N°. 7787. A". 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Vrijdag 10 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieele Kennisgevin<f©n. Oproeping in werkelljken dienst. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de missives van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 4den Juni 1885, A N°. 1448 (2de afd.) en den 8sten Juni 1885, A N°. 1486 <2de afd.); Brengt bij deze ter kennis van den milicien-verlofgan. ger JAN BOER KNOTNERUS, loteling dezer gemeente, lichting 1884, behoorende tot het 4de regiment infan terie, dat hij in werkelijken dienst wordt geroepen, ten einde alsnog in den wapenhandel te worden geoefend dat hij- verplicht is daartoe op MAANDAG DEN löden JULI 1885, vóór 4 uren des namiddags, bij het onderdeel van zijn corps, het 5de bataljon, in garnizoen te Gouda aanwezig te zijn. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Juli 1885. DE KANTER. LEIDEN, O Juli. De uitslag der overgangs-examens van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier is als volgt: 1 ste klasse (aantal leerlingen 23). Onvoorwaardelijk bevorderd 18, voorwaardelijk 3 en niet bevorderd 2. 2de klasse (aantal leerlingen 24). Onvoorw. be vorderd IS, voorw. 3 en niet bevorderd 2. 3de klasse (aantal leerlingen 16). Onvoorw. be vorderd 13 en voorw. 3. 4de klasse (aantal leerlingen 10). Onvoorw. bevor derd 8 en voorwaardelijk 2. De heer H. H. Lührs alhier is benoemd tot Ambtenaar ter secretarie te Hazerswonda. De uitslag van de aanbesteding, gisteren door den directeur en commandant der marine te Helle- voetslnis gehouden, betreffende het maken van een ijzeren werkvaartuig, type „Bato," is als volgt Er waren 8 inschrijvers, o. a. één uit Bremerbaven. Mioste: wed. C. Boelen Zoon te Slikkerveer, voor f 8740; hoogste, Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden, voor f 15,390. Met 12 van de 70 sollicitanten, die onlangs deelgenomen hebben aan het eerste gedeelte van het vergelijkend examen, voor de betrekkiog van hoofd eener openb. lagere school te Alfen, werd heden het tweede gedeelte gehouden. Het werd afgenomen door den heer W. Van Marken, schoolopziener in het district 's Gravenhage, bijgestaan door de heeren Haverman en Teebaal van 's-Gravenhage, Van der Heyde en Wuyster van Leiden. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Veor, jaarwedde f 550, is benoemd mej. M. Kuyl te Eindhoven. Op een adres van de IJselstoomtramweg- Maatschappij om subsidie is door den gemeenteraad van Veur afwijzend beschikt, uithoofde van den minder gunstigen finantieelen toestand der gemeente. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in bet koninkrijk der Nederlanden heeft te Hazerswonde opgebracht eene som van f 34.40. Op gezag van de directie van het „Zeebad Scheveningen" kan het „Vad." ten stelligste het gerucht tegenspreken als zou de pachter van het Badhuis het pachtcontract met de Maatschappij Zeebad", wegens te late oplevering van het ge- ouw, hebben opgezegd. Geen enkele aanleiding eeft daartoe bestaan en niets wettigt dus dit ge- ncht. Pachter en directie van de Maatschappij z|jn integendeel ijverig aan het werk om de opening van het Badhuis en de exploitatie in dit badseizoen zoo goed mogelijk te doen slagen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gis teren na langdurig debat besloten om op de adres sen van de bewoners in de nabijheid van den Munt toren, verzoekende om den toren niet weder te ombouwen, afwjjzend te beschikken. De toren blijft dus niet alleen staan. De Raad vereenigde zich daarop met eene motie van den heer Metelerkamp, om B. en Ws. uit te noodigen tot een onderzoek, welke grootte men aan den bjjbonw wenscht te geven, daar het in „Arti" tentoongestelde plan niet aannemelijk wordt geacht. De Raad benoemde voorts dr. J. L. Suringar, te Maastricht, tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium. Besloten werd ook om B. en Ws. te machtigen tot het doen eener uitgave van hoogstens f 15,000, noodig voor het maken van eene inrichting tot het c'esinfecteeren met verbrandingsoven van besmette goederen, en het reeds aanstonds aanschaffen van carbolznnr en andere desinfectie-middelen, voor het geval dat de cholera in de hoofdstad onverhoopt mocht uitbreken. In plaats van den lsten luit. T. Baak van het 8ste en F. Rutgers Van der Loeff van het 4de reg. inf., worden bij het koloniaal werfdepot gedetacheerd de 1ste luitenants A. E. Yan Dulle- men van het lste en D. L. Jonqnière van het 8ste reg. ïnf. De lste luit. Yan der Hoeven der vesting artillerie te Gorkum is tot leeraar benoemd aan den artillerie-cursus te Delft. Ter eere van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Yan der Does de Willebois, die zich te Brussel bevindt, heeft de Belgische minister van bnitenlandsche] zaken, prins De Caramas-Chimay, een groot diner gegeven. Het .stoomschip „Jason," van Penang naar Amsterdam, passeerde 7 Juli St.-Catbarina's Punt; de „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Juli van Marseille; de „Macassar," van Java naar Amsterdam, arriveerde 7 Jnli te Aden; de „Prins van OraDje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Jnli van Suez; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Jnli van Colombo; de „Con rad" vertrok van Batavia naar Amsterdam 8 Juli; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Liverpool 8 Jnli. Z. M. heeft den teekenaar der 2de kl. bij 's Rijks werf te Willemsoord M. Ph. De Koster benoemd tot teekenaar lste kl.; - pensioen ver leend aan mr. J. B. L. Wentholt, gewezen raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, van 1406 'sjaars; aan J. Kroes, gewezen rijksveld wachter der 3de kl., van f 342 'sjaars, en aan J. De Gunst, eervol ontslagen bewaarder lste kl., lste rang, in de militaire strafgevangenis nabij Leiden, van f 429 'sjaars. Men schrijft ons uit Valkenburg, in Limburg, dd. 7 Jnli: Reeds vroegtijdig bevonden zich hedenmorgen een aantal leden der afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde aan het station ten nwent, met het doel, om naai de drukte en verkeer, waarvan zij onlangs getuigen waren geweest, eene wjjle rust en verpoozing te zoeken in het liefelijke en landelijke Limburgsche plaatsje Valkenburg, algemeen bekend wegens zjjne natuurschoonheid. Buitengewoon avontuurlijke feiten hebben zich gedurende hat traject met den stoomenden afstands- zweiger niet voorgedaan, zoodat wij dit gedeelte met stilzwijgen kunnen voorbjjgaan. Tegen den middag arriveerde men te Maastricht, waarin allen een reden vonden om terstond te gaan middagmalen. Na vervolgens alle merkwaardigheden dezer stad in oogenschouw genomen te hebben, aanvaardde men wederom de reis en thans naar het eindstation Valkenburg. Terstond bracht men hier een bezoek aan den berg, of liever i n den berg, en dat bezoek maakte cp allen een diepen indrnk. De doodsche stilte, welke hier alotnme heerschtde brandende toortsen der gidsen, welke in deze onderaardsche gewelven zeer ver hun licht verspreiden; die trotschewegen, welke zich in alle mogeljjke richtingen kruisen en honderden mjjlen ver reiken, allen het gewrocht van menschenarbeid: dit alles dwong bewondering af. En niet alleen de natuur, maar ook de kunst was het, die hier allen boeide, hier aller aandacht trok. De schoone sierlijke teekeningen van den talentvollen schilder Ten Berge, de majestnenze beeldhouwwerken van een Dnitsch kunstenaar, het prachtige effect verkregen door het entsteken van bengaalsch vuur b|j den onderaardschen vijver, - het was bepaald grootsch. En na dit alles gezien te hebben, na door dit alles tot diepen ernst ge stemd te zijD, ging men verder door de holle wegen om weldra de plaats te genaken, die met recht mocht genoemd worden: „Het Panopticum van Neerlands roem." Allen toch, die eens den schepter over dit rijk gezwaaid hebben; allen, die goei en bloed geofferd hebben op het altaar der vaderlandsliefde; allen, die hebben bijgedragen tot den roem, tot de groot heid van dit land, z|jn daar vereeuwigd door de geoefende stift van Yalkenburgs teekenaars. Hier alle leden van het Huis van Oranje, eindigende met onzen geëerbiedigden Koning en beschermheer onzer maatschappij en alle diens b'oed- en naam verwanten, daar mannen als Tromp, De Ruyter, onze Van der Werf en meer groote vaderlanders, te veel om op te sommen. Op andere muren ont waarde men eene geheele charivari, bestaande uit aardige geestige teekeningen en caricatnren, die alle, niettegenstaande het sombere en doodsche van deze plaats, in staat waren een gullen lach van ieder af te dwingen. Moede van dezen tocht ging men een oogenhlik verwijlen in het onderaardsch café, waar ten ge volge van den overheerlijken brandewijn daar aan geboden, het op onwederlegbare wijze bleek dat ook hier „vergunning" beBtond. Eigenaardig was de ontdekking door onzen Leidschen hortnlanus gedaan, dat zelfs hier, waar nooit lucht of licht doordrong, toch plantengroei bestond. Met ontzettend veel zorg werd het teedere gevonden plantje uit den grond gedolven en ongetwijfeld zal het een of ander stak van den wakkeren botanicus in een der tuinbouw bladen ons melding maken van zjjne bevinding. Aangenaam en tevens verfrisschend was het wederom, na zooveel uren in deze onderaarsche car rières (zooals onze gids zeide) te hebben doorge bracht, do koele en zachte buitenlucht te voelen tegenstroomen en nog aangenamer toen men de laatste van het honderdtal trappen betreden had, welke allen behouden aan het bnitengedeelte der aarde had wedergegeven. Een recht gezellig avond maal, opgevroolijkt door een aangenamen kont, be sloot op waardige wjjze dezen eersten dag der excursie. Gemengd Nieawa. In de zitting van de Vacantiekamer van het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren o. a. terecht: F. N., oud 40 jaren, woonachtig te Ond- Alblas, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in eene bouwhoeve te Wijngaarden, in eigendom aan Z. aldaar, waardoor die hoeve, niet verzekerd, met inboedel en vee, ter waarde van ongeveer 5- a 6000, was vernield. Een der getuigen ver klaarde den beach, een paar uren vóór het uitslaan der vlammen in gebukte houding nabjj de woning te hebben gezien. De beschuldigde had bij den rechter-commissaris verklaard de daad bedreven te hebben om, wanneer de hoeve door brand vernield was en de herhonwing aan een baas werd opge dragen waar hij vroeger gewerbt had, langs dien weg werk te krijgen. Ter terechtzitting herriep hij echter die verklaring

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1