ingezonden. LEIDEN, SO Janl. Thans is ook versohenen het officieel programma van de Maskerade zelve, welke, na de regeling, den volgenden weg zal nemenRapenburg (westzijde), Groenhazengracht, Varkenmarkt, Noordeinde, Bree- straat, Steenschunr (westzijde), Feestterrein, Nieuw- steegsbrug, Rapenburg (oostzijde), Kort Rapenburg, Bioemmarkt, Vrouwensteegsbrug, Apothekersdijk, Paardensteeg, Haarlemmerstraat, Donkerstoeg, Hoog straat, Vi8chbrng, Vischmarkt, Koreabrugsteeg, Bree- straat, Hoogewoerd tot het einde, Plantage, Utrecht- sche Veer, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Steenschunr (oostzijde), Rapenburg (oostzijde), Breestraat, Koren- brugsteeg, Korenbeurs, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Bakkersteeg, Haarlemmerstraat, Kouwenhoek, Hee rengracht (westzijde), Nieuwe Rijn, Korenbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Bioemmarkt, Borstelbrug, Paardensteeg, Blauwpoortsbrug, Beestenmarkt, Oude Singel, Bakkersteeg, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Maarsmanssteeg, Breestraat, Noordeinds- brug, Rapenburg (westzjjde), Houtstraat, Lokhorst straat, Pieterskerkgracht, Langebrug, Papegracht, Breestraat, Steenschuur (westzijde), naar het feest terrein, waar de stoet eenigen tijd zal vertoeven. Na de pauze zal de optocht tijdens de illuminatie zijn weg vervolgen langs: Nreuwsteegsbrug, Rapen burg (oostzijde), Breestraat, Hoogewoerd, Water steeg, Nieuwe Rjjn, Korenbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Vrouwensteegsbrug, Apothekersdjjk, Paardensteeg, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blauwpoortsbrug, Haar lemmerstraat, Bakkersteeg, Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Breestraat, Noordeindsbrug, Rapenburg (westzjjde) naar de Academie, waar de stoet zal worden ontbonden. Voor allen, die den optocht in zijne verschillende hoofd- en onderdooien goed willen volgen, is het programma een onmisbare gids. Het is uitgegeven door de commissie tot regeling der maskerade. Het bevat de lijst der personen, die in den optooht zullen voorkomen, waarachter de namen der studenten geplaatst zijn, welke deze personen zullen voorstellen. Er zijn 223 deelnemers, van welke er 70 te paard zullen zitten en 74 den naam dragen van Anonymus. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 4666 volwassen personen en van 711 kinderen. Gisternamiddag heeft een officieele proefrit plaats gehad op het traject 's-Gravenhage-Yoarburg vanwege het bestuur der IJsel-Stoomtramwegmaat- schappij. Deze maatschappij opent heden den dienst op de lijnen Leiden-Voorschoten-Veur-Voorburg- VGravenhage en Voorschoten-Wassenaar. Behalve door de directie en enkele commissarissen der Maat schappij werd door eenige autoriteiten aan dien rit deelgenomen. Van den Schenkweg tot Voorburg duurde de rit 15 minuten. Men was over de proef volkomen te vreden. Zooals van zelf spreekt, werden een aantal gelukwenschen uitgebracht, waarbij het niet ontbrak aan een woord van erkentelijkheid jegens den ver tegenwoordiger der Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij, die hare medewerking welwillend verleende. Ten vervolge op het besprokene tusschen het college van burgemeester en wethouders te Delft en eene commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij haar bezoek aan die gemeente gebracht, is thans ter goedkeuring aan den gemeente raad aldaar toegezonden een voorstel ter verbetering der vaartgemeenschap tusschen Rijn en Schie. In hoofdzaak komt het voorstel op het volgende neder lo. De sluis aan den Leidschendam met alle de daartoe behoorende werken, alsmede de vaarten, genaamd de Zuid- en Haagvliet, strekkende van af de sluis aan den Leidschendam, tot 250 meters benoorden de Lepelbrug, met het daarnevens gelegen jaagpad thans in onderhoud en beheer bij de gemeente Delft wordt op 1 Januari 1886 met ont lasting harer verplichting tot onderhoud dier werken, met inbegrip der boorden van de vaarten, door de Provinciale Staten in beheer genomen 2o. Het eigendomsrecht dier werken wordt voor aooverre dit aan de gemeente Delft toekomt afgestaan. De kosten der daartoe te verlijden notarieele akte en der overschrijving worden door de gemeente Delft en de Provinciale Staten gedragen en wel ieder voor de helft; 3o. Vóór of op den 20sten Januari 1886 zal aan de gemeente Delft, tot vergoeding der schade, welke voor haar uit het gemis der voordeelen, welke het beheer dier werken afwierpen, worden uitgekeerd de som van f 222,071.25, zijnde dit het tegen den penning 25 gekapitaliseerd bedrag van het jaarlijksch batig saldo, dat over de laatste 20 jaren gemiddeld per jaar aan haar tea goede is gekomen, door de heflfing van sluïsgeld aan den Leidschendam en de verpachting van het grasgewas van het jaagpad, na aftrek van de kosten van be diening der sluis, en die van onderhond zoowel van de sluis en daartoe behoorende werken aan den Leidschendam, als van de vaart en het daar- nemens gelegen jaagpad. De volgende bepalingen zjjn daaraan tevens ver bonden 1°. De verbreeding der vaart tusschen de Hoorn brug en 250 meter benoorden de Lepelbrug zal, zoo noodig, voor een deel harer lengte gevonden worden aan den straatweg in plaats van aan de jaagpadzijde, doch dan ook door gedeeltelijke ver legging van den Haagweg landwaarts in, aan de gemeente Delft een even breede weg en voetpad als de thans bestaande in goede orde en behoorljjk beplant en ingericht worden opgeleverd en gedu rende een jaar daarna worden onderhonden; en 2°. De gemeenten Leiden en Delft van beider verplichting tot gezamenlijken onderhoud van het jaagpad tusschen den Leidschendam en Leiden ont last, en gezegd jaagpad in beheer genomen, ter wijl de eigendom daarvan en tot den jaagpaddienst behoorende gebouwen en gronden aan de provincie overgaan, terwijl door haar voor de helft in den op te heffen onderhoudsplicht aan de provincie zal worden betaald f 3066, zijnde het tegen den pen ning 25 gekapitaliseerd bedrag van de helft van het nadeelig saldo, waarop aan de gemeenten Delft en Leiden de kosten van onderhoud van het jaag pad en bediening van de Delfsche Schouw, na aftrek der verschillende inkomsten van het jaagpad, over de jaren 1865 tot en met 1883, aan beide gemeen ten te staan is gekomen. Door een in alle opzichten erg duidelijken of sier lijken stijl munt dit evenals zoovele andere officieele stukken, welke van gemeente-secretariëen uitgaan zeker niet uit. Wij geven het dan ook zooals het door de „Delftsche Crt." wordt mede gedeeld. Ingevolge bevelen van den minister van oor log heeft Donderdag de overdracht van de banier der voormalige vereeniging van oud-strijders bij Water loo, onder de spreuk „Nederland en Oranje," met militaire eer aan het gemeentebestuur van Amster dam plaats gehad. Het 7de regiment infanterie verstrekte daartoe eene compagnie op oorlogssterkte en gecomman deerd door officieren, versierd met de eereteekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen en begeleid door de stafmuziek van dat corps. Deze troepenmacht bevond zich te kwart over twaalven op het Waterlooplein, ten einde in ver eeniging met de andere corporatiën van oud-strij ders van 1830, die aan deze plechtigheid deelnamen, de banier te begeleiden naar de binnenplaats van het Stadhuis, waar die door den kolonel plaatselijk commandant Scharp, vergezeld van eene deputatie van officieren van alle wapens, in ontvangst werd genomen en aan het hoofd der gemeente op plech tige wijze overgegeven. De banier werd door eene deputatie van Metalen- kruisridders van het huis des heeren Nopol, Hout- koopersburgwal 6, naar het Waterlooplein gebracht. Allen, die aan deze militaire plechtigheid deel namen, droegen groot tenue. Door een detachement huzaren werd de stoet geëscorteerd en overal langs den weg waren honderden samengestroomd om haar te zien voorbijgaan. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Oosterhout, mr. C. E. Achterberg, thans ontv. der reg. en dom. te Helmondbenoemd tot lid van den Raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren dr. L. J. Egeling, inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Zuid-Holland- tot officier van gez. der 2de kl. bij de dienstdoende schutterij te Gouda benoemd J. H. Bakker Niemeyer, thans lste luit.- den direc teur van het Rijkstelegraafkantoor te Lemmer G. De Mooy, met ingang van 1 Aug. a. s., op zijn ver zoek, benoemd tot telegrafist lste kl.- benoemd tot dwecteur van het Rijkstelegraafkantoor te Druten, J. Steegstra, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Makkum- lo. den kapt.-luit. ter zee C. De Klopper, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800 en van eene verhooging van dat pensioen van f 9,75 'sjaars,, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen 2o. bevorderdtot kapitein ter zee, den kapt.-luit. ter zee K. A. Stakmaa Bossetot kap.-luit. ter zee, de luits. ter zee lste kl. H. Yan Broekhuyzen, P. G. Bruch, C. J. De Jong Hzn.tot luit. ter zee lste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. J. Poort man, J. Bollaan, C. J. G. De Booy, R. Brutel de Ia Rivière; - A. Van der Ent Jr. te Wageningen, met 1 Sep., benoemd tot leeraar aan de Rijksland bouwschool aldaar. Mijnheer de Redacteur Een ieder hoopt dat de aanstaande feestweek en vooral Dinsdag zich moge onderscheiden door prachtig zomerweder. Juist op dien dag is, hoe aangenaam het gezicht van wapperende vlaggen kan zijn, ook met het oog op de te ontsteken illuminatie eenige windstilte zeer gewenscht. Maar dan hangen de vlaggen recht naar beneden, iets wat voor hen die uit bovenkamers den stoet zullen aanschouwen, zeer hinderlijk wezen kan. Daarom is mijn verzoek aan allen, wonende op plaatsen waar de optocht moet voorbijgaan, gedurende het passeeren daarvan, ter voorkoming van „buren- hinder" de vlag over den stok te slaan. 't Is een kleine moeite, waardoor aan velen een zeer groote dienst wordt bewezen. U dankende voor de plaatsing Leider, UEd. Dr. 20 Mei 1885. K. Aan de Roelvereenf gingen In Nederland. De treurige ongelukken, die bij herhaling het gevolg geweest zijn van de omstandigheid, dat onder de werkende leden van Roeivereenigingen sommi gen niet kunnen zwemmen, hebben van velezjjden de vraag doen rijzen, hoe het mogelijk is datniet- zwemmers, die hun leven toevertrouwen aan broze en ranke vaartuigen, als bijv. gieken zjjn, zoo ondoordacht kunnen handelen. Het aan ieder voor zich overlatende daarop te antwoorden, meent de Amsterdamsche Zwemclub toch in deze zaak de tolk der publieke opinie te mogen zijn, door het verzoek tot u te richten, in uwe reglementaire bepalingen op te nemen, dat het geen lid veroorloofd is, een giek te roeien of te sturen, zonder vooraf aan het bestuur zijner vereeniging een, door een bevoegd persoon onder teekend, bewijs te hebben overlegd, dat hij zwem- onderricht heeft genoten en voldoende vertrouwd is te water; het nut en de strekking van dezen maatregel behoeven, als voor zich zelf sprekend, geen nader betcog. De Amsterdamsche Zwemclub geeft u gaarne de verzekering, dat zjj alleen na rijp beraad en uit sluitend geleid door de overweging, dat langer stil zwijgen wellicht het verlies van meerdere menschen- levens kan ten gevolge hebben, besloot dit schrijven tot u te richten, al ontveinst zjj zich niet, dat, waar het geldt een maatregel van inwendig bestuur, het verzoek tot instelling eener dergelijke bepaling minder geschikt is, om van buiten af tot u te komen. Met het oog echter op de gevolgen, die zouden kunnen voortvloeien uit een bestendiging van den tegenwoordigen toestand, vertrouwt de Amsterdamsche Zwemclub, dat het voorstel ernstig door u in overweging zal worden genomen en, zoo mogelijk, ook zal worden uitgestrekt tot die leden, die uitsluitend sloep-roeien. De Amsterdamsche Zwemclub, namens haar D. Vrijdag, Pres. W. Alberda, Secr. CORRESPONDENTIE. - Ingezonden stukken of mededeelingen, waarvan de schrijvers hun naam niet aan de redactie bekend maken, worden onge plaatst ter zijde gelegd. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrijdag 19 Juni, ten overstaan van de notarissen Van Greuningen en Heenk, resideerende te Oude- Wetering en Leimuiden: Een woonhuis ingericht tot koffiehuis, stalhouderjj en uitspanning, benevens paardenstalling, koestalling, rijtuighuis en verdere getimmerten, aan de noordzijde van de haven om trent de Zijlpoort, met paardenstalling en boven woning aan de overzijde, Sectie C, Nos. 95 en 7, alsmede eene stalling in de Looierstraat, Sectie C, No. 1083, en twee perceelen weiland en water aan den Rjjn, in de Waard onder de gemeente Leider dorp, Sectie A, Nos. 1099, 1643 en 1100, gecom bineerd, koop9r J. De Graaf q. q., voor f 14,420.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2