Dinsdag 30 Juni. N". 7778. A". 1885. Dinsdag den 30sten Inni, Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt /0.10 berekend. OfTlciifiele Ecnnlsgfevlngen. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879; BEPAALT dat bij gelegenheid van het FEEST, door de Burgerij het Studentenfeorps aan te bieden, op het feestterrein de RUÏNE, aanstaanden de PASSAGE MET B.IJTUIGEN tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet anders mag ge schieden dan van de zijde van het STEENSCHUUR O. Zterwjjl die rijtnigen zich moeten verwijderen in de richting van de RAA9I9TEGEN dat gedurende dien avond, van 7 uren af tot na afloop der feestviering, het rijden langs het Steen- schuurvan de Nieuwsteeg tot de Breeslraat, ver boden Is. Lbide», De Burgemeester voornoemd, 27 Juni 1885. DE KANTER. LEIDEN, 29 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. W. Wichers Wierdsma, geb. te Wommels, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Geschiedenis van het administra tief toezicht op de lage verveeningen in Friesland." Yan den heer C. Kater, te Pontianak, resi dent van Borneo's Wester-afdeeling, ontving het Rijks-Ethnographisch Museum alhier ten geschenke drie schedels van Batang-Loepar Dajaks. Voor dit bewijs zijner belangstelling in 's Rijks verzamelingen is den schenker door den minister van binnenland- sche zaken de dankbetuiging der Regeering aan geboden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35, 3.80 en f 1.85; de laagste 35, f 3.70 en f 1.85. Naar men verneemt, zal de aanbieding van het sierlijk en kostbaar geschenk, ter herinnering aan het vijftigjarig bestaan der Koninklijke Neder- landsche fabriek van gonden en zilveren werken, der heeren Van Kempen, te Voorschoten, den 15den Jali a. s., nit naam van het aldaar werkzaam zijnd personeel geschieden. Tevens zal dien dag een der zonen van wijlen den heer Van Kempen van het zelfde personeel een huldeblijk worden aangeboden, ter herdenking aan den dag waarop hij vóór 25 jaren zich als patroon in deze zoo beroemde zaak aansloot. De eigenlijke viering van bet gouden en zilveren feest zal eerst den 20sten Augustus d. a. v. plaats hebben. Benoemd is tot onderwijzeres aan eene chris telijke school te Delftshaven mej. J. C. Van Zelm, van Bodegrave. Tot veldwachter te Warmond is door den Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland benoemd B. E. Moor, thans als zoodanig in betrekking werkzaam te 's-Gravenhage. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Letmuiden opgebracht f 13.72'/,te Warmond f 20.52. te Rijnsbarg f 10.62, te Oegstgeest f 60 en te Voorhout f 10. De 1ste luit. E. A. Van Leent, van het 3de bat., lste reg. veld-art. te Utrecht, is overgeplaatst bij het 2de reg. veld-art. Voor het hoofdonderwijzers-examen hebben zich hij de commissie te Amsterdam aangemeld 330 candid aten. De leden van de Eerste Kamer zijn, tot her vatting der werkzaamheden, bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Juli a. s., des avonds te 8 uren. Beroepen is te Serooskerken, bij Middelburg, ds. Ph. Peter, predikant te Ginneken. In het reisplan van den Koning en de KoniDgi i is, volgens het „Vad.", weder verandering gekomen. De vorstelijke familie zal niet den 2den Juli in Den Haag terngkeeren, maar, na een bezoek aan den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar te hebben gebracht, den lOden Juli op het Lon aankomen. Men seint ons heden uit Den Haag dat aldaar ontvangen zijn officieele berichten, welke verklaren dat de aanneming van het handelstractaat van ons land met Frankrijk door de Fransche Kamer zeker is De Tweede Kamer heeft heden voortgezet het debat over het ontwerp tot wijziging der ge meentewet (plaatselijke belastingen). De heeren De Bruyn Kops, Borgesins, Roëll, Gildemaester en Van Blom bestreden allen het ontwerp als verwarring stichtende in de gemeente-financiën cn als zeer ongelijk werkend. Morgen voortzetting. Naar aanleiding der subsidie-aanvrage ten behoeve der Practische Ambachtsschool te Leiden verklaren Gedep. Staten overtuigd te zijn dat die school in eene groote behoefte blijft voorzien en in en baten Leiden veel nat sticht. Iotasschen meenen Gedep. Staten dat het verleenen van toelagen nit de provinciale kas niet mag strekken tot ht t maken van fondsen voor eene onbestemde uitbrei ding. Zij stellen derhalve aan de Provinciale Staten voor de provinciale begrooting vast te stellen met weglating van de subsidie van 1000 aan deze schoo', De koning van Spanje heeft onzen landge noot A. L. H. Obreen, te Parijs, correspondent der ,N. R. Crt.", het ridderkruis van Isabella la Catho- lica geschonken voor zijne ten vorigen jare uitge geven „Reisindrukken in Spanje." Onlangs werd gemeld dat in den gevel van het huis op de Groote Markt te Haarlem, waarin Bilderdjjk de laatste jaren van zijn leven sleet, een gedenksteen zou worden geplaatst, aangeboden door den Haarlemschen kunstenaarskring. Thans verneemt men dat op Dinsdag 7 Juli, 's namiddags om twee nren, die steen zal geplaatst worden. Bij den gemeenteraad van Ond-Beierland is een adres ingekomen van de predikanten nit den ring aldaar, met verzoek om op de concessie-aanvrage voor een stoomtram van den heer A. K. Van der Garde zoodanig te beschikken, dat er op Zondag geen tram zal mogen rijden. Z. M. heeft R. J. D. Hartkamp, burgemee-,ter van Enkhnizen, en J. D. Evers, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van S'aatsspoor wegen te Hoorn, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leenw; - jhr. mr. B. Ph. De Beaufort benoemd tot burgemeester dor gemeenten Baarn en Eemnes; - bij het dep. van koloniëa benoemd tot kamerbewaarder den tegenwoordigen concierge I. P. De Gee, en tot concierge den bode H. R. Vervloet; - den kamerbewaarder bij het dep. van koloniën A. Van Egmond, op zijn verzoek, met 1 Juli a. s., eervol uit's lands dienst ontslagen, met behoud vau aanspraak op pensioen. In zjjne bekende „Vlugmaren" schrijft Flanor in het jongst verschenen nommer van het week blad „De Nederlandeche Spectator" het volgende: Met zonneschijn toog ik den 18den Juni met de broederen in de letterkunde naar het aan deze gewijde feest der Leidsche Maatschappij op. Leiden was weer mooi, als altijd wanneer 's zomers de zonneschijn er tintelt op de frissche grachten en schilderachtige stadsgezichten. Wij gingen voorbij het ziekenhuis, waar Boerhaave nu zoo zonderling naast staat, ahof hij er maar half toe behoort, en hadden meer lachs dan ergernis over den pakhuis stijl van dat gebouw, dat zieke huis. Maar wij Hagenaars, aan grachten met drab en modder ge woon, zagen met welgevallen op den frisschen Rjjn, - water dat vloeit en glanst, heusch water. Mooie gezichtspunten aan dien Rijn. En kijk, aan den hoek van bet Noordeinde gekomen, daar zagen wij in het verschiet.de Witte poort zaliger gedachtenis. Zij werd voor de maskeradefeesten nn in effigie hersteld. Wonderlijk! Was die poort mooi, dan had men haar niet af moeten breken, - was zij niet mooi, waarom haar nu ten sieraad nagemaakt? Maar zoo gaat het in de wereld, er worden wel eens poorten afgebroken, die men later eenigermate weer opbonwt. Wie is niet wel eens schuldig aan deze sera resipiscentia, die wijsheid van den volgenden dag? Wij zijn in feeststemming en laten dns do poortsloopers ook maar in vrede. In de vergadering vonden wij als vanouds ieder een vel Hollandsch en een vederen pen vóór zich. Het is een genot met znlk een welversneden pen letters te schrijven; de lange schacht met de sier lijke veder heeft en geeft evenwicht, de pluim geeft zwier, men krast de letter niet op het papier zoo als het valt, maar, zoo men al iets meer aandacht en wil moet aanwenden, men doet het gaarne, want elke trek geeft genot, vergeljjkbaar bij dat der bevallige danspas of van den slag met de schaats. De stalen pen heeft een nadeeligen invloed op den stijl uitgeoefend en ook op het temperament. Men schreef met eene veder van zelf met meer aan- daoht, meer rust, meer deoornm. En zoo stelde en sprak men ook. Het is verkeerd te veel Witte poorten af te breken. In dien onden, goeden stijl, met rust, decorum, niet zonder edelen zwier en fijnen geest, geest van den klassieken bodem, sprak de voorzitter, prof. Prins. Ook deze stijl verdween. Men vond die Witte poort hinderlijk voor het haastig verkeer; de weg er doorheen kronkelde en men wilde de rechte, korte lijn; men moest gauwer praten, korter zjjn zaken zeggenop de zaken kwam het aan, niet op den vorm, de ronding, de buigende lijn. En men kreeg onzen conranten-, briefkaarten- en telegrammenstijl; men kreeg de lagere taal onzer vergaderingen, zelfs der hoogste vergaderingen, ongekleed, zonder decorum, met straatnien en grollen. De oude welsprekendheid ging 8chnil. Maar zij stierf toch niet. Nn en dan herleeft zij, als door de natuurlijke behoefte aan vorm, en zoo was ook des voorzitters rede een welkom voorbeeld van die onde klassische welsprekendheid. Van tijd tot tijd, ongezocht en zonder overmaat, een hooger gestemd, voortrefljjk gestileerd glanspunt, bijvoorbeeld als toen de spreker in eene vader- landsche zinsnede zeide: dat de jeug dige telg, met Hare Moeder, onze beminde Ko ningin, voorspoedig opgroeiend, eenmaal met wijs heid regeere over onze kinderen en nageslacht. En als bij den heftigen strijd der partijschappen van onze dageD, de vrees ons soms om het harte slaat, dat een koninkrijk, tegen zich zelf verdeeld, niet kan bestaan, dan moge deze zelfde dag, waarop wij hier vergaderd zijn, 18 Juni, ons tjjdig herin neren wat er geschied is op de velden van Waterloo voor zeventig jaren, toen ons pas herboren vader land waggelde aan den rand van zijnen ondergang, en, Gode zij dank, is gered geworden." Daar buiten, dicht in de buurt, stond Van der Werf, nu in het groen en bloemen, want Leiden is getooid voor de academische feesten. Ik zal daarvan maar niet veel spreken, want duizenden hebben ze zelf gezien en zouden zich aan mijn oor deel over den optocht slechts ergeren, en de dag bladen hebbeo alom vermeld hoe verbazond mooi die optocht is geweest. Ik voor mij woon gaarne een feest bij, maar do studentenmaskerades vind ik rorduit gezegd niet mooi. Zij staan tot de oude ochte kostumen als de schim van de Witte poort tot de oude echte. De kunst ontbreekt te zeer in de kleedjjen om ze schoon te kannen vinden. Of - msg ik er toch nog een enkel woord van zeggen

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1