Ter gelegenheid van haar 15-jarig beBtaan hield de Amsterdamsche Zwemclub gisteren in de Bad- en Zweminrichting aan de De Ruyter- kade een nationalen gekostnmeerden zwemwedstrijd. De opkomst der deelnemers was vrij groot en die der belangstellenden nog veel grooter. De Bad en Zweminrichting was feesteljjk met vlaggen ge tooid en zag er vooral van de zijde van de groote badkom zeer prettig uit. Een der aardigste num mers van het programma was dat 14 jonge meisjes, geabonneerden van de dames-afdeeling der inrichting, fraai geslaagde proeven in de zwemkunst aflegden. Die proeven waren zeer belangwekkend, want de meisjes wisten met gratie en juistheid te zwemmen vooral een harer, die geheel gekleed met laarzen aan zwom, werd luide toegejuicht. Ongeveer te midden van het feest, te gelijker tijd met eene alle gorische voorstelling van het 15-jarig bestaan der club, werd eene prachtige vlag geheschen, welke een geschenk was der dames-geabonneerden der Bad- en Zweminrichting. Bij het boomloopen en het watertornooi werd menigmaal hartelijk gelachen, niet minder ook bij het sloteene arlequinade, waarbij allerdolste kostumes voorkwamen en het corps de ballet niet was vergeten. Het spreekt van zelf dat deze arle quinade met eene algemeene duikeling van alle artisten in het water eindigde. Niemand liet zich door de stortbui, die kort na den middag viel, naar huis drijven. De regen ver oorzaakte slechts eene korte verwarring en was eene heerlijke opfri6sching. De jury bestond uit de heeren D. Vrijdag, voor zitter; P. C. Adrian; Hk. Alberts te Leeuwarden; C. J. G. Mieremet, te Utrecht; J. G. A. Koopmans; H. G. Roodhuyzen Jr.G. Henri Sjjthoff, te Leiden, allen leden. Voor het duiken, 2de afdeeling, diepte circa 5 meter, werd de prijs: het eereteeken der „Amster- damsche Zwemclub," benevens eene gouden medaille, aangeboden door een lid der Amsterdamsche Zwem club," waarvoor het getal deelnemers bedroeg 28, behaald door den heer Van Musschenbroek, vroe ger te Leiden, thans te Delft, in 34 seconden. Door het onweder is gisteren in Gelderland en Overijsel op verschillende plaatsen schade aangericht. Te Haaksbergen sloeg de blik sem in de groote boerderij van den landbouwer B., waar Zaterdag juist vijf wagens hooi waren inge bracht. Alles brandde af. Te Hengeloo werden twee boerderijen door het hemelvuur vernield, terwijl te Apeldoorn de land bouwer Niesink het verlies van have en goed te betreuren had. De bliksem sloeg ook in den molen van G. Broens te Molenbeersel, doodde den knecht Til- man Smeijers en bracht den molen veel schade toe. Te Bergharen werden in 't Broek twee koeien van den landbouwer Heyting doodeljjk getroffen, en op 't Schaar eene koe van een Keentschen landman. De gezagvoerder van het onlangs ui t Indië te Londen aangekomen stoomschip „Ashton" rapporteert, op ongeveer eene dagreize afstands van Point de Galle, een vlot in zee te hebben gevonden, dat, gelijk uit een onderzoek, dat met eene sloep genomen werd, bleek uit bamboes te zijn vervaardigd en een lijk te bevatten, dat met een doek was overdekt. Om het zonderlinge vaartuig zwommen haaien die een der voeten van het lijk reeds hadden ver minkt; aan een kleinen mast waren twee boeken van den Koran bevestigd, die in de Hindostansche of eenige andere taal geschreven warenzjj werden door middel van een bootshaak in de sloep gehaald. Aangezien de bewoners van Birma de gewoonte hebben om hunne dooden op deze wijze zeewaarts te zenden, meende de kapitein te mogen opmaken, dat het vlot van de kust van dat land was gekomen. Zonderlingerwijze werd de bootsman, die de boeken mede aan boord bracht, door verschijnselen van cholera aangetastde gezagvoerder koesterde daarom de vrees dat de doode ten gevolge van cholera gestorven was, en hij liet daarom, voorzichtigheids halve, de boeken over boord werpen. KOLONIËN. BATAVIA, 1 -5 Juni. Van den Resident van Palembang zijn, onder dagteekening van 20 Mei de volgende telegraphi- sche berichten ontvangen van uit Djambi, waar hij den vorigen dag was aangekomen Luitenant Bueninck was den 26sten Mei reeds aan zijne wonden overleden. Volgens geneesheer had ontvanger Jackson geen levensgevaarlijke won den, doch verkeerde hij in gevaar, doordat hij aan vankelijk geen geneeskundige behandeling had gehad. De rijksgrooten van Djambi hadden verklaard niet te weten waaraan de moord te moeten toe schrijven en dat noch het gouvernement, noch een der gouvernementsdienaren tot dergelijke verrader lijke handeling aanleiding had gegeven. Hoewel zij beweerden ook niet te weten wie de daders waren, werd door den Resident met den meeaten nadruk op uitlevering der moordenaars aangedrongen. Zoowel onder de Europeanen als onder de inlan ders heerschte bij aankomst van den Resident nog agitatie. In overleg met den gewestelijken militairen commandant werd het noodige verricht tot verdere beveiliging der plaats. (Jav. Crt.) Zaterdag 30 Mei is met spoed van Onrust naar Djambi vertrokken Zr. Ms. st. „Borneo," ter overbrenging tevens van geneeskundige hulp. De „Borneo" had de officieren van gezondheid Scheffer van de landmacht en Blanken van de zeemacht aan boord. Volgens ontvangen particulier telegram uit Iadië is de kapitein der infanterie J. C. Schmidt tot majoor bevorderd. Door den gouverneur-generaal van NeL-Indié zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot ads.-res. van Tassik- malaja, tevens vend., W. Th. P. Martensvan Japara, I. De Crane; van Keboemen, tev. vendom., A. C. Uljee; tot adsp.- control. bij het binnenl best. op Java en Madnrs, J. Dijkstra; op de bezitt. bniten Java en Madura, K. O. Van der Hoot; bij de Staatsspoorw., lijn DjokjakartaTjilatjap: tot onderopz. lste kl. B. Hall en C. J. Tirion (tijdelijk); tot machinist 3de kt .J. E. A. F. Beretty (lijdelyk), tot 3den comm. W. J. Godlop. Geplaatst: Te Samarang de benoemde verif. 6de kl. H. W. Boschman; te Japara de benoemde ontv. A. A. De Bruyn; aan de op. 1. meisjesschool te Probolinggo, de ben. holponder- wijzeres M. C. Van Steeden. Gesteld: Ter beech, van den voorz. der landraden te Demak en Poerwodadi, ten einde te norden belast met griffierswerkzaam heden, mr. J. Kramers. Overgeplaatst: Naar de lstê op. 1. meiajessch. te Batavia de huLonderw. M. J. Bertling; de opz. lste kl, E. C. J. Van der Horst, van den aanl. der lijn SoerabaiaOedjongde tijdel. opz. lste kl. M. H. Conrad, van id. Djokjakarta—Tjilatjap. Verleend: Een jaar verlof n. Earopa, buiten bezwaar van den lande, w. dring, fam.-aangel., aan den adsp.-contr. I. De Gruytereen 2-jarig verlof n. Earopa, w. ziekte, aan den pred. bij de Prot. gem. te Soerabaia dr. B. Tn. W. Van Hasselt, aan den tolk voor de Chin, taal te Samarang C. F. M. De Grijs en aan den griffier bij de landr: te Banjoemas en Poerwokerto A. J. L. Winter. Ontslagen: Bij de Batav. havenwerkeneervol, de tijdel. 2de mach. W. J. Boots, J. F. Van Straalen en K. A. Martin, zoomede de tijdel. stuurlieden A. Dehnst, C. C. Smits en A. C. A. Hollrock; op verzoek, eerv., de lste comm. bij dealg. rekenk. H. Menke. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot kapt. bij de iDf H. L. Van den Ende en C. F. G. Götz. Geplaatst: Bij het 16de bat. inf. de lete luit. P. G. Wearingbij de lste comp. (lste veldbatterij) te Batavia, de 2de luit. J. P. Kreischer; bij den raad van adm. van het sub- sistentenkader te Batavia, de 2de luit.-kwartmr. P. L. Van de Kasteele, bij het hosp. te Weltevreden de off. van gez. 2de k'. dr. S. Lijkles. Overgeplaatst: Bij het Isle bat. inf., de lste luit. J. H J. Reiche, bij het 2de bat. de lste luit. A. J. O. Groeneveld. bij het lGde bat. de lste luit. H. B. A. Neeteson, bij het gar nizoensbat. van Atjeh, de lste luit.-adj. G. J. Van Hoogen- huyze, bij het garnizoensbat. van Banka de lste lnit. J. Hazen berg, bij het subsistentenkader te Bat. de 2de luit. J. Koch; bij de 17de comp. (7de comp. vest.-art.) te Tjilatjap P. A. H. F. Tergan; als gewest int. te Muntok de kapt.-int. J.F. Jautze; bij de inf. te Atjeh de kapt.-int. A. Kite Van Heyningen, de kapt.-kwartierm. L. Maurer en de 2de luit.-kwart. L. De Roock, van de int. te Muntok; bij de int. te Padang de 2de luit.- kwartierm. G. G. Lion; bij de int. te Samarang de late luit. ïwart. P. A. Stuyvenberg; bjj het hosp. te Weltevreden de off. van gez. lste kl. G. H. Schlenker; bij het garn. te Weltevreden de id. W. J. Oosterhoff; bij het garn. te Buitenzorg de id. 2de kl. J. M. H. Van Dorssen. Hersteld: Bij de art. in activiteit de lste luit. J. P. Van Velthuizen. V e r 1 e e n dEen 2 jarig verlof n. Europa w. 12 jaren on afgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den lsten luit. der inf. C. F. R. Manger. Departement van Marine. Benoemd: Bij den raad van tucht op de N.-Ind. koopvaardijschepen, tot lid, tevens pres. de kapt. ter zee E. L. baron Van Heekeren Van Walien, comm. van Zr. Ms. wachtsch. ter reede Batavia. Overgeplaatst: Van het kustlicht lste orde op Ondiep- watereiland, dc lichtopz. lste kl. L. Gerlavan id. op Poeloe Langkoeas, de id. 3de kl. L. Van Wasseneer; van id. op Poeloe Bras, de id. lste kl. H. E. W. Van Soelen; van id. op id., de id. 2de kl. H. J. Martijnvan id. op Poeloe Mendanaa, de id. lste kl. A. Bergmaan; op wachtschip te Soerabaia, de adj.-adm. Z. J. Van der Vegte; op st. „Pontianak" de luit. ter zee 2de kl. W. J. Cohen Staart; op st. „Mudara" de id. J. Albarda. BUITENLAND. Fran lil-ij k De heer Pellelan verklaarde in de Kamer van Afgevaardigden dat de radicalen het verbond niet kunnen aannemen, hun door de opportunisten aan geboden, omdat hunne staatkundige inzichten ver schillen. B|j de Kamer van Afgevaardigden is ingeko men een ontwerp van wet, houdende beschikbaar stelling voor den minister van marine en koloniën van een krediet van 946,829 fr., tot het inrichten van de Fransche etablissementen aan de Golf van Guinea. Onder dit cijfer is begrepen het bedrag van 300,000 fr., door Frankrijk aan de Internationale Afrikaansche Maatschappij (Congo) te betalen, als vergoeding voor den afstand van hare station! bezittingen in de vallei Niari-Qnillon. In eene depeche van den gouverneur Senegal, dd. 9 dezer, wordt gemeld dat de ne, op 31 Mei de Franschen aantastten op de bo rivier, tusschen Niagassola en Tiguire. Nadat sterkingen gezonden waren, werden de neger, de vlucht gejaagd. Een nieuwe aanval op 22 eindigde weder met het verslaan der negers. Ter bewaking van 's lands eigendom ter weBi^i van Afrika zullen noodig zijn 21 officieren et man inlandsche troepen, benevens 14 genda eene macht veel sterker dan tot das verre daar wezig was. Spanje. Na een langdnrigen Kabinetsraad hebbet; ministers van binnenlandsche zaken en maris-: onts'ag genomen. De heer Canovasdel Castillo; daarop een onderhoud met den Koning gehad- De heer Canovas del Castillo heeft in den Ssf en daarna in de Kamer van Afgevaardiger decreet voorgelezen, waarbij de zittingen der C worden geschorst. Vrijdag werden te Madrid 6 choleragei aangegeven, waarvan 4 met doodelijken afloop; provincie Valencia 484 (216 sterfgevallen.) IsB mige steden van de provincie Valencia is de: verminderd, maar in andere schrikbarend l nomen. Groote vuren van gezwaveld hout zifll de straten ontstoken. De „Gaceta" meldt dat Zaterdag in SI 1371 choleragevallen zijn aangegeven, waarva| met doodelijken afloop, als: 4 te Madrid, Aranjuez, 317 in de provincie Valencia, 89 I provincie Murcia. Volgens eene oflficieele opgaaf bedroeg het a choleragevallen in de 10 provinciën van S sedert 20 Mei 28,042, waarvan 12,347 met dH lijken afloop. Op verschillende plaatsen, voorname!; Lerida, zijn ongeregeldheden ontstaan wege: accijnzen. Een soldaat is gedood en 3 werde: kwetst. De soldaten doodden drie der muitel'^ en verwondden ernstig veertien anderen. Groot-Britaniiië. Uit Simla wordt gemeld dat het Indische vernement de verzekering ontvangen heeft, dijtd onderhandelingen tusschen Engeland en Re over de regeling dor Afghaanccbo grenors»: gunstig staan. In de plaats van den heer Winn, die toH is verheven, werd als afgevaardigde voor het schap Noord-Lincolnshire de heer Atkinson servatief) met 4028 stemmen gekozen. Sir Thoi (liberaal) verkreeg 2872 stemmen. Egypte. De heer Brackenbury telegrafeerde van Fa - dat hij een brief van een koopman uit Honda ontvangen, meldende dat de Mahdi gestorvei en dat zjjne volgelingen onderling strijd voi Een tweede telegram vau Brackenbury mei aankomst van een ontvlucht Egyptisch soldaa berichtte dat bij 1 Juli te Abadon een Arabie - gesproken, die den dood van den Mahdi had beve-S Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 12 Juli. De heer Ca heeft, uit naam der Engelsche, Nederlandse! Belgische fondsenhouders, geprotesteerd te» overeenkomst welke tusschen het beheer dei| bare schuld en de Regie gesloten is. SIMLA, 12 Juli. Het gerucht als zou de sche regeering de oprichting van een Britsch kamp te Candahar begunstigen, vindt in o kringen geen geloof. De Quettaspoorweg zal tot aan den Khoji worden uitgebreid. PARIJS, 13 Juli. De „Agence Havas" ver dat het gerucht omtrent de terugroeping van raai De Courcy van allen grond ontbloot is. LONDEN, 13 Juli. (H.) Het voorstel van raai Warren om in het land, dat nu onde gelsch protectoraat is gesteld, de koloniste Hollandsche afkomst uit te sluiten van gros' wordt, naar uit Durban aan de „Times" wor seind, in het afgekeurd. Kaapsche Parlement ten stf LEIDEN, 13 Juli. Weerbericht (medegedeeld door het Kon Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke Bij de overgangsexamens op de Rijks bouwschool te Wagoningen werden bevorder

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2