f 5.90 in plaats van f 29.50. R1ETG0RDIIHEN, voordeelige voorwaarden EENE TWEEDE MEID, Te huur aangeboden Vloer- en Wandtegels. Earners met Kost en Bediening. Ongelooflijk Sncces. iHen lette op de Vervolg der Advertentiën. VAN DIENSTNEMING voor het Leger in Nederlandsch-Indië, omschreven in gedrukte mededeelingen, die gratis verkrijgbaar zijn bij het De partement van Koloniën te s - G r a- venhageen voorts bij alle Burgemeesters. BLOEDZUIVERENDE B6scMteiivanDr011ivier Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. BTJITEIVLA.lv 13. Prankrij Tc, Eene depeohe van generaal De Courey, gedateerd Hué, van 7 Juli 's avonds 11 nren, meldt dat de Franschen daar volkomen meester zjjn. De vijan delijke troepen zijn uit elkaar gedreven. Eenige geheel op zich zelf staande branden komen in den omtrek van het gezantschapsgebonw en op zekere punten van de citadel voor. Het paleis is nog altijd ongeschonden, dank zij de voorbeeldige dis cipline van het bataljon zouaven, dat het veroverde bezet hondt. Het bevat groote rijkdommen, o. a. 5 millioen staven zilver. Dit cjifer zal nog aanzien lijk worden vergroot, als De Conrcy staven goud vindt. De waarde der rjjkdommen aan kunstschatten is niet te begrooten. Generaal De Conrcy zal op inslrncties wachten. De laatste depeches van De Conrcy luiden dus nogal geruststellend. Men was echter bekommerd over bet lot der troepen, welke te Hué ingesloten zijn, en over de waarschijnlijke uitbreiding van den guerrilla-oorlog tot Annam, daar de Annamietische troepen, ingeval zij nederlaag leden, vermoedelijk naar het binnenland zonden trekken. Indien de ge beurtenissen te Hué het voortzetten van groote militaire operatiën mochten noodig maken, dan zou het weder opengaan der pas geheelde Tonkin- wonden geen goed vooruitzicht voor de opportu nisten openen wat de verkiezingen betreft, want de openbare meening houdt hen verantwoordelijk voor alles wat met de Tonkin-expeditie in ver band staat. De heer Bornée, gewezen gezant te Pekin, is tot gezant te Kopenhagen benoemd. Generaal Thibaudin, ex-minister van oorlog, heeft thans zijne candidatnur voor een zetel in de Kamer van Afgevaardigden definitief ingetrokken. De Senaat heeft, gelijk reeds per telegram is gemeld, het ontwerp van wet tot bekrachtiging van het met Chioa gesloten vredestractaat spoedeischend verklaard. Bij de beraadslaging over dit ontwerp in de Kamer, eenige dagen te voren, bleef het schandaal achterwege dat de onverzoeDljjken had den willen veroorzaken. De ex-premier Ferry bleef doof voor al hunne aanvallen op zijne politiek en beleediging van bem persoonlijk. Hij antwoordde niets. De heer Clémenceau o. a. klaagde er over, dat men de Kamer genoopt had, in den blinde 300 millioen fr. uit te geven en dat al de fraaie theorieën omtreDt eene koloniale politiek eerst later waren opgekomen, waaraan bij het begin der ex peditie niet gedacht was. Ook deze afgevaardigde liet het aan bijtende opmerkingen aangaande het beleid van den minister Ferry en de zijnen niet ontbreken, maar kwam tot de slotsom dat er niets anders overschoot dan het tractaat slechts aan te nemen en er zooveel mogelijk partij van te trekken. Zonder dralen moest worden uitgemaakt, zeide hij, wat er met dat ongelukkige Tonkin, deze uit natio nalen trots met weerzin aanvaarde verovering, diende gedaan te worden. Bijna alle bladen zjjn het er over eens dat de heer Ferry een zedelijken zelfmoord beging door niet het woord te nemen om. zich tegen den heer Clémenceau te verdedigen, die ook nog beweerd dat de vrede feitelijk reeds een jaar geleden gesloten had kunnen worden en den heer Ferry tevergeefs uitnoodigde den katheder te bestijgen om hem tegen te spreken. De heer Rouvier en andere afgevaar digden haalden Ferry, die de zitting verlaten had, in de zaal terng en de heer Langlois stelde voor de beraadslaging tot den volgenden dag te verdagen aangezien de heer Ferry echter het woord niet vroeg, werd een voorstel tot opheffing der zitting aangenomen. Ferry was voornemens om te spreken, maar, daar de Kamer hem, ten gevolge der laatste berichten nit Hué, weinig vriendschappelijk gezind was, waagde hij het niet den redenaarsstoel te be stijgen en gaf bij allen weerstand op. Rusland. De Weener „Polit. Corresp." bevat wederom een dier brieven nit St.-Petersburg, wier half-officieel karakter, zooals de „Times" zegt, een publiek ge heim is. De schrijver zegt dat de Russische regee ring weigert geloof te slaan aan een door de Agence Havas" verspreid gerucht, waarbij aan lord Salis bury het voornemen wordt toegeschreven om, in overleg met den emir van Afghanistan, eene grens lijn vast te stellen, en van Rusland de belofte te eischen, dat het deze niet zal overschrijden. Rusland, beweert de schrijver verder, kan met eene denkbeeldige grens, in het zand getrokken, geen genoegen noemen. De grens, die zijne voorwaartsche beweging in Centraal-Azië zal beperken, moet af doende zjjn, en gebaseerd op ethnographische, geogra- phische en strategische aanspraken. Znlk eene grens moet door Engeland en Rnsland in gemeen overleg worden vastgesteld, niet door Engeland in overleg met Afghanistan. Een stelsel, zooals dat aan lord Salisbury wordt toegeschreven, zou de Russische regeering nopen om hare consessiën aan het kabinet- Gladstone terug te nemen, en zon zonder twijfel Rusland en Engeland in een oorlog wikkelen. Over het algemeen laten de Russische dag bladen zich met groote behoedzaamheid uit ten opzichte van het regeeringsprogramma van lord Salisbury, voor zooveel de Afghaan sche grensquaestie betreft. Enkele, zooals de „Nowoje Wremja", zijn er weinig mede ingenomen en meenen er eene oor» logszuchtige strekking in te bespeuren. Zuid-Afrika. Blijkens de laatste mailberichten heeft de heer Van Rhijn in het Kaapsche Parlement een voor stel ingediend, om te besluiten, dat geljjke rechten zouden gegeven worden aan het Hollandsch in het Parlement, op de gouvernementskantoren en de scholen in de kolonie. Hjj wees er op, hoe moeielijk het nu somtijds was voor sommige leden om te weten wat er behandeld werd. „Sommige wetten werden nu aangenomen, zonder dat men den inhoud juist wist. Hij zou liever bedanken dan te weten dat bij zijn plicht niet kon doen, omdat hjj wegens de onbekendheid met de taal de handelingen niet kon volgen. De dagvaardingen en aanmaningen moesten in het Hollandsch verscbijnon, en ook op de scholen behoorden de examens zoowel in het Hollandsch als in het Engelsch te geschieden. Hjj was niet tegen de Engelsche taal, maar als geboren Afrikaner was het Hollandsch hem lief, en ten anderen waren er tal van adressen ingekomen, waarin om gelijke rechten wordt gevraagd. Onbe kendheid met de taal richtte een scheidsmuur op tu8schen de twee deelen der bevolking. Van beide kanten moest men dus trachten wederkeerig elkan ders taal te leeren. Onbekend maakt onbemind. De Afrikaners moesten hunne kinderen Engelsch doen leeren en de Engelschen moesten het Hol landsch leeren." Na eenig debat werd het voorstel aangenomen. Het begrootings-comité van den Volksraad van Pretoria, heeft eene belasting van 5 pet. op salarissen beneden 500 pd. st. en van 7'/, pet. op hoogere salarissen voorgesteld. Wegens ziekte der tegenwoordige dienstbode vraagt men terstond of met Augustus die gewend is met kinderen om te gaan. Aanbiedingen in persoon: Oude Vest 87a. zonwerend, *het uitzicht niet belemmerend, tegen Fabrieksprijzen. Vraagt prijzen bjj Burg*teeg Ko. 4. Wed. B. A. VAK DIJK. een HEERISIKTIUISl met TUIV, bevattende zeven Kamers, Keuken, Dienstbodenkamer, Kelder alsmede vele gemakken, voorzien van Gas- en Duinwaterleiding, staande in de Plantage No. 2. Te bevragen aldaar. DE VRIES STEVES18, Oostdwarsgracht No. 9 Leidenberichten HH. Architecten, Aan nemers en Huiseigenaren de ontvangst van eene prachtige collect e Vloer- en Wandtegels. Als AGESTEK1 der voornaamste Fabrieken in dit artikel zjjn zij in staat, door directen aanvoer, de prijzen zeer billijk te stellen. Terstond of later voor één of twee HEBREW disponibel één of twee gemeubileerde Voor kamers, met afzonderlijke Slaapkamers, op het beste gedeelte der Breestraat, tegen zeer billijken prijs. Franco brieven onder het motto Kamers aan het Bureel dezer Courant. Door geheel Nederland is bekend dat bet be roemde Haar-Extract van de RUYTER HARM8EN te Utrecht het beste middel is voor den hergroei der haren. De ondergeteekende verklaart, dat het Haar- Extract, bereid door den Heer DE RUYTER te Utrecht, proefondervindelijk is gebleken aan de verwachting te beantwoorden. Utrecht. (get.) H. J. BLOM, Heel- en Vroedmeester. De ondergeteekende verklaart dat hij het Haar- Extract van den Heer DE RUYTER mot het beste gevolg heeft aangewend en hjj het dienvolgens gerustelijk aan ieder als het beste middel van al de bestaande durft aanbevelen. Utrecht. (get.) G. J. SCHOLTEN. Prijs per flacon f 2.50, bij N. K. SWEMER, te Leiden. Let op de verzegelde flacons. f Ex-lidvande geneeskun dige A kademie,ex-Chirur- gijn van het legerJ; het krachtigst zuiveringsmid del dat bekend is, en het middel bij uitnemendheidtegon kliergezwe llen huidziekten RingwormPuis sten. Exemas, Psoriasis, enz enz.), gezwellen en Ziekten van bet Bloed, ontstaan uit vroegere oi ingewortelde syphilitische ziekten, hetzij zelX bekomen of overgeërfd [Klieren, Zweren, Rhuma- tische pijnenverzweringen in den mond en de keel, enz., enz. Hetgeen de beroemde Zuive rende Beschuiten van Dr Ollivier van alle gelijksoortige middelen, die slechts door hun uit vinder geprezen worden, onderscheidt, is dat zij de eenige in de geheele wereld zijn, welke door de Genees kundige Akademie van Parijs zijn goedgekeurd en eene NATIONALE BELOONING van 24,000 FRANCS hekomen hebben.— Algemeen Depot, 62, r. de Rivoll. PARIS. Depot te Leiden bjj N. K. SWEMER, Mare. Geen f 29.50 meer, zooals vroeger, doch nu voor Neerland's Heldenfeiten in Oost-Indië, van de vroegste tjjden tot op onze dagen, bewerkt naar het beroemde Werk LES FASTES MILITA1RES des Indes Orientales, van den Heer A. J. A. GER- LA.CH, met Portretten en groote uitslaande Kaarten, als: Neerlandsch-Indiê, Java, Bord, Bali en Rijk Atjeh, 3 groote Deelen, meer dan 1000 Bladz. druks, Pr. 17.50 nu voor slechts f 3.90. Nederland, Verzameling van de allerbeste oorspronkelijke Romans en Verhalen, onder Redactie van H. J. SCHIMMEL en andere beroemde Schrijvers, 3 Dln. met Platen. Prijs f 12 nu voor slechte f 3.90. 't Is schrikkelijk goedkoop, elk dezer Werken, 3 Deelen, in plaats van 17.50 en f 12 tbans voor slechts f 3.90, en toch, hoe zeldzaam laag nu ook, wie allen te gelijk koopt betaalt in 't geheel maar f 5.90 in plaats van f 29.50. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goed koops Boeken, Hang bij de Vischmarkt, te Rotterdam. Voor buiten de stad franco thuis, op ontvangst Postwissel van slechts f 3.90 of van slechts f 5.90, waarbij het verlangde vermeld staat.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2