De advocaat-generaal mr. Bijleveld aehttedeten laste gelegde brandstichting wettig en overtuigend bewezen èn door de bekentenis èn door de omstan digheden waardoor die bekentenis niet meer op zich zelve stond. Hij requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 10 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Quarles Van Ufford voerde als verzachtende omstandigheden aan de door hem opgemerkte en door een brief van den burgemeester van Oud-Alblas bevestigde zwakte van geestver mogens. Uitspraak aanst. Vrijdag. Gisternamiddag om één uur ontstond te Valkenburg (bij Leiden) een begin van brand in de steenfabriek van den heer M., doordat eene partij turf bjj een der ovens vuur vatte. Wel rukte de brandweer uit, maar deze behoefde geen dienst te doen, wijl men door ijverig aandragen van water binnen korten tijd het vuur meester werd. Te Rijswijk brakeen hevigebrand uit in een huis, bewoond door G. L., handelaar in vee. De brand nam zóó snel in hevigheid toe, dat er aan blusschen of redden niet gedacht kon worden. Te Nieuwepekela is het „Hotel Kolk" afgebrand. De oorzaak is onbekend. Het gebouw was voor f 7000, de inboedel voor f '2500 verzekerd. Bij een brand op den N. Z. - Voorburg- wal 334 te Amsterdam, heeft ééne der bewoonsters, mejuffrouw D., zware brandwonden bekomen. Na eerst door de brandweer te zijn verpleegd, werd zij per brancard naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij na een smartelijk lijden is overleden. Te Arnhem heeft een liefhebbend echtgenoot zijne eega zoodanig mishandeld dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen en ter stond eene justitieele instructie daaromtrent is ge opend. Te Ophoven bij Sittard zyn op één dag twee boerenwoningen met stallingen eene prooi der vlammen geworden. De brand is, naar men zegt, ontstaan doordat kinderen met lucifers speel den. Van het verbrande was niets verzekerd. Derechtbank te Groningen heeft H. v. H., wegens mishandeling zijner moeder, tot een jaar celstraf veroordeeld. De ar r on d i ssem en t s-r ech tb a n k te Maastricht heeft tot ééne maand gevangenisstraf en in de kosten van het geding veroordeeld Gustaaf Drenker, wonende te Eiberfeit, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst hier te lande. Te Grave klom het zoontje van P., oud acht jaren, op den hooizolder van G. W. om hooi in de ruif te werpen voor het vee. Hij viel voorover van het hooi in de ruif, met bet noodlottig gevolg dat de tong, tusschen de tanden geklemd zijnde, zoodanig werd gekwetst, dat het vooreinde daarvan moest wordeD afgeknipt. Ook nam de ge neesheer eene hersenschudding waar, zoodat men voor het leven van het kind bevreesd is. Een hevige brand barstte uit ten huize van den herbergier I. V., op de Voort onder Riethoven (N.-B.). In minder dan een uur waren woonhuis, stal, schuur enz., benevens de belendende woniDg van W., door het vuur vernield. Twee koeien, een kalf en twee varkens kwamen in de vlammen om. Het 14-jarig dochtertje van V. bezat nog zooveel tegenwoordigheid van geest, om haar 6-jarig zusje uit de bedstede, die reeds vuur had gevat, te redden. Men verzoekt aan het „D. v. N."medete deelen dat in de quaestie van de groote erfenis van J. H. Schafer, die reeds meer dan eene eeuw de belang stelling in Duitschland en Holland opgewekt heeft, het aan een gevolmachtigde gelukt is een stamboom te vervaardigen van de vrouwelijke lijn, die alleen tot erven gerechtigd wordt genoemd. Genoemde gevolmachtigde, Friedrich Knade (Rokin 20 te Am sterdam), heeft de noodige bewijsstukken verzameld, en meent daarmede de zoo veel besproken erfenis- quaestie te kunnen oplossen. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bredius, Du Rieu, Van Dissel, Zaayer, Land, Buys, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Dwner, Zaal berg, De Goeje en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren Driessen, Kerstens, Bool, Knappert, Kaiser en Juta. De heer dr. W. N. Du Rieu, nieuw becoemd lid, legde de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna hij door den Voorzitter met het door de kiezers in hem gestelde vertrouwen werd geluk- gewenscht, niet twijfelende of hjj zou de voetsporen volgen van zjjn vader en broeder, wier naam vroeger en nog tot kort geleden in 's Raads vergaderzaal zulk een goeden klank hadden. De heer De Rieu dankte voor de gesproken woorden en verzekerde niet te zullen nalaten om mede te werken tot den bloei der gemeente, waarheen zijn voorvaderen waren gevlucht en welke later door anderen van hen werd bestuurd. Het intel- lectueele gedeelte zou daarbij bij hem op den voor grond treden, tot het behartigen waarvan hij de medewerking zijner medeleden inriep. Na de lezing der notulen van de vorige verga dering bracht de heer Donner ter sprake de stuk ken, welke in de Leeskamer ter inzage hebben ge legen betrekkelijk het op pensioen stellen van den gemeente-architect. Volgeus spr. bleek daar niet uit dat het pensioen kon worden toegekend tot een bedrag als is geschied, want dienstjaren bij de brandweer waren ook medegerekend. Gaarne zou hij daarom enkele inlichtingen ontvangen. Die werden hem door den Voorzitter verstrekt, met aanhaling van enkele artikelen uit het reglement op de pensionneering of het op wachtgeld stellen van gemeente-ambtenaren enz. Daar nu de heer Schaap van af zijne benoeming tot directeur van de brand weer tot nu jl. 30 Juni, een ambt bij de gemeente heeft vervuld, was hij meer dan 40 jaren een ge meente-ambtenaar, zoodat hij ten volle aanspraak heeft op het hem voor die jaren toegekende pensioen. De vraag van den heer Donner was nochtans of zij, die tot de brandweer behooren, wel ambte naren zijn. Zoo ja, dan moet men ook allen pen sioen toekennen, al is hun getal nog zoo groot. Men staat dus hier voor een belangrijk entecedent voor de toekomst. Spr. wilde dus de zaak alsnog stellen in handen der commissie van financiën, tot het uitbrengen van advies. Hiertegen merkte de Voorzitter op dat B. en We. de adviezen hebben ingewonnen der commissies, die zijn voorgeschreven, waartoe niet behoort de com missie van financiën. Z i. is de juiste maatstaf bg het bepalen van het bedrag gevolgd, en dit is de taak van het college van Dagelyksch Bestuur. De heer Donner kon zich toch met de berekening niet vereenigen, want het brandwezen is in de ver ordening op de pensionneering niet opgenomen. Zijn voorstel blijft hij dus bandhaven, en het wordt ook voldoende ondersteund. De heer Cock geeft toe dat de inlichtingen des Voorzitters juist zijn, maar dit neemt niet weg dat er toch twijfel kan bestaan, zooals nu het geval is, en daarom zou hij het ook aanbevelenswaardig achten om de zaak in handen te stellen van eene commissie, hetzij eene commissie ad hoe, hetzij de commissie van financiën. Met den Voorzitter is de heer Buys van meening dat deze zaak niet thuis behoort bij de commissie van financiën. Het betreft hier een interpretatie van eene bepaling der verordening, en dan behoort het onderzoek eigenaardiger by de commissie voor de huishoudelijke verordeningen. Als men echter de zaak aanhoudt tot eene volgende vergadering dan kunnen de leden zelf een onderzoek instellen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen, nadat vooraf de heeren Donoer en Cock verklaard hadden zich er mede te kunnen vereenigen. Door den Voorzitter werd vervolgens medegedeeld dat thans geen gelden meer in prolongatie zjjn belegd. Toen daarna zou worden overgegaan tot de be noeming van een voorzitter der commissie van financiën merkte de heer Donner op dat die be noeming reeds den 21sten April 1). heeft plaats gehad, en wel door de verkiezing als zoodanig van den heer Buys. Werkelijk bleek dit het geval te zyn, waarna de Voorzitter voor het weder stel len van dit punt, op de agenda verschoonende om standigheden zocht in de vele benoemingen welke er in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Tot bestuurders van de Stedelijke Werkinrichting werden herkozen de heeren J. Van Heukelom Jr., C. J. Leembruggen en A. J. Krantz, en tot com missaris der Bank van Leening de heer mr. C. Cock, terwijl de heer G. Aalbertsberg opnieuw voor drie jaren als stadsheelkundige werd aangesteld en de heer A. Hendriks weer voor één jaar werd benoemd tot leeraar in de Nederiandsche taal- en letterkunde, geschiedenis en aarkrijksbunde aan het gymnasium. By de voordracht tot aankoop van de schutting geplaatst langs de Ruïne achtte de heer Van Hoe ken het zeer zeker in het belang der gemeente dat ze eene schutting voor ƒ410 kan krijgen, welke anders f 600 zou kosten, maar wel zou hij willen weten of het terrein vooreerst gesloten blijft. De Voorzitter zag daarin geen bezwaar. Plant^ zijn er nog wel niet, maar misschien kan er den tegenwoordigen aanleg wel iets gebruikt word Komen er vreemdelingen om het monument te zi dan kan hierin worden voorzien door een aldaj- de omgeving surveilleerenden agent van poli Hiermede wordt dan voldaan aan eene opmerk van den heer Donner. De discussie over het voorstel van den heer dius, tot invoering van eene controle op de sterkte van het gas door een deskundige, niet de Gasfabriek verbonden - werd door den voorsts zelf ingeleid, al was het tegen - rapport van B Ws. ook nog zoo zwart als roet gekleurd. In dst port echter heeft hij geen enkele reden gevoü om zyn voorstel in te trekken, zoodat hij het 1 handhaven, nu zelfs met des te meer liefde. In zonderheden ging hij na welke omstandigheden tot het doen van het voorstel hadden geleid Raad (gemeente) is gasfabrikant, en dan heeft lichaam er voor te waken dat er goed gas v geleverd, al heeft de gemeente een monop omdat de gebruikers hier van niemand anders kunnen krijgen. Juist omdat de prijs nu onl verlaagd is, wenscht hy meerdere controle omdat men becijfert dat het saldo voor de ge tekas wel niet minder zal worden. De heer Cock, welk een groot voorstander van gascontröle (reeds vóór twee jaren is dit duidelijkste gebleken), heeft het voorstel des ht Bredius niet met ingenomenheid begroet, niet o: hij er zich niet mede kan vereenigen, maar hy het ontijdig acht. Het is niet alleen noodi| men het goede wil, men moet ook het juiste stip kiezen waarop men dit goede wil inv Op grond van de colleges van vroeger eij waarvan er zyn die nog geen 3'/j jaar bestai wier voldoende verjaring men nu weer in gt brengt, voorspelt hy het voorstel-Bredius een tri succes. Zelfs spr. gevoelt zich verplicht er i te stemmen, al herhaalt hij nogmaals dat controle behoeft, en iets dat een monopolie het allermeest. De heer Van Dissel zou niet veel teget voorstel in het midden brengen; zijne grootst zwaren daartegen waren hoofdzakelijk in hel port der commissie van de gasfabriek nedergt Evenwel moet men wel bedenken dat die comi geen finantieele is. Zij heeft niet te vragen hi met den toestand der gemeentekas is, evenal ook den kouden kleeren van den directeur raken of er meer of minder winst gemaakt word hij heeft er niet, zooals by zyn voorgangers val was, zijn percenten of geniet er een van. Waar spr. eerstens op wilde wijzen, i9 onlogische van het voorstel. Wie heeft belai de controle? Immers de gasverbruikersDan deze ook een fonds samenbrengen, om haar li nen doen uitoefenen. De heer Buys constateert dat uit de gevoerde! telyke en mondelinge gedachtenwisselingen dat behoorlyke controle noodig is, enz.i. isdi grootendeels te gemoet te komen door, na leiding eener opmerking van de commissie der fi in het vervolg de lichtsterkte van het week bekend te maken, en niet per drie m De Voorzitter betoogde dat de heerBredi voldoende gronden voor zyn beweren heeft voerd. In plaats van deze gelegenheid mei handen aan te grijpen, liet hy haar nu on voorbijgaan. De heer Bredius spreekt van heid. Spr. erkent echter hier noch officieel* particuliere eerlijkheid. De Raad neemt bei die B. en Ws. uitvoeren. Hy is ook overl strenge controle in alles noodig isover bestaat die dan ook. Aan veler bezwaren kaï worden te gemoet gekomen door de uit van beambten der fabriek meermalen dan geschiedde bekend te maken. De heer Bredius repliceerde. Hij heeft doeld zoo zwartgallig te zijn als B. en vatten. Maar hij wil in de gelegenheid gest om klagers, die tot hem komen, te kunw toonen dat zy met hunne klachten ongelj ben. Spr. beroept zich bovendien op de i van prof. Rijke verschenen brochure, welt minst in staat is bij de lezers het vertroc versterken, ook wat volgens die brochure De Kanter zou gezegd hebben. De Voorzitter merkte hiertegen op dat Brediu3 zich op 63n geheel verkeerd plaatst. De leden hebben hier zitting van den Raad, niet als gasverbruikers, kent hem het recht tet becordeeling derj

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2