Dinsdag 4 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 7808. A0. 1885. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTEN'TIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17E Grootere letters naar plaatsruimte. Vuor het ïncassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 Augnstn*. De 27ste verjaardag van de Koningin is gisteren in onze stad op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare gebouwen en eenige particuliere wo ningen wapperde de driekleur en op het Schutters veld had om twaalf uren de aangekondigde parade plaats, welke in den omtrek door eene vrij groote me nigte werd bijgewoond, doch waaraan ditmaal, wegens haar verblijf op de Oldebroeksche heide, door de batterijen der veld-artillerie geen deel werd ge nomen. Daarentegen waren de huzaren op grootere sterkte gebracht. Reeds 's morgens hadden ook de jongens der Kweekschool voor Zeevaart op het terrein voor hun gebouw geparadeerd en gedefileerd voor eenige hoofdofficieren, die ook daarbij tegenwoordig waren. Er werden tevens van vaderlandsliefde getuigende toespraken tot de jongens gebonden, waarna er aan enkelen hunner geschenken worden uitgereikt. De bij het 4de reg. inf. benoemde kapitein F. W. J. M. Hustinx wordt belast met het bevel over de 3de comp. éde bat. te Leideo. De lste luit.-kwartiermeester J. W. Altink, van het 4de bat. éde reg. inf. te Leiden, wordt op den lsten Oct. a. s. overgeplaatst bij het éde bat. 7de reg. inf. te Amsterdam; terwijl de lste lnitenant- kwartierm. S. C. Holland, naar laatstgenoemd bat. op dien datnm hij het éde bat. éde reg. overge plaatst en gedetacheerd wordt bij de 2de afd. der Krijgsschool. In de zitting der Algemeene Synode van de Neder!.-Herv. Kerk van Zaterdag, kwam een schrij ven in van den hoogleeraar Yan Boneval Faure te Leiden, waarbij deze mededeelde tot zijn leed wezen, zijne benoeming tot lid der synodale com missie niet te kunnen aannemen. Heden zou het bestaande drietal worden aangevnld. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. De Koning-Groothertog heeft bevorderd tot officier der Orde van de Eikekroon den heer L. J. S. Van Kempen te 's-Hage en benoemd tot ridder dier Orde den heer A. E. Yan Kempen, mede aldaar, beiden leden der firma J. M. Yan Kempen en Zonen te Voorschoteo. Bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zijn door den kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers alle straffeD, met de gevolgen daaraan verbonden, geschonken, met uit zondering van de straffen opgelegd voor dronken schap en het verbod om buiten dienst de sabel te dragen. De restauratie van de Troonzaal in het ge bouw der Tweede Kamer te 's-Gravenhage is thans voltooid, zoodat de gelegenheid voor bezoekers, om haar te bezichtigen, wederom opengesteld is. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat de minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk Az., juist op zijn 67sten verjaardag, 30 Juli, verrast werd met bet bericht dat het den Koning behaagd had hem te benoemen tot Minister van Staat. De heer Justus Van Maurik Jr. heeft een nieuw blijspel geschreven, dat bij „Het Ned. Too- neel" in studie zal worden genomen. (D. v. N.) Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, houdt de Nederlandsche Maatschappij voor Electriciteit en Metallurgie zich bezig met de voorbereidende maat regelen om, ter uitvoering van de baar op den 20sten Juni jl. door de» gemeenteraad van 's-Hage verleende concessie voor den aanleg en de exploi tatie aldaar van kunstlicht, verkregen door elec triciteit, spoedig tot het oprichten van een centraal slation voor electrische verlichting over te gaan. Het in druk verschenen voorloopig verslag over de Grondwetsherziening is een boekdeel van 105 pagina's. Over de punten van het meeste be lang, als kiesrecht, art 168, administratieve rectt- epraak, enz., zijn de verschillende gevoelens weer «egeven, maar er blijkt niets van een gevoelen der Kamer. Over art 194 wordt o. a. nog gezegd dat er ook onder de voorstanders der bestaande schoolwetgeving zjjo, die erkennen dat de Regeering zich wat al te gemakkelijk van dat vraagstuk afmaakt. De Regee ring zegt dat de Grondwet juist opgevat den wet gever voldoende ruimte laat, maar verklaart niet, welke opvatting de jniste is. Er werd op aange drongen, dat de Regeering eene wijziging zou voor stellen van art. 194, waaruit zeer wel een vergelijk tasschen voor- en tegenstanders der bestaande wet geving zou kunnen voortvloeien. Ook door ver scheiden voorstanders der bestaande schoolwetgeving werd verklaard dat de wensch bij hen levendig was, om aan den strijd op het gebied van het onder- wijs, die zoolang reeds het vaderland verzwakt, een einde te zien gemaakt, en dat zij bereid waren, om tot eene wijziging van art. 194 mede te werken, voor zoover dit zonder verloochening van begin selen mogelijk was. Het openbaar onderwjjs bleef in hnn oogen een door een groot deel der natie op hoogen prijs geschatte, historische instelling, die in het belang der volksontwikkeling, vooreerst onmis baar was en waaraan zjj, niet gezind het onderwjjs weder in den staat van verval te doen geraken, dat het ten tijde onzer republiek kenmerkte, nim mer eene schendende hand zonden helpen slaan; maar dat ook aan het bijzonder onderwijs meer vrijheid van beweging moest worden gegund, wilden zij gaarne erkennen. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen uitzending der dienstplichtigen naar overzeesche gewesten, en de voorstanders wilden die onaf hankeljjk maken van eene bijzondere wetsmachtiging. Vele leden achtten wijziging van art. 169 drin gend noodig, om de losmaking voor te bereiden van de knellende banden, aan de kerkgenootschappen opgelegd door hnnne geldelijke verhouding tot den Staat. Het beperkte voorstel der Regeering had hen dan ook in hooge mate teleurgesteld. Over de vraag, welk standpunt de Gèondwetgever dient in te nemen ten aanzien van de inkomsten der kerk genootschappen of hunne leeraars, liepen de mee ningen zeer uiteen. Verscheidene leden, die ten volle instemden met de Regeering, dat materieele veranderingen in de regeling der troonsopvolging onnoodig zijn, achtten het evenmin geraden, den vorm van de bepalingen der Grondwet te dien aanzien te wijzigenwat andere leden bestreden. Enkele leden hadden be zwaar tegen het behoud der bepaling, volgens welke de Kroon eventueel in het hnis van Nassan- Weilburg zou kunnen overgaan. Twee nota's zjjn bij het verslag gevoegdeen van den heer Gratama ter aanprijzing van algemeen stemrecht, een van den heer De V09 van Steen- wijk om aan te toonen, dat Drente in tegenstelling met Utrecht aanspraak heeft op één lid meer in de Eerste Kamer. Omtrent de zaak der helmhoeden voor ors Indische leger, waarvan de levering zou gegund zijn aan een Belgischen fabrikant, blijkt uit inlich tingen, door het „H. Dbld." ingewonnen, dat de aandacht van het departement van koloniën was gevallen op een helmhoed, door den Brnsselschen fabrikant TonBon in 1883 te Amsterdam tentoon gesteld. Men achtte dien een in menig opzicht ge- wenscht hoofddeksel voor onze Indische militairen, maar nog niet volkomen voldoende. Men onderhan delde met Tonson over wijzigingen in het model, die het nog beter aan het doel zonden doen beant woorden. Zoo kwam het nieuwe hoofddeksel in de wereld, waarvan dus de eer der uitvinding niet geheel aan ons departement van koloniën toekomt. Tonson bedong toen, voor het geval het hem ge- lakken mocht een exemplaar volkomen naar wensch re vervaardigen, het voorrecht om er een aantal te leveren. Vandaar de belofte van den toenmaligen minister om den Belgischen fabrikant de levering van minstens 10,000 stuks op te dragen. De tegenwoordige minister zal echter de verdere nog benoodigde 27,000 hoede», na levering dezer 10,000, gunnen aan de Nederlandsche nijverheid. Men moet das nu maar aannemen dat oorspron kelijk gehandeld is nit kieschheid tegenover den vreemdeling, die hier zijne vinding tentoonstelde en dien men daarom niet wilde voorbijgaan, toen men zijn model met eenige wijziging aannemeljjk achtte. Men schrijft aan het per jongste mail ont vangen „Bataviasche Handelsblad": „Bij haar advieB omtrent het denkbeeld tot wijzi ging van de bepalingen op het verleenen van kor ting op het traktement van landsdienaren ten be hoeve van particulieren heeft de Algemeene Reken kamer eene lijst gevoegd van hare ambtenaren die gebukt gaan onder een groot aantal kortingen wegens particuliere schulden. „Voor eenigen beloopen die schulden bij de f 10,000 zegt men. „Om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen, stelde de Algemeene Rekenkamer voor, bedoelde ambtenaren uit 's lands dienst te ontslaan. „Dit stak is in handen gesteld van den Raad van directeuren. „Zal het voorstel der Algemeene Rekenkamer instemming vinden bij de Regeering Het is aan grooten twijfel onderhevig, aangezien onder de hoofdambtenaren niet weinigen zijn, op wier zon- denregister ook de hebbelijkheid van schalden maken voorkomt. „Moeten de mindere ambtenaren boeten voor het schulden maken, dan zou het niet meer dan billijk wezen, dat de straffende hand zich ook tot de hoofdambtenaren aitstrekte en in dat geval zou eene groote slachting onder de landsdienaren moeten plaats hebben. „Een voorbeeld uit de groote ambtenaarswereld Een referendaris is bij zijne terugkomst van buiten- landsch verlof verwelkomd met eene aanvraag om korting voor eene schuld van f 38,000." De minister van Staat, minister van binnen landsche zaken, heeft bepaald dat de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Dokkum, noodig geworden door het door den heer E. J. Attema genomen ontslag als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generail, zal plaats hebben Dinsdag 25 Aug. a. s. en de herstemming, is die noodig, Dinsdag 8 Sept. d. a. v. Gedurende de maand Juli 1885 is bij de Regeering geen enkel ambtsbericht ontvangen, waaruit blijken zou dat de besmetteljjke longziekte onder het rundvee in Nederland is waargenomen. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 Augustas te Genua; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 1 Ang. te Marseillede „Gelderland," van Rotterdam naar Java, vertrok 1 Aug. van Mar seille; de „Edam" vertrok 1 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „P. Caland," van Rotterdam naar Nienw-York, passeerde 3 Ang. Lizard. Z. M. heeft mr. K. W. P. F. baron Gerioke van Herwijnen, Zr. Ms. zaakgelastigde teLissahoD, benoemd tot HD. minister-resident te Madrid- met 1 Sept., aan E. A. R. Lichtenvoort Cats, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Sloten (Friesland)- te rekenen van 22 Juli, H. \Y. C. Nuver, commies der posterijen éde kl., uit den dienst ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1