LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7771. Maandag 22 Juni. A0. 1885. Bit nummer bestaat uit Drie Bladen. Gekostomeerden Optocht VREUGDE-DAGEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lerden per 3 maanden1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofücieele Kennisgevingen. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, dd. 6 No?ember 1879, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om by bijzondere gelegenheden nadere be palingen omtrent het rgden en verblijven van rijtui gen op Btraat te maken; BEPAALT 1°. dat op Dinsdag den 23sten «Font e. k., ter gelegenheid van den door Heeren Studenten der Leidsche Universiteit te houden, langs den weg dien de Optocht neemt, op dien tgd geene rgtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rgtuigen of paarden, den Optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde rich ting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwgderen; 2°. dat dieu avond, van 7 uren af tot na afloop der feestviering, het Rapenburg o.z. (de zgde van het Museum van.Natuurlijke Historie) niet anders bereden mag worden dan in de richting van de Nieuwsteegsbrug naar de Noordeinsbrug, het Rapen burg w.z. (de zgde van het Academiegebonw) in de richting van de Noordeindsbrng, naar de Rnïne, terwijl de Breestraat niet anders mag bereden wor den dan in de richting van de Noordeindsbrng naar de Hoogewoerdsbrug, behalve bg bet passeeren langs die straat van den Optocht, als wanneer de richting door de politie zal worden aangewezen; 3°. dat des avonds gednrende de illuminatie alleen STAPVOETS mag worden gereden. Wijders noodigt hg het publiek dringend uit, den Optocht niet te volgen en bg het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blgven, en verder alle aan den Optocht hinder lijke belemmeringen uit den weg te ruimen en alzoo tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zgn vermogen, mede te werken. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Juni 1885. DE KANTER. Da BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, dd. 6 November 1879; BEPAALT: dat bg gelegenheid der verschillende feesten, te geven in het gebouw op de Roïne, Maandag den 22sten Juni e. k. en volgende dagen, de Passage met Rytnlgen, tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers niet anders mag gesehieden dan in de richting van het Steenschuur O.Z., terwijl die rijtuigen zich moeten verwgderen in de richting naar de Raamstegen; dat gedurende de feestweek iederen avond, van 7 uren tot na afloop der feesten in bedoeld gebouw, het rgden langs het Steenschuurt van de Nieuwsteeg tot de Breestraatis verboden, met uitzondering van Binsdag) op welken dag langs het Steenschuur alleen mag gereden worden in de richting van de Booge woerdsbrug naar de Nieuwsteegsbrug. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Juni 1885. DE KANTER. Heel Leiden is reeds in blijde stemming! Op straat heerscht eene groote levendigheid en drukte, en in onze huizen zijn hoofd en hart beiden reeds bezig met de dingen die komen zullen. Ons dunkt, van ernstigen arbeid zal al in zeer weinige kringen sprake kunnen zijn. Daar wordt in onzen tijd veel geklaagd; het „slechte tijden" is dikwijls het onder werp der gesprekken, maar wie hier dat woord op de lippen zou willen nemen, zal toch onwillekeurig een glimlach niet meer kunnen weerhouden, indien hij om zich henen zooveel handen aan het werk ziet. die allen iets bijbrengen om de dagen van 2228 Juni tot recht opgewekte dagen te maken. En als wij ons afvragen, of wij kin deren van onzen tijd, inwoners van onze stad recht tot al die vreugde hebben, dan kan niet anders dan een volmondig „ja" er het antwoord op zijn. Onze Academie viert feest, dat is toch immers hetzelfde, als: Leiden viert feest; die beiden toch zijn als zusters, die elkander steunen, en die met elkander de lasten en de vreugde van het leven deelenals dochters van hetzelfde huis, die de verjaardag van hun moeder met op gewektheid en dankbaarheid willen gedenken. Op dan allen, die blijde zijt van harte! Werpt voor een oogenblik uw zorgen op zijde, gij die misschien hoofdschuddend op die blijden neerziet, en slaat de handen ineen, met groot en klein, met aanzienlijk en gering, en stemt in met den jubel, die blijde weerklinkt: „Schept vreugde in het leven „Schept vreugde in het leven", dat roepen wij u toe, burgers van Leiden, die het voor recht hebt eene inrichting in uw midden te bezitten, welke aan uw stad en land zooveel kloeke zonen heeft geschonken, die hier de schatten van wetenschap en beschaving hebben bijeengegaard, welke ze later tot heil van heel uw Nederlandsche natie hebben besteed Bedenkt, hoe juist de bron van zulk een zegen vele dorstigen naar hier heeft ge voerd, wier groot aantal den groei en bloei der veste, waarin gij woont, heeft bevor derd, of liever gezegd, heeft mogeUjk ge maakt. Zoo gij het niet aanstonds kunt, tracht er dan naar, om, met terzijdestelling van uwe misschien minder opgewekte ge voelens, een vroolijk aangezicht aan hen die feestvieren, te toonen; want vergeet daarbij niet, dat er zeer velen zijn, die juist door dat feestvieren weer anderen in de gelegenheid stellen om er op klinkende wijze de voordeelen van te plukken. Tot allen daarom „Schept vreugde in het leven, zoolang het lampje brandt," en zoo gij in uw omgeving enkelen ziet, wier olie voorraad begint op te raken, zoo geeft ze iets van uw overvloed, opdat ook zij jui chend kunnen instemmen in het oude: Io vivat! Io vivat! Nostrorum Sanitas! LEIDEN, 20 Juni. Heten zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer T. Reep maker, geb. te Rotterdam, met academisch proef schrift, get.: „Art. 764 van het W. v. K.", en de heer C. Van Looberen Campagne, geb. te Tiel, met academisoh proefschrift, get.: „Opmerkingen over de overeenkomst van levensverzekering." Ds. F. Oberman te Ommen heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alhier aangenomen. De alhier gehouden collecte voor den gewa- penden dienst in de Nederlanden heeft f 153.06'/2 opgebracht. Uit bet 35ste verslag van het Geneeskundig Weduwenfonds, onder bestuur van prof. A. He) n- sins, te Leiden, en dr. N. B. Donkersloot, te 's-Hage, blijkt dat op 1 Haart 1885 het reservefonds be stond nit ruim f 230,000, ingeschreven op het Grootboek der Ned. Werk. Schuld. De ontvangsten waren in het afgeloopen jaar f 10,000 aan contri butie en f 9000 aan rente. Aan weduwen werd ruim f 11,000 uitgekeerd. Volgens de statuten kan geen hooger pensioen dan van f 630 worden uitbetaald. Alleen geneeskundigen, apothekers, veeartsen en natnarkundigen kannen lid worden van dit fonds, hetwelk geheel kosteloos beheerd wordt. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, te Woubrogge en te Hoogmade langs de huizen der ingezetenen gehouden, bracht minder op dan naar gewoonte: er is slechts ge collecteerd geworden f 15.0?1/^, welk bedrag aan den heer H. J. Suringar, secretaris-thesaurier der distriets-commissie te Leiden, is overgemaakt. De zelfde collecte heeft te Heemstede opgebraoht f 188.06J en te Bennekom f 26.50. De „Vereeniging voor Handel en Nijverheid"' te 's-Hage heeft aan de verschillende spoorweg maatschappijen eene circulaire gericht om te breken, naar zjj vertrouwt, met de gewoonte, om 10 personen in de coupé's van de tweede klasse te plaatsen. Zij verzoekt te willen besluiten in het vervolg zoowel des zomers als des winters slechts 8 personen in die conpd's toe te laten. De heer Cordonnier, van Rijsel, die den eer sten prijs heeft behaald in de benrsprijsvraag te Amsterdam, bevindt zioh daar ter stede en is voor nemens, in een gemotiveerd schrijven aan den ge meenteraad aan te toonen, dat zijn plan, met enkele wijzigingen in de keuze van het bouw-materiaal, nit te voeren is voor de som van twee millioen gnlden, het maximum voor beursbonw aangewezen. Het is den heer Heinrich Hirsch te Rotter dam mogen gelnkken, de uitstekende tooneelspeel- ster Clara Ziegler voor een „tournee" in Nederland en België te engageeren gedurende de maand Oct. Do heer Hirsch zal zelf het gezelschap samen stellen, dat met haar zal optreden, en daar hij door zjjne veeljarige ervaring als tooneeldirectenr geleerd heelt dat het spel van eerste tooneelspelers eerst dan tot zijn recht komt, wanneer deze in eene goede omgeving optreden, kan men van deze voorstellingen een groot kunstgenot verwachten. Te Amsterdam is opgericht eene „Maatschappij tot Huwelijksverzekering." Zij heeft ten doei aan personen die den huwbaren leeftijd bereikt hebben tegen betaling eener vaste wekelijksche premie, eene uitkeering te verzekeren vun f 100 tot /40O bij het aangaan van een huwelijk, en van f 25 tot f 100 bij de geboorte van ieder kind uit hun huwelijk gesproten. Ais directenr-generaal van de Maatschappij zal optreden de heer T. H. Gresnich, terwijl commis sarissen zijn de heeren: 'Willem Reconrt te Hille- gersberg, E. A. Hnsqnetier te Utrecht en H. S. De Witt te Bolsward. De commissaris de heer Reconrt is tevens hoofdagent voor Znid-Holland.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1