LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7768. Donderdag 18 Juni. A0. 1885. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)ER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. ledere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassce- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Officleele Kennisgevingen. lïoogcre Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissie- examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, cursus 1835/86, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieters kerkgracht op Donderdag 9, Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juli e. k. en dat gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen zal worden gegeven op Maandag 29 Jnni tot en met Vrijdag 3 Jnli a. s., des morgens van 9 tot 10 uren, in genoemd schoolgebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 16den Juni jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1885/86, en her innert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 Juni 1885. DE KANTER. LEIDEN, 17 «Juni. Heden is aan de universiteit; alhier de heer F. W. Van Riemsdijk, geb. te Almeloo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De verplichting tot onderhoud in geval van behoefte, tnsschen bloed- en aanver wanten, volgens het Nederlandsch burgerlijk recht." Door den kolonel Doorman, commandant van het 4de regement infanterie alhier, is eene inspectie gebonden over het te Delft garnizoen houdende eerste bataljon. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, doormid del van het stoomschip „Noord-Brabant", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 20sten Jnni a. 8., des namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk Zaterdag middag om 12.15 bezorgd zijn. De Indische mail per stoomschip „Madura" wordt morgen alhier verwacht. Er is weer een nieuw gelegenheids-muziek stuk verschenen: „Noordwijk's Tram-polka-mar6ch." De ons onbekende „toonzetter" is door de verbin ding van Noordwijk met Leiden en daardoor mid dellijk met het Enropeesche spoorwegnet, zoo vol dankbaarheid tegenover de „Maatschappij Noordwijk tot exploitatie van Duingronden", dat hij zijn arbeid aan haar heeft opgedragen. De drnk is duidelijk, maar we vertrouwen dat het karakteristieke en pittige der woorden (want er kan ook op gezongen worden) door de waarde van Otto Ludwig's com positie bij velen zal worden overtroffen gevonden. Oü8 althans voldeed de laatste beter dan de eersten. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden—Woerden in de vorige maand waB als volgt: reizigers (15,177) f 7665.0I'/2, bagage (14 ton) 86.01, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1272 ton) f 1915.89, levende dieren en rijtui gen f 621.82, diverse ontvangsten ƒ602.80; totale ontvangst 10,891 56'/r Totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 10,891.56'/,. De Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij zal op den Leidschen maskeradedag extra-treinen laten loopen van Leiden naar Warmond, Piet-Gijzen- brug, Yenenburg, Vogelenzang, Haarlem, Halfweg en Amsterdam, des nachts om 11.45 en 12.15. Door het bedanken van den heer W. Grooten- dorst als kerkvoogd te Benthuizen is als zoodanig gekozen de heer P. Verheul. Bij de aanbesteding van eene nieuwe open bare school te Lisse werd ingeschreven door P. Nieuwenhuizen te Oegstgeest voor 14,777, Rin;< te Haarlem 14,799, Van Ommeren aldaar 15,783, Giebels aldaar 16,200, Guldemond te Sasscnheim 16,485, Gebr. Schornagel te Haarlem 16,930, y, d. Velde aldaar f 17,200, Philippo f 17,429, Luyten 17,492, C. v. d. Zaal te Lisse 17,888, Van Soest te Beverwijk 18,000, Lastechnit te Haarlem 18,000, Veldhuyzen aldaar f 18,500 en Rings te Zandpoort 18,910. De gunning is aangehouden. Naar men zegt, is het vrij zeker dat nabij Hoofddorp, in de Haarlemmermeer, een fort zal worden gebouwd. De gepensionneerde luit.-kolonel der infanterie P. Van Hille, gedurende de jaren 1882 tot 1884 garnizoeDs-commandant te Delft, is overleden. Na afloop van de op 2 Juli te 's-Hage to houden Deputaten-vergadering zullen de afgevaar digden, ongeveer 60 in getal, zich aan een broeder lijken maaltijd zetten in bet Hotel den Ouden Doele». Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal den kolonel Van Helden, commandant van het 2de regiment huzaren, het bevel over het 3de regiment van dat wapen worden opgedragen, terwijl hij in het bevel over eerstgenoemd corps zal worden ver vangen door den luitenant-kolonel van den generalen staf, jhr. Teding Van Berkhout. Als chef van den Btaf bg de inspectie der cavalerie zon optreden de kapitein van den geoeralen Btaf De Bas. Een en ander staat in verband met de ophanden zijnde promotie bij genoemd wapen. De heer P. Rouwenhorst Mulder te Haarlem heeft bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijks feest van zijne mede-commissarissen en den directeur der Haarlemsche Tramweg-Maatschappij, als blijk van hoogachting en vriendschap, een zilveren beker met inscriptie ten geschenke ontvangen. De Staatscourant van heden bevat het pro gramma der lessen, welke gednrende het jaar 18851886 aan de Polytechnische School te Delft zullen gegeven worden. Ingevolge machtiging des Konings is de heer C. A. Van Buur en van Heyst erkend en toegelaten alB vice-consul van Denemarken te Vlaardingen. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat op een nader te bepalen dag in het einde van de maand Jnli het examen zal worden afgenomen van hen, die voor de betrek king van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich daartoe vóór 15 Juli bij gezegeld adres bij het departement van waterstaat aanmelden. De adelborst der lste kl. J. H. Hummel, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", wordt met 26 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip „Buffel." De adelborst der lste klasse jhr. A. J. M. A. Van der Does de Bije, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Tromp", wordt, met intrekk'mg zijner overplaatsing aan boord van Zr. Ms. ramschip „Buffel", met den 25sten dezer op non- activiteit gesteld. Z. M. heefc aan dr. G. F. W. Baehr, op zijn verzoek, met 1 Sept. eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Polytechnische School, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem in die betrekking bewezen. Gemengd Nieuws. Men fluistert het elkaar nu niet meer toe, maar men kan het thans in tal van dag bladen lezen dat hier plotseling onder de burger- klasse eene paniek is ontstaan, want bet ver trouwen in de Spaarbank, ofschoon dan ook ten onrechte, was geschokt. Honderden komen de door j hen gedeponeerde geldsommen terughalen. Commissarissen stellen echter alles in het werk om aan te toonen, hoe ongegrond het wantrouwen is. Hoewel een ieder, die zijn geld terugeischt, vol gens de reglementen acht dagen op volledige uit betaling moet wachten, wordt namelijk op eerste aanvrage terstond het geld terugbetaald. Op deze wijze hopen zij het valsehe van deloo— pende geruchten aan te toonen. Bij gelegenheid van den zestigjari- gen huwelijksdag van den heer Romburgh en eoht- genoote is heden de Donkersteeg geheel in feestdoB. Van iedere woning heeft men er ter hunner eere de vaderlandsche driekleur ontrold. Naar het zich reeds liet aanzien, zou de wedstrijd der roei- en zeil-vereenig'mg „De Maas" te Rotterdam heden hoogst belangrijk zijn» De vereeniging trad bij deze gelegenheid in het gebruik van een nieuw gebouw aan de overzijde van de Maas, ter hoogte van de Yachtclub, dat door iorichting, door de uitstekende haveu en het heerlijke uitzicht met eere de vergelijking met ander© vereenigingsgebouwen van dien aard in ons land kan doorstaan. Ingeschreven waren 25 gieken en rnim 30 zeil- vaartuigen. Bij den roeiwedstrijd won de ploeg „Sport" (jonge twee) van de Leidsche studentenroeivereenï- ging „Njord" den prijs, uitgeloofd door „De Maas", bestaande in eene verguld zilveren medaille. Zes mededingers waren hiervoor opgekomen. De „Sport" legde de baan af in 18 m. en 40 sec. en de „Piet He n", van Rotterdam, welke de premie won, in 18 m. en 42 sec. Zij bleven elkander voortdurend nabij en hoewel zij meer te ljjden had van den stroom dan „Piet Hein", bleef „Sport" toch voor. De overwinnaars werden met fanfares en het Iö Vivat ontvangen. In de ringvaart nabij Hillegomis eene schuit gestolen. Vaartuig en dieven zijn door den gemeente-veldwachter Bremer opgespoord. Te Leidschendam is een geval vam kwaden droes voorgekomen bij een paard op dem> stal van den heer B. Het paard is onteigend en afgemaakt. De zoogenaamde O. -I. ambtenaar van de Boschcnltnur, die reeds verschillende hotel houders te 's-Hage tot dupe maakte door zijn© logieskosten niet te betalen en ook in de hoofdstad met zoodanige praktijk had aangevangen, werd ge durende de laaste dagen door de Amsterdamsch© politie als naehtverblijver opgenomen. Een schoenmaker te 'B-Hage, zekere v. d. V., wonende in de Rijnspoorlaau, heeft zich door ophangiog van het leven beroofd, men zegt ten gevolge van behoeftige omstandigheden. Te Delft heeft zich een bejaard kruidenier, wiens zaken achteruitgingen, achter zijn© toonbank staande, met een kaasmes zoodanig aan den hals verwond, dat hij des nachts aan ver bloeding is gestorven. Een schildersknecht, die gisterna- middag aan de Delftsche vaart' te Rotterdam van eene schildersstelling viel, was oogenblikkelijk doodj| Als he t a a n 8 ta a n d e n Zondag mooi weer is, zal het, in het bijzonder van twaalf tot drie uren, aan den Amsteldijk en de Weesperzijde te Amsterdam druk met wandelaars zijn. De direo- teur van de zwem- en badinrichting bij de Schnlp- brug stelt zich voor op die uren een tobbewed strijd te doen houden. De roeiers zullen van de inrichting vijftig meter ver stadwaarts varen en terug» Het zal daarbij natuurlijk niet aan lachwekkende tooneeltjes ontbreken. (JV. v. d. D.) J. S., een koopman uitIJselmonde, stortte, terwijl hij zijne waren te Ridderkerk rond-, bracht, door eene beroerte getroffen neder en werd dood in een nabijgelegen huis gedragen. Een hevige brand woedde er te Bunde, in het huis van J. Bouwens. Door spoedige hulp bepaalde de brand zich alleen tot deze woning

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1