N°. 7800. Zaterdag 25 Juli. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN' Van i—6 regels t.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incassee rt n builen de stad wordt 0.10 berekend. Officicele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuui Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden den ontvanger der directe belastingen alhier is ter Eid gesteld een op den 22sten Juli Jl. invorderbaar ver Hard kohier van het patentrecht, dienst 1885/86, wijk 4, H herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om |ien aanslag óp den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, jeiden, De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1885. DE KANTER. LEIDEN, 24 Juli. Iet toelatings-examen tot de Kweekschool voor Iderwijzers en Onderwijzeressen alhier heeft plaatB bad den 13den Jnli en volgende degen. Voor de Jete klassen hadden zich aangemeld 37 candidateo, larvan 13 zijn afgewezen en 4 voorwaardelijk zijn kgelaten. )e 20, die aan de eischen van toelating vol- zijn, in alph. volgorde: annelijke candidaten 12, tw.C. C. Van den gh, F. Van der Blij, E. J. Bomli, W. Broek- zen, J. Du Croix, F. H. Duyverman, P. J. rtanier, Gonwentak, Hoefsmid, Horree, Poelman Spjiker; - vrouweljjke candidaten 8, tw.H. E. Bolland, M. J. Bremmer, A. C. Brouwer, M. E. rijn, E. Van der Harst, A. Jnta, K. W. Oude- st en S. C. Schouten. foor de vierde klasse hadden zich aaDgemeld vrouwelijke candidaten, die alle zijn toegelaten, G. Chavannes, M. Darlang, B. C. B. J. Kune- n en J. W. P. Rijke. - Gedurende de tweede helft der maand Mei zijn het postkantoor alhier bezorgd de volgende Bven, welke wegens onbekendheid der geadres- rden niet besteld konden worden: T. Heit man, Amsterdam; H. Doorneveld, Delfts- en; mej. P. S. Vermeulen, 's-Gravenhage; C. P. Gaas, Noord wijk aan Zee; Kobns Arens, K. mej. Van Gulik, Rotterdam; mej. J. Van Igeler, niet vermeld. Briefkaarten: H. Boelee, Molier, 's-Gravenhage; K. Van Ruser, Leiden; rand Kuiper, vrouw Van Duivenbode, niet eld. erzonden geweest naar Duitechland: Schriche, lijn; W. Steenhaver, Koningsbergen. Bij het te Breda gebonden hoofdonderwijzers- tarnen is geslaagd de heer J. De Graaff, van Alfen den Rijn. B- De uitslag der verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Waddingsveen is, dat zijn herkozen dejheeren G. W. C. Van Dort Kroon, G. Spruyt Az. Van Gaaien. Gekozen de beer H. Jongenburger, oordwijk. Gekozen de heeren P. De Groot en C. Balkenende. Herstemming tueschen de heeren Bj Van Eedeu, H. Homan, J. Hoogeveon en M. Pslrdekooper. Boeterwoode. Herkozen de heeren C. Van der Velden en C. Lagerberg, en gekozen de heer J. Dingjan, in plaats van den heer N. Kaptein Cz., diel bedankt heeft. I j- Bij de verkiezing van leden voor den gemeente- Md te Delft is door het stembureel de verkiezing den heer P. Van Woerden ongeldig verklaard, /jPmdat twee personen van dien naam aldaar ziju ;eieetigd. In de gisteren gehouden zitting van den Rotter- Uuschen gemeenteraad werd benoemd tot leerares P het Hoogduitsch aan de Hoogere Burgerschool foor meisjes, mej. M. Van der Werff, te Haarlem. len voorstel om een rechtsgeding te gaan voeren F®gen den Staat over het eigendomsrecht der voor malige Marinewerven werd goedgekeurd. De Koning heeft, volgens de „Neue freie ^rsese", aan vorst Paul Metternich het grootkruis un den Nederlandschen Leeuw verleend, terwijl ile directeur-geneesheer, dr. Kohn, en de burgemeester 'MKönigswart de Eikekroon ontvingen. De Koningin Monk aan de armen aldaar f 250. Het aantal kinderen, dat op dit oogenblik ir de Sophia-stichting te Scheveningen verpleegd wordt, is gestegen tot 90. Voorloopig kunnen daarom geen nieuwe kinderen worden opgenomen. Het is dagelijks vol in het Rjjksmuseum te Amsterdam, zoowel van vreemden als stadgenootes. Naar schatting bedraagt het getal van hen, die het neuwe museum sedert de opening bezichtigden, ongeveer 55,000. 's Maandags is het gesloten. Het twaalfde Zuider Zeadingsfeest werd gis teren, onder begunstiging van prachtig weder, ge houden nabij Bergen op-Zoom, in de bosschen toe- behoorende aan de familie Dorrepaal. Ruim 5000 personen, waaronder zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen, woonden de samenkomst bij. Aan een particulier schrijven omtrent den aanslag te Djambi, ontleent het „D. v. N.'"t volgende: „Hier is geen gevaar meer; de twee personen, die den aanslag deden, alemede een derde, die hen daartoe aangespoord heeft, zijn gevat en staan te Palembang voor een landraad terecht. Zij worden gehangen. Waarschijnlijk moeten wij de volgende maand naar PalembaDg om onder eede te bevestigen dat wij beiden voor de bewuste personen herkennen. Wij hebben na 60 man versterking gekregen met 2 officieren. De overste en de resident zijn hier (nl. te Djambi) geweest om de zaak te onderzoeken. Het inlandsch bestuur is ons volstrekt niet kwaad willig, zooals de couranten mededeeldenzij hebben integendeel alles in het werk gesteld om de moor denaars in handen te krijgen, wat hun dan ook gelukt is. Het was niets andere dan fanatisme, wat die kerels tot deze daad dreef. „Benninck is overleden, zooals ik reeds schreef, maar Jackson gevoelt zich uitstekend, zijne wonden genezen mooi en de dokter verzekert dat hij vol komen herstellen zal. De dokter arriveerde hier den 29sten Mei uit Palembang." Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok 23 Juli van Port-Saïd; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 23 Jnli Lizard; de „Gelderland", van Rotterdam Daar Java, vertrok 23 Juli van South ampton; de „Zuid-Holland", van Java naar Rot terdam, arriveerde 24 Juli te Suez; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Pauillac (Bordeaux) 23 Juli; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Snez 23 Jnli en ging terstond het Kanaal in. Bij beschikking van den miaister van binnenl. zaken is aan dr. G. W. S. Lingbeek, op sgn ver zoek, met ingang van 15 Sept. e. k., eervol ont slag verleend als adsistent in bet ziekenhuis aan de Rijks-universiteit te Groningen. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot lecraar aan de Rijks H. B.-School te Leeuwarden I. H. Brunne, leeraar aan de gemeen telijke H. B.-School te Utrecht; - goedgekeurd dat de hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Gro ningen nr. P. W. A. Cort Van der Linden, en de benoemde hoogleeraar mr. J. Oppenheim, de hun bij Zr. Ms. besluiten van 25 Sopt. 1881 No. 1 en van 22 Mei 1885 No. 9, respectievelijk opgedragen vakken der encyclopaedic der rechtswetenschap en van bet volkenrecht met elkander verwisselen. Gemengd Nleawa. Onder de amusementen, welke de ker- misweek aanbiedt, mag zeker Wery's groot hon den- en apen-theater en miniatuur-circus met eere genoemd worden. Het programma, hetwelk daar wordt uitgevoerd, geeft, waarlijk iets aardigs en afwisselends. Men maakt daar niet alleen ken nis met honden, apen en paardjes, welke blijken geven van zeer goed gedresseerd te zijn, maar er vertoonen zich ook acrobaten en eene koordedanse- resse. Het is werkelijk interessant to zien hoe vlug laatstgenoemde zich op het bijna onzichtbare ducno ijzerdraadje vóór- en achterwaarts beweegt, enz. enz. Niet het minst trekt de aandacht het laatste gedeelte van het programma, wanneer er tal van stad-, land- en zeegezichten en verdere verschei denheden worden op het doek gebracht; bij het verschijnen van den koniDg en Zr. Ms. gemalin daverde de tent wederom van bravo's en handge klap en onder het spelen van een goed bezet orkest, kon men niet nalaten het „Wien Neerlandsch bloed" mede te zingen. Een „Goede Nacht" besloot ook weder deze voorstelling. Hun die hier nog geen kijkje hebben genomen, kannen we gerust aan raden er eens heen te gaan. Hedenmorgen zon de zoonvanden slager v. d. H. te Leidschendam met paard en wagen naar 's-Hage rijden. Nauwelijks echter had het paard eenige stappen gedaan of het beest sohrikte en sprong op zjj, zoodat paard en wagen, met drie personen, te water geraakten. Door dade lijk toegeschoten hulp kwamen allen er met den schrik en een nat pak af. De in de laatste dagen zooveel van zich hebbende doen hooren Piet Van Duyker, ie gisteren van Warmond, voor rekening dier gemeente, per trein naar het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik vervoerd om aldaar verpleegd te worden. De teraardebestelling van denop Cranenburg, aan het einde der Beeklaan te 's-Hage, vermoorden arbeider is op last der justitie voor loopig uitgesteld. Zekere B., van Scheveningen, die in 1880 door de Haagsche rechtbank bij verstek tot eene maand celstraf werd veroordeeld, wegens ver zet tegen de openbare macht, is, na vijf jaren in Amerika en Engeland gezworven te hebben, te Scheveningen teruggekeerd en heeft zich gister morgen bjj de politie aangegeven om thans zijne straf te ondergaan. Vanwege het gemeentebestuur van 's-Gravenhage wordt op de waterpartij in de Sche- veningsche boschjes eene drijvende muziektempel gebouwd welke bjj gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin gebruikt zal worden. Een meisje is te Amsterdam op den Singel terwijl haar vrijer een sigarenwinkel was binnengegaan, onverwacht door iemand die haar ter zjjde kwam toen zij zich alleen bevond, doch met wien zij zich niet bemoeide, met een messteek ernstig verwond. Zij is, hevig bloedende, in het gasthuis ter verpleging opgenomen. De politie doet onderzoek. Twee agenten van de Amsterdam- sche politie, die op de Sint-Antoniebreestraat van een koopman een paar scharretjes hebben aange nomen, zijn door den hoofdcommissaris van politie onmiddellijk ontslagen. Gisternacht is een woonhuisje, van hout eD steen, staande aan den Ringdijk nabij Halfweg, bewoond door de broeders Borrias, ver brand. Alles schijnt spoedig in het werk te zijn gegaan; althans Karei (eigenaar van het hnis, waarvan het recht van opstal binnenkort verstrijkt), staande op den weg, deelde mede dat zijn broeder Gerrit, sedert 6 maanden aldaar verblijvende, en wieos vrouw en 3 kinderen te Waddenoijen in Gelderland wonen, nog in de brandende woning was; dadelijk werd een gat in den wand geslagen en de man er uitgehaald, doch hij was reeds aan verslikking overleden. Het huisraad is mede ver brand men zegt dat alles is verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Men verwacht een gerechtelijk onderzoek. Door het gerechtshof te Armhem is H. J. v. d. S., voormalig kassier te WageningeD, wegens frauduleus bankroet, veroordeeld tot eene correctioneele straf van 4 jaren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1