maakt. Dit leger voedde zich bijna uitsluitend met koren, dat ze in de tasschen in grooten voorraad vonden. Op sommige hoeken is geen korreltje en alleen maar stroo meer te vinden. Gedurende deze eeuw zijn door ver schillende binnen- en bnitenlandsche Bijbelgenoot schappen reeds 150,000,000 bijbels in 226 talen ge drukt en over de geheele wereld verspreid. Te Hellevoet8luis is bericht ont- vangen dat de heer P. Polvliet aldaar op de ten toonstelling te Kopenhagen, voor zijne duiven, met den hoogsten eereprjjs, eene gouden medaille, werd bekroond. Hij behaalde bovendien eene groote zil veren en eene kleine zilveren medaille. Aan het „Dbl. v. ïïed." wordt mede gedeeld dat uit Zevenbergen en omstreken het puik der hengsten en paarden was afgezonden naar de paardententoonstelling te Antwerpeo. De eigenaars zijn, met hunne paarden, daarvan echter zeer onvol daan en ontevreden teruggekeerd. Algemeen acht men er zich zeer onbillijk en onrechtvaardig behandeld. Geen enkel Hollandsch paard is bekroond niet alleen, maar de jury heeft nauwelijks notitie van de Nederlandsche paarden genomenze werden letterlijk door de jnry voorbijgegaan, niet bekeken, niet gedraafd.. men liet ze op stal staan,terwijl rechts en links de Belgische paarden werden op geroepen om voor de jury te verschijnen. Onbegrijpelijk, zegt de schrijver, dat de Neder landsche leden der jury de belangen hunner land- genooten niet beter hebben behartigd! Die heeren waren niet te vinden en dus nog minder te spreken. Wanneer een enkele inzender niet ophield de jury lastig te vallen met het dringend verzoek om, evenals de ingezonden Belgische paarden, ook het zijne te onderzoeken en te doen draven dan.ja, dan werd er een in het oogloopend vluchtig onderzoek ingesteld en kon men zijn paard oogenblikkelijk weder op stal zetten. Eindelijk, tegen den afloop der tentoonstelling, heeft de jury, om de ontevredenheid der Nederland sche inzenders nog wat te doen bedaren, enkele bronzen medailles en eenige getuigschriften uitge reikt. Doch er is aan Nederland geen enkele prijs toegekend. Was het weerwraak over de afstemming in onze Tweede Kamer van de subsidie aan de algemeene tentoonstelling te Antwerpen? Of teleur stelling, omdat onze Koning, door ongesteldheid verhinderd, geen bezoek brengt aan den koning van België? De schrijver weet het niet; doch in elk geval is het niet fair om daarvoor de Nederland sche inzenders te straffen, die tijd, moeite en geld hebben opgeofferd en bovendien hunne kostbare paarden aan gevaren, op de sporen enz., hebben blootgesteld om de Antwerpsche tentoonstelling met het puik van het Hollandsche paardenras op te sieren. Men kan zich dan ook in België verzekerd houden dat, nk de ondervonden behandeling, het in Zevenbergen en omstreken niemand in de ge dachten zal komen om op de aanstaande tentoon stelling van hoornvee te Antwerpen één enkel stuk vee in te zenden. Verleden Dinsdag-nacht, aldus ver telt de „Zw. Ct." het „Berl. Tgbl." na, had de vergulder Rudolf D. met eenige vrienden de aardig heid om herhaaldelijk „belletje te trekken," onder anderen aan het gebouw der „Saniteits-wacht" in de Oranienstrasse te Berlijn. Tot zijn ongeluk echter stond de wachthebbende geneesheer, dr. Heise, op straat een luchtje te scheppen, in gesprek meteen nachtwacht en een politie-agent. Zij hadden D. zien aanschellen en toen hij snel wilde wegloopen, hielden zij hem staande en vroegen hem wat hij begeerde. Om iets te zeggen, stamelde hij, dat hij hevige kiespijn had en in de wacht hulp bad wil len vragen. Heise, die terstond den toestand over zag, maakte zich bekend als de geneesheer en verklaarde hem wel te zullen helpen. De patiënt moest mede naar binnen en de dokter nam hem onderhanden. „Is dit de zieke tand?" vroeg hij. „Ik weet niet precies stamelde de ongelukkige. „Ja, ja, ik zie het al," sprak de operateur, en uit vrees voor de daarbjj staande mannen der wet durfde de vergulder niets meer zeggen, toen de dokter behendig de tang in zjjn mond bracht en begon te trekken. Of de operatie werkelijk zoo moeielijk was, of kortom dr. Heise zette de tang weder af, droogde zjjn gelaat en begon toen op nieuw te trekken, waarop, onder hevig gebrul van den patiënt, eindelijk de tand loskwam. Het moet een geheel gave hoektand geweest zijn! Onze vergulder heeft zijne vrouw onder heete tranen beloofd, dat hij nooit meer „puistjes zou vangen." M—SUKMirr.—mDHfaai Stormen in de Bukowina. - Dit Czer- nowitz wordt in dato 2 dezer aan de „Neue Freie Presse" geschreven dat in de laatste dagen zware, op orkanen gelijkende stormen in de Bukowina hebben gewoed, welke veel schade en talrijke onge lukken teweegbrachten. In de dalen van Kossow en Kutty werden in eene uitgestrekte boschachtige streek tienduizend zware boomstammen door een windhoos ontworteld. Daken van steenen huizen werden afgerukt en houten woningen geheel vernield, terwijl uit sommige houtzagerijen, die aan den Dniester en de Czeremosz gelegen zijD, duizenden planken en balken door den storm in de opgezweepte golven werden geslingerd. Groote kudden vee werden uiteengedreven en onderscheidene dieren gedood. Zwaar beladen goe derenwagens, die van Czernowitz naar do jaarmarkt te Waszkowc trokken, sloegen het onderste boven en de koopwaren bekwamen veel schade. Ingevolge geloofwaardige berichten zjjn in de omstreken van Czernowitz acht menschen cm het leven gekomen. Gedurende eene geheele week hebben in de ge heele Bukowina orkanen gewoed; in sommige streken werden de te veld staande gewassen door hagelslag vernield en verscheidene paarden werden door den bliksem getroffen en gedood. Te Czernowitz werd het „Schützenhaus" zwaar door den bliksem be schadigd, een populier werd geheel gespleten en vele telegraafpalen werden omgerukt. In de nabijheid van Storozynetz werden de bos- schen zeer geteisterd en eene grondoppervlakte van ongeveer duizend joch (één joch 5756 vierk. M.) werd geheel van boomen beroofd. Het is nog niet bekend hoeveel stuks vee op de omliggende Alpen door de stormen zjjn omgekomen. Te Berhometh werden evenzeer bosschen ver nield, te Ispas werden onderscheidene huizen van het dak beroofd en te Wiznitz drie groote popu lieren ontworteld en dwarB over den straatweg ge worpen, waardoor verscheidene telegaafpalen omvielen en de telegraphische gemeenschap gestoord werd. Te Podzacharyez zijn vele tuinen door een wolk breuk van alles wat er in groeide en zelfs van de aarde beroofd, zoodat de ongelukkige eigenaars er van thans, in plaats van tuinen, slechts kale rot sen bezitten. Te Waszkoutz rukte de orkaan twee hooischel ven omver, waardoor een twaalfjarig meisje, dat, in de nabijheid er van, bescherming had gezocht, werd verpletterd. Te Krasna vernielde de orkaan alle boomen op eene oppervlakte van ongeveer driehonderd joch. Te Dichtenitz zijn onderscheidene bosschen door den storm, deels half en deels geheel verwoest, daar de boomen met wortel en al uit den grond werden gerukt en de minder zware stammen ge knakt werden. Te Uscieryki woedde de storm in het geheel slechts vijf minuten, maar deze korte spanne tijds was voldoende om zeer groote verwoestingen te veroorzaken; nagenoeg al de huizen werden van dak beroofd, schuttingen vielen omver en vrucht- boomen werden ontworteld en weggeslingerd. Te Krasnoilla, in Galicië, rukte de orkaan zelfs het dak met de koepels en het kruis van de van steen opgetrokken kerk af en voerde het over een afstand van circa duizend meters mede. BUITENLAND. Frankrijk In den Senaat heeft de heer De Freycinet, minister van buitenlandscbe zaken, gisteren het Tientsin-verdrag overgelegd. Op voorstel van den minister werd het van dringenden aard verklaard. De ffnantieele conventie ten opzichte van Egypte werd aangenomen, nadat de heer Gavardie er tegen en de heer De Freycinet er vóér hadden gesproken. De Kamer van Afgevaardigden heeft al de hoofd stukken van de begrooting der staatsspoorwegen aangenomen. Generaal De Courcy seint uit Hué van 6 JuliDe toestand is kalm. De Annamietische troe pen zjjn volkomen op de vlucht gedreven. Het koninklijk paleis is niet verbrand. Het bevat vele kunstschatten van groote waarde. De regent Thu- Hong is in onze handen. Generaal De Courcy richtte tot het Annamietisch volk een manifest, gecontrasigneerd door Thu-Hong, waarin de aanval ten sterkste wordt afgekeurd en de koning en de koningin worden uitgenoodigd hun j intrek weder ten paleize te nemen. De Franschen bezetten de citadel. De geheele marine-infantorie uit Tonkin is ontboden. De groote industrieel van den Elzas, Hartmann, heeft 500,000 fr. nagelaten aan de stad Parjjs voor een jongensweeshuis en 100,000 fr. voor de armen dier stad. Duitschland. In de slotkerk te Kröchlendorf, het landgoed van graaf Arnim, den zwager van prins Bismarck, is het huwelijk voltrokken van zjjne dochter Sibylla met graaf Wilhelm, den tweeden zoon van den rijks kanselier. Daarbij waren tegenwoordig de ouders van het jonge paar en de naaste verwanten. Voordat de rijks-kanselier naar Kröchlendorf ging, heeft bij de overeenkomst met den „Norddeutschen Lloyd" onderteekend en tevens bepaald, dat de booten zoowel van de Oost-Aziatische als van de Australische lijn Vlissingen moeten aandoen. De Duitsche regeering had op de plaats zelve een onderzoek naar de havens van Antwerpen, Rotter dam en Vlissingen doen instellen en de uitkomst was, dat Vlissingen zonder eenige bedenking de voorkeur verdiende. Volgens een bulletin omtrent den toestand van prinses Elisabeth van Weimar, wier val van het paard wij gisteren vermeldden, is H. K. H. aan den rechterslaap gewond, gepaard met hersen schudding. De oogappel is niet aangedaan. De nacht was gunstig. Aan de sterke neusbloedingen is een einde gekomen. Het braken kwam nog voor, ter- wjjl H. K. H. slaperig en zwaar in het hoofd blijft. De keizer is Zondag niet uit geweest om het slechte weer. Zaterdag-avond begon het te Ems te stortregenen en dit hield Zondag aan en soms was het of men een wolkbreuk had. Het water heeft op verschillende plaatsen veel schade veroorzaakt. Toen hertog Ernst Gunther van Sleeswijk- Holstein gistermiddag in het nieuwe park te Pots dam reed, schrikten de paarden, waardoor de her tog nit het rijtuig werd geslingerd, maar zich toch slechts weinig aan de hand bezeerde. Oroot-Britaunië. In het Lagerhuis zeide gisteravond sir Michael Hicks-Beach, kanselier der schatkist, dat de regee ring voornemens is een vertrouwd persoon met eene bjjzondere zending naar Egypte af te vaardigen, maar dat deze aangelegenheid nog niet volkomen is geregeld, zoodat hij daarover thans geen verdere mededeelingen kon doen. Alleen dit kon bij nu reeds zeggen dat bjj de regeering geen enkele reden bekend is, waarom zulk eene zendiDg niet aan sir Henry Drummond Wolff zou kunnen opgedragen worden. Integendeol bestaat er grond om te ge- looven dat deze persoon den khedive aangenaam zou zijD. De heer Mac Laren (liberaal) kondigde daarop eene motie aan, waarin verklaard wordt dat het niet ge- wenscht zou zijn, om aan sir Henry Drummond Wolff eene zending naar Egypte op te dragen. Het Huis nam, met 151 tegen 2 stemmen en na een bebat dat verscheidene uren duurde, een voor stel aan van sir Michael Hicks Beach, om de zit tingen van 's Dinsdags en 's Woensdags aan de behandeling van regeeringszaken te wijden. De heer Gladstone had dit voorstel ondersteund. Met 153 tegen 22 stemmen werd het voorstel goedgekeurd om aan prinses Beatrix een huwe lijksgift van 30,000 pd. st. toe te kennen. De heer A. J. Balfour, president van de Local Government Board, heeft het reglement van ver leden jaar tot wering der cholera weder van kracht verklaard en den invoer van lompen tot 1 November a. 8. verboden. Lord Wolseley is Maandag, vergezeld door generaal Bulier en lord Charles Beresford, uit Cairo naar Engeland vertrokken. Het opperbevel der Britsche troepen in Egypte is overgedragen aan generaal Stephenson. Koningin Victoria is bezig met een bundel „Herinneringen", gewijd aan do nagedachtenis van den hertog van Albany. Volgens een telegram uit Teheran dd. 6 Juli, klagen de Perzische onderdanen bij voortduring over grensscheiding door de Russen, die zich steeds in grooter aantal bijeentrekken. Uit Trinidad wordt geseind dat het stoom schip Bolivar", komende met goud van de mijnen van Ciudad Bolivar, door de opstandelingen in den Orioico aangehouden en genomen is. Telegrammen. LüBECK, 7 Juli. In de voorstad St.-Lorenz woedt sedert hedenmorgen een groote brand in den hout zaagmolen van Albert Grube, welke aan grootf houtmagazjjnen grenst. Het vuur brak uit ia hel

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2