burg aan de overzijde der academie, waar de optocht werd samengesteld. Verder stonden de toeschouwers op den aangeduiden weg overal in twee rijen ge schaard, wat den geregelden gang uitstekend te stade kwam. Toen men de bestemde plaats bereikte, waren de reünisten die van de zijde van Rotterdam kwamen, reeds gearriveerd; om tien min. voor éénen kwamen die uit de richting van Amsterdam en om 1 uur 33 min. (in plaats van 1.21) die met de lijn LeidenWoer den. Ze werden telkens met vreugdekreten van de op het perron staanden ontvangen. Met hoezees was men trouwens niet karig, want zelfs een voorbijsnellenden goederentrein vielen ze ten deel. Vóór de vestibule van het station hadden de banier dragers post gevat, zoomede de beide muziekcorpsen en de eerewacht van Pro Patria. Op het perron zelf kon men van hartelijke ontmoe tingen getuige zijn en werden oude vriendschapsban den opnieuw aangeknoopt. Inmiddels hadden de reu- nisten, die zich reeds op Zomerzorg bevonden, zich hier ook aangesloten of liever: ze waren er in de menigte opgelost. Hun praeses bevond er zich echter niet, want de gezondheidstoestand van den heer Modderman was niet van dien aard dat hij met den stoet mede naai de Ruïne kon optrekken. Integendeel moest hij zich per rijtuig daarheen laten brengen. Met onzen bur gemeester en den secretaris van curatoren der hoo- geschool wachtte hij er den optocht af. Dank zij het gunstige weer, dat zich nog gisteren niet al te best liet aanzien, maar na de hevige om- weersbui zich herstelde, zóó dat het heden op den dag hoe langer hoe mooier werd, gelukkig met een beetje wind, had de stad door de menigte vlaggen een recht vroolijk aanzien, waartoe de vele reeds aangebrachte versieringen het hunne bijdroegen. Op die versieringen hopen we in ons volgend nom- mer terug te komen, want door nu b. v. alleen te noemen die op de Beestenmarkt van het Hotel Rijnland, in de Paardensteeg, op de beide hoeken van het Noordeinde, van den heer Cornelissen op het Rapenburg (eene bijzonder fraaie, den geheelen gevel bedekkende), van Stadt Nürnberg, Verhaaff, Minerva, Somerwil, Levedag, Suisse, Neuf, allen op de Bree- straat, van het Hotel de la Poste en den heerSasse op de Aalmarkt, van den heer Eigeman op het Kort-Rapenburg, e. a. zouden we eene onbillijkheid begaan, daargelaten dat er nog vele worden aange bracht en dus nog niet gereed zijn. LEIDEN, 33 Juni. Bij de op Maandag 11. gehouden aanbesteding tot inwendige verbetering der Hooglandscbe kerk alhior, hebben ingeschreven de volgende heeren: B. Planjer f 13.500, W. A. Van Lith f 11.837, N. Bink f 10.500, A. Van 't Riet f 9.986, G. Splinter f 9.908, L. Maas 9.880, C. J. Boom f 9.249, A. Verhoog f 9.249, F. Los f 8.744. Volgens het Weekblad van minder courante of inoourante fondsen van Broekman on Bonders werden gedurende de afgeloopen week de ©prichters-aand. Rjjnl. stoomtram gevraagd tot f 20 doch niet aangeb. do aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/g pet. en aangeb. tot 80 pet; de aand. Rijnl. atoomtram aangeb. tot 80 pet. doch niet gevraagdde aandeelen Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 125 pot. en niet gevraagd; dc aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 170 pet. en ge daan tot 170 pet.; de aand. IJsel-Stoomtramweg- Maatschappij aangeboden tot 15 pet., tot 6 pet. ge vraagd en gedaan voor 10 pot.; de obligatiën N.-Z.-H. Stoomtramweg-Maatschappij aangeboden tot 100 pet., doch niet gevraagd; de aandeelen straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noeh aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste dei gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. Zaterdag, 20 Jnni, was het vijftig jaren ge loden dat do beroemde fabriek van zilverwerken van de firma Van Kempen te Voorsohoten werd opgericht. Omtrent de toepassing der Russische ronte- belasting verkeert men ten opzichte van enkele soorten nog in het onzekere. Het „D. v. N." ver neemt echter dat de Amsterdamsche Vereeniging voor den Effectenhandel zich tot dea Russischen minister van financiën om ophelderingen heeft ge wend, en hot blad twijfelt niet of de Vereeniging zal in staat woeden gesteld binnen korten tijd eene volledige lijst der belastbare of der vrijgestelde soorten te publiceeren. De heer Eduard Dunkier, die vooral in den aatsten tijd lijdende was, is, hoewel nog vrij onver wacht, te 's-Hage overleden. Zoon van wijlen den beroemden musicus en oom- ponist F. Dunkier, ontwikkelde zich bij hem reeds vroeg in zijne jeugd de aanleg tot de muziek, waar van hij, ofschoon in anderen maatschappslijken werkkring geplaatst, ijverig beoefenaar werd. De stadiën, die de jonge Dunkier onder leiding en bezieling van zijn geuialen vader voortzette, vormden den zoon lot een talentvol pianist. Menige toonschepping voor klavier, schoone fan- tasiën voor dit instrument gaf hij in het licht, com- poBitiën waarvan sommiteiten op het gebied der toonkunst de waarde hebben erkend. Een hevig zenuwljjden verzwakte in den laatsten tijd den geest van den jongen Dunkier en vernie tigde het leven van dien veelbelovenden kunstenaar. De referendaris Ruysch, chef der Afdeeling Medische Politie, die Nederland vertegenwoordigde op het gezondheids-congres te Rome, is in de residentie teruggekeerd. De rekening der provincie Zuid-Holland over 1883 bedraagt inontvangst f 834,502.78, in uitgaaf f 297,906.50 en toont dus een voordeelig slot van f 36,596.28. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Rotterdam dringt in een nader adres aan den gemeenteraad aan op de oprich ting eener handelsschool met éónjarigen cursus. In haar adres wederlegt zij de bezwaren uiteen gezet in het advies der commissie van toezicht op het openbaar onderwijs en het afwijzend praeadvies van B. en Ws. Het stoomschip „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Juni Dover; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Juni van Port-Said; de „Zaandam," vanNieuw- York naar Amsterdam, passeerde 20 Juni Dover; de „Edam," vertrok 20 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam. KOLONIËN. BATAVIA, 9—16 Mei. Met batrekking tot de jongste uitbarsting van de Smeroe, zijn van den resident van Probolingo de volgende berichten ontvangen: De mijningenieur Fennema meldt dat, bij voort- daring van de tegenwoordige werkzaamheid van den vulkaan, steenlawines in de allereerste plaats hun weg zullen nemen over het verwoeste perceel dat bij heviger werkzaamheid het eerst bedreigd wordt het nog onontgonnen perceel SoemberKarep No. 148 en 149; voor de perceelen Soember Sari No. 165 en No. 150 dreigt minder gevaar; de perceelen verder westelijk en verder noordoostelijk van de evengenoemde worden eerst bedreigd, wanneer door eene nieuwe catastrophe de vorm van den krater rand weer belangrijk wordt gewijzigd. Perceelen zuidelijk en oostelijk van de kalie Lengkong heb ben van den vulkaan niets te duchten dan asch- regens. De laatste bandjirs hebben de verstopping der kalie Pantjoran, bij samenvloeiing van de Besoek Sarat, weer opgeruimd, zoodat de afvoer naar de zuidkust geregeld plaats heeft. (Jav. Crt.) Het „Soer. Hbl." vermeldt een gerucht, dat te Soerabaja een telegram zou zjjn ontvangen dat de gewezen commandant van de „Nisero" zich van kant zou hebben gemaakt. Indien dit waar is, zegt het blad, zou het zijn oorzaak wel eens kunnen hebben in het opzien tegen het geven van verantwoording, omtrent zijn verdwalen in de Atjehsche wateren. In den vroegen morgen van 4 dezer werd hier eene vrij hevige aardbeving waargenomen, die onge veer en volgens vele waarnemers eene richting had van oost naar weBt. De schok schijnt zich te hebben verspreid over geheel Batavia en is zoowel gevoeld in de benedenstad als in hooger gelegen wijken. Een bewijs van de hevigheid is, dat hier en daar verscheiden uurwerken stilstonden. Ook te Buitenzorg heeft eene aardbeving plaatB gehad. Eene golvende beweging van oost naar west werd waargenomen, welke naar gissing ongeveer 10 seconden duurde en aanvankelijk vrij sterk, trapsgewijze minder werd. Men brengt deze aardbeving in verband met het bericht van den resident van Bantam, volgens hetwelk den 3den dezer van Java's 4de punt Anjer is waargenomen, dat tn-sscheo 2 uren 30 min. en 4 uren 30 min. des namiddags door den vulkaan op Krakatau een weinig rook werd uitgestooten. Den volgenden morgen was geen rook meer te zien. Tegen zeven uren werd ook in dat geheele gewest, gedurende eenige seconden eene aard beving waargenomen, maar in de richting van west naar oost. In den nacht van 6 op 7 dezer zijn de pak huizen en het kantoor der Borneo-Company aan de Groote Rivier alhier geheel door brand vernield. De jongste officieuze en officieele berichten op Atjeh wijzen op het toenemen der rust ten ge volge van het verloop der vijandelijke benden en de toenemende gezindheid tot onderwerping bjj de hoofden. De militaire gouverneur zal zich zeker door deze laatste omstandigheid niet laten influen- ceeren, daar reeds al te dikwerf het vertrouwen in den Atjeher, ons reden tot berouw heeft gegeven. Dat de Atjehers zich zeer tevreden toonen met de concentratie onzer troepen ligt voor de hand, daar deze hun aller voordeeligst is uit een commercieel oogpunt. Zonder meer aan schade te zjjn blootge steld, daar zij niet meer op hun eigen terrein be stookt worden, hebben zij het voordeel van hnnne marktwaren tegen de hoogste prjjzen aan onze nederzetting te kunnen leveren. Hun vriendschapsbetoon is dan ook louter vor melijk en mag derhalve vooralsnog niet leiden tot eene verdere inkrimping onzer militaire krachten. Uit Pontianak bericht men aan de „Locomotief" De kolonel Haga, civiel en militair bevelhebber, beeft inspectie gehouden te Kopiang en Mandor. Hij wa3 hoogst tevreden over den toestand van Mandor. Na een verblijf van drie dagen is hjj naar Pontianak teruggekeerd. De ontwerp-verordening tot reorganisatie van de lagere inlandsche scholen is, naar het „A. D." ver neemt, dezer dagen door den heer Verkerk Pisto- rius ingediend. Is hetzelfde blad wel ingelicht, dan zal de officier van gezondheid lste kl. F. J. Cornelissen zeer spoedig benoemd worden tot inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst, in de plaats van den heer J. Idsinga. Wij lezen in het „Ind. Vad.": „Het plan bestaat bier, naar wij vernemen, om de onder den titel „Debet of Credit" verschenen brochure van mr. N. P. Van den Berg te doen herdrukken en kosteloos in Nederland te verspreiden. Naar men verneemt, heeft ds. Ruleman Voget, veldprediker voor den dienst bjj de protestantsche militairen van het Ned.-Indisch leger, eervol ont slag met pensioen aangevraagd. Men meldt dat zjjn voorgedragen voor assist.- resident in de Ranan-districten, de assistent-resident van Borneo's Westkust, Stakman, en deoontroleor lste kl. Jentink, en voor secretaris van Riouw de controleurs lste kl. in Benkoelen, dr. D. W. Horst en A. H. Westra. Uit Loemadjang wordt dd. 30 April aan de „Loc." geseind De Smeroe is weder rustig, wat voor de mijnin genieurs, die met het onderzoek belast zjjn, een buitenkansje genoemd moet worden. Men heeft nu de zekerheid dat Stoerhaan, Moljja en alle anderen verloren zijn. De pogingen om hen op te sporen zijn gestaakt. De heeren Ottolander en Claussen vonden in de nieuw gevormde rivier nabij de plaats, waar vroeger de onderneming Kali Bening stond, den arm eener vrouw en het hoofdhaar van een kind. De geldkist is gaaf gebleven en de losse papieren, die er in waren, werden onbeschadigd gevonden. Volgens een van den civielen en militairen bevelhebber van de Westerafdeeling van Borneo ontvangen telegraphisch bericht, heeft de bekende opstandeling Pa Goenang zich den laten dezer te Pontianak onderworpen. Civiel Departement. Benoemd: Tot architect lste kl. bij den waterstaat en 's landa bnrg. openb. werken, P. De Schrijver, H. J. Van Beek, J. J. Beekveld, H. Messer en J. Ph. Van Roosmalen; tot architect 2de kl. H. 6. Stal; tot resident der Oostkust vau Sumatra, A. A. Hoos; tot insp. van den borg. geneesk. dienst voor Java en Madura, de op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen officier van gez F. J. Cornelissen; tot audit, milit. bjj den krijgsraad te Willem I, mr. G. J. A. Van Berckel; tot voorzitter van den landraad te Sidoardjo, mr. A. .T. A. Kollmao; tot griffier bjj den om- gaanden rechter in de lste afd. op Java en Madura, mr. J. Loudon; tot adj.-rea. van Komering Og&n-Oeloe en Énim en de Ranaudistrictende contr. late kl. J. F. H. Schultz; bij de comm. van toez. op de burgeravondschool te Soerabaia, tot res. van Bali en Lsmbok, H. G. J. G. Vriesman; tot lid in den raad van justitie te Soerabaia, mr. H. C. Joosten; tot id. te Samarang mr. B. Njjmantot griffier bij den landraad te Kotta-Radja, tevens audit.-milit. bij den krijgsraad in bet com- raandement Atjeh eu onderhoorigh., mr. F. Gataodïnes; bij het bïnDenl. best, op Java en Madura, tot contr. lste kl. J. H. C. Blaauw; tot contr. 2de kl. H. Engelken; tot adsp.-control. J. J. Fcijtesop de bez. buiten Java en Madura, tot contr. lste kl. L. F. Weslij; tot lid, C. M. Giide, H. A. Sirks J. Schalij, C. Frölke en Th. B. Intveld.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2