N°. 77S0. Donderdag 2 Juli. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- 'LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post'-40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. LEIDEN, 1 Juli. Hedea is aan de hoogeschool alhier de heer W. Röeil, geb. te 's-Hage, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met acad. proefschrift, get.„De inrichting der Algeoieene Rekenkamer," en tot doctor in de rechtswetenschap met stellingen. Dit jaar moeten alhier als leden van den Raad aftreden de heeren mr. C. Cock, P. L. C. Driessen, J. I. Van Wensen (die, naar men ver neemt, voor herkiezing niet in aanmerking wonscht te komen), L. M. De Laat de Kanter, dr. M. J. De Goeje, H. J. Bool, S. C. M. Kuappert, dr. P. J. Kaiser en mr. L. M. J. H. Kerstens. Bovendien moot voorzien worden in de vacatnre ontstaan door het overlijden van den heer G. Wilhelmy Damsté, die in 1889 moest aftreden. Naar men weet, is de ver kiezing vastgesteld op Dinsdag 21 Juli a. s. Geinrende de maanden April, Mei on Jnoi 1885 werd 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier bezocht door 1723 personen. Aan het verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1884 ontleenen wij het volgende De bevolking der gemeente bestond op 31 De cember 1884 uit 20,775 mannen en 23,047 vrou wen, te zamen 43,822 personen. De bevolking is alzoo sedert het vorig jaar met 857 zielen vermeer derd, waarvan 472 ten gevolge van het grooter getal geborenen dan het aantal overledenen en 385 door vestiging in de gemeente. Yan die bevolkiog waren Nederduitsch-Hervormden 27,821, Fransch- of Waalsch-Hervormden 933, Anglikaanscho Episco paten 3, Evangelisch-Lutherschen 1060, Hersteld Evangelisch-Lutherschen 34, Doopsgezinden 279, #0*- Remonstranten 301, Christelijk Afgescheidenen 1615, Room8ch-Katholieken 11,083, Oud-Roomschen of van de Bisschoppelijke Clerezy 61, Nederduitsohe Israë- lieien 573, en tot geene der genoemde gezindten behoorende 59 personen. Het aantal kiezers in deze gemeente bedroeg op 1 Maart 1884: voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal 1298, voor de Provincie'e Staten 1296, voor den Gemeenteraad 1816 In 4885 bedraagt het aantal kiezers: voor de Tweede Kamer 1311, voor de Provinciale Staten 1310, voor den Gemeen teraad 1826. De gemeente-politie bestaat, met inbegrip van den commissaris en vier inspecteurs, uit 74 personen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn geene straf- of belasting-verordeningen vastgesteld; maar op 6 Maart werd eone verordening vastgesteld, hau dende wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad; op 23 October eene waarbij wordt gewijzigd de verorde ning houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten en op 4 Dec. de verordening betreffende het verleenen van pen sioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en bedienden. Gedurende het jaar 1884 werden ten Raadhuize aangegeven ah aangetast door: pokken 134 per sonen, waarvan 32 overleden; diphtheritis 18, 8 overleden; roodvonk 16, 1 overleden; typhus en febris typhoïdea 7, 1 overleden, en mazelen 817 personen, waarvan 33 overleden. Het aantal lijken ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats was geene, op de afdeeling bestemd voor Israëlieten 1, op de begraafplaats aan deGroene- steeg 53, op die aan de voorm Marepoort 224, op die aan de voorm. Heerenpoort 594 on op de R-K. begraafplaats 327. In 1884 werden in het ziekenhuis der Rijks universiteit opgenomen 138 personen (tegen 173 in 1883) waarvan 33 overleden zijn; het aantal ver- pleegdagen bedroeg 4118, tegen 60G3 in 1883. Het aantai verrichte koepokinentingen van arme en behooftige personen was in 1884 1057, waarvan 167 beneden één jaar en 890 boven één jaar. De twee hieronder vermelde boekwerken zijn door den heer dr. E. Riebeok, te Halle a/S., aan bet Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven lo. Die Sammlnng des Herrn dr. Emil Riebeok. 21 Tafeln photographische Aufnahme nnd Licht- drnck. Berlin 1884. fol. Dit werk geeft een volledig overzicht van de rijke verzameling voorwerpen van ethnographischen aard en van knnstnjjverheid, die door den schenker is samengebracht op zijne reis door Afrika, Peraië, China, Britsch-Indië, Birma, Siam, Japan en Ceylon. De verzameling was gedurende den winter 1883/84 in het Dnitsche museum voor kunstnijverheid te Bsrlijn tentoongesteld en is later door den reiziger deels aan genoemd mnsenm, deels aan verschillende ethnologische Rijksmusea ten geschenke gegeven. 2o. Dr. Emil Riebeok. Die Hügehtamme von Chittagong. Ergebnisse einer Reise im Jahre 1882. Berlin 1885. fol. Het werk geeft een volledig verslag van de door den schrijver in het district Chittagong in Britsch- Indië gedane reis, en is gesplitst in de onderdeelen Reisverhaal, Ethnologie, Anthropologic, Zoölogie en Meteorologie, waarvan de beide eerste door den reiziger zelf, het derde door dr. A. Grünwedel en prof. R. Yirchow, het vierde door prof. Jul. Kühn en het vijfde door dr. A. Yon Danckolman bewerkt zjjn. Benevens eene kaart van het bereisde gebied, bevat het reisverhaal vele uitstekende houtsneden in den tekstbij het ethnologiBch gedeelte zijn twee chrorr.olitbographische eu vcèrtien photolithographi- sche platen, bij het anthropologische vier phatoli- thographische platen en bij het zoölogische eene photolithographische plaat, alle in folio formaat, gevoegd. Het door den reiziger onderzochte gebied is hier voor de eerste maal van een ethnologisch en anthro- pologisch standpunt grondig beschreven, en het is voor de volkenkunde yan Nederlandsch Oost-Indië van belang dat de verkregen resultaten doen blijken van de verwantschap tnsschen de volkeren van den Archipel en die van Britsch-Indië. De Tweede Kamer heeft heden aangenomen met 60 tegen 17 stemmen het amendement des heeren De Bruyn Kops, om geen opcenten op onge bouwde eigendommen aan de gemeenten toe te staan, maar de personeele belasting te fixeeren op het gemiddelde over de laatste 3 jaren van het 4/5 der hoofdsom en de opcenten op het per- soceel. De Regeeriog had geen principieel bezwaar daartegen geopperd. De Regeering trok de arti kelen 2 en 3 in. Het amendement-Liefiinek, om bevoegdheid te geven aan de gemeenten om 10 op centen meer op ongebouwde en 5 opcenten meer op gebouwde eigendommen te heffen, werd ver worpen met 41 tegen 34 stemmen. Het geheele ontwerp is aangenomen mot 51 tegen 25 stem men. Voorts is goedgekeurd met 58 tegen 15 stemmen het ontwerp om voor 1885 te heffen 10 bui tengewone opcenten op het personeel en de machti ging tot uitgifte van schatkistbiljetten. Morgen komen de andere ontwerpen aan de orde. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland is in het hoofd-kiesdistaeot Delft, gekozen mr. W. K. S. Van der Mandele, (lib.) met 346 stemmen, terwjjl mr. J. G. S. Bevers (K. en A. R.) 333 stemmen verkreeg. Uit Vlissingen msldt men dat aldaar het bericht is ontvangen dat de Duitsche Bondsraad Vlissingen als aanleghaven heeft aangewezen voor de nieuwe koloniale stoomvaartlijnen. De gisteren te 's-Hage gehouden collecte ten behoeve van de Vrije Universiteit heeft f 400 op gebracht en de inzameling van heden ten voordeele van het studiefondfonds f 500. PRIJS DER ADVERTENTIE»': Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Veor het iocassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn alsnog tot leden der jury voor de afdeeling tuinbouw der internationale tentoonstelling te Antwerpen benoemd de heeren J. B. Groenewegen te Amsterdam en W. C. Van der Laan te 's-Hage, laatstgenoemde ter vervanging van den heer H. Witte te Leiden. Dezer dagen ontving de heer W. A. G. Kap- teyn, geneesheer te Nienwveen (bij Alfen), namens den minister van binnenlandsohe zaken eene dank betuiging voor het door hem, als lid van den ge neeskundigen raad van Znid-Holland, ingezonden rapport over het droogmaken van uitgeveende plas sen, in verband met de eischen der gezondheidsleer. De collecte, ten behoeve van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft te Benthuizen op gebracht de som van f 6.401/,. De heer P. Verheul heeft de benoeming tot kerk voogd aldaar aangenomen. In de jaarvergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en "Weten - sohappen waren twee antwoorden op prijsvragen ingekomen. Het eerste, over de geschiedenis der Nederlanders in Demerary, onder het motto „on pent ce qu'on vent", werd afgekeurd. Het tweede, over „De ontwikkelingsgeschiedenis van Linens obsenris, eone nomertina yan de Neder- landsche kunst", onder het motto „Irrthum ver- laesst nns nie, doch ziohet 9in hoeher Bednerfniss immer den strebenden Geist leise zur Wahrheit hinan", werd met goad bekroond. De schrijver Ï3 prof. dr. A. A. W. Habrecht te Utrecht. Op yoorstel yan prof. dr. Bays Ballot en mr. P. F. Habrecht is besloten dit jaar f 250 te geven aan het Mnsenm voor Kunstnijverheid te Utrecht, bij voorkeur voor plaatsing van leerlingen aan d« op te richten school. Het Bestuqr van het Genealogisch Heraldiek Genootschap „De Nederlandsche Leeuw" heeft aan den minister van justitie een verzoekschrift inge diend naar aanleiding van het in den laatsten tijd meer en meer afwijken van de juiste spelling der familienamen door het toenemend gebrnik der nienwe spelling. Bedoelde afwijking'heeft het schrij ven der voorvoegsels van, de, der, du, enz. met hoofdletters ten gevolge, waarna de hoofdletter van den familienaam zal vervallen en de familienaam met het voorvoegsel tot één geheel vereenigd wordt. Door deze samentrekking zullen geheel andere namen ontstaan, waardoor aanleiding wordt gegeven tot groote verwarring bij wettig bewjjs van afstamming van personen. Het Genootschap vestigt de aandacht der Regeering hierop, ten einde zooveel mogelijk da insluiping van dit misbrnik in de registers van den Burgerlijken Stand te voorkomen. Men Bchrjjft uit 's-Hage aan het „D. v. N." dat bij de medische faculteiten en den minister van binnenlandsche zaken eene nieawe regeling voor het afnemen van de arts-examens in overweging is. Tot dusverre bestaat er ééne commissie, jaarljjks benoemd, voor welke al deze examens worden afge legd. Dit werk kost zooveel tijd, dat het onderwijs en de studie der hoogleeraren, die van znlk eene commissie deel uitmaken, daaronder noodzakelijk lijden moeten. Thans bestaat het plan twee com- missiën te benoemen, onder welke de examinandi der verschillende universiteiten verdeeld zullen worden. Het bestuur van het „Zeebad Seheveningeu" kondigt nu de opening van het Kurhaus tegen Zondag 12 Juli aan. Gisteravond werden de werkzaamheden van de Deputaten-vergadering, welke te 's-Hage zal ge houden worden, ingeleid met een openbaren bid stond in de Waalsche kerk, waar dr. Knyper eene rede uitsprak, die heden te Amsterdam het licht zal zien. Reeds lang vóór den aanvang van de plechtigheid was in hot kerkgebouw geen plaat

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1