K°. 7793. Vrijdag 17 Juli. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fran-'O per postr 1A0. Afzonderlijks Nommers°-05- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.03. Iedere regp! uiPcr 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het tncassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offieicele Hennissevinsen. Admlsslc-cxnmen Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede admiüHie-exameu voor de Hoogere Burgerschool voor jon "ens, cursus 1885 86, zal plaats hebben in het gebouw aan de Pieterskerkgracht, op Woensdag, Donderdagen Vrijdag, 26, 27 en 28 Augustus aaust. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Juli 1885. E. KIST, Secretaris. SCHUTTERIJ. v BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 (Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den llden Juli aanstaande, 's namiddags te zes uren. LEIDES, 16 Juli. Onze grijze Burcht bood gisteravond een eigen aardig schouwspel aan. Reeds de aan den ingang zichtbare versieringen van wimpels en vlaggen en de toebereidselen voor eene lampionsverlichting a giorno over de geheele binnenplaats niet alleen, maar ook in de hoogte langs den ommegang van Leidens beroemd monument uit de oudheid, ge tuigden dat er feest werd gevierd. Het was dat van de onderofficiers-vereeniging der dd. schutterij alhier „Pungo Pro Patria," onder beschermheerschap van den heer Scheltema, oud-majoor-commandant van het Leidsch bataljon. Aan de uitcoodiging tot bijwoning van deze feestelijke samenkomst was door vele stadgenooten, zoowel dames als heeren, gevolg gegeven. Het in feesttooi gehulde terrein was geheel bezet, dank zij ook het buitengewoon schoone zomerweder, waarmede deze avond begunstigd werd. Tot de genoodigden behoorden insgelijks de leden van de onderofficiers vereeniging „Door Vriendschap vereenigd" der hier in garnizoen liggende infanterie, welker leden van de zangvereeniging „Odéon" door de verdienstelijke uitvoering van een aantal zang stukken tot opluistering het hunne bijdroegen. Het instrumentale gedeelte van het programma werd op de bekende loffelijke wijze door de stafmnziek van dat corps vervuld. Heel gezellig en ook kameraadschappelijk zat men er bijeen, genietende van hetgeen er voor het oor, maar ook voor het oog werd aangebodenwant toen de avond was ingevallen, werd er bij her haling van uit de hoogte bengaalsch en ander vuur werk ontstoken, hetgeen soms tegen het bladeren- gewe'f der boomen en verdere bosschages een fan tastisch gezicht opleverde. Opnieuw bleek hoe uit stekend de Bnrg voor zulke feesten geschikt is. Toen het eerste gedeelte van den avond voorbij was en een couranten-ombrenger in optima forma al roepende do verschijning van een „Nachtblad van den Burg'' bad aangekondigd en heel wat exemplaren van deze geïll. feestcourant, met allerlei gelegenheids-berichtjes, versjes, zinspelingen, adver- tentiën enz. enz., had gekwiteerd, - hoofdzakelijk om niet - en de aanwezigen zich in de groote en kleine pauzen met de lectuur er van hadden ver gast, nam het bal een aanvang in de bovenzaal, waar de drie biljarten voor Terpsychore het veld hadden moeten ruimen. Het bal was zeer geani meerd, al bleek dat voor zulk eene talrijke deel neming de ruimte te wenschen overliet. Lang bleef men zoowel binnen als buiten bijeen, velen zelfs teen het reeds in het ooston begon te dagen, steeds, maar nu vooral op den burchttrans iets indrukwekkends. De indruk, dien men ook van het feest zelf heeft medegenomen, zal ongetwijfeld bij velen niet minder in aangename herinnering blijven. liet werd geopend met een woord van welkom - in beperkten kring - tot de genoodigde vereenigin- gen of de vertegenwoordigers daarvan door den president, den heer C. Peltenburg, die tevens het treurige verlies in herinnering bracht dat „Puguo" door het. overlijden van den vorigen voorzitter ge leden had en waarom de vereeniging besloten had eerst nu weder, na langen tijd, eene feest vergade ring te houden, - en vóór den aanvang van het bal bracht hij een woord van hartelijken dank tot allen, die zoo bereidwillig waren geweest tot bet wel slagen van het feest het hanne bij te dragen, in het bijzonder den heer Grentzius als kapelmeester en den heer Ocstelaar als directeur van „Odéon", aan wien reeds tijdenB de uitvoering door een als Spaansch soldaat gekleed knaapje een fraaie bouquet werd overhandigd. Onder de ingezonden stukken schrijft de heer C. K. Van der Wijck te 's-Hage in het „Vad." nog het volgende over wijlen don emeritus-predikant dr. A. Rutgers Van der Loeff: Evenals zoovelen zijner tijdgenooten, is indertijd de student Van der Loeff ia de jaren 3031 vrij willig uitgerukt tot demping van den Belgischen opstand. Als ik mij niet bedrieg, verwierf Van der Loeff den graad van sergeant-majoor, en was hij de persoon, die zuiver in het karakter van student, onder bijvoeging van een halven cent, aan den kwartiermeester een driemaandelijk'schen staat in diende, die een verschil tot genoemd bedrag op leverde. Die studentikoze aardigheid kwant hem waarschijnlijk dnur te staan, maar aan den anderen kant wist Van d9r Loeff te loonen, „qu'il faillait payer de sa personce", en op het slagveld verwierf hjj het ridderkruis „voor Moed, Beleid en Trouw," de Militaire Willemsorde. Een dominee, een man des vredes, met de Willemsorde op de borst, is zeker een niet alledaagsch verschijnsel; wat meer zegt, hij is tot hiertoe de eenige godsdienstleeraar geweest, die den kansel betrad, getooid met den schoonsten lauwerkrans, dien een soldaat op het slagveld kan verwerven. In het jaar '68 stond ik in het kamp van Mil- ligen onder zijn gehoor, toen de vaderlandlievende, godvreezendo, verdienstelijke, en bij het leger zoo beminde Van der Loeff ons met dit ridderkruis op de toga, op een geïmproviseerden preekstoel, de woorden van den apostel Paulus „Hij heeff den goeden strijd gestreden" nader ontwikkelde. Ik zal wel niet behoeven te zeggeD, dat d e preek van dien man op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Sinds zijn echter al heel wat jaren voorbijgegaan, en de man, die indertijd zijn bloed veil had voor zijn vaderland, die zijn naam verbond aan de Kweek school voor Zeevaart te Leiden, is wellicht bij het jongere geslacht van ons leger vrij onbekend. Vandaar dat ik de eer heb bet bovenstaande onder uw aandacht te brengen, in de hoop dat de nagedachtenis van ds. Van der Loeff bij ieder Neder lander, en niet in het minst bij leger en vloot, ook voor het nageslacht in eere moge blijven. De commissie belast met het onderzoek van het voorstel van Gedeputeerde Staten, om de sluis aan den Leidschejidam met de daarbij behoorende werken, alsmede den Zuid- en Haag vliet en het daarnevens gelegen jaagpad van de gemeente Delft over te nemen, heeft haar verslag uitgebracht. Zij wijst daarbij op het feit, dat nu .reeds uitvoering kan gegeven worden aan een besluit der Staten eerst den 12den Mei jl. genomen. Algemeen werd do voortvarendheid op prijs gesteld waarvan Ged. Staten bij de behandeling van deze tamelijk teedere en ingewikkelde zaak blijk hebben gegeven. De slotsom van het verslag is deze, dat de commissie eenparig van oordeel was dat het onderwerpelijke wel nooit tot staod te brengen zal zijn, zonder dat er nog altijd verschillende vragen zullen overblij ven die tot verschil van gevoelen aanleiding geven. Zij meent tevens als hare overtuiging te mogen uit spreken dat de oplossing die in het ontwerp-beslnit aan de Staten wordt voorgesteld, niet ongelukkig geslaagd is, en dat der vergadering mag worden aanbevolen om zich met het voorstel van Ged. Staten, zooals het daar ligt, te vereenigen en zoo doende den eersten gewichtigen stap te zetten op don weg, die tot de verbetering leiden zal van de watergemeenschap in dit gewest. Dienovereenkomstig werd heden besloten. De eigenaar van de gasfabriek te Venloo deed aan den Raad aldaar het voorstel om voortaan het gas te leveren aan particulieren voor 7 en aan de gemeente voor 5 cents per MJ. De directeur van. de gasfabriek te Leiden, de heer Yan der Horst, advieeerde den Raad het voorstel aan te nemen. Als led6q van den gemeenteraad te Hillegom treden dit jaar af de heeren Hk. Van Waveren en A. Zeestraten. Beiden hebben zich weder candidaat gesteld. In de gisteren geopende zitting der Algemeene Synode werd benoemd tot president dr. J. G. Koch, van 's-Bosch; tot vice-president de heer J. C.Verhoeff, van Utrecht; tot secundus de heer C. F. Zeeman, van Zonnemaire. Do gekozen president aanvaardde zij do betrek king met eene toespraak, waarin hij evenals de president van jaren onder aller instemming met weemoed herdacht het gemis van de sedei t de vorige vergadering overleden heeren T. Adriani Hoen als gewoon lid en B. A. Overman als secretaris en eenige hartelijke woorden wijdde aan beider eervolle nagedachtenis. Het reglement van orde, zooals het tfen vorigen jare was aangenomen, is ook voor deze vergadering onveranderd vastgesteld. Daarna werd eenparig goedkeuring verleend aan de door de uitgevers der „Kerkelijke Courant" ge dane benoeming van den kerkelijken hoogleeraar M. A. Goosaen te Leiden tot redacteur van het niet officieel gedeelte. De benoeming van een kerkeljjk hoogleeraar te Groningen wordt eerst in de volgende maand verwacht. De koning van Italië heeft den heer A. C. Wertheim te Amsterdam benoemd tot ridder in de Kroonorde van Italië. Aan het staats-examen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit namen den 13den, 14den en 15den Juli 13 candidaten deel, terwijl 3 anderen zich teruggetrokken hadden. Het getuigschrift voor godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of letteren en wijsbegeerte werd uitgereikt aan de heeren E. Bos, P. L. H. Bosch en K. Heringa; dat voor genees kunde of wis- en natuurkunde aan den heer L. T. Van Dijck. Negen candidaten werden afgewezen. Een Hollander, die in zjjn kring in het oosten van Londen, te midden van de arme bevolking aldaar, veel nut stichtte, is dezer dagen op treu rige wijze overleden. Het was de heer H. Millem, secretaris en tweede lezer van de „East London" synagoge. Ter gelegenheid van een huwelijk in de synagoge ontstond er tusschen den heer Millem en den bruidegom twist ovor het bedrag der onkosten dit werd gevolgd door eene vechtpartij, waarbij de wijnbeker brak. De zaak werd onderzocht door den Raad der Vereenigde Synagoge, die den heer Mil lem schnldig oordeelde. Hij werd voor den Raad geroepen, door lord Rothschild onderhanden ge nomen en ontving het verzoek, zijne excuses te maken. Dit werd eohter geweigerd, ofschoon de heer Millem de rechtvaardigheid van 's Raada be sluit erkende. Hij werd zenuwachtig en prikkelbaar en stierf onder eene beroerte, na herhaaldelijk ia

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1