Woensdag 8 Juli. JE". 7785. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van I6 regels I.Oj. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Kennisgeyingen. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het toelatings examen voor de Hoogere Bargerschool voor Meisjes zal plaats hebben op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juli a. s., telkens des voormiddags te 9 uren, in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Juli 1885. E. KIST, Secretaris. Eurgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 Staaft- clad No. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door PIET HEIJN, woonachtig te llpendam, een adres is ingediend om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Beestenmarkt N°. 39 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Juli 1885. E. RIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Juli. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. B. Roes, geb. te Heteren, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get. „Twee vragen betreffende de absolute competentie van den kantonrechter." De commissie van financiën heeft geene beden kingen op de rekening en verantwoording der ont vangsten en nitgaven van de dienstdoende schutterij alhier, over het jaar 1884, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ8921.62 Viy alzoo sluitende quitte. Ten aanzien der inrichting van de rekening der stedelijke gasfabriek maakt zij enkele opmerkingen, ten einde voortaan de verschillende posten beter met elkander te kunnen vergeljjken en in het ver volg bet onderzoek meer gemakkelijk te maken. Overigens maakt de comm. van fin. geene beden kingen om de rekeningen goed te keuren: de Ex ploitatierekening in ontvangst tot eene som van ƒ293,795.24 en in nitg. tot eene som van ƒ262,148.28, alzoo sluitende met een saldo van 31,646 96; en de Rekening van het Uitbreidings- en Vernieuwings fonds in ontvangst tot eene som van 17,923.93'/2 en in nitgaaf tot eene som van 11,829.95, alzoo sluitende met een saldo van 6093.98'/j onder bepaling dat commissarissen in hunne eerstvolgende rekening de beide saldo'B zullen verantwoorden. Wat het batig saldo betreft, dat volgens de exploi tatierekening 84,066.22 bedraagt, dit stelt de commissie voor in de gemeentekas te storten. Bestuurders der Stedelijke Werkinrichting hebben aan het college van B. Ws. medegedeeld dat de toelage, op de begrooting ten behoeve hun ner instelling uitgetrokken, niet voldoende is en dientengevolge met J 1000 zal moeten worden verhoogd. Volgens bestnurders is deze verhooging een gevolg van de lagere prijzen, welke zij bij den verkoop van de in genoemde inrichting vervaardigd wordende goederen hebben bedongen. Ook de kosten van voeding zullen meer bedragen dan waarop aanvankelijk gerekend was, doordien in de eerste maanden van dit jaar door vele personen van deze inrichting is gebrnik gemaakt, ten gevolge van de destijds heerschende werkeloosheid. B. en Ws. geven mitsdien in overweging in de verhoogiDg van be doelde toelage te voorzien, door afschrijving van den post voor onvoorziene nitgaven, waarmede de commissie van financiën zich kan vereenigen. Naar aanleiding van brieven van curatoren van het Gymnasium en van den inspecteur der Gymnasia geven B. en Ws. mede in overweging den heer A. Hendriks, die bij raadsbesluit van 11 September 1884 voor den tijd van één jaar werd benoemd tot leeraar in de Nederland6ehe taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium, voor één jaar in zijne betrekking te continueeren. Ook adviseeren zij gunstig op het adre3 van den heer G. Aalbertsberg, om voor drie jaren in zijne betrekking van Stadeheelkundige te worden gecontinueerd. Zij stellen voor om evenals in de laatste jaren is geschied, ook voor het jachtseizoen 1885/86 per missiën nit te reiken tot het jagen naar waterwild op de Yroonwateren, tegen betaling van 6 per stok. Ten vorigen jare werd te dier zake ontvangen een bedrag van 144- Bestunrderen van de Stedelijke Werkinrich ting dragen, naar aanleiding van het reglement van beheer, de volgende dubbeltallen voor, ter vervan ging van de leden van hun bestuur buiten den ge meenteraad, die moeten aftreden (zijnde de heeren J. Van Henkelom Jr., C. J. Leembruggen en A. J. Kranlz, die weder opnienw benoembaar zijn): nl. lo de heeren J. Van Henkelom Jr. en P. Van Bleis- wijk Ris2o. de heeren C. J. Leembrnggen en M. W. Jaeger; 3o. de heeren A. J. Krantz en J. B. Zuurdeeg. Aangeboden wordt ook eene in alphabetische orde gestelde voordracht voor de benoeming van een commissaris der Bank van Leening, ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van mr. C. Cock; als: mr. C. Cock, nr. H. Van der Hoeven en mr. S. Le Poole. Aangezien de toevloed van beleeners aan ge noemde Back in de laatste maanden zoo belangrijk is toegenomen, dat het op den duur hoogst moeilijk wordt op geregelde wijze in de behoeften van den dienst te voorzien, meenen commissarissen dat er nn afdoende redenen bestaaD om, gebruik makende van de bevoegdheid bij art. 23 van het door den Koning goedgekeurde reglement toegekend, over te gaan tot de oprichting van hulpkantoren. Zij stellen daarom den gemeenteraad voor, op een nader te be palen tijdstip twee van die hulpkantoren te vestigen. Zij weDschen deze vestiging beschouwd te hebben als eene proef, op zoo eenvoudig mogelijke wijze ingericht, opdat de Raad, zonder bezwarende ver plichtingen voor de toekomst te aanvaarden, op deze proef zon kunnen terugkomen zoodra hem dit noodig zal toeschjjnen. In overeenstemming met dit plan worden de beambten van de hulpkantoren niet in vasten dienst aangesteld en ontvangen zij ook geen ander loon dan een deel van de inkomsten, welke het hulpkantoor zal afwerpen. Geldelijke verplich tingen van noemenswaardige beteekenis zullen alzoo voor de gemeente nit de vestiging van de hulp kantoren niet voortvloeien, behalve de verplichting om aan de Bank de kapitalen te verstrekken, welke voor de exploitatie van de hulpkantoren noodig zijn maar de renten van die kapitalen worden door de interessen, welke de beleeners opbrengen, ruimschoots gedekt. Commissarissen meenen zich op dit oogen- blik ook déarom tot de vestiging van slechts twee hulpkantoren te moeten bepalen omdat bij de op richting van meerdere de inkomsten van elk kantoor niet meer voldoende zonden zijn om daarnit alle kosten van administratie te dekken. Bij het notarieel examen zijn geslaagd, in het 3de gedeelte, de heerenCh. Miseroy te Am sterdam, W. V. Takes te Amsterdam, J. Vriesen- dorp Jz. te Dordrecht, laatstelijk te Steenwijk, J. A. Van Iterson te Leiden, P. Drenth te Appin- gedam, P. Lodder te Streefkerk, J. H. Noordenbos te Leeuwarden, J. JulsiDg te Amsterdam, G. J. Roosegaarde te Amsterdam, J. C. J. M. Hubar te Eindhoven, jhr. W. F. A. Von Pestel te Arnhem, C L. A. De Haan te Breda en mr. F. Van der Tuuk te Groningen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Koudekerk opgebracht de som van 21 71. Het „Vad verneemt dat te 's-Hage eene kinderspeelplaats zal worden ingericht op een stnk grond aan de Laan van Meerdervoort, tegenover „Bronovo", door de groothertogin van Saksen- Weiroar welwillend in gebruik afgestaaD. Bij adres heeft het Hoofdbestuur der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem, aan de Staten van Zuid-Hollaud een provin ciaal snbsidie van 600 verzocht ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek, dut vanwege die Vereeniging wordt ingesteld naar de ziekte van hyacinten en andere bol- en knolgewassen. Op grond van hnnne meening dat men den bloei van bijna eiken tak van cultuur of nijverheid door wetenschappelijk onderzoek moet verheffen of ver zekeren; dat de Provincie tot nog toe daarin niet bijdroeg en het onderzoek van dezen bloeienden tak van volkswelvaart aan particnliere krachten kan worden overgelaten, stellen Gedeputeerde Staten voor op het adres afwijzend te beschikken. Bij de vaccinatie en revaccinatie der miliciens, lichting 1885, van het reg. grenadiers en jagers, waren er verscheidene die wegens gemoedsbezwaren daarvan moesten worden vrijgesteld. Als eene hulde aan de nagedachtenis van den dichter mr. W. Bilderlijk werd hedennamiddag om twee uren op plechtige wijze de gedenksteen in zijn voormalig woonhuis ie Haarlem onthuld. Door de Vereeniging „Bilderdijk" aldaar was bij die gelegenheid eenige versiering aangebracht op zijn graf, ten einde aan de bezoekers van het gewone orgelconcert in de Groote Kerk op dezen dag de ver dienste van den grooten Bilderdijk ook daér nog eens in herinnering te brengen. Behalve de re9ds vermelde muziekuitvoering, weilke hedenavond zal plaats hebben, werd des namiddags van twee tot vier uren door Gebroeders Brinkmann een concert van Grentzius' kapel aan geboden op de Groote Markt. De muziektent prijkt met eene baste van Bilderdjjk, sierlijk gedrapeerd. Vrijdag en Zaterdag jl. zijn aan de „Tooneel- school" de gewone jaarlijksche examens tot sluiting van den cnrsus afgelegd door vijftien leerlingen voor het volledig onderwijs. Van het tiental, hetwelk zich op de Voorberei dende Afdeeling bevond, zijn drie naar eene hoogere klasse daarvan bevorderd, nl. Alida Klein, Suze "Wesseling en Bartha Van Wulften, en moeten twee de lessen aldaar nog blijven volgeD, terwijl drie: Mej. Joseph. Spoor, Abraham Kremer en Gerard Pilger naar de Vakschool zijn overgegaan; een. vierde kon slechts voorwaardelijk daarin worden toegelaten. De vijf leerlingen van de Vakschool werden alle naar eene hoogere klasse bevorderd mej. Sophie Dusault, Hendrik Van Goch, mej. Anna Beukers, mej. Betsy Van Gelder en Adriaan v. d. Horst. De drie laatstgenoemden zullen er de hoogste klasse van uitmaken, die dit jaar ontbrak. Voor zoover het professioneel onderwijs betreft, legden de leerlingen proeven af in: Kostameerkunde en Mimiek (leeraar de heer Theo. C. Simons), met twee scènes uit den „Bri- tannicus" van Racine; Voordracht in Fransch en Duitsch (leeraar de heer F. Van der Gees), met fragmenten van „For mosa" door Vacqnerie, uit „Cinna" van Corneille en uit den „Fanst"; Voordracht en Spel (leeraar de heer Le Gras), met het 1ste bedrijf van „De Neven" door Helve- tius v. d. Bergh, twee tooneelen nit den „Gijsbreght" en twee nit „De Leeuwendalers," benevens een vier tal gedichten; Voordracht en Spel (leerares mevr. Kleine), met drie tooneelen nit „George De Lalaing, Graaf van Rennenberg," van Van Heyst en de beide nit het Fransch vertaalde comédies: „Uit Liefde voor de Kunst" (van Labiche) en „De Klepht" (van Abr. Dreyfus), benevens zes gedichten. De cnrsns 1885/86 vangt aan den 2den Dinsdag in September. Den voorafgaanden Maandag wordt een toelatings-examen afgenomen. Nieuwe leerlin-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1