Welke gelegenheden er oak op de kermis zijn om zioh te vermaken, de komst van Basch doet velen met verlangen uitzien om toch minstens één zijner voorstellingen bij te wonen. Basch, hoevele keeren men hem ziet werken, blijft nieuw; zijne werkzaamheden blijven bekoren en de aandacht trekken, en bij het eindigen eener voorstelling zul len er toch zeker weinigen zijn, die nog niet eenigen tijd onder den invloed blijven van het schoone dat Basch aanbiedt. Wie toch bewondert o. a. niet zjjne verrichtingen met den spiegel van Madame Pompadour, waarop een tweetal rozen beurtelings van kleuren verwis selen en nu eens verbleeken, dan weder helder te voorschijn komen! Een geesten concert daareotegen wekt weer in ruime mate den lachlust op. Interessant is Stella, het sprekend menschen hoofd, dat hier anders wordt vertoond dan men dat al sedert jaren gewoon is te zien. Het in den laatstea tijd zoo veel besprokene ge- dachtenlezen vervult bij dit nummer eene groote rol. La Mouche d'or, de gevleugelde dame die op eene bevallige wijze over het tooneel zweeft, is opnieuw het voorwerp van ieders verbazing. Om aan zijne voorstellingen iets nieuws toe te voegen, engageerde de heer Basch twee specialiteiten in het verrichten van buitengewone toerenAlfonso en John Patty. Dat hunne werkzaamheden op prijs werden gesteld, bewees wel het daverend en her haald applaus, waardoor zij tot driemalen toe terug geroepen werden. De ruime en netjes ingerichte tent was voor dezen avond al vrij goed bezet. Wij twijfelen dan ook niet of het Cagliostro-Theater zal ook weder deze kermisweek op een druk bezoek kunnen rekenen. Door het Spectacle Concert-Gezelschap, onder directie van Frits Van Haarlem, in de Stadszaal, werden de verschillende nummers van het afwisse lend pogramma weder keurig uitgevoerd; de gym nastische oefeningen der 5 Conradis en der gebr. Artell voldeden goed, waren soms zelfs verbazing wekkend, de zang der dames was over het algemeen veel beter dan men die bij dergelijke gezelschappen gewoon is, en de bekende coupletzanger A. De Winter oogstte woer luiden bijval. Kortom het geheel is, ook met de snelteekenaars, een bezoek overwaardig. In het honden- en apentheater van den heer Wery waren de verschillende nummers van het programma mede zeer varieerend en werden deze heel goed afgespeeld. De Deensche tijgerhond, welke als rijpaard gedresseerd was, trok door zijne buiteuge- wme sprongen bijzondere aandacht, terwijl de lot gevallen van Bobert en Bertrand allerlachtlust op wekten. Ook de paardjes uroegen het hunne bij om de reputatie van het hier niet onbekende gezelschap te handhaven. Dat bet veel moeite en buitengewoon gednld kost, die dieren zulke toeren te leeren, bleek ten duidelijkste uit de twee nieuwelingen, die, evenals zeker acteur, hun rol thuis goed kenden, maar eenmaal op de planken gekomen, deze vergeten waren. De komische scènes der vlugge clowns, de bui tengewone toeren aan het vliegende rek en de groote kunsten door mej. Wery op een bijna onzicht baar koord hielden het publiek op de aange naamste wijze bezig. Ten slotte kregen wij eenige tableaux te zien, waaronder vooral het „vergaan der Medusa" uit muntte, en toen eindelijk de portretten van Neder lands Koning en Koningin op het doek verschenen, steeg er, uit aller borst, het „Wien Neerlandsch Bloed" op. Zeer voldaan over dezen avond, verliet het publiek de tent, welke vanwege het drukke bezoek deze week zeker nog wel zal blijken te klein te zijn. In den vroegen morgen is een loop- knecht van een der groote confectiemagazijnen te 's-IIage, in een aanval van koorts, waaraan hij in den laatsten tijd lijdende was, uit het raam zjjner woning in de Hofstraat gesprongen. Zwaar gekneusd werd de ongelukkige door de zorgen der nachtpolitie per brancard naar bet ziekenhuis overgebracht. De oommissaris van politie te Vlaar- dingen verzoekt opsporing en bericht van Martinus Den Duik, te Delft in eene slaapstede vertoefd heb- bsnde, volgens opgave afkomstig uit Breda en be hoord hebbende tot de bemanning van het schip „Watergeus," hetwelk in het jaar 1865 in ballast van Hongkong naar Java vertrokken is. Sinds dien tijd is van dat vaartuig niets vernomen. Familiebetrekkingen van schepelingen, te Vlaar- dingen wonende, wenschen nadere inlichtingen te ontvangen, die hij wellicht kan verschaffen. mmosatamwn De klokkenmaker v. d. S. te Ridder- kerk kwam met een klok van Alblasserdam en werd, na overgevaren te zjjn, aan het Nieuwe Veen door twee scharenslijpers aangevallen en mishandeld. Op het hulpgeschrei kwam de schipper te hulp, die den klokkenmaker ontzette en hem een eind wegbracht. Op den terugweg werd hij op zijne beurt aange houden, waarnit eene hevige veohtpartjj ontstond. Een paar veerknechts, die door dit lang wegble ven van den veerman argwaan begonnen te koeste ren, hielpen de twee aanranders voorloopig in het veerhuis opsluiten, waaruit zij later door de aan gerukte politie naar eene meer zekere verblijfplaats werden vervoerd. Te Achterveld onder Barneveld ge raakte het 6-jarig zoontje van M. v. D., terwijl het zich buitenshuis bevond, in brand. Het had nl. van iemand eene brandende sigaar met lucifers ge kregen, waarmede het was gaan Bpelen. Wegens de hevige brandwonden vreest men voor het behoud van zijn leven. Een kellner aan het station te Arn hem stond in den slaap op, klom naar de vliering en viel van daar van eene hoogte van 28 voeten uit een raam. Hij brak daardoor den ruggegraat. Men vreest voor zijn leven. In de Schermeer is een man zooda nig door den bliksem getroffen, dat zijne beide beenen onder de knie geheel verlamd zijn, terwijl zijn bovenlijf geen letsel bekomen heeft. Ter gelegenheid der Leeuwarder kermis had een o aderofficier van het garnizoen aldaar de aardigheid met een burger van zijne ken nis van kleeding te wisselen. Zij werden in het kermisgewoel door een superieur ontdekt, ten ge volge waarvan de onderofficier tot soldaat is ge degradeerd. Volgens een telegram datoPerim 17 Juli, bij de reeders van de stoomboot „Willin- gale" ontvangen, zou dat schip op Gnardafui totaal verongelukt zijn. De kapitein en 11 man zijn ver dronken. De stuurman en 3 man zijn per „Dilsberg" te Perim aangekomen. Acht man zijn van Gnar dafui vertrokken. Het gouvernement te Aden is van het voorval verwittigd. Volgens ontvangen telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 22 en 24 dezer storm weder, vergezeld van regen en onweder, verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. De Londensche firma Martin Lilien- feld Co. in diamanten heeft hare betalingen ge staakt. Bij het groote turnfeest te Dresden zijn Zondag acht toeschouwers door een schuw ge worden paard in den feestelijken optocht verwond. Te Moskou hebben vijf groote bran den plaats gehadverscheiden huizen werden in de asch gelegd. In eene enkele stadswijk beliep de schade meer dan 300,000 roebels. Uit een spoortrein tusschen Savone en Vintimille is een pakket gestolen, inhoudende 60,000 fr., bestemd om eene afdeeling van het per soneel van den Opper-Italiaanschen spoorweg te betalen. Men vermoedt dat de beambten van den trein zich aan den diefstal hebben schuldig gemaakt. Uit wanhoop wegens het niet slagen by het examen aan het Lyceum te Gent, heefc de 19-jarige zoon van den bewaarder der hypotheken aldaar zich in de Lys verdronken. John Price, een 35-jarig werkman te Aberystwith, is door het hof van assisses van Cardiganshire ter dood veroordeeld, wegens moord op zjjne vrouw gepleegd, omdat deze weigerde hem bij eene verplaatsing te volgen. Heursevent, de moordenaar van de weduwe Pilon te St.-Aubin-sur-Algot, is te Caen geguillotineerd. Er waren duizenden toeschouwers bij tegenwoordig. Tot het laatste oogenblik bleef hjj uitroepen: „Ik ben onschuldig, mjjn bloed kome over de jury!" De Czechen in Oostenrijk hadden reeds veelal de gewoonte hun afkeer van de Duit- schers te luchteu door hunne honden Bismarck, Herbst enz. te noemen. Thans hebben zij iets nieuws uitgevonden. In een hunner scholen straffen zij de ondeugende kinderen met het opzetten van een krans van korenbloemen, de geliefkoosde bloem van den Duitschen keizer. Een moordproces, bjjnaeven inge- wikkeld als het bekende proces-Peltzer, houdt tegen woordig de Belgische justitie bezig. Voor meer dan zes maanden werd namelijk op den weg van Elouge naar Bergen het lijk van een 70-jarig man gevonden en daarnaast een pistool. vam-r-iTM. wnr rrrr mui)...i i i% De doode werd herkend al3 de rijke rentenier Du- quesne uit Bergen en het onderzoek scheen op te leveren dat Dnquesne zelfmoord begaan had. De doctoren, die de wonde, door het schot ver oorzaakt, onderzochten, verklaarden evenwol dat de kogel in den rug van den enden man was gegaan, zoodat een zelfmoord uitgesloten was. Het gerechtshof te Bergen stelde een, doch on vruchtbaar, onderzoek in. De moordenaar bleef onbekend. Op zekeren dag echter werd de Belgi sche bevolking, die in het gebeurde te Elouge de grootste belangstelling betoonde, verrast door het gevangennemen van den rijken brouwer Charles Bataille, lid van den gemeenteraad der stad Char leroi. De rechter van instructie Lévy verdedigde de gevangenneming van Bataille, die in Charleroi de grootste achting genoot, op de volgende gronden: De rijke brouwer stond tot de stiefdochter en eenige erfgename van den vermoorden Dnquesne, de jonge weduwe Wacrenier, in vertrouwelijke betrek king en zou haar binnen eenigen tijd trouwen. De vader van Bataille zou bovendien eveneens binnen korten tijd, maar met de zuster van Duquesne, in het huwelijk treden. Daar nu een ander uitgangspunt voor de onder zoekingen naar den moordenaar ontbrak, vermoedde de rechter, op verschillende gronden, dat Bataille wel schuldig zou kunnen zijn aan het bewerken van den moord op Duquesne, om vroeger de erfenis zijner toekomstige vrouw in bezit te krijgen. In dit vermoeden werd hij door verscheiden getuigenver klaringen versterkt. Zoo werd Bataille in den nacht van den moord door verschillende getuigen op den weg van Elouge gezien. De zwager van Bataille verklaarde dat de beschul digde den bewusten nacht niet te huis was geweest. Eerst gaf Bataille daarop ontwijkende antwoorden; maar later bekende hij aarzelend dien nacht bij zijne bruid te zijn geweest, welke laatste dit toe stemde. Hierop is Bataille in vrjjheid gesteld. Men neemt aan dat niet hij zelf den moord gepleegd heeft, maar een handlanger van hem, zekere Victor Folie. Ook tegen dezen zijn geen voldoende bewijzen ge vonden. De oplossing van dit geheimzinnig raadsel ziet men met spanning te gemoet. BUITENLAND. Frankrijk Nadere berichten uit Zanzibar bevestigen dat de versterkingen, welke admiraal Miot wacht, geen 4000, maar slechts 1000 a 1200 man bedragen. Zelfs wordt het bericht tegengesproken, als zou de admiraal onderhandelingen met de Hovas hebben aangeknoopt. Het voorval met de echtgenoote van generaal Cbagnin de St.-Hilaire te Grenoble heeft ten ge volge gehad dat de generaal bij besluit des minis ters van oorlog, „ter beschikking" is gesteld, waar uit natuurlijk wordt opgemaakt dat de zonderlinge anti-republikeinsche manifestatie dier dame geenszins aan „krankzinnigheid" behoort te worden geweten. Duitschland. Naar gemeld wordt, is Prins Albert van Waldeck (een neef van de Koningin der Nederlanden), rit meester bij de dragonders te Metz, verloofd met de achttienjarige Prinses Louise zu Hohenlohe-Oehrin- gen, eene dochter van Prins Felix zu Hohenlohe. De Prins is vroeger gehuwd geweest met eene Engelsche predikantsdochter, later gravin Von Rhoden. Omtrent den gezondheidstoestand te Wies- baden wordt nader gemeld, dat volgens de offici- eele opgaven van het keizerlijk gezondheidsbnreel te Berlijn dd. 14 dezer die toestand van 28 Juni tot 4 Juli aldaar, vergeleken bij die van alle andere Duit8cbe steden, zeer gunstig was. Aan gastrische zenuwkoortsen en ingewands-typhus stierven er die week slechts twee personen. O-root-tti-i tJiiinïë. Het Hoogerhuis heeft bij tweede lezing het wets ontwerp betreffende den aankoop van pachtgoederen in Ierland aangenomen. Bij den gezant van Venezuela te Londen is het bericht ontvangen, dat de regeeringstroepen eene volledige overwinning over de opstandelingen hebben behaald en dat de rust in de Republiek hersteld is. Spanje. Volgens de „Gaceta" kwamen Zondag in Spanje 2005 gevallen van cholera voor, waarvan 851 met doodelijken afloop; o. a. 8 te Madrid, 51 in de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2