Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. N°, 7776. Zaterdag 27 Juni- 1885. Zij, die zich met 1 Juli op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Augustus worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 5 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 26 Juni. Het jongste maandblad van de Yereeniging „Tesselsohade" bevat het dertiende jaarverslag, waarin wordt medegedeeld dat de afdeeling Leiden 177 leden of donateurs en 10 werksters heeft. Deze afdeeling betaalde wat meer werkloon nit en had de voldoening dat het meisje, tot wier op leiding zij bijdroeg, met goed gevolg het examen voor middelbaar onderwijs in teekenen aflegde. De verkoop van depot-goederen was er zeer middel matig, bestellingen echter zeer voldoende. Om de werksters meer werk te kunnen verschaffen, hield het bestuur eene verloting van depot-goederen. Door dat de depothondster de stad verliet, heeft de afdee ling haar depot in een anderen winkel moeten over brengen. Leiden gaat voort met jaarlijks brieven tot werving van nienwe leden rond te zenden. De afd. Oudshoorn-AIfeu-Aarlanderveen-Kouder- kerk, met 47 leden of donateurs en 3 werksters, bracht goede berichten. De afdeeling vond voldoende werk voor drie dames-werksters en schafte zich nit de afdeelingekas goede modellen voor ondergoed aan, waarop reeds vele bestellingen kwamen. Zij zonderde verder eene bijdrage af voor deFondskas. Het totaal cijfer van uitbetaald werkloon gedurende het laatste vereenigingsjaar is f 17,515.20'/,. In vergelijkende cjjfers uitgedrukt, staat het uitbetaald werkloon van eenige afdeelingen in verhouding tot het ledental als volgt: Den Haag 14, Amsterdam 10, Arnhem-Oosterbeek 9, Rotterdam 7, Delft, Alk maar en Maastricht 6, Leiden 5, de andere afdeelingen 4 of minder. Br bestaat gelegenheid tot verzonding der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip Zaandam", van Rotterdam ver trekkende. Ten poBtkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond te 10.18 bezorgd zijn. De dassicale vergadering te Leiden van de Ned.-Herv. gemeente werd bijgewoond door 31 predi kanten en 32 ouderlingen. Voor het prov. kerkbe stuur werd, voor het eerlang vertrekkend secundus lid den heer J. Kromsigt, gekozen de heer I. G. Ver- hoeff, pred. te Bodegrave. De aftredende leden van het classicaal bestuur werden herkozen. In plaats van het secundus lid den heer J. Eromsigt, werd benoemd de beer A. Voorhoeve, pred. te Katwjjk aan Zee, en tot secundus quaestor de heer N. Osti, pred. te Warmond. Aangaande den wensch der Synode om alles, wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft, voortaan aan de gemeenten zelve, bestuurd door hare wettige voorgangers, over te laten, werd besloten, aan do Synode te kennen te geven, dat de vergadering dien wensch waardeert, doch dat het voorgestelde door te veel bezwaren gedrukt wordt. Tegen de voorgestelde aanvulling van art. 40 regl. op het G. O. had de vergadering bezwaar; zij wilde daarvoor in de plaats stellen „Indien er binnen 4 weken, na de indiening van het daartoe strekkende verzoek, geen getuigenis is afgegeven door den kerkeraad hunnw woonplaats, wordt die geacht geen bezwaren te hebben. De overgroote meerderheid verlangde, in de voor gestelde toevoeging van art. 14 alinea 1 van het synodaal reglement, voor de kerkeraden, in plaats vans8 dagen", 4 weken gesteld te zien. TRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.I7J. Groolere letters naar plaatsruimte. Veor het iucassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Algemeen werd aangenomen, om van art. 12 van het reglement op de vacaturen te doen weg vallen „hetwelk bevoegd is", enz. Blijkens een bij de Regeer'mg ontvangen bericht is door directeuren van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" te Amsterdam, besloten dat voor alle goederen nit Indië naar Nederland, ver voerd met de stoomschepen dier Maatschappij, ten behoeve van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, voortaan slechts de halve vrachtprijs zal worden in rekening gebracht. Daarvoor is aan direc teuren dier Maatschappij de dankbetuiging der Regeering aangeboden. In een eerste artikel met het opschrift „Een groot kwaad" merkt de „Eamper Crt." aan, dat de Leidsche moord weder de aandacht gevestigd heeft op het kwaad, dat de begrafenisfondsen kun nen stichten zoolang niet bij de wet maatregelen worden genomen om het misbruik, dat van deze fondsen wordt gemaakt, tegen te gaan. Uit dit giftmengBter8-prooes zijn toch twee zaken gebleken vooreerst, dat het mogelijk is, jaren achtereen moorden te plegen zonder dat dit wordt ontdekt; ten tweede, dat door de wijze, waarop de genoemde fondsen werken, een vreemde geldelijk belang kan hebben bjj iemands dood, hetgeen allicht misdaad in de hand moet werken. Doch dit laatste is het eenige kwaad niet. Zooale algemeen bekend is, bestaat er een bijna tot zeker heid gekomen vermoeden, dat de talrijke sterfte onder kleine kinderen in nanw verband staat met de uitkeeringen, welke de ouders ontvangen nit begrafenisfondsen. Op het in Den Haag gehouden internationaal hygiënisch congres heeft dr. Snjjders, nit '8 Gravenzande, daarover een debat uitgelokt, dat de algemeene aandacht verdient. Deze geneesheer deed in zjjne inleiding vooral uitkomen, dat het kwaad schuilt in de begrafenisfondsen of „bus sen", die als zuiver industrieele ondernemingen zijn opgericht en welker statuten aan ouders, wier kinderen vóór een bepaalden leeftijd sterven, mede eene zekere uitkeering in geld verzekeren, in ver houding tot het bedrag der gestorte contributie. Zjjn de ouders bij verschillende dergelijke fondsen ingeschreven, dan kunnen de gezamenlijke uitkee ringen vrijwat bedragen boven hetgeen er voor de begrafenis noodig is. Zonder na te willen beweren dat er onders zjjn, die hnnDe kinderen ter wille van dat geld dood maken, meende dr. Snyders toch, dat het vooruitzicht op deze winst vele onders onver schillig en achtelooB maakt bij ziekte van hunne kin deren. Hij deelde mede hoe door arme lieden dik wijls bjjeengebedelde centen worden besteed om in die fondsen of „bussen" deel te nemen, omdat zij weten, na korter of langer tijd een zooveel grooter bedrag terng te krijgen. Hij wist van gevallen, dat overleden kinderen in niet minder dan 16 begra fenisfondsen te gelijk waren ingeschreven. Zeer opmerkelijk is, zegt de „Kamp. Crt.", dat in ge meenten, waar de begrafenisfondsen veel deelne ming vinden, de sterfte onder jonge kinderen onge hoord groot is, vergeleken bij die in gemeenten, waar aan begrafenisfondsen weinig wordt deelge nomen. Dr. Snyders gaf o. a. de volgende cijfers: op de Veluwe, waar de begrafenisfondsen weinig in trek zjjn, stierven onder het jaar slechts 12.6 kinderen, terwjjl in gemeenten, waar er drok van gebruik gemaakt wordt, die cjjfers bedroegenHil versum 33.67; 's-Gravendeel 38.37; Zwijndrecht 31.52; Arnemuiden 41.7. Ter voorziening in de nog steeds voortdurende predikantsvacature te Valkenburg is een drietal opgemaakt, bestaande uit de hh.N. Warmolts te Sexbierum, C. H. Callenbach te Doodewaard en A. j Macpherson te Schoonhoven. De heer H. Van Soest is door de ingelanden I van den Veenderpolder, in de gemeente Woubrugge, als lid van het bestuur herkozen. Ruim 44 jaren bekleedt dit lid reeds die betrekking. De gemeente-rekening van "Woabrugge over 1884, voorloopig door den Raad vastgesteld en thans ter lezing liggende ter secretarie, sluit met een goed slot van f 1971.73'/,. De ontvangsten beliepen 17,676.55 en de uitgaven f 15,704.8P/2. Tot secretaris-directeur van de Nederlandsche Bank is benoemd mr. J. G. N. De Hoop Scheller, en wel voor den tjjd van zeven jaren, of, bjj niet- verlenging van het verleende ootrooi, tot 31 Maart 1889. De Koning komt, naar 't „Vad." verneemt, den 2den Juli te 's-Hage terng. Volgens het „N. v. d. D." zal Z. M. dezen zomer zjjn verbljjf ver- deelen tnsschen Luxemburg en Renknm. Door de Regeering is eene wijziging gebracht in het besluit betreffende de samenstellingen rechts pleging der schuttersraden, voornamelijk strekkende om de mogeljjkheid te openen in gemeenten, waar de Regeering het noodig acht, den schuttersraad te doen bestaan nit twee kamers en naast den auditeur een snbstituat-anditenr aan te stellen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot geneeskundige bjj het burgerlijk armbestuur den heer J. De Vrij. Aangenomen werd het voorstel om eene paardenmarkt te openen in November. Een lid betoogde de wenscheljjkheid van eene vrjje markt. Deze zaak zal later geregeld worden. De lnit. ter zee 2de kl. J. B. Mulder wordt met Juli a. s. geplaatst aan boord van Zr. Me. wachtschip te Amsterdam. Z. M. heeft den lsten luit. E. Van Harre- velt, van het instructie-bataljon, met 25 dezer op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - met ingang van 1 Juli a. s., tot burgemeester van Tubbergen benoemd jhr. mr. L. E. F. J. Von Bönnihghansen, secretaris dier gemeente; - benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Amster dam mr. J. Wertheim. bantonreohter-plaatsvervanger in het eerste kanton en advocaat aldaar, en mr. J. J. A. L. Beuns, advocaat aldaar; - aan A. Höfelt, op zjjn daartoe gedaan verzoek, met ingang van I Juli a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Kampen, en met ingang 1 Juli a. s., benoemd tot notaris binnen het arrond. Zwolle, ter standplaats Kampen, mr. H. EL Janssen Höfelt, cand.-not. en advocaat aldaar; - aan dr. J. Bosscha, op zjjn ver zoek, met ingang van 1 Ang. a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar-directenr der Polytech nische School, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem in verschillende betrekkingen aan het onderwjjs bewezen. Gemengd Nieuws. Als oorzaken waarom gisteren te Katwijk de bediening zoo veel te wenschen over liet, deelt men ons mede, eerstens, dat de zalen en een gedeelte der veranda van het Hotel Levedag waren gereserveerd voor de commissie vsn „Njord", die aan Floris V en verdere genoodigden een dejeuner aanbood (dus niet een dejeuner aangeboden door Floris V.) Niettegenstaande alle verzoeken, zelfs door den praeses van „Njord", waren de deelne mers aan het feest (niet de geïnviteerden) niet te bewegen de lokaleD, voor de commissie van „Njord" met genoodigden gereserveerd, te verlaten; zóó zelfs dat een der wachtposten genoodzaakt was de lokalen te ontruimen. Het is toch voor bedien den onmogelijk bestellingen te doen wanneer het hun onmogelijk is tot het buffet door te dringen; hetgeen hier het geval was. Esn tweede oorzaak der niet al te vlugge be diening moet worden toegeschreven aan onbekend heid met de uitgebreidheid van dergeljjke feesten LEIDSCH ?Éfi} DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1