N°. 7790. Dinsdag juut -■ 11 1 •*- B Af/.ondcrlijke Nommersit 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH j|Ë| DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. ■Franco per postn l-40- W OlUcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage ver de Doezastraat, van de Raamsteeg tot het Steen- chnnr. van den 13den tot en met den 3tsten Juli a. s., oor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lei den, DE KANTER, Burgemeester. 1 Juli 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Juli. Op de prijsvragen docr de Rijks-universiteit te meiden in 1884 uitgeschreven, is bij de faculteit Ier rechtsgeleerdheid en bij die van geneeskunde jen antwoord ingekomen. Aan beide schrijvers is eene eervolle vermelding toegekend, waarom zij worden verzocht hunne namen bekend te maken, de een aan prof. Van der Lith, de ander aan prof.' Heynsius, voorzitters der betrokken faculteiten. De heer J. D. Van Nifterik alhier heeft met gunstigen uitslag het admissio-examen afgelegd voor '8 Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Door de anti-revolntionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" albier zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gekozen de heeren mr. C. Cock, Ph. Roest, P. Fontein Sr., C. W. Wusten- hoff, F. J. Los, P. H. Voorhoeve en P. J. Couvée. Aldus meldt de „N. R. Crt." - Op onze infor- raatiën dienaangaande vernamen wij daarentegen dat omtrent de door genoemde vereeniging te stellen candidaten nog niets bepaald is. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 18, f 3.70 en f 1.85. Men schrijft ons uit Königswart, «ld. 10 Juli, het volgende: „De Koning en de Koningin der Nederlanden hebben hun verblijf alhier tot 28 Juli verlengd. De Koningin is bijzonder verrukt over de prach tige bosschen welke de badplaats Königswart geheel omringen. Bijna den geheelen dag brengen de Koningin en het Prinsesje onder het dikke blade rengewelf door. Wilhelmina, die door het voort durend verblijf in de open lucht eene bruinachtige tint gekregen heeft, zal ongaarne het heerlijke Königswart verlaten; zij ziet er zeer goed uit. Voor het Koninklijke echtpaar moet het een bijzon der genoegen zijn om aan te zien met welke vroolijk- heid de prinses met andere kinderen speelt, hoe dart hare oogen van vreugde stralen, de gouden lokken vliegen en de eene juichtoon na den anderen van hare lippen komt. De KoniDg ziet dan, met een glimlach van gelnk op het gelaat, deze spelen aan, terwijl de Koningin er dikwijls aan meedoet; - het is een genrebeeld, dat door het penseel eens schilders vereeuwigd moest worden. De Holland8cbe Koningsdochter heelt de harten van de bewoners en knrgasten van Karlsbad en van Königswart in mime mate gewonnen. Zeer gaarne verwjjlt de Koninklijke familie in het slot en park Königswart, waar zjj als gasten van vorst Von Metternich, die hier zelf ook ver toeft, met de grootste onderscheiding behandeld worden. Koningin Emma is nu voor eenige dagen naar Gera gegaan en zon tevens het slot Arolsen bezoeken; maar wordt hier tegen den 13den of I4den Juli weder terugverwacht. De nakunr doet den beiden majesteiten zeer goedde directenr van het bad, dr. Kohn, is een bijzonder geziene gast bij de Koninklijke familie. ''Onder de in Königswart vertoevende talrijke hooge knrgasten bevindt zich ook de gemalin van den Oostenrijkschen minister-president graaf Taaffe, waarmede het Koningspaar zich veel onderhoudt." De rekening der gemeente Sassenheim, over 1884, den Raad aaigeboden, bedraagt in ontvangst f 11,111.05, in uitgaaf f 8570.65'/j ea sluit mits dien met een batig saldo ad f 2540.39'/.. De prins en prinses Von Wied kwamen Zater- (iag-avond omstreeks acht nren met hnnne kinderen uit Neuwied te 's-Gravenhage aan. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, mr. H. J. Smidt, vertrok gisteren met het stoom schip „Granje-Naussau", van den W.-I. Maildienst, van Amsterdam naar de plaats zijner bestemming. De heer Smidt was vergezeld door zijne echtge- noote en zijn dochtertje, en door mej. Elise Haigh- ton, gonvernante dezer laatste. Yan de boot woei de gonvernementsvlag. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 10 Juli; de „Soenda," van Batavia naar Amster dam, vertrok 10 Juli van Marseillede „Zeeland," van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Juli van Port-Said. Gemengd Nieuwa. Een drietal jonge deugnieten, waar van er één zioh verpoosd scheen te hebben met visschen, keerden gisternamiddag langs de Haar lemmervaart huiswaarts, onderweg zich langs den waterkant nog eens hier en daar vermakende. Nabij de buitenplaats „Groen-Oord" gekomen, had één van hen het ongeluk van den steilen graskant nit te glijden en in de sloot terecht te komen. Zijne beide speelmakkers zetten plotseling heftig hun keel op en het geroep van „help! help!" klonk over de zoo eenzame vaart. Een toevallig aldaar passeerend persooD, v. S. genaamd, liep op het hulpgeroep af, begaf zich langs den steilen kant naar omlaag en mocht er in slagen den jeugdigen visscher, die niet in staat was vóór- of achteruit te komen, uit zijne benauwde positie te redden. Toen hij op het droge was, zeide hij: „mijn kannetje ligt er nog in." Een oorveeg strekte tot antwoord. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den heer en mevrouw Richelle, geneesheer te Zoeterwoude, had het dorp gisteren een feestelijk aanzien; vooral in de kom der ge meente wapperde van tal van woningen de vader- landsche driekleur. Naar men nader verneemt, zal er morgenavond te hunner eere een vuurwerk ont stoken worden. De heer P., die Vrijdag te 's-Hage uit het raam zijner woning viel, is aan de bekomen verwondingen Zaterdagmiddag in het ziekenhus overleden. Uit het water aan den Wassenaarschen weg is gisteravond opgehaald het lijk van eene on bekende vrouw, ongeveer 20 jaren oud en als dienstbode gekleed. Omtrent de Ro tterdamsche standjes wordt gemeld dat de vrees voor ernstige onlusten op Zaterdag-avond zich gelukkig niet heeft bewaar heid. Onder den indruk van die vrees echter werden des avonds tegen acht nren al de bataljons schutterij opgetrommeld, terwijl het garnizoen der zee-sol daten in de kazerne, de hoofdwacht en de politie- bureelen geconsigneerd was. De kiosken werden reeds om halfacht gesloten en zoomede vele winkels in die buurten, waar men voor wanordelijkheden beducht was. Het was den geheelen avond buitengewoon leven dig op straat, voornamelijk bij de Beurs, waar de schutterij zich bijeenverzamelde, en in den omtrek van het Van Hogendorpsplein, waar de Pauwen- steeg uitkomt, de straat waar het politiebnreel staat, dat de beide avonden te voren met keistee- nen was gebombardeerd. Het geheele voorkomen van de stad had evenwel oiet8 verontrustends. Er heerschte eene vroolijke stemming onder de volksmenigte, die zich langs 's heeren wegen bewoog, en niets toekende den oproerigen geest die aan de bevolking werd toe geschreven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Venr liet incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 bereiteud. Nadat echter het avondduister gevallen was, be gonnen de wanordelijkheden. De politie werd weder op alle mogelijke wijze getart en gedwongen, tot handhaving der orde, van hare wapenen gebruik te maken. Het regende nu en dan steenen. Op de groote Hoogstraat werden verscheiden winkelruiten ingeworpen, o. a. de kolossale winkelruit van Oost- meijer en een der raiten van het koffiehuis der Passage. Ook aan de woning van den commissaris van politie in de Pauwensteeg werden ruiten stuk gegooid. Herhaaldelijk moest de politie de straten schoon vegen, waarbij de groote menigte kijklustigen, die dan angstig op de vlucht sloegen, haar zeer be moeilijkte. Om geen ontevredenheid te wekken, had men geen straten doen afzetten, wat echter ten gevolge had dat telkens weder die straten zich vulden, zoodat ook telkens weder de chargeerende agenten dezelfde moeite hadden om de kwaadwil ligen te bereiken. Yan halftien tot ruim één unr in den nacht duarde het tumult voort, ofschoon het reeds om halftwaalf aanmerkelijk begon af te nemen. Tal van agenten werden door steenworpen gewond, zes zóó erg, dat zij onder geneeskundige behandeling moesten worden gesteld. Ook een rustig burger werd gevaarlijk gewond door een keisteen, dien hij vlak in het gezicht kreeg. De officier van jnstitie heeft proces-verbaal van het voorgevallene doen opmaken, zoodat waarschijn lijk de rustverstoorders, voor zoover zij bekend zijn, strafrechterlijk zullen vervolgd worden. Er is echter, vreemd genoeg, niemand gevangengenomen. De schutterij is op de Beurs gebleven, op eene kleine patrouille na. De -mariniers zijn niet uitge rukt. Yoor zoover na te gaan, is zijn het maar zeer enkelen geweest, die de wanordelijkheden pleegden, waarbij zich voornamelijk massa's kleine en groote jongens uit speelschheid aansloten. Yan onlusten, laat staan van een oproer, kan dus geen sprake zijn. Maar een groot deel der burgerij, ook uit de betere standen, heeft schuld, omdat zij deze ergerlijke rustverstoring als eon pretje behandeld heeft, in plaats van de politie bij te staan in de handhaving der openbare orde. De correspondent van het „Hbl." meldt nader: De verwoesting aan winkelruiten aangericht, bij de wanordelijkheden van Zaterdag-avond, is veel grooter dan men aanvankelijk meende. Er zijn vooral op de Korte Hoogstraat tal van kostbare ruiten gebroken. Men had het blijkbaar vooral op de groote koffiehuizen en de groote winkels gemnnt. De spiegelruit in den kleerenwinkel van Oostmeijer was, naar men zegt, de grootste, die in ons land gevonden wordt, en heeft niet minder dan f 1750 gekost. In deze ruit is bovenaan een groot gat; overigens is zij heel gebleven, zoodat het grootste gedeelte nog te gebruiken is. Allerlei dwaze verhalen zijn er overigens in om loop onder hen, die van de gebeurtenissen op de drie avonden niets gezien hebben. Zoo verhaalt de één, dat er dooden gevallen zijn; een ander, dat de politie bij hare uitvallen op de baldadigen armen afgehakt heeft; een derde, dat het hoofd van een man gekloofd werd door een sabolhouw van een diender. Dat zijn altemaal praatjes, die geen grond heb ben. Er is door de politie niemand ernstig gewond. De politie is met groote gematigdheid te werk ge gaan, overeenkomstig de bevelen van den burgemees ter, die zelf op het terrein aanwezig was en wiens flinke houding lof verdient. Het is geconstateerd dat er ook uit de ramen van een bovenhuis op de Korte Hoogstraat met stee nen werd gegooid en dat een der agaenten daaraan zijne verwonding te danken had. Volgens bericht is het gisteravond te Rotter dam rustig gebleven.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1