LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7770. Zaterdag 20 Juni. A0. 1885. Gekostnmeerden Optocht PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommersn O.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennisg^eyin^en. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, dd. 6 November 1879, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bij byzondere gelegenheden nadere be palingen omtrent het rijden en verblijven van rijtui gen op straat te maken 5 BEPAALT: 1°. dat op Dinsdag den 23sten Juni e. k«, ter gelegenheid van den -door Heeren Studenten der Leidsche Universiteit te houden, langs den weg dien de Optocht neemt, op dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paarden, den Optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde rich ting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen; 2°. dat dien avond, van 7 uren af tot na afloop der feestviering, het Rapenburg o.z. (de zijde van het Museum van Natuurlijke Historie) niet anders bereden mag worden dan in de richting van de Nieuwsteegsbrug naar de Noordeinsbrug, het Rapen- i burg w.z. (de zijde van het Academiegebouw) in de richting van de Noordeindsbrug, nsar de Rnïne, terwijl de Breestraat niet anders mag bereden wor den dan in de richting van de Noordeindsbrug naar de Hoogewoerdsbrug, behalve bij het passeeren langs die straat van den Optocht, als wanneer de richting door de politie zal worden aangewezen; 3°. dat des avonds gedurende de illuminatie alleen J9TAPVOETS mag worden geredeD. Wijders noodigt hjj het publiek dringend uit, den Optocht niet te volgen en bij het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blijven, en verder alle aan den Optocht hinder lijke belemmeringen uit den weg te ruimen en alzoo tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Juni 1885. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21sten Augustus 1831 (Provin ciaal Blad No. 110); Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 21sten dezer maand zal wrden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alphabetische naamlijst van alle perso nen, die, overeenkomstig de Wet van den llden April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20sten tot en met den'29sten Juni aanstaande (den Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben ineen der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Dinsdag den 30sten Juni 1885, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metter woon hebben gevestigd, tot eene naloting opge roepen, mede op Dinsdag den 30sten Juni 1885, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden op geroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uit gedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de 'loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde ver schijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat by de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermee- nen, krachtens het 3de art. der Wet, te kunnen aanvoe ren waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, doorpersoneele opkomst of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. Degenen, welke mochten vermeenen aanspraak op vrij- stelling te kunnen maken, zullen zoowel als zrj, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nommer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 3den Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aantee kening te doen, voor zooveel zulks by de loting niet mocht zijn geschied; zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. LEIDEN, 19 Juni. Overal ziet men thans kolossale, met sprekende kleuren gedrukte biljetten aangeplakt, vermeldende de feesten, welke hier in de volgende week zullen plaats hebben. Ze komen geheel overeen met de mededeeling welke wij reeds vroeger - toen boven dien met de nren - daaromtrent deden. Alleen blijkt er nog uit dat de groote, door „Njord" te Katwijk buiten te geven volksspelen zullen bestaan in wedrennen, mastklimmeD, boegsprietloopen, tobbe- Bpel, ringsteken en andere spelen voor kinderen, alsmede hardloopen met hindernissen. Ze zullen om halftwee aanvangen en op zoodanig nar eindigen, dat het des avonds door „Minerva'* op de Roïce te geven vauxhall met bal kan worden bijgewoond. Te gelijk zal er door de stafmuziek van het 8ste regiment infanterie en het 3de regiment hnzaren eene matinee musicale gegeven worden. Toch zal het zeker velen niet onwelkom zijn als we hier nogmaals een beknopt overzicht der feesten geven Maandag: Tusschen 12 en 1 n. afhaling der Reünisten aan het station, waarheen men zich om 12 uren van de academie begeeft. Met de banieren der gezelschappen en muziek aan het hoofd gaat het dan in optocht naar het feestgebouw, waar de praeses van het Leidsch Studentencorps, de heer H. J. De Dompierre de Chanfepié, de openingsrede houdt. Daarna receptie op de sociëteit „Minerva." *8 Avonds is er concert voor de reünisten op „Zomerzorg", na afloop waarvan de mnziek van het regiment huzaren uit Deventer op de sociëteit zioh zal doen hooren, tot opluistering van de kroegjool. Dinsdag: Groote historische optocht, voorstel lende de geschiedenis van Leiden van de stichting af tot het jaar 1574. Om 1 u. wordt de stoet opgesteld tusschen het feestterrein en de academie. De stoet zal eenmaal in zijn volle lengte over het feestterrein gaan. Yoor f 1 per persoon zal men 's middags op het feestterrein toegang hebben, het geen voor velen, die niet van kamers uit en op stellages de maskerade kunnen zien voorbijgaan, eene uitmuntende gelegenheid is om dit rustig, buiten het gedrang der menigte te doen. De kapel van den heer Bonman uit Bergen-op-Zoom zal 's middags van 12 tot 4 uren en 's avonds zich op het feestterrein doen hooren. Na afloop van den optocht, te 6 nren ongeveer, vereenigen zich de deelnemers aan een feestmaal tijd in het gebouw. Om halftien ongeveer begeeft zich de stoet nog eeDS door de stad. "Woensdag 2 uren: Open hof van den hoofd persoon Graaf Floris den Yijfden, in het feestge bouw, terwijl daarbuiten op het terrein eene matinée door de kapel van Coenen uit Utrecht wordt gegeven. 's Middags heeft het Reunistendiner in de Stads gehoorzaal plaats, 's Avonds café chantant op de Sociëteit. Donderdag te 11 */4 uur voert „Njord" op tal van stoombooten de gasten naar Katwijk. Om kwart voor vieren gaat het weer terug naar de stad. In den vooravond op de Ruïne muziek van den heer Hutschenruyter uit Rotterdam, terwijl het corps huzaren uit Den Haag, onder directie van den heer Waasdijk, dansmuziek zal uitvoeren. Yrijdag heeft de matinee van „Arena Studio- eorum" plaats op het feestterrein, waar de grena diers zullen spelen, 's Avonds geeft „Doctrina" in den tuin van Zomerzerg en op het weiland daarnaast eene „Kermesse d'été" en „bal champêtre." Zaterdag: Matinee van de grenadiers op de sociëteit „Minerva," welke voor deze feestelijke ge legenheid hare deuren ook voor dames zal openeD. Ia het feestgebouw alweer geett „Pro Patria" 's avonds concert van de grenadiers, en daarna bal, waarbij de kleine kapel van dat corps zich zal doen hooren. Aan de Rijks-universiteit alhier is gedurende deze week het propaedeutisch examen in de theo logie afgelegd door de heeren H. W. Ter Haar en H. R. Offerhaus; dat ia de geneeskunde door de heeren J. D. Doorman JrE. W. Melchior en G. H. J. Peter; - het eerste natuurkundig examen door de heeren B. L. Yan Albada, A. Y. Helfrich, G. Yan SchouweD, J. Beekenkamp, en H. Yan der Voo; - het tweede natuurkundig examen door de heeren P. Wijn, D. P. Van Nouhuys, dr. W. F. H. Schelky, D. Schouwman, M. Van der Weerd en A. H. Vorstman; - het candidaats- examen in de geneeskunde door de heeren C. A. Dnyvis, H. Kikkert, A. C. Kam, A. W. F. R. Haastert en H. Van Nes; dat in de chemie door den beer K. H. M. Yan der Zande; dat in de klassieke letteren door den heer J. A. Der Mouw 5. dat in de theologie (lste ged.) door den heer C. J. Niemeyer; dat in de wis- en natuurkunde döor den heer P. Molenbroek Jr.; dat in de rechten door de heeren S. H. Muntz, J. A. De Jonge, J. M. J. Yan der Minne, A. L. C. Pabst, W. D. Yan Limburgh en A. J. Eigeman- het doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren P. S. Scheers, L. Yan Praag, R. J. H. Patijn en II. Gevers- het examen voor den Indischen dienst door mr. J. C. Immink. De gewone maaltijd van Letterkunde op Zomerzorg had gisteravond op de eigenaardige ge zellige wijze plaats, opgeluisterd door de zeer ge waardeerde tegenwoordigheid van prof. Beets, en getuigde als altijd van den broederlijken zin en de uitstekende verstandhouding, welke bij de leden onderling heerschte. Dat Leiden en zijne aanstaande academische feesten het leeuwen-aandeel kreeg, was vooral ditmaal naast dat van het eerelid niet alleen natuurlijk, maar ook zeer verdiend. Wie er moge klagen over de droomerige stilte van Leidens straten, over den deftigen ernst zijner grachten, over het waas van bezadigde ge leerdheid, uitgespreid over de academiestad, thans, nu wij de feestweek naderen, zal niemand zich daar meer over ergeren; want evenals een zieke bij het naderen van de koorts zich om en om wendt op zijn leger, evenzoo wordt Leiden onrustig nu de feestkoorts hand over hand toeneemt, - of om een schooner beeld te gebruiken: evenals een edel ros trappelend van ongeduld het zand doorwoelt met zijne hoeven, tegen dat het zich gaat meten in den wedloop, evenzoo kunnen Leidens burgers en vooral Leidens studenten de steeds rijzende feeststemming nauw meeBter blijven, nu zij straks znllen toonen aan hun landgenooten, dat Leiden nog geen stad is, waar het onkruid welig tusschen de straatsteenen groeien kan. Aan alle kanten leven en beweging, illumineertoestellen worden aangebracht, waarin duizenden walmende pitje3 de banen zullen vormen, waartusschen de stoet op den gedenkwaardigen dag zich zal bewegen, eerepoorten worden opgericht, vaan del wachten oefenen zich op het feestterrein, en last not least, de musicale geniën van het stu- j dentencorps beijveren zich oin door het componeeren i van feestmuziek nog meer luister bij te zetten aan

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1