenigden zich ruim 50 Nederlanders met hunne dames aan een maaltijd in een der zalen van het Stadspark. Als eenige gast was daarbij tegenwoordig de burge meester van Karlsbad. Het geheele feest was in alle opzichten genoeglijk, dank zij vooral de vrien delijke en talentvolle leiding waarmede de heer Sickesz Yan de Cloese, lid van de Eerste Kamer onzer Staten-Generaal, zich wel heeft willen be lasten. Een telegram werd aan Hare Majesteit af gezonden. Aan alle aanwezigen zal tot aandenken eene volledige presentielijst worden uitgereikt. Onge twijfeld znllen allen zich gaarne den dag herinneren waarop zij in vaderlandsliefde op vreemden bodem vereenigd wareo. Koningin Emma heeft op haren verjaardag, den geheelen dag door, nit alle oorden des lands prachtige bloemruikers ontvangen; van de firma Yan Kempen en Zonen, fabrikanten van gouden en zilveren werken te Voorschoten, een rijk bewerkt album, H. M. opgedragen naar aanleiding van het 50-jarig bestaan der fabriek. Tegen 4 uren des namiddags deden de Koning en de Koningin met het Prinsesje eene rijtoer door het met vlaggen getooide Apeldoorn. Het diner, dat ter eere van den jaardag gegeven werd, bestond uit 27 couverts. Het Prinsesje zat voor de eerste maal mede aan den feestdisch aan. H. M. droeg een rose zijden kleed, had kostbare edelgesteenten in het kapsel en eene fraaie rivière van diamanten om den hals. Z. M. was in burgerkleeding, evenals de beeren die ter maaltjjd genoodigd waren. Iu den voormiddag had ds. Bourlier in de kapel van het paleis voor HH. MM. gepredikt. Tot tekst '■ad de hofprediker gekozen Psalm 90 verzen 1, 2, 16 en 17. Gezongen werden Psalm 66 vs. 4 en 8 en Psalm 134 vs. 2 en 3. Naar men verneemt, zal de Koning morgen, Woensdag, een bezoek brengen aan Soestdijk, ten eiade de pas voltooide stallen in oogensohouw te nemen. De Algemeene Synode der Herv. Kerk nam ;n hare zitting van gisteren kennis van de mede- deelingen der synodale commissie, o. a. ten aanzien van verschillende wijzigingen in de reglementen, welke wijzigingen door haar, overeenkomstig de eindstemming der provinciale kerkbesturen, finaal vastgesteld en uitgevaardigd zijn. Ten aanzien der opdracht, aan de synodale com missie verstrekt om bij de Regeering aan te dringen op het verschaffen van Zondagsrust ter Zondags heiliging aan belangstellenden, rapporteerde die commissie, dat zij van oordeel was om verschillende door haar aangevoerde redenen, voorshands geen gebruik te moeten maken van de haar verleende machtiging en zich alsnog niet in het belang van de ZondagBrnst namens de synode tot 's lands Regee ring te moeten wenden. De vergadering vereenigde zich na eenige discussie met deze zienswijze en ver klaarde de commissie ten deze diligent, tot tijd en wjjle dat de uitslag der door de prov. vereenigin- geo, die deze zaak ter harte nemen, aangevangen enquête bekend zou zijn. De opdracht om de zaak der vrijstelling van wer- kelijken krijgsdienst van jongelieden die zich voor de Evangeliebediening voorbereiden, ter hand te nemen, van welke opdracht de synodale commissie zich met ernst en ijver had gekweten, doch zonder gunstigen uitslag, lokte breedvoerige gedachten- wisseling uit, die tot verschillende voorstellen leidde, omtrent welke later eene beslissing zal genomen wordeB. Het drietal voor lid (ouderling) der synodale com missie werd, ten gevolge van het bedanken van prof. Van Boneval Faure, aangevuld met mr. W. B S. Boeles, vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden, die daarop onmiddellijk is benoemd. Te Amsterdam is overleden dr. Max Eduard Sagemehl, privaat-docent aan de stedeljjke univer siteit aldaar, tevens eerste adsistent bij prof. Tür- bringer aan het anatomisch laboratorium. Eene ongesteldheid van slechts weinige dagen maakte een einde aan het leven van een man, die wellicht der wetenschap van veel nut had kunnen zijn. De wetenschappelijke geschriften van dezen jeugdigen geleerde znllen velen geneeskundigen en stndeerenden zeker niet onbekend zijn. (A.) Yoor den cursus 1885/86 is tot laten adsis tent bij het physiologisch laboratorium te Amster dam benoemd dr. J. Yan Rees. Tot leeraar in de scheikunde aan de H. B.-S. te Deventer is benoemd dr. J. E. Enklaar, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Heerenveen. Bedankt is voor het beroep naar Bronkhorst en Steenbergen door ds. D. J. M. WüBtenhof, te Wilnis. Tot muziekdirecteur bij de N. K. Harmonie te Tilburg is benoemd de heer Jos. Kessels, van Schiedam. De officier-machinist 1ste kl. C. A. Brandt wordt met 6 dezer geplaatst bij de conservatie in de maritieme directie te Willemsoord. Aan de firma Ankersmit Co., te Deventer, is door het departement van koloniën toegewezen de levering van 16,000 M. ongebleekt katoen voor f 5024. In weerwil der herhaalde oproepingen heeft zich nog geen sollicitant aangemeld voor de be- rekking van hoofd der openbare school voor neisjes te 's-Bosch. De jaarwedde bedraagt ƒ950, benevens 350 vergoeding voor huishuur.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1