Heden had de feestelijke opening plaats van den stoomtramweg van Noordwijk naar Rijnsburg in aansluiting aldaar met de bestaande lijn naar Leiden. Een veertigtal genoodigde heeren vereenigden zich daartoe tegen elf or9n op Zomerzorg en ver trokken om halftwaalf met een feesttrein. De beide Noordwijken waren in feestdos. Alge meen vierde men er fee9t. In Noordwijk-binnen wenschten de commissarissen en de leden van den Raad den burgemeester, den heer Pické, geluk met deze opening; laatstgenoemde was echter helaas door eene ernstige ziekte ver hinderd aan de feestvreugde deel te nemen. Na een kwartier vertoevenB werd de tocht voort gezet naar Noordwijk-buiten, waar in het nieuw gebouwde badhotel „Hnis ter Duin" de heer Dijk- maD, commissaris, het woord nam, dank brengende aan de gemeente Rijnsburg, zoomede aan de ge meente Noordwijk voor de door hen betoonde moeite in het volbrengen van het plan, en eindigende met een heilwensch aan de gemeente Noordwijk, waar mede allen instemden. Daarna vereenigde men er zich aan een feestdisch. Tot lid van den gemeenteraad te Voorhout is gekozen de heer B. Van Leeuwen en tot amb tenaar van den burgerlijken stand de heer L Prins Sr. Gemengd Nieuws. Brengen de aanstaande Lustrum feeBten geheel Leiden in beweging, vooral voor heeren bloemisten en in het algemeen voor hen die zioh toeleggen op het maken van versieringen is het een bijster drukke tijd. Al wat schoon is geven zij te zien. Zoo namen wij hedenmorgen een kijkje op de nieuwe kweekerij van den heer M. J. Van Laren, op den Marendijk. Zoowel in als buiten de ver schillende goed ingerichte kasten bevindt zich een groot aantal sierplanten en bloemen, allen gereed om te dienen tot het maken van de schoonste versieringen en bouquetteD. Wij zagen hier en daar reeds staaltjes, diewer kelijk geen aanbeveling behoeven. Bijzondere vermelding verdient niettemin de ver siering door hem heden aangebracht in het magazijn van de heeren Peek Cloppenburg op de Breestraat. De verschillende confectie-artikelen, anders daar steeds in rijke sorteering voorhanden, hebben bijna geheel plaats moeten maken voor een zeldzaam en uitgelezen collectie bloemen en planten, met een rots in het midden en een Minerva-buste op den achter grond. Behalve met den grooten gasaanleg, zal de versiering op den feestavond ook met waskaarsen verlioht worden. Ze is allerkeurigst en door de ruimte waarover de heer Van Laren te beschikken had, heeft hij zich op zijn gebied nu in volle kracht kunnen toonen. Hij heeft eer van zijn werk. Een zioh niet minder doen geldend concurrent vindt hij echter in den heer J. D. Speet, die reeds vroeger meermalen in de gelegenheid is geweest naam te maken. Dit heeft hij ook nu weer gedaan, 0. a. in de Stadszaal. Daar is het orkest of de kuip in een aangenaam, glooiend landschap met vrij ver- gezioht herschapen, zoodat het in de geheele zaal goed te zien is. Bloemperken, planten en fonteinen sieren het op; terwijl de achtergrond en het bovengedeelte door de decorateurs Van Ewijk en Groen daarmede in overeenstemming zijn gebracht. Alles getuigt ook hier van smaak en zal 's avonds met de boogsge wijze gasverlichting niet minder tot zijn recht komen. Dinsdag is de zaal als restaurant ingericht. Te midden van twee springende en met bloemen om geven fonteinen zullen de hongerigen en dorstigen er zich dan kunnen laven en de vermoeiden uitrusten. Op de overige dagen zijn er publieke vermake lijkheden. Er heerschte hedenmorgen aan de Academie eene groote drukte, doordien de maskerade- kostumes thans definitief aan de eigenaars werden afgestaan. De heer De Jager uit Haarlem heeft zich dus tijdig van zijne moeilijke taak gekweten. Mochten er nog onverhoopt veranderingen of ver beteringen te maken zijn, dan bestaat daarvoor gelegenheid bij den leverancier, die zich tot Dinsdag a. s. daarvoor beschikbaar heeft gesteld, alles in overleg met de maskerade-commissie. In het Militair Detentiehuis nabij Leiden heeft een gevangene een aanval gedaan op een der bewaarders. Door diens geschreeuw om hulp kwam deze van andere bewaarders spoedig opdagen, doch de opstandeling was zóó in toorn ontstoken dat men hom niet machtig kon worden. Inmiddels werd de hulp der wacht ingeroepen, waarvan ze3 man mét geladen geweer en gevelde bajonet op den woesteling afgingen. Daardoor in het Dauw gebracht en geen uitkomst meer ziende, maakte hij in wanhoop zich van een mes meester, waarmede hij zich in de borst ernstige wonden toebracht. Hij wordt nu in de cel verpleegd. Gedurende de afgeloopen week heb- ben hier geene aangiften of sterfgevallen van be smettelijke ziekten plaats gehad. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 997 zwembaden door-heeren en 83 door dames. Temperatuur van het water 20° Celcins. Ter gelegenheid van de academie feesten, welke a. s. Donderdag te Eatwjjk aan Zee door „Njord" zullen gegeven worden, wordt door eenige ingezetenen van Katwijk eene fraaie eere poort opgericht op het feestterrein. Bij de jengd bestaat veel ambitie voor de volksfeesten. Het is aardig om te zien, hoe de jongens zich dagelijks aan de palen, waaraan langs het strand de vlaggen bevestigd zijn, in het mastklimmee oefenen. Als het weer goed mag zijn, zullen zeker duizenden het Katwijksche strand bezoeken. Aan den maalt d, welke volgde op de vergadering van Letterkunde, stelde een der leden voor om een liefdegift af te zonderen voor den oud-strijder van "Waterloo, te Yenendaal, op wieD8 behoeftige omstandigheden dezer dagen in de bladen werd gewezen. Met warmte werd het voorstel begroet, en het ontvangen bedrag is thars den burgemeester van Yenendaal toegezonden. De hoofcommissaris vanpolitiete 's-Gravenhage verzoekt, Damens den vader, opsporing yan den 14 jarigen Dirk Tassel, slager van b3roep, die den 14den Juni jl. zijn dienst te 's-Gravenhage heeft verlaten. Te Amsterdam heeft een man (wed uw- naar) heimelijk zijne woning in de Blankenstraat verlaten, twee kinderen onverzorgd achterlatende. Door eenige buren zijn de kinderen naar het ge sticht voor verwaarloosde kinderen overgebracht. - Twee personen, die gisteravond in een café in de Nes aldaar eerst vriendschappelijk bijeenzaten, kregen later twist met elkander. Het liep zoo hoog, dat de een den ander met een Beiersch bier glas op het hoofd sloeg, waardoor deze zwaar verwond werd. De politie kwam tnsschenbeide en bracht den verwonde naar het gasthuis. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De stad Tyrnau, in Hongarije, is voor een groot deel afgebrand; 120 huizen zijn in de asch gelegd in den tijd van één half uur. Acht personen en veel vee kwamen in de vlammen om. Nog grooter ramp trofDatschau, mede in Hongarije, waar meer dan 400 huizen door de vlammen zijn vernield. Nadere bijzonderheden over dezen brand ontbreken nog. Een afschuwelijk feit van kanni- balisme wordt van de Bra93 Rivier gemeld. Prins Allagogha was door een onbekende aangevallen die 't op zijn leven gemunt had. De moordenaar vluchtte naar een nabijzijnd dorp en prins Alla gogha liet nn negen inwoners van dat dorp ge vangennemen als onderpand voor den voortvlnchtige, onder belofte dat hen geen leed zou worden gedaan mits men hem den schuldige overleverde. Enkele dagen na de gevangenneming bracht men den moordenaar, maar de negen arrestanten waren toch gedood, gekookt en opgegeten! Verleden Maandag-avond steeg te Rijsel zekere Glorieux met een luchtballon op, hopende te Parijs neer te zullen komen. De ballon dreef echter over Calais en Boulogne naar zee en na eenigen tijd met zijn, schuitje door het water gesleept te zijn werd de rampspoedige luchtvaar der Dinsdag door de stoomboot van Newhaven opgenomen. Volgens nadere beriohten betref- fende de wervelstormen in Iowa op Zondag 11. hebben daarbij 20 personen het leven verloren en werden 50 gekwetst. verdeeling der kiesdistricten, omdat, zoodra het ontwerp is aangenomen, eene Parlementsontbinding vóór November onmogelijk is en tot zulk een constitu- tioneelen maatregel niet kan overgegaan wordeD} wanneer geen verantwoordelijke regeering aan het bewind is. Lord Kimberley bestreed het voorstel, dat echter met 124 tegen 56 stemmen werd aangenomen. Het Hnis ging daarop tot Dinsdag uiteen. In het Lagerhuis stelde de heer ;Gladstone voor, de zitting eveneens tot aanstaanden Dinsdag te De heer Laboachère vroeg of het waar is, dat de kabinetsformatie nog niet tot stand kwam, omdat lord Salisbury van de liberalen geen toezegging kreeg wat betreft de ondersteuning die hij verlangde. De heer Gladstone antwoordde dat lord Salis bury den vorigen dag mededeelingen gedaan en vorderingen gesteld heeft. Mochten de onderhan delingen tot een resultaat voeren, dan zal hij (Glad stone) van alles wat daarop betrekking heeft in hoofdzaak mededeeling aan het Parlement doen. Lord Salisbury is het daarover met hem eens. Ook het Lagerhuis schorste daarop zijne zitting tot Dinsdag. Spanje. Eene onstuimige manifestatie had Donderdag te Madrid plaats, naar aanleiding der officieele kennis geving dat de cholera aldaar heerscht. Er werd geschreeuwd en gefloten; zwarte vlaggen werden uitgestoken en de gendarmes met steenen geworpen. Een twintigtal personen zijn gevangengenomen en bet gepenpel is uiteengejaagd. De koning wil naar Murcia gaan, maar de ministers raden het hem af. Telegrammen. buitenland. Groot-Britannio. In het Hoogerhuis verklaarde lord Salisbury gis teravond dat de onderhandelingen over de samen stelling van het Kabinet nog niet zóóver gevorderd waren om, van welken kant ook, eenige verklaring te kunnen afleggen. Hij stelde daarom voor, do zit- tiDg tot aanstaanden Dinsdag te verdagen. Verder wenschte hij, dat ook tot Dinsdag ge wacht worde met het in overweging nemen der amendementen op het ontwerp betreffende de nieuwe BRUNN, 19 Juni. Aan eene nit drie personen bestaande commissie van afgevaardigden der werk lieden. die aan den stadhouder om tnsschenkomst der regeering vroeg, om voor de arbeiders een werk tijd van 10 uren te verkrijgen, verklaarde de stad houder dat de regeering deze vordering niet kon ondersteunen. Hij ried den arbeiders aan zich met de fabrikanten te verstaan en waarschuwde hen voor de gevolgen van eene langdurige werkstaking en voor ongeregeldheden. BERLIJN, 19 Juni. Sedert hedenmorgen is bij alle in aanbouw zijnde gebouwen, zoowel stads-, staats- als particuliere bouwwerken, de metselaars- werkstaking begonnen. Hoewel enkele meesters reeds het boogere dagloon van 5 mark hebben toege staan, keeren de werklieden nog niet tot hen terug vóórdat alle bazen in de looasverhooging hebben toegestemd. Gisteravond hebben reeds eenige rust verstoringen plaats gehad, welke echter door de dadelijk aangerukte politie werden onderdrukt. Yoor het nog dit jaar klaar zijn van den bouw van een der vier groote stedelijke markthallen koöit deze werkstaking zeer ongelegen. ROME, 19 JuHi. De koning ontving hedenmorgen Minghetti en 's namiddags Cairoli, om met hen den tegenwoordigen toestand te bespreken. BERLIJN, 19 Juni. Het lijk van Von Manteuffel komt hedenavond om 9 nren aan het Anhaltischa station, waar zich het gezamenlijk corps hoofd officieren van het garnizoen, evenals de afgevaar digden der garde-dragonders met het trompetters- corps bevinden en waar eene kleine plechtigheid plaats zal hebben. Daarop volgt de overbrenging van het lijk naar Topper, waar de bijzetting Zondag middag om één nnr zal plaats hebben. LONDEN, 19 Juni. Voor den dood van prins Friedrich Karl is een hofrouw bevolen tot den 30sten Juni. BOMBAY, 20 Juni. Tweeduizend man uit Can- dahar zijn tot versterking der Afghaansche bezetting te Herat aangekomen. Uit Kaboel zijn 10,000 Martini- geweren naar Herat verzondeD. LONDEN, 20 Juni. (H.)De „Standard" verneemt dat, indien lord Salisbury weigert het bewind te aanvaarden, de liberalen waarschijnlijk, met Glad stone aan het hoofd, aan het roer van staat zullen blijven tot het tijdstip der verkiezingen; doch dat in de samenstelling van het Kabinet gewich tige veranderingen zullen komen. LUIDEN, 20 Juni. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwesten- en wes tenwind. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2