als het wellicht goed is dat er eens een andere stem worde gehoord dan die der conventie? Waarlijk, die maskerades, op deze wijze opgevat, loonen noch de groote moeite, noch de ontzaglijke kosten. Zoo lang zij alleen vermakelijk waren, of zonder eenige aanspraak, waren zij goedhoe meer zij naar pracht en weelde hebben gestreefd, hoe omvangrijker zij werden, hoe meer zij voor iets bijzonders hebben willen doorgaan, hoe meer zij ontaard zijn en hoe minder zjj voldoen. Men moest met een kloek en wijs beslnit tot den eenvoud en den geest van vroeger terugkeeren. Die ridders, wier paarden, meerendeels, door een militair of een oppasser moeten worden vastgebonden, die personen die hun kleedij niet kunnen dragen met de houding van vroeger; die ruiters van vroeger eeuwen die zitton als heeren van onzen tijd; die dure, maar geheel onhistorische en onartistieke kostumendat volslagen gebrek aan samenwerking der deelen, aan houding van het ge heel; alles wat er zoo onwezenlijk, zoo theatraal en bal-costumé-achtig uitziet - alles eene uitkomst onevenredig aan den arbeid en de kosten. Dat men overigens zich vermaakt, goed; dat is natuurlijk en prijzenswaard. Laat er genoegen en vreugde zijn, hoe meer hoe liever. En daarom keur ik het ook af dat men de kermis wil dooden. Men moest maar wat consequenter zijndezelfde argumenten die men tegen de kermis aanvoert, zouden gelden tegen 8 dagen van zulke academiefeesten met hun nasleep. Wat ik in Leiden nog opmerkte was de goede herstelling van het stadhuis, waarvan de bergsteen, van de loodkleurige oude verflaag ontdaan, du in fijnen toon weer zichtbaar wordt; - voorts, dat men in Leiden evenmin als in Den Haag schijnt tebe- grjjpen, dat een boom iets schoons is. Op het Rapen- burg zijn de hooge boomen van al hun takken ont daan en zien er uit als reusachtige koolsteelen met enkele spruitjes bezet. Gemeugd Nieuws. Het cassatieberoep van de Leidsche giftmengster, vrouw Yan der Linden, is heden door den Hoogen Raad verworpen. Insgelijks is verworpen het beroep van C. Th. B., te Ter Aar, tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij, met bevestiging van een vonnis der rechtbank, is veroordeeld totjaar celstraf, f 60 boete en 150 schadeloosstelling aan de beleedigde partij, wegens het moedwillig toebrengen van slagen. Nu de eigenlijke lustrumfeesten van 1885 weder tot de geschiedenis behooren, evenals al de personen, die zij uit hunne sedert eeuwen gesloten graven opriepen, en den 27sten van zomermaand Floris V zich weder als zoodanig van het tooneel terugtrok, merkt de briefschrijver uit de Hofstad in de „Midd. Crt." op dat dit, eigenaardig genoeg, plaats had op denzelfden datum, waarop der kaerlen God, volgens Wagenaar, vóór 589 jaren door de thans met hem feestgevierd hebbende heeren Yan Velzen, Van Amstel en Yan Woerden werd vermoord. De heer A. C. J. Van Eelde deelt heden in „Eigen Haard" een en ander mee over hot studeotenroeibond en de studenten-wedstrijden. Eenige tafereeltjes uit den roeiwedstrijd, op 31 Mei jl. op het Spaarne te Haarlem gehouden, door den heer Schipperus geteekend, illustreeren dit opstel. Eene van de teekeningen geeft de portretten van do vijf Leidsche overwinnaars van „Njord" in de race van de „oude viereo." Bij gelegenheid der feesten door „Njord" te Katwijk gegeveD, vervoerde de Rijn- landsche stoomtram alleen 3758 personen. Een sergeant der grenadiers, die voor ongeveer 3 jaren deserteerde en dienst nam bij het vreemden-legioen in Algiers, heeft zich weer te 's-Hage vrijwillig aangemeld. Zaterdag had te Winterswijk een ongoval plaats. Een 3-jarig kindje viel, terwijl de moeder het eten op tafel wilde dienen, in een pot met kokende soep, zoodat het de beentjes geheel -verbrandde. Volgens de „Vlaard. Crt." kan de komst van den eersten haringjager tegen uiterlijk Woensdag a. s. worden te gemoet gezien. Een arbeider, die te Lichtenvoorde op hot veld werhte, is Donderdag ten gevolge der overmatige hitte bezwekeD. Omtrent den moord teWeerdinge, gemeente Emmon, verneemt het „D. v. N." nader dat die ten gevolge van twist is geschied. Twee jonge menschoD, 19 en 24 jaren oud, hadden ruzie gokregen en waren handgemeen geworden, waarbij de jongste de onderliggende partij bleef. De vader, dit ziende, wilde zijn zoon bijstaan, en heeft den ander zoo hevig bij de keel gegrepen dat de dood van den jongeling daarvan het gevolg is geworden. De dader is vader van 10 kinderen en bevindt z:ch in hechtenis. Een kleine jongen, die zich Zater- dag-avond te Gorkum vermaakte met bloote bcenen in het water te plassen, werd plotseling door een golf omgeworpen en meegesleurd. Tot nog toe zijn de pogingen om het lijk te vinden tevergeefs ge weest. Dat aan reizen in den vreemde, hoe aangenaam en verrassend ook, somwjjlen bezwaren zijn verbonden, die met levensgevaar kunnen gepaard gaan, bewees dezer dagen een geval te Bad-Nassau. Een paar Nederlandsche dames M. maakten als badgasten een tocht over bergen en door dalen en alleen aan een toeval moet het worden toegeschre ven dat óóne van die dames den dood niet vond- Onverwacht stond zjj op den rand van een af grond: een greep van hare geleidster redde haar uit dit gevaar. Den vorigen dag ware dezelfde dame bijna levend verbrand: eene brandende petroleumlamp viel om op onze badgaste, waardoor hare kleederen reeds in vlam geraakten. De „Courrier du Soir" ontving uit Berlijn een bericht dat Yon Moltke op het uiterste ligt en dat het gerucht liep van keizer Wilhelms dood. Paul Lissiansky, de Russische nihi- list, die in de vorige maand, toen men hem wilde arresteeren, een inspecteur van politie heeft dood geschoten, iB door het militair gerechtshof te Chec koff ter dood veroordeeld. Sbarbaro, te Rome, die wegens chan tage terechtstaat, is plotseling van zijn advocaat beroofd. Deze toch, een zekere Lopez, is gearres teerd, als medeplichtig aan een diefstal van twee millioen uit de Nationale Bank. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft, bijna zonder debat en ongewijzigd, de begrootingen van uitgaven voor justitie, binnen- en buitenlandsche zaken en posterijen aangenomen. Volgens het „Berliner Tageblatt" ziet Frank rijk van de voorgenomen Internationale Tentoon stelling in 1889 af en zal het zich bepalen tot eene Nationale Tentoonstelling. In Frankrijk is, naar men zegt, eene kabinets wijziging te verwachten. Volgens de „Corresp. Havas" zal de heer Allain-Targé, minister van binnenlandscbe zaken, zijne portefeuille overdragen aan den heer Goblet, minister van openbaar onder wijs, en zich met de portefeuille van openbare werken belasten. In plaats van den heer Goblet zou de heer Domóle, thans minister van openbare werken, aan het hoofd van het departement van openbaar onderwijs komen. Deze wijziging staat in verband met de ophanden zjjnde verkiezingen, bij welke de minister van binnenlandsche zaken de hoofdrol te vervullen heeft, waartoe de heer Allain- Targé niet bekwaam genoeg geacht wordt. Spanje. Te Madrid kwamen Vrijdag vier gevallen van cholera voor, waarvan één met doodelijken afloop; in de provincie Murcia 360 gevallen en 147 doodeD, in de stad Valencia 56 gevallen en 25 dooden en in de provincie Toledo 24 gevallen en 10 dooden. Eenige enkele gevallen van cholera werden nog ontdekt te Cuenca, Ciempozuelos, Aranzuez en Alicante. Egypte. Uit Cairo wordt gemeld dat de brigade der Engelsche garde onmiddellijk naar Cyprus zal vertrekken en haar kamp te Troodos opslaan, om gedurende den zomer in de bergachtige streken van dit eiland van het koele en gezonde klimaat partij te trekken. Het regiment Schotsche infan terie zal te Suez kampeeren. Volgens een telegram uit Alexandrië aan de „Daily News" heeft lord Salisbury aan lord Wol- soloy bericht dat hot onmogelijk is, het terugtrekken der troepen uit Soedan te herroepen. Telegramiuen. BUCHAREST, 28 Juni. De heer Ordega heeft bovel ontvangen om, wanneer de rechten, thans van artikelen uit Frankrijk geheven, niet in stand gehouden worden, toepassing te eiscben van bet «■awaea—M «urn IIMIM»mi» mwmi»B«IM-MUIUMJH Fransch-Turksch traktaat van 1861. Anders zal Frankrijk de artikelon uit Rumenië met hooge rech ten treffeD. NIEUW-YORK, 28 Juni. De katoenbeurs zal den 3den en 4den Juli a. s. gesloten zijn. LONDEN, 29 Juni. De „Standard" verneemt dat de regeering in de naaste toekomst al hare a ndacht zal wijden aan den toestand van Soedan, zooals die door de ontruiming van Dongola werd in het leven geroepen. De politiek, die tot het prijs- goven der provincie leidde, werd aan een zeer nauwgezet onderzoek onderworpen. De „Standard" geeft te kennen dat het Kabinet wellioht zal besluiten tot eene weder-bezettiog van Doogola. L.KIDEN, 30 Juni. Weerbericht (medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordenwind. Voor het morgenavond namens de burgerij den heeren studenten aan te bieden feest, zijn sedert een paar dagen tal van handen aan den arbeid om het terrein eenige veranderingen te doen ondergaan. Hier en daar zietmen enkele tenten en andere stellages verrjjzen voor de alsdan te geven feestelijkheden, ook voor het groote vuurwerk. Het terrein wordt 's avonds om zes nren geopend, waarna de ontvangst van het Leidsche Studenten corps zal plaats hebben, met eene toespraak vau onzen burgemeester. Van 7 tot 9 uren heeft er een ooncert plaats van Lochers schutterij-kapel en om halfaegen de opstjjging van luchtballons. Inmiddels zal Z. H. Graaf Floris op het terrein zijn verschenen en eveneens plechtig worden ontvangen. Dan wordt het tevens tijd om de illuminatie a la giorna aan de zijde van het Steenschunr te ontsteken, hetgeen met verlichting van het feestterrein door bengaalsch vuur gepaard gaat. Nadat bij gunstig weer om 10 uren het feest lokaal zal zijn geopend, neemt om halfolf het bal een aanvang. Bij afwisseling zullen alsdan van halftien tot 2 uren gegeven worden: concerten, vuurwerk (om 12 uren), groote voorstellingen op het feestterrein in twee daartoe verrezen theaters enz. Aangezien de leiding van een en ander aan den heer Ant. Voitus Van Hamme is opgedragen, heeft men alleszins reden om te vertrouwen dat het ge heel den deelnemers veel genoegen zal verschaffen en een waardig slot zal vormen van de reeks fees ten, dezer dagen hier gevierd. Het uitvoerig programma zelf zal morgen, van des ochtends 10 uren af, ook aan ons bureel a 10 cents verkrijgbaar zijn. Heden is door het gerechtshof te 's-Hage uit spraak gedaan in zake het hooger beroep ingesteld door het R.-C. Parochiaal Armbestuur te Leiden tegen het vonnis van de arr.-rechtbank, dd. 17 Oct. 1884, waarbij dit bestuur, in zake het legaat-Van Gils (groot f 5000 en vermaakt aan de R.-C. arman te Leiden) in het ongelijk was gesteld, metveroor- deetiug in de kosten. Bij deze uitspraak van het Hof is het legaat weder toegewezen aan de regenten van het R.-C. Armbestuur on is het Parochiaal Arm bestuur veroordeeld in de kosten van beide instanties. Heden is de uitslag bekend geworden van de te 's-Hage afgenomen toelatings examens tot de 2de afdeeling der Krijgsschool en tot den Inten dance-cursus. Aan eerstvermeld examen werd door 8 en aan laatstvermeld door 2 officieren deelgenomen. De namen der geslaagden zijn: voor de 2de afd. der Krijgsschoolde 2de luit. De Bruyn van het 3de, de 2de luit. Vigelius van het 5de en de lBte luit. Mees van het 7de reg. iofanterie; de lste luit. Romer van het 2de reg. huzaren; de lste luit. Van Doorninck van het 2de reg. vest.-artillerie; de lste luit. Van Oordt van het 2de reg. veld.-artillerie, de lste lait.-adj Neiszen van het corps pontonniers; de 2de luit. Visser van het corps genietroepen, zoomede de lste luit. Hansen van het Ned.-Ind. leger, thans gedetacheerd bij het 3de reg. infanterie; voor den Intendance-cursus: de lste luit.-kwart. Holland van het 7de reg. infanterie. Het stoomschip „Zuid-Holland" vertrok 27 Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Leerdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 27 Juni Doverde „W. A. Scholten" vertrok 27 Juni van Nieuw-York naar Rotterdamde „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde tï Southampton 28 Junide „Prins Frederik," v<-,n Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2