ï-sasa DU F. C. W. Moorrees, J. Soutendam, A. Merkus, J. C. Bentz Yan den Berg, P. Sodenkamp, D. W- A. Pels Rjjcken, G. K. graaf Van Hogendorp, A-.C. Dunlop, A. F. J. Romswinckel, W. H. Von Leschsn, S. Rijnbende, L. J. Giojoolen, A. Pieren, C. Hooft Graafland, C. J. Van der Hegge Spies, O. Van Len- nep, J. Oorver, A. H. baron Van Heerdt tot Evers- berg, M. J. Gilhuys, J. F. Nijland, J. A. Kool, M. C. Yan Hall; - de adspirant-administrateurs J. Van der Hnrk, J. M. Langlois Yan den Bergb, L. J. Mouton, H. J. C. P. Van Conwenborg, J. P. Zur Mühlen, J. F. baron Van Heeckeren van Waliën, met ingang van 2 Augustas benoemd tot adjunct- administr. bij de zeemacht; aan den heer D. C. Nijhoff, leeraar in de gesch. en de Nederl. taal en letterkunde aan de Kon. Mil. Academie te Breda, met ing. van 1 Sept., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking- aan IJ. Strikwerda te Nieuwediep, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het College voor de Zeevisscherijeo. Gemengd Nleavra. Weldra zal hier ter stede eene belang rijke verbetering worden onderhanden genomen, waarvan vooral gedurende de kermisweek velen zich hebben kunnen overtuigen dat ze volstrekt geen weelde is. Wij bedoelen de vernieuwing van de Blauwpoortsbrug. De passage voor den tram naar het station zal dan echter zijn afgesloten, zoodat de wagens van de Plantage komende niet verder kunnen rijden dan tot de zoo opgelapte brug, welke, naar men ons verzekert, nog nooit goed geweest is. De gedurende de werkzaamheden bereden wor dende tramlijn zal alsnu in twee sectiën, elk van 4 cents, zjjn verdeeld, met de Hoogewoerdsbrug tot middel- of doelpunt. Bij het uitgraven van den Zeedijk te Enkhuizen is gevonden een kan, waarop verschil lende wapens afgebeeld staan. Vermoedelijk is het stuk uit de 15de eeuw; het zal naar het Museum te Leiden worden gezonden. Men sohrjjft aan de „Maasbode:" Gisteren verkochten te Amsterdam de rondventers haring tot ongekend lage prijzen, nl. de 15 stuks voor 10 ceDts, en toen dit nog niet wilde vlotten, 20 voor 10 cents, dus een halven cent de haring. Zoo iets zal wel zonder voorbeeld zijn. Te Vlaar- dingen weet men met de haring geen raad, zoomin met de nieuwe als met de duizenden tonnen oude, welke nog voorradig zijn. De haring vond ten vori- gen jare koopers voor f 80 de tonthans is men gelukkig als men f 6.50 kan maken, want de men- scben schijnen dit jaar niet flauw te zjjn. Uit Rot terdam gaan haringventers naar de omliggende dorpen en maken er daar nog eenig geld van; in de stad zelf houdt men ze steeds op den ouden prijs van 6 a 10 cents. Men verzekert dat de Vlaardingers zei ven tot zekere hoogte de schuld dragen van dezen toestand; de aftrek naar het buitonland is niet groot meer; Amerika wil geen Hollandsche haring meer, daar zij verzonden wordt in slechte fusten, die bij aankomst den pekel heb ben verloren, zoodat de visch smakeloos iB gewor den. Daarom gaan de orders naar Schotland, en staat de Schotsche haring, die vroeger veel minder begeerd werd, thans b. v. te Stettin hooger geno teerd dan de Hollandsche. Een kind van twee jaren, dat door de moeder alleen was gelaten, viel op de Egelan- tiersgracht te Amsterdam in eene tobbe met kokend water. Op het geschreeuw van het kind kwamen de buren aansnellen, maar het was te Iaat. Men vond het kind in de tobbe verdronken. De quaestie, wie een borrel zou betaleo, gaf daar ter stede aanleiding tot een gevecht tus- schen een paar opgeschoten jongens. Een der duellisten trok een mes en sneed zjjne tegenpartij daarmee viermaal over het gelaat. De gekwetste werd naar zijne woning, de dader door vier agen ten naar het bureel van politie gebracht. Te Straelen, bij Venloo, heeft een hevige brand gewoed, waarbij 7 van 19 aangetaste huizen en 15 met graan gevulde schuren vernield werden. Met de grootste inspanning heeft men de R.-K. kerk gered, die ook reeds vuur gevat had. De oorzaak van dit onheil is onbekend. Er was zeer weinig verzekerd. Men schrijft van T e r s c h e 11 i n g d a t bij het graven van een welput voor de nieuw te bouwen woning voor den loodscommissaris, terwijl men op de noodige diepte was en reeds met het metselen een aanvang had genomen, eene aard- ▼eisohuiving plaats had, met het noodlottig gevolg dat twee knechts van den aannemer onder het zand bedolven werden. Met moeite werd een er uitge haald, terwijl de tweede, een gehuwd man en vader, nog onder het zand bedolven lag en zeker door verstikking den dood onder die zandmassa ge vonden heeft. Bij de gisteren te Wateringen ge houden harddraverij werd de prijs van f 100 be haald door den zwarten ruin „De Vlieger", van de heeren H. en A. Jurgens te Osch, bereden door J. De Boer Jr., en de premie van f 50 door de zwarte merrie „Emma", van den heer H. Peters te Benthuizen, bereden door H. Matze. Van den 12den tot en met den 25sten dezer maand zijn te Groningen 28 personen door de roodvonk aangetast, terwijl 4 in dat tijdvak aan die ziekte overleden. De telephoon als levensredder. - Den 21sten dezer maand kwamen twee mannen, die als winkelknechts gekleed waren, met een klein kistje ten huize van den koopman B. te Aken, en vroegen diens vrouw, die alleen te huiB was, een ontvangbewijs voor dat kistje te willen teekenen. Toen de dame zich daartoe op het kantoor begaf, ontwaarde zij hoe de mannen touwen en inbrekers gereedschappen uit het kistje te voorschijn haalden. Daar zij dadelijk onraad vermoedde, schelde zij het centraalbureel van den Telephoon op, maar had dit nauwelijks gedaan, of de mannen vielen haar aan en poogden haar te verwurgen. De ambtenaar van het centraalbureel begaf zich op het gegeven signaal naar het toestel en hoorde om hulp roepen. Dadelijk waarschuwde hjj zijne collega's, die naar het huis van B. snelden. Men vond de deur er van gesloten; herhaaldeljjk werd er op gebonsd en eensklaps zag men een man uit de tweede verdie ping op de binnenplaats springen, waar hij bewus teloos bleef liggen. De tweede roover opende plotseling de deur en wilde zich met geweld baan breken, maar werd gegrepen. Men vond mevrouw B. half verwurgd in het kantoor liggeneen te hulp geroepen geneesheer verklaarde dat, wanneer niet dadelijk bijstand ware verleend, de dame nog slechts weinig minuten te leven zou hebben gehad. De toestand van den Turkschen groot- Vizier, die eenige dagen geleden door eene beroerte werd getroffen, is iets verbeterd. Volgens de „Globe" is het heldenstuk van de Oxfordsche roeiers, die in eene roeiboot over het Kanaal gekomen zijn, door hen niet voor de eerste maal volbracht. Reeds in 1820 hebben vier leerlingen van de school te Eton hetzelfde gedaan, en dat wel zonder dat eene stoomboot hen vergezelde. Te Leicester, in Engeland, heeft de politie hot cricketspelen op Zondag willen verhin deren. De agenten, zich vóór de „wickets" plaat sende om het spel te beletten, werden duchtig door de ballen geraakt, daar de spelers beweerden dat de politie geen recht had hen te storen. Voor het hot der Seine hebben twee personen terechtgestaan, die zich door vernuftige oplichterijen van aanmerkelijke sommen gelds had den meester gemaakt, zekere Victor Guinet en een Italiaan, Zappaterra genaamd. Ia zeer korten tijd hadden zij meer dan 200,000 fr. aan verschillende bankiers afhandig gemaakt; zij leefden op grooten voet, hielden rijtuig, gaven diners enz. Zij waren begonnen met kleine sommen in te brengen het geen hun gelegenheid gaf, de kantoren te bezoeken en er zich op te houden. Op die wijs kwamen zij de namen van verschillende personen te weten, die in deze of gene Bank gelden gedeponeerd hadden, ja zelfs het bedrag daarvan en de nummers hunner chèques. Zij wisten met deze personen in briefwisseling te treden, verwijderden met chemische middelen het geschrevene, met uitzondering van de onder- teekening en het hoofd, en maakten dan van het papier gebruik om een chèqueboek aan te vragen. Eenige dagen later werd eene cheque ingevuld, met eene valsche onderteekening voorzien en het bedrag opgestoken. Den 9den Februari betaalde een ban kier op die wijze eene chèque, waarvan de valschheid aan het licht kwam ten gevolge van eene spelfout het woord Annulè had twee I's voor één. Dit gaf der politie den draad in handen en spoedig waren Guinet en Zappaterra in hechtenis. Ten hunnent werd al het noodige aangetroffen dat zij voor hunne vervalschingen gebruikt hadden. Ofschoon de beschuldigden met veel vertoon van aandoening hunne onschuld betuigden, zijn zij elk tot 12 jaren tuchthuisstraf en 100 fr. boete veroor deeld, met verbod om gedurende tien jare.; daarna op nader aan te wijzen plaatsen den voet te zetten, overeenkomstig de onlangs afgekondigde wet be treffende recidivisten. BUITENLAND. Duitschland. Volgens de thans getroffen schikkingen zullen de keizer en de keizerin van Oostenrijk op 6 Augustus te Gastein aankomen, om aan keizer Wilhelm een bezoek te brengen. Ofschoon zij er slechts 24 uren zullen vertoeven, worden groote feestelijkheden voorbereid. De gezondheidstoestand van keizer Wilhelm is bij voortduring bevredigend; de grijze vorst heeft zelf aan zijne omgeving verzekerd dat hjj zich krachtiger gevoelt. De werking van het letterkundig tractaat tus- schen Duitschland en België doet zich, volgens de „Köln. Zeitung", reeds gevoelenvoor de rechtbank te Brussel is door eene groote Duitsche firma tegen een drukker aldaar een proces aanhangig gemaakt wegens verboden nadruk van Duitsche letterkundige producten. Groot-Ttrilu ii ai Te Londen is een persoon in hechtenis genomen, die bedreigingen tegen prinses Beatrice had geuit. Later bleek dat men de hand bad gelegd op William Mullins, die eenige jaren geleden in een krankzin nigengesticht werd geplaatst, nadat hij op koningin Victoria een pistoolschot had gelost, bij het spoor wegstation te Windsor. Naar het schijnt, is het Mullins gelukt uit het gesticht te ontsnappen en heeft hij zich aan boord van het transportschip „Kent" begeven, dat vóór vier maanden naar Soeakim vertrok. Gedurende de reis gaf bij zijn voornemen te kennen, het huwelijk van prinses Beatrice met prins Hendrik van Battenberg te verhinderen. Thans werd hij gevat op aanwjjzing van een matroos van de „Kent." Mullins verklaart dat bij de prinses had willen dooden, om paal en perk te stellen aan de echtverbintenissen van Engelsche prinsessen met Duitsche prinsen, en dat hij, door zóó te handelen, werkte tot heil des lands. Uit Engelsche bron komt een nader bericht omtrent de mededeeling dat de Transvaal hare be talingen zou gestaakt hebbeD. De „Times" verneemt namelijk uit Durban, dd. 28 Juli, dat eene commissie uit den Transvaalschen Volksraad had aanbevolen, eene leening van 100,000 pd. st. te sluiten, om in de behoeften van het gouvernement te voorzien. De regeering slaagde echter niet in de poging om zich dit geld te verschaffen, en vandaar eene tijdelijke staking van betaling. Naar men verneemt, beraad slaagt de Volksraad thans over het uitgeven van schatkistbons tot een bedrag van 50,000 pd. st., aflosbaar bij amortisatie en onder verband van de achterstallige grondbelasting. De Emir van Afghanistan heeft zich, naar aan de „Times" gemeld wordt, zeer ingenomen be toond met het ontvangen van het grootkruis van de Ster van Indië. Hij liet 101 kanonschoten los sen, Kaboel drie avonden achtereen illumineeren en den firman overal afkondigen. Prins Zaturdag Ja-Ja, de zoon van Ja-Ja, koning van Opobo, op de Westkust van Afrika, zal Engeland bezoeken. Egypte. De „Daily News" verneemt uit Simla dd. 28 Juli, dat het dezer dagen uit Bombay medege deeld bericht, als zou de emir van Afghanistan zijne bewilliging hebben verleend tot de oprichting van een kamp te Kandahar voor 10,000 man En gelsche troepen, volkomen ongegrond is. Aan de „Standard" wordt uit Cairo geseind dat eenige leden der Nationale Vergadering aldaar het plan hebben opgevat, om zekere bedriegerijen aan het licht te brengen, welke met betrekking tot de eischen om schadevergoeding wegens het bombardement en de plundering van Alexandrië zouden gepleegd zijn. Anderen zouden willen voor stellen, om Egypte niet aansprakelijk te verklaren voor de kosten van het bezettingsleger. Spanje. De cholera in Spanje is sedert de laatste dagen op eene onrustbarende wijze toegenomen. Vooral in de provinciën, en speciaal in het oostelijk gedeelte van het rijk, richt zij ontzettende verwoestingen aan. In eene enkele stad van de provincie Soria - aldus wordt aan de „Iadépendanco" medegedeeld -

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2