N°. 7805. A". 1885. Dit nummer Maat uit Twee Bladen. Vrijdag 31 Juli. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AL: mderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: V»n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.11\. Groolere tellers naar plaatsruimte. Vaor het ïncassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op de artt. 1 en 21 der Verordening van den 9den Juli 1885, houdende reglement voor de hulpkantoren van de Bank van Leening te Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat naast en tegelijk mei het hoofdkantoor met 1 Augustus a. 8. zullen -wor den opengesteld twee hulpkantoren voor het beleenen en lossen vau panden, onder dezelfde voorwaarden en onder dezelfde waarborgen als aan het hoofdkantoor. Deze hulpkantoren vormen met het hoofdkantoor een onafscheidelijk geheel, zijn gevestigd het eene aan het Utrechtsche Veer N°. 9, het andere aan de Korte Mare N°. 15 en zijn geopendgedurende de maanden November, December, Januari en Februari, het eene van des morgens 9 tot des namiddags 3 en des avonds van 6 tot 9 uren, het andere van des morgens 9 tot des middags 12 en des avonds van 3 tot 9 uren; gedurende de overige maanden van het jaar, het eene van des morgens 8'/s tot des namiddags 3 en des avonds van 6 tot 9 uren, het andere van 's morgens 81/, tot des middags 12 en des avonds van 3 tot 9 uren. Op den Zaterdag-avond blijven de beide kantoren zoo wel des zomers als des winters openges'eld tot halfelf of zooveel langer als noodig is om het publiek, op het slui tingsuur aanwezig, van dienst te zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Juli 1885. BOOL, Weth., lo.-Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 29sten Juli 1885 invorderbaar ver klaarde kohieren van de personeele belasting, dienst 1885/86, wqken 1, 2 en 3, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bjj de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Juli 1885 DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Blauwpoortsbrng, gelegen over het Galgewater, tusschen de Haarlemmer- en Morschstraten, gedurende den t\jd van omstreeks ééne maand, aanvangende op Vrijdag 31 Juli a. szoowel voor voetgangers als voor rij- en voertuigen, paarden en vee, zal gesloten zijn, terwijl bij gelegenheid van de Vrijdagsche veemarkt de gewone af sluiting van de Nieuwe Beestenmarkt aan de zijde van den Ouden Singel, gedurende dien tijd, niet zal plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Juli 1835. BOOL, Weth. lo. Secretaris. LEIDEN, 30 Juli. Aan het vergelijkend toelatings-examen voor de Kon. Mil. Academie hebben zich vijf leerlingen der hoogere burgerschool alhier onderworpen, die allen zijn geplaatst, namelijkJ. H. Bloem voor de artil lerie hier to lande, J A. Leers voor de infanterie hier te lande, F. J. Kroesen, O. Van Greuningen «n W. Bekker voor de infanterie in Oost-Indië. Bij besluit van den minister van financiën is benoemd tot deurwaarder der directe belastingen te Amsterdam, lste kantoor, de heer J. J. Commerell, thans in gelijke betrekking alhier. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt, is het bericht door ons uit het „Dagbl. van Z.-H. en 's-Gr." overgenomen, omtreot eene plaatsing van een gedenkteeken in de Pieterskerk, ter ver eering van prof. J. H. Scholteo, ten eenenmale onwaar. Bjj de Gemeente-Commissie van het Neder!.- Hervormd Kerkgenootschap alhier toch is niets be kend omtrent eene werkelijke aanvrage deswege. Er kan dus ook geen sprake zijn van eene gegeven toestemming. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Botterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven onz. uiterlijk Zaterdag-morgen te 7.56 bezorgd zijn. Men meldt ons uit Katwijk: Zooals velen weten, wordt te Katwijk aan Zee een nieuw kerk gebouw gesticht, en zou het oude zoo schilder achtig aan het strand gelegene gebouw worden afgebroken. Eenige schilders uit hst binnen- en buitenland achtten bet ech<ter zeer gewenscht dat, iiit een artistiek oogpunt, het oude kerkgebouw Meef bestaan, dat gebouw dat door zoo velen op doek is overgebracht-, en hetwelk zulk eene schil dsraebtige afbreking dtr rechte strandljjn vormt. Een fonds tot instandhouding van dat gebouw moest volgens hunne meeniug worden aangelegd. Zij meenen dat foods door eene publieke verlotiDg van schilderijen te kunnen vormen, eu zij noodig- den eenige hunner kunstbroeders uit, door het zenden eener schilderij voor die verlotiDg, van hunne belangstelling in deze zaak te doen blijken. Aanvankelijk hebben reeds velen aan dat verzoek voldaan, en werden reeds een 25-tal zeer fraaie schilderijen ontvangen, o. a. van Eichhorn, Fabius, Van Maasdijk, Mesdag, Wally Moes. C. Roohnssen, Sadee, Therèse Schwartze, terwijl toezegging is ontvangen van Arlz, Meissonier, Salisbuy Tucker- mann en vele anderen. De reeds ingekomen stok ken worden van Maandag II. af te Katwijk aan Zee voor het publiek tentoongesteld. (N. R. C Benoemd is tot onderwijzer 3de klasse aan de opleidingsschool tot het middelbaar en hooger onder wijs voor jongens, te Haarlem, de heer P. J. Brug- geman, te Haarlemmermeer. Tot hoofd der school te Alfen aan den Rijn is benoemd de heer P. Maazen, hoofd der school te Tietjerk. Bedankt is voor het beroep naar Aarlander- veen door ds. T Woudstra, te Oudemirdum. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten op bet adres der IJsels toom tramweg-Maatschappij afwijzend te beschikken wat betreft het geren van subsidie of rentegarantie voor eene stoomtramlijn Gouda—Schoonhoven, doch toe te staan het verzoek om ternggave van 2/3 van het gestorte waarborgfonds. De prins en de prinses Von Wied hebben den koninklijken grafkelder te Delft bezocht. Naar aanleiding van een dezer dagen geop perd denkbeeld van het „Utr. Dagblad" om den jaardag van ons Prinsesje Wilhelmina, evenals inder tijd dien van Koning Willem I, tot een nationalen feestdag te maken, is te Utrecht reeds eene commissie benoemd door de „Vereeniging tot veredeling van volksvermaken", tot het ontwerpen van een plan voor een nationalen feestdag op 31 Aug. van het volgend jaar. Het plan van het feest, dat algemeen moet zijn en waaraan alle ingezetenen zullen deelnemen, zal, naar genoemd blad meldt, aan de goedkeuring van het gemeentebestuur onderworpen worden. Daarna zal men een beroep doen op de medewerking der ingezetenen. Het „D. v. N." merkt hiertegen op dat men eertijds den 24sten Aug. minder als geboortedag vierde, dan wel ter herinnering aan de hereeniging van Nederland en Oranje, en eerst dan zou den 31sten Aug. gelijke eer kannen wedervaren, wanneer een dergelijk tot de herinnering of verbeelding van allen sprekend feit aan dien dag kon worden vast- geschakeld. Bovendien de gedachte, dat in Prinses Wilhelmina de laatste afstammeling van Willem III ons is overgebleven, zal niet in staat zijn eene on verdeeld blijde gemoedsstemming te kweeken, zoodat weder de armste, als vroeger, zijn kaarsje achter de gebarsten glasruit aansteekt. Wil men oen feest voor ons volk, - onze historie is rijker dan die van eenige andere natie Gouden dagen staan er in opgeteekend bjj tientallen; data die heel wat meer tot het volk spreken dan de geboortedag van het laatste Prinsesje Een Dationaie feestdag, uitmuntend. Maar dan een, waardoor het nationaal bewustzijn wordt ver hoogd. In die richting valt zeker iets te doenin o 'a richting is veel te veel verzuimd. Maar nu niet nóg verder afgedwaald, door aan een „lief," maar tegelijkertijd erg „ziekelijk" idee voet te geven. Laat het Prinsesje in allen voor spoed opgroeien en verjaren, en ontwikkel inmid- i<ds den historischen zin van de natie, opdat Wil- '■•-laiina eenmaal als Kooingin regeere over een volk, dat, wars van alle kinderachtige vereering <an het onwezenljjke en onware, een manneljjk «olk verdient te heeten. Liever geen feesten, dan de aanbidding van 's Koniogs dochterke. In een stuk, getiteld „de Nederlanders aan den Congo", zegt de bekende reiziger en medewer ker der „Köln. Zeit." van de Nederlandsche fac torij o. a. Ze is de grootste inrichting van dien aard, welke ik in West-Afrika gezien heb en misschien zelfs do grootste factorij van geheel Afrika. De gebouwen van de Nederlandsche faotorjj, in welker voorraad schuren voor vele millioeuen mark aan koopwaren liggen - zooals b. v. torenhooge stapels katoenen- stoffen, massa's zout, rum, enz. - zijn grootendeels even oud als de firma en staan in dit opzicht verre ten achteren by de veel fraaier aangelegde factorgen van andere kustplaatsen, maar als vergoeding daar voor zijn zij even talrjjk, als ruim en goed onder houden. Naar wij vernemen, zal in de eerste dagen van Augustus te Amsterdam een nieuw orgaan verschijnen, gewijd aan de Brood-, Koek- en Banket bakkerij. Het blad wordt opgericht door den directenr- nitgever der „Vlaamsche Bakkersgazet" te Ant werpen en zal den naam dragen van „Nieuwo Nederlandsche Bakkers-Courant." De Staatscourant van heden bevat de lijst der geslaagden bij de eindexamens der gymnasia. Uit eene daaraan toegevoegde vergelijkende tabel blijkt dat de toeneming ia het aantal uitgereikte getuigschriften het sterkst was bij die voor de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuur kunde (27 percent); minder bij die voor de facul teiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte (15 percent). Bjj de leerlingen der gymnasia steeg het percen tage der geslaagden van 91.7 tot 92.75 percent; bij de niet-leerlingen der gymnasia, die zich aan een der bovengenoemde examens onderwierpen, van 58.5 tot 59 percent. Door het departement van koloniën is aan een Belgisch fabrikant de levering opgedragen van tienduizend helmhoeden voor het Nederlandsche leger in Indië. Het model daarvoor werd vanwege het departement verstrekt. De helmen zijn geheel ingericht met het oog op het klimaat: zij wegen slechts een kwart kilo en hebben een rand, die tegen zonnestralen en regen beschut. Waarom aan geen Nederlandsch industrieel de vervaardiging is opgedragen, of Nederlandsche industrieelen door eene openbare aanbesteding opgeroepen werden, is tot dusverre niet bekend. Zeker moet daarvoor eene duchtige reden be staan, want de nijverheid ten onzent is niet zóó overstelpt met werkzaamheden, dat zij niet een tienduizend schakots in een maand of tien zou kunnen leveren. (Amh. C) In de vergadering van den gemeenteraad van Den Helder werd door dep voorzitter mededeeling gedaan dat van den officier van justitie te Alkmaar was ontvangen oen schrijven, houdende kennis geving dat door Z. M. den Koniog afwijzend was beschikt op eene door den heer C. Swaving inge diende aanvrage om ontslag als commissaris van politie, waardoor hjj deze functie zal moeten blijven waarnemen. Z. M. heeft, met ingang van 2 Aug., benoemd tot adelborst lste kl., de adelborsten 2de kl. lste nfi. bij het Kon. Instituut voor de marine te Wil lemsoord, jhr. G. L. Van Paubuy3, G. W. De Leur, W. H. C. Hoog, jhr. G. C. Quarles Van Ufford, Ij F. H. Tuekermann, S. F. Nolst Tréaitó, H. P.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1